miejsce zameldowania a dowód osobisty - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-08-26, 20:10   #1
dama_kama
Raczkowanie
 
Avatar dama_kama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 225

miejsce zameldowania a dowód osobisty


Mam problem, muszę wreszcie złożyć wniosek o dowód osobisty ( zwlekałam z tym chyba z miesiąc) i teraz jest taki problem. Mam inne miejsce zameldowania i inne zamieszkania. Powód jest taki, że moja mama przeprowadzając się pod adres taty nie zmieniła meldunku i wszystkie dzieci są zameldowane u babci. Wiąże się to z tym, że wniosek muszę złożyć w sąsiedniej gminie. No i okej, nie ma problemu, ale tak sobie myślę, czy teraz, kiedy mam już 18 lat, nie zmienić adresu meldunku? Na ten, pod którym mieszkam na stałe?
Ma to jakieś znaczenie? Tzn czy to, że adres z dowodu będzie różnił się od adresu zamieszkania, może mi narobić kłopotów?
I czy mogę zmienić miejsce zameldowania sama, nie posiadając jeszcze dowodu?
dama_kama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 20:48   #2
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Miejsce zameldowania zależy od tego gdzie cię ktoś zamelduje. Nie masz pewnie własnej nieruchomości, więc sama się nigdzie nie zameldujesz...
Miejsce zameldowania ma coraz mniejsze znaczenie. Jest istotne podczas głosowania - musisz się wcześniej dopisać do rejestru wyborców w gminie gdzie faktycznie mieszkasz. Chyba w przypadku prawa jazdy twoje dokumenty trafiają do tego starostwa, na terenie którego leży gmina zameldowania.
Nawet w urzędach zwykle chcą adres zamieszkania, a nie zameldowania, bo często adresy meldunkowe nie są adresami korespondencyjnymi.
Jeśli boisz się, że może to być problem, to poproś mamę o przemeldowanie. Weź też pod uwagę to, że być może meldunek u babci pomoże ci w przyszłości w zamieszkaniu w mieszkaniu po babci.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-26, 20:56   #3
dama_kama
Raczkowanie
 
Avatar dama_kama
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 225
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Miejsce zameldowania zależy od tego gdzie cię ktoś zamelduje. Nie masz pewnie własnej nieruchomości, więc sama się nigdzie nie zameldujesz...
Miejsce zameldowania ma coraz mniejsze znaczenie. Jest istotne podczas głosowania - musisz się wcześniej dopisać do rejestru wyborców w gminie gdzie faktycznie mieszkasz. Chyba w przypadku prawa jazdy twoje dokumenty trafiają do tego starostwa, na terenie którego leży gmina zameldowania.
Nawet w urzędach zwykle chcą adres zamieszkania, a nie zameldowania, bo często adresy meldunkowe nie są adresami korespondencyjnymi.
Jeśli boisz się, że może to być problem, to poproś mamę o przemeldowanie. Weź też pod uwagę to, że być może meldunek u babci pomoże ci w przyszłości w zamieszkaniu w mieszkaniu po babci.

Dzięki za naświetlenie sprawy. Zarówno miejsce zamieszkania jak i zameldowania leżą w tym samym powiecie i nie są oddalone od siebie jakoś znacząco, więc nie stanowi to większego problemu..I chyba jednak zostanę przy starym meldunku, póki nikt się nie czepia, nie będę sobie robiła zamieszania
dama_kama jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-27, 09:53   #4
Incomprehensible
Rozeznanie
 
Avatar Incomprehensible
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 959
GG do Incomprehensible
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Ja już ponad 2 lata z Tż mieszkam i na dowodzie mam adres zameldowania ( u rodziców) jeszcze się nie spotkałam z tym żeby ktoś robił z tego jakieś problemy, jak wypełniałam jakieś dokumenty czy to np. do szkoły było miejsce na adres zameldowania i zamieszkania i wpisywałam obydwa.
__________________



"W życiu chodzi o ludzi, których spotykasz

....i o rzeczy, które z nimi tworzysz."


Incomprehensible jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-27, 10:52   #5
Jakkolwiek
Wtajemniczenie
 
Avatar Jakkolwiek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 290
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Przy okazji wątku spytam: czy mogę się zameldować w swoim mieszkaniu w Gdańsku bez wycieczki do miejsca zameldowania (350km, nie chce mi się :P), aby się wymeldować? Można to jakoś korespondencyjnie załatwić?
__________________
Pachnący wątek wymiankowy
<<klik>>


Jakkolwiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-27, 11:15   #6
Incomprehensible
Rozeznanie
 
Avatar Incomprehensible
 
Zarejestrowany: 2008-12
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 959
GG do Incomprehensible
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość
Przy okazji wątku spytam: czy mogę się zameldować w swoim mieszkaniu w Gdańsku bez wycieczki do miejsca zameldowania (350km, nie chce mi się :P), aby się wymeldować? Można to jakoś korespondencyjnie załatwić?
z tego co pamiętam to moga wymeldować rodzice,
a czy korespondencyjnie można nie mam pojęcia, może zadzwoń do urzedu i spytaj
__________________



"W życiu chodzi o ludzi, których spotykasz

....i o rzeczy, które z nimi tworzysz."


Incomprehensible jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-27, 13:14   #7
Jakkolwiek
Wtajemniczenie
 
Avatar Jakkolwiek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 290
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Cytat:
Napisane przez Incomprehensible Pokaż wiadomość
z tego co pamiętam to moga wymeldować rodzice,
a czy korespondencyjnie można nie mam pojęcia, może zadzwoń do urzedu i spytaj
Dzięki Właśnie dzwonie od tygodnia i jakoś nie mogę się zebrać. Właśnie się dowiedziałam, że to zależy od Urzędu- jedne załatwiają sprawę korespondencyjnie, w innych trzeba samemu latać.
__________________
Pachnący wątek wymiankowy
<<klik>>


Jakkolwiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-08-27, 19:33   #8
79 Marta
Wtajemniczenie
 
Avatar 79 Marta
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 2 066
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

ja się wymeldowywałam jakiś czas temu, raczej musisz osobiście. Składa się kilka autografów z tego co pamiętam
__________________
RĄCZKI MALUTKIE, A CHWYCIŁY ZA SERCE NA CAŁE ŻYCIE... TRUDNO UWIERZYĆ, ŻE CIĘ NIE BYŁO...
79 Marta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-28, 09:01   #9
ewuszkaaa
Zakorzenienie
 
Avatar ewuszkaaa
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 3 493
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Cytat:
Napisane przez Jakkolwiek Pokaż wiadomość
Przy okazji wątku spytam: czy mogę się zameldować w swoim mieszkaniu w Gdańsku bez wycieczki do miejsca zameldowania (350km, nie chce mi się :P), aby się wymeldować? Można to jakoś korespondencyjnie załatwić?
Wymeldować się trzeba osobiście. Natomiast jeśli przy zamedlowaniu zrobisz maślane oczy, smutną minę, i wybłagasz, żeby pani zadzwoniła do urzędu skąd się chcesz wymeldować, to da się to zrobić. Wszystko zależy od woli urzędnika. Powiedz, że to tyle kilometrów, że pracujesz/studiujesz od rana do wieczora, że nie przysługuje Ci urlop i nijak nie jesteś w stanie dotrzeć do urzędu w godzinach jego otwarcia.

Da się. Ja tak załatwiłam
__________________
Żona!

"Kobieta wierzy, że 2 i 2 zmieni się w 5,
jeśli będzie długo płakać i zrobi awanturę"


- George Elliot
ewuszkaaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-08-28, 09:12   #10
Jakkolwiek
Wtajemniczenie
 
Avatar Jakkolwiek
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 2 290
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Cytat:
Napisane przez ewuszkaaa Pokaż wiadomość
Wymeldować się trzeba osobiście. Natomiast jeśli przy zamedlowaniu zrobisz maślane oczy, smutną minę, i wybłagasz, żeby pani zadzwoniła do urzędu skąd się chcesz wymeldować, to da się to zrobić. Wszystko zależy od woli urzędnika. Powiedz, że to tyle kilometrów, że pracujesz/studiujesz od rana do wieczora, że nie przysługuje Ci urlop i nijak nie jesteś w stanie dotrzeć do urzędu w godzinach jego otwarcia.

Da się. Ja tak załatwiłam
Leczę przed lustro ćwiczyć oczy kota ze Shreka
__________________
Pachnący wątek wymiankowy
<<klik>>


Jakkolwiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-04, 12:36   #11
poziomkapaula
Zadomowienie
 
Avatar poziomkapaula
 
Zarejestrowany: 2012-06
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 412
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Ja mam ciut inne pytanie: czy w ogóle trzeba być gdzieś zameldowanym? Chodzi o mojego Tż'a - pochodzi ze śląska, mieszkamy w Lublinie. Jeszcze jakiś czas temu miał zameldowanie w bytomiu i tam mu jakaś korespondencja przychodziła i po dokumenty różne musiał tam jeździć, ale było to niewygodne. A tu w Lublinie mieszka w mieszkaniu wynajmowanym, i nie wiadomo jak długo będzie tam mieszkał - więc zameldowanie w Lbn trochę też nieporęczne.
Co z tym fantem zrobić?
poziomkapaula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-04, 13:06   #12
anetka_m
Zadomowienie
 
Avatar anetka_m
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 1 378
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

Tez się kiedyś nad tym zastanawiałam czy "w ogóle trzeba być gdzieś zameldowanym?". Od 2014 w dowodach osobistych nie będzie już zaznaczone miejsce zameldowania, ale istotny będzie pewnie adres korespondencyjny, bo jednak gdzieś muszą dochodzić różne listy? Ale jak to się ma do osób, które często zmieniają adres zamieszkania, to niestety nie wiem? Przecież teraz społeczeństwo jest bardzo mobilne Zastanawiałam się jak np. będą w przyszłości wysyłane pisma sadowe czy inne istotne np. o alimenty?
__________________
Tam, gdzie wszyscy myślą podobnie, nikt nie myśli zbyt wiele...
anetka_m jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-30, 06:56   #13
cyanide sun
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 816
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

czy to prawda, ze teraz mozna wymienić dowod w dowolnej gminie? niekoniecznie tam gdzie jest sie zameldowanym?
cyanide sun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-30, 08:44   #14
asdf123
Raczkowanie
 
Avatar asdf123
 
Zarejestrowany: 2006-08
Wiadomości: 497
Dot.: miejsce zameldowania a dowód osobisty

tak, to prawda, od marca tego roku można wymienić dowód osobisty w dowolnym urzędzie gminy.
asdf123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-30 09:44:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:49.