Czym słodzić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-26, 18:09   #1
alas7
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 1

Czym słodzić?


Wykryto u mnie cukrzycę. Bardzo boję się tej choroby i pogorszenia stanu zdrowia. Jednak nie jestem wstanie przełknąć gorzkiej kawy, której nie umiem sobie odmówić. Czym ją mogę posłodzić jeżeli nie ma to być cukier?
alas7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-26, 19:23   #2
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Czym słodzić?

Niczym, bo Twój organizm tak czy siak słodki smak sobie zakoduje i będzie produkować insulinę. Zmniejszaj ilość cukru powoli. Jak też kiedyś myślałam, że nie wypiję gorzkiej kawy, a teraz chyba bym nie wypiła słodzonej.
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-26, 21:21   #3
Magda_ZaletyDiety
Przyczajenie
 
Avatar Magda_ZaletyDiety
 
Zarejestrowany: 2012-11
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 21
Dot.: Czym słodzić?

Cytat:
Napisane przez akot80 Pokaż wiadomość
Niczym, bo Twój organizm tak czy siak słodki smak sobie zakoduje i będzie produkować insulinę. Zmniejszaj ilość cukru powoli. Jak też kiedyś myślałam, że nie wypiję gorzkiej kawy, a teraz chyba bym nie wypiła słodzonej.
akot80 - przepraszam bardzo ale za przeproszeniem - głupoty piszesz!
Definicja (z Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka H. Ciborowska, A. Rudnicka): "Cukrzyca - należy do grupy chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny (...)." W cukrzycy to GLUKOZA (a właściwie jej poziom we krwi) stanowi problem a nie INSULINA.
Czyli:
1. Gdyby organizm alas7 prawidłowo produkował i prawidłowo wykorzystywał insulinę - nie byłoby problemu z cukrzycą!
2. Słodki smak nie jest równoznaczny z tym że dostarczamy do organizmu glukozę (czyli ten czynnik który będzie powodował problem w cukrzycy - hiper (za dużo) lub hipoglikemię(za mało)). Istnieje mnóstwo związków (np. białka, czy substancje chemiczne) które są słodkie a NIE BĘDĄ powodowały wyrzutu glukozy do krwi.
Alas7 - idealnie by było gdyby udało Ci się wcale nie słodzić kawy. Nie mamy wtedy problemu z za wysokimi cukrami czy z chemią w żywności. Jeśli jednak nie dasz rady odmówić sobie tego smaku możesz posłużyć się słodzikami (np. aspartam, acesulfam K czy stewia). Najbezpieczniejsza z nich wszystkich wydaje się być stewia - chociaż też nie jest do końca przebadana. Tak czy inaczej radziłabym aby i słodzika było niewiele w kawie. Możesz popróbować z różnymi "słodkimi" przyprawami. Np. z cynamonem, gałką muszkatołową czy kardamonem. Dają one kawie niesamowity aromat i może udałoby Ci się odzwyczaić od słodkiego smaku
Magda_ZaletyDiety jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 00:02   #4
esPappa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 47
Dot.: Czym słodzić?

Ksylitol proponuję. Czternaście razy niższy indeks glikemiczny, teraz lekarze to polecają dla cukrzyków.
esPappa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 08:59   #5
Ara7
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-02
Wiadomości: 4
Dot.: Czym słodzić?

Też polecam ksylitol. Używam go od dawna. Dużo dowiesz się z np. http://www.ksylitol.com/. Trzymaj się dzielnie! Z cukrzycą da się żyć
Ara7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 09:31   #6
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: Czym słodzić?

Cytat:
Napisane przez alas7 Pokaż wiadomość
Wykryto u mnie cukrzycę. Bardzo boję się tej choroby i pogorszenia stanu zdrowia. Jednak nie jestem wstanie przełknąć gorzkiej kawy, której nie umiem sobie odmówić. Czym ją mogę posłodzić jeżeli nie ma to być cukier?
Pytanie do lekarza, nie na forum.
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-27, 20:58   #7
akot80
Zadomowienie
 
Avatar akot80
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: gdzieś pod stolicą ;)
Wiadomości: 1 793
Dot.: Czym słodzić?

Cytat:
Napisane przez Magda_ZaletyDiety Pokaż wiadomość
W cukrzycy to GLUKOZA (a właściwie jej poziom we krwi) stanowi problem a nie INSULINA.
Czyli:
1. Gdyby organizm alas7 prawidłowo produkował i prawidłowo wykorzystywał insulinę - nie byłoby problemu z cukrzycą!
2. Słodki smak nie jest równoznaczny z tym że dostarczamy do organizmu glukozę (czyli ten czynnik który będzie powodował problem w cukrzycy - hiper (za dużo) lub hipoglikemię(za mało)). Istnieje mnóstwo związków (np. białka, czy substancje chemiczne) które są słodkie a NIE BĘDĄ powodowały wyrzutu glukozy do krwi.
w 1 punkcie zaprzeczyłaś temu co wyżej napisałaś. Insulina właśnie ma znaczenie w cukrzycy. Bo jeśli ciągle będziemy dostarczać organizmowi nadmiar glukozy, zostanie zachwiana gospodarka hormonalna (głównie insulinowa) i cukrzyca murowana. Nie jestem ekspertem, piszę to co sama wcześniej się dowiedziałam.
A co do tego, że białko jest słodkie, to pierwsze słyszę/czytam. Myślałam, że tylko cukry proste charakteryzują się słodkim smakiem. Może jakiś cytat/link? Chętnie poczytam.

Edytowane przez akot80
Czas edycji: 2012-11-27 o 21:00
akot80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-10-19, 10:10   #8
Moniax3x3
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-09
Wiadomości: 4
Dot.: Czym słodzić?

Polecam przeczytać : http://bonavita.pl/czym-mozna-poslod...-zamiast-cukru
Sam miałam ten problem, w wyżej wymienionym linku masz wszystko dokładnie opisane
Moniax3x3 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-19, 10:59   #9
Menira
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 15
Dot.: Czym słodzić?

Ksylitol, tak jak wyżej A z cukrzycą da się żyć. Masz cukrzycę typu I czy II?
Menira jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-20, 13:44   #10
yesterdaystar
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2018-10
Wiadomości: 164
Dot.: Czym słodzić?

Najlepiej niczym na początek- łatwiej będzie ci się odzwyczaic. Później możesz spróbować z ksylitolem, ale ten jest bardzo drogi i przy większych ilościach może powodować rozwolnienie.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
yesterdaystar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-10-23, 18:07   #11
Malinkna1986
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2015-01
Wiadomości: 2 205
Dot.: Czym słodzić?

Cytat:
Napisane przez Menira Pokaż wiadomość
Ksylitol, tak jak wyżej A z cukrzycą da się żyć. Masz cukrzycę typu I czy II?

Już dawno jest zbanowana więc wątpię czy odpowie
Malinkna1986 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-01-08, 13:21   #12
Snowdrop_
Animal Liberation
 
Avatar Snowdrop_
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 5 769
Dot.: Czym słodzić?

Wszyscy polecaja ksylitol, a w mojej ocenie nie jest on jakis rewelacyjny i na mnie tez wcale dobrze nie dzialal. Stewia, tylko czysta sproszkowana lub w tabletkach, nie z dodatkiem ertrytolu, mozna taka znalezc w necie.
Snowdrop_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-01-11, 07:59   #13
zoella89
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 17
Dot.: Czym słodzić?

ja lubię ksylitol, jem też miód jesli akurat nie przeszkadza mi kaloryczność
__________________
mów mi Monika
zoella89 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-01-11 08:59:23


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:10.