Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-02-25, 09:30   #1
diwa82
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: Sląsk
Wiadomości: 262
GG do diwa82

Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży


Drogie mamy i przyszłe mamy, czy unikacie wszelkich związków chemicznych w czasie ciąży? Ja pamiętam, że dwa razy farbowałam włosy, teraz już bym tak nie zrobiła. A jak to jest z Wami?
diwa82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 09:33   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

A zle to wpłyneło na ciążę ?
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 09:51   #3
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Nie, nie unikam I nie czuję się ani mniej odpowiedzialna, ani gorszą matką przez to.

Farba do włosów to nie jest - bo ja wiem?chemioterapia? - żeby przeniknęła tak głęboko, by zrobiła dziecku krzywdę.

A co rozumiesz pod pojęciem "wszelka chemia" - mam się nie kremować? nie używać mydła? Szamponu...?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 10:03   #4
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

To zależy co masz na myśli...

Ja włosy farbowałam dopiero po I trymestrze, na razie raz, przed porodem pewnie zafarbuję raz jeszcze.

Nie stosuję żadnych ekstra aktywnych kosmetyków, żadnych wit. C, kwasów, retinolu itd. Używam zwykłych kremów nawilżających do twarzy (o prostym składzie) i zwyczajnych kosmetyków do ciała ciążowego, np. BabyDream albo Palmer's.

Maluję rzęsy, używam różu. Nie chce mi się więcej ciapać.

Nie wiem co jeszcze uznajesz za chemię.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 14:13   #5
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Wszelka chemia, hm. Chemia to jedzenie, higiena, leki, powietrze. Nie, nie wyjechałam w góry z zapasem ekologicznej żywności i szarym mydłem
Unikałam chemii czyszczącej (wc, okna) bo mdliło mnie od zapachu, źle się czułam. Nie farbowałam włosów (wdychanie zapachu znów) Co do farbowania, najbardziej szkodliwy jest amoniak, którego obecnie raczej nie dodaje się do farb. Wiedziałam mniej więcej, z czego należy rezygnować w ciąży ale nie stosowałam wcześniej więc nie mogę napisać, że zrezygnowałam z retinolu, jedzenia wątróbki itp.
Jedyna 'chemiczna' rzecz z której zrezygnowałam to krem effaclar k.
I mimo wszystko starałam się nie wdychać detergentów.

Znałam kiedyś panią, która będąc w ciąży nie malowała paznokci bo bała się, że coś 'przeniknie', ale jednego papierocha dziennie wypalić musiała, bo "jej stres abstynencki dla dziecka gorzszy".

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2010-02-25 o 14:15
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 17:41   #6
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Ciesze sie ,ze nie tylko ja mam takie poglądy na temat chemi w ciązy bo juz mialm pomyslec o sobie wyrodna matka używala mydla w ciaży

Śmieszy mnie takie podejscie oj bo krem ogólnodostępny zaszkodzi ,dopoki nie uzywa sie profesjonalnych kuracji z np. w it. A zdaje sie czy zabiegów u kosmetyczki czy lekarza dermatologa to w czym problem ?

Baiw mnie tez oj nie bo to chemia ajak sie dzieciak urodzi to pierwszego dnia zdziera sie z niego naturalna powloke bakteryjna tonami kremow zakupionych w aptekach.
Przerazila sie oststnio widzac ile kosmetyków ma znajoma do miesiecznego dziecka -zdrowego zaznaczę!

Ja uzywalam linomag na tylek i puder podczas lata na faldki co by sie nie poodparzały i tyle.
myłam dzieciaka w jakims prostym płynie.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-25, 19:56   #7
Impersona
Zakorzenienie
 
Avatar Impersona
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 6 726
GG do Impersona
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Jedyne, czego odmówiłam sobie w ciąży "chemicznego" to żel na paznokcie. Koleżanka- kosmetolożka mi odradził, powiedziała, że w ciąży absolutnie nie można, więc odpuściłam. A tak? Włosów nie farbuję, bo nie odczuwam takiej potrzeby. W poprzedniej ciąży kuzynka poprosiła mnie o zafarbowanie jej włosów i nie dałam rady- od zapachu farby miałam zawroty głowy. Ale już malowałam mieszkanie spokojnie.
Używam środków typu Tytan do WC, Clean do szyb, piorę, myję podłogi
Maluję się, używam kremu, szamponu itd. Wydaje mi się, że wręcz gdyby dziecko chronić przed takimi substancjami, to po porodzie mogłoby być bardziej delikatne i podatne na szkodliwą działalność chemii. W dzisiejszych czasach takich kontaktów nie uniknie prędzej czy później przecież.
Impersona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-02-26, 00:10   #8
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Oczywiste jest, że w ciąży trzeba się wystrzegać kontaktu z substancjami szczególnie drażniącymi-płyn do szyb (wdychamy go bardzo dużo, ponieważ jest rozpylany), płyn do WC, farby, lakiery itp, itd...

Wydawać by się mogło, że taki szampon, czy balsam do ciała to nic w porównaniu z powyższymi produktami... Jednak warto przeczytać coś na temat zaburzeń gospodarki hormonalnej http://www.pro-test.pl/article_suple...dzi%C4%87.html

poniżej lista kosmetyków, które zaburzaja gospodarkę hormonalną http://www.pro-test.pl/article_suple...yk%C3%B3w.html
Może ktoś powiedzieć, że to przesada i skrajność, ale myślę, że jest coś na rzeczy, a na pewno warto to mieć w świadomości

Odnośnie farbowania włosów przze ciężarne, to zdania lekarzy sa podzielone. Na pewno wszyscy odradzą takie zabiegi w pierwszym trymestrze. Do tej pory nie jest to dokładnie zbadane, czy chemia z farby, która przenika do krwioobiegu przenika przez łożysko. Myślę, że jak nie jest to wiadome na 100%, warto się powstrzymać w tym czasie od farbowania włosków-tak na wszelki wypadek
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 07:39   #9
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Zdania są podzielone, bo tak naprawdę badań żadnych nie było i nie będzie

I nie przesadzaj - ile to jest DUŻO płynu do mycia szyb wdychane? Codziennie okna myjesz? Poza tym nie każdy płyn musi być w rozpylaczu A te składniki z owej kampanii - wiesz, występują niemalże we wszystkich kosmetykach Cli co - 9 miesięcy sama woda? E tam.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 08:42   #10
skylie
Wtajemniczenie
 
Avatar skylie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 011
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17462448]Zdania są podzielone, bo tak naprawdę badań żadnych nie było i nie będzie

I nie przesadzaj - ile to jest DUŻO płynu do mycia szyb wdychane? Codziennie okna myjesz? Poza tym nie każdy płyn musi być w rozpylaczu A te składniki z owej kampanii - wiesz, występują niemalże we wszystkich kosmetykach Cli co - 9 miesięcy sama woda? E tam.[/QUOTE]

Wlasnie, wiec ile to jest DUZO? Skad wiesz jakie oddzialywanie na plod ma uzywany specyfik i czy juz nie przesadzilas? Nieswiadomosc i niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialnosci i rozsadku.

Zgadzam sie ze uywanie chemi w czasie ciazy to indywidualna sprawa, ale moim zdaniem lepiej sie powstrzymac od uzywania niektorych rzeczy w czasie ciazy niz potem zalowac.
skylie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 08:47   #11
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Ja tam uważam, że to przesada z tymi kosmetykami. Co do farby to planuję (po konsultacji z ginekologiem) pofarbować włosy jakoś na dniach, póki jeszcze mnie zapachy nie drażnią. Z kosmetyków nie zrezygnuję na pewno (chyba, że przestaną mi służyć lub zapach będzie drażniący). Uważam, że nie używam aż tak dużo chemii, żeby mogłoby to mieć znaczący wpływ na dziecko. Jakoś wydaje mi się, że więcej szkodliwych substancji wdycham w powietrzu w mieście oraz zjadam w owocach, warzywach i innych produktach.

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:43 ----------

Cytat:
Napisane przez skylie Pokaż wiadomość
Wlasnie, wiec ile to jest DUZO? Skad wiesz jakie oddzialywanie na plod ma uzywany specyfik i czy juz nie przesadzilas? Nieswiadomosc i niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialnosci i rozsadku.

Zgadzam sie ze uywanie chemi w czasie ciazy to indywidualna sprawa, ale moim zdaniem lepiej sie powstrzymac od uzywania niektorych rzeczy w czasie ciazy niz potem zalowac.
A najlepiej to się zamknąć w domu i okien nie otwierać. Przecież to dziecko będzie żyło w takim a nie innym środowisku. Będzie faszerowane zanieczyszczonym powietrzem i codziennie będzie zjadało kupę chemii, do tego proszki, kosmetyki itp.
Wydaje mi się, że gdyby groźne było używanie chemii to każdy lekarz by o tym przestrzegał.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-26, 08:54   #12
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

No to na wszelki wypadek przestanę też jeść - w KAŻDEJ żywności jest chemia Spać może też - bo jeszcze mi się koszmar przyśni, zdenerwuję się, i dziecku zaszkodzę. Aaaa, najlepiej też niczego nie czytać/nie oglądać/nie słuchać - bo jak wyżej.

0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 09:10   #13
skylie
Wtajemniczenie
 
Avatar skylie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 011
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Ja tam uważam, że to przesada z tymi kosmetykami. Co do farby to planuję (po konsultacji z ginekologiem) pofarbować włosy jakoś na dniach, póki jeszcze mnie zapachy nie drażnią. Z kosmetyków nie zrezygnuję na pewno (chyba, że przestaną mi służyć lub zapach będzie drażniący). Uważam, że nie używam aż tak dużo chemii, żeby mogłoby to mieć znaczący wpływ na dziecko. Jakoś wydaje mi się, że więcej szkodliwych substancji wdycham w powietrzu w mieście oraz zjadam w owocach, warzywach i innych produktach.

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:43 ----------



A najlepiej to się zamknąć w domu i okien nie otwierać. Przecież to dziecko będzie żyło w takim a nie innym środowisku. Będzie faszerowane zanieczyszczonym powietrzem i codziennie będzie zjadało kupę chemii, do tego proszki, kosmetyki itp.
Wydaje mi się, że gdyby groźne było używanie chemii to każdy lekarz by o tym przestrzegał.
[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17463606]No to na wszelki wypadek przestanę też jeść - w KAŻDEJ żywności jest chemia Spać może też - bo jeszcze mi się koszmar przyśni, zdenerwuję się, i dziecku zaszkodzę. Aaaa, najlepiej też niczego nie czytać/nie oglądać/nie słuchać - bo jak wyżej.

[/QUOTE]

Po pierwsze wyrazilam tylko swoje zdanie i nie zachecam do popadania w skrajonosci, bo nie ma nic gorszego. We wszytskim wskazany jest umiar i rozsadek. A idac Waszym tokiem myslenia to dlaczego nie palic w ciazy papierowsow ?bo przeciez : "Przecież to dziecko będzie żyło w takim a nie innym środowisku. Będzie faszerowane zanieczyszczonym powietrzem".

Jednak to Wasze dziecko i wasza decyzja.
skylie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 09:13   #14
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez skylie Pokaż wiadomość
Po pierwsze wyrazilam tylko swoje zdanie i nie zachecam do popadania w skrajonosci, bo nie ma nic gorszego. We wszytskim wskazany jest umiar i rozsadek. A idac Waszym tokiem myslenia to dlaczego nie palic w ciazy papierowsow ?bo przeciez : "Przecież to dziecko będzie żyło w takim a nie innym środowisku. Będzie faszerowane zanieczyszczonym powietrzem".

Jednak to Wasze dziecko i wasza decyzja.
Ale jest pewna różnica w paleniu papierosów a używaniem kosmetyków - papierosy szkodzą KAŻDEMU i prowadzą do raka i innych chorób, co jest potwierdzone naukowo. A raczej od używania kosmetyków jeszcze nikt nie umarł.
Oczywiście z tym umiarem to się zgodzę. Ale nie uważam, że na co dzień używam nadmiernie chemii, więc nie mam potrzeby jej ograniczać. Nie planuję też wdychać jakiś szkodliwych farb i lakierów (bo to wiadomo, że szkodzi). Ale jak sobie wetrę krem czy balsam codziennie to nie sądzę, żeby było to szkodliwe.
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )





Edytowane przez lutien
Czas edycji: 2010-02-26 o 09:19
lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 09:23   #15
skylie
Wtajemniczenie
 
Avatar skylie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 011
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Ale jest pewna różnica w paleniu papierosów a używaniem kosmetyków - papierosy szkodzą KAŻDEMU i prowadzą do raka i innych chorób, co jest potwierdzone naukowo. A raczej od używania kosmetyków jeszcze nikt nie umarł.
Oczywiście z tym umiarem to się zgodzę. Ale nie uważam, że na co dzień używam nadmiernie chemii, więc nie mam potrzeby jej ograniczać. Nie planuję też wdychać jakiś szkodliwych farb i lakierów (bo to wiadomo, że szkodzi). Ale jak sobie wetrę krem czy balsam codziennie to nie sądzę, żeby było to szkodliwe.
Wiec zgadzamy sie w zupelnosci
skylie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 09:53   #16
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Smile Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Nie zmieniałam niczego w swoim życiu, używam cały czas tych samych kosmetyków, jem nawet mniej zdrowo - bo wcześniej byłam na warzywnej diecie a teraz o zgrozo mam ochotę na tłuszcze, mięso i uwielbiam fast-foody Jedyne z czego zrezygnowałam to picie alkoholu, nie ma mowy nawet o kieliszku wina. Walczę z nałogiem nikotynowym dla dobra mojego maluszka unikam jak ognia jednak nie jest mi łatwo i przyznaję się do 1 czy 2 upadków. Uważam, że świrowanie w kwestii balsamów i kremów to zwyczajna głupota taka jak kiedyś "nie mycie się podczas okresu bo można zachorować"... Gdyby były to środki szkodliwe to były by na nich ostrzeżenia "nie stosować w ciąży". Przeszkadza komuś balsam, a nie przeszkadza, że np. tak jak ja żyje w takim Krakowie, gdzie można się udusić spalinami
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 11:39   #17
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

kosmeyki z listy która wkleiła xandra są szkodliwe nie tylko dla ciężarnych ale generalnie dla wszystkich..

i zamiast sie irytować to warto liste przejrzeć i zapamiętać szkodliwe skladniki i w sklepie wybierająć balsam wybrać taki który tego składnika nie ma..

nikt tu nie pisal o nie stosowaniu kosmetyków w ogóle tylko wybraniu tych łagodniejszych i bez szkodliwych substancji..to samo szykując wyprawkę dla dziecka bo na tej liscie sa kosmetyki dla niemowlą również niestety..

ja wole kupić dziecku takie mydlo czy szampon ktore jest dla niego bezpieczne a nie hartować je na sile


włosy w ciązy farbowałam..ale lagodną farbą ton w ton która pachniala pomarańczami..zadnego rozjaśnianie itp

Edytowane przez scorpionec
Czas edycji: 2010-02-26 o 11:56
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 11:53   #18
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/niebezpieczne_subst.php

Prawdą jednak jest jedynie, że w pierwszych badaniach nad hormonalnym działaniem parabenów udowodniono ich niewielkie działanie estrogenne. Najsilniejsze takie efekty wykazywał Butylparaben, a Methylparaben, najczęściej stosowany w kosmetykach, najmniejsze.

Po analizie tych wyników nie należy jednak jednoznacznie kojarzyć parabenów z zachorowaniami na raka.
Uniwersytet w Wiedniu wydał oświadczenie, że parabeny praktycznie nie są toksyczne, mutogenne lub karcerogenne.
Długo były parabeny uważane za substancje wywołujące alergie. Teraz jednak wiadomo,że tylko w niewielu pojedynczych przypadkach może dochodzić do uczuleń, szczególnie u osób, które cierpią na choroby skórne podudzia.
Podsumowując: parabeny są sklasyfikowane, jako substancje korzystne.


Będę dodawać, jak coś znajdę o innych substancjach z linka xandry

Propylparaben

http://www.ehow.com/about_5375955_pr...dangerous.html

Currently, there is no information available regarding the toxicity to an embryo, ability to cause malformations of an embryo or fetus and capability of inducing mutation or increasing the rate of mutation in DNA of propylparaben.

O Ethylparabenie nie znalazłam żadnych wzmianek na stronach angielskich o ich szkodliwości.

Oczywiście, jeśli ktoś znajdzie info (z kilku źródeł wiarygodnych, bo wiadomo, że kit to się ludziom łatwo wciska) o szkodliwości tych substancji to poproszę o linki
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )





Edytowane przez lutien
Czas edycji: 2010-02-26 o 12:07
lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 12:30   #19
Klarissa
Zakorzenienie
 
Avatar Klarissa
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 16 431
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez scorpionec Pokaż wiadomość
kosmeyki z listy która wkleiła xandra są szkodliwe nie tylko dla ciężarnych ale generalnie dla wszystkich..

i zamiast sie irytować to warto liste przejrzeć i zapamiętać szkodliwe skladniki i w sklepie wybierająć balsam wybrać taki który tego składnika nie ma..
Zgadzam się, że może i są szkodliwe. Ale o wiele bardziej szkodliwe dla nas są składniki zawarte w pokarmach. Przeczytałam listę - większość kosmetyków, których używam znajduje się na tej liście. Mimo wszystko nie zamierzam z wielu powodów z nich rezygnować. Nie uważam, że robię krzywdę mojemu dziecku. Przesada jest niewskazana we wszystkim.

Po drugie np. ja nie jestem w stanie zapamiętać nawet połowy nazwy tej szkodliwej substancji, a już nie wyobrażam sobie w sklepie czytać składów, z których i tak guzik wiem
__________________
Mam dwoje okruszków - jeden większy, a drugi całkiem malutki
Klarissa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-02-26, 13:12   #20
scorpionec
Zakorzenienie
 
Avatar scorpionec
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: "Na peryferiach miasta, gdzie asfalt trawą zarasta..."
Wiadomości: 6 545
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez Klarissa Pokaż wiadomość
Zgadzam się, że może i są szkodliwe. Ale o wiele bardziej szkodliwe dla nas są składniki zawarte w pokarmach. Przeczytałam listę - większość kosmetyków, których używam znajduje się na tej liście. Mimo wszystko nie zamierzam z wielu powodów z nich rezygnować. Nie uważam, że robię krzywdę mojemu dziecku. Przesada jest niewskazana we wszystkim.

Po drugie np. ja nie jestem w stanie zapamiętać nawet połowy nazwy tej szkodliwej substancji, a już nie wyobrażam sobie w sklepie czytać składów, z których i tak guzik wiem
wystarczy ze zapamietasz PARABEN..a to chyba nie jest specjalnie skomplikowane..
scorpionec jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:09   #21
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Oczywiście wiele osób potraktowało mój post, jako pogląd bardzo skrajny-błąd. Załączyłam link do artykułu, który jest na temat i nad którym warto się zastanowić. Wiele rzeczy wolelibyśmy nie wiedzieć, żeby było prościej. Sam artykuł nie jest nawet skrajny (wiydaje mi się,że nawet nie wszyscy przeczytali go do końca,bądź z uwagą), bo cytuję:"substancje te występują w poszczególnych produktach jedynie w bardzo małych, "bezpiecznych" ilościach, to w połączeniu z innymi aplikowanymi na skórę tworzą istny koktajl chemiczny. Wtedy przestają być już nieszkodliwe."
To nie oznacza(jak uważają niektóre z Was),że nie należy stosować w ogóle kosmetyków,bądź samą wodę.Może warto jednak nie stosować większości kosmetyków z tej listy jednocześnie.Myslę, że bardziej byście się tym zainteresowały, gdybyście nie mogły zajśc w ciążę z powodu zaburzeń hormonalnych...

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17462448]Zdania są podzielone, bo tak naprawdę badań żadnych nie było i nie będzie
[/QUOTE]
A skąd wiesz, że nie będzie?? Teraz jest mnóstwo niezależnych instytutów badających różne produkty-stąd pewnie te wyniki.Nikt się nie spodziewa,że producenci sami przeprowadzą drogie badania, mające zniechęcić konsumentów do stosowania ich produktów


Cytat:
Napisane przez lutien Pokaż wiadomość
Jakoś wydaje mi się, że więcej szkodliwych substancji wdycham w powietrzu w mieście oraz zjadam w owocach, warzywach i innych produktach.

---------- Dopisano o 09:47 ---------- Poprzedni post napisano o 09:43 ----------
A najlepiej to się zamknąć w domu i okien nie otwierać. Przecież to dziecko będzie żyło w takim a nie innym środowisku. Będzie faszerowane zanieczyszczonym powietrzem i codziennie będzie zjadało kupę chemii, do tego proszki, kosmetyki itp.
Wydaje mi się, że gdyby groźne było używanie chemii to każdy lekarz by o tym przestrzegał.
Skoro Twoim zdaniem, w owocach i warzywach jest aż tyle chemii-to czemu je jesz (akurat z tych chemicznych żródeł)? To mnie dziwi-jest świadomość, ale brak reakcji. Przecież teraz nie jest problemem kupić żywność ekologiczną...albo przynajmniej czekać na sezonówki
A mój lekarz mnie przestrzegał przed np. farbowaniem włosów, dlatego tego nie zrobiłam.

Nie rozumiem też takiego podejścia "dziecko i tak będzie żyło w tym zatrutym świecie, więc...." .To chyba lepiej oszczędzić mu niektórych trucizn? Czy naprawdę uważacie, że wdychając chemię ze środków czystości, czy tez ten amoniak z farby, czy też zbyt często malując paznokcie(czy co tam jeszcze), robicie dziecku przysługę przystosowując go do naszego zanieczyszczonego środowiska??
Cytat:
Napisane przez skylie Pokaż wiadomość
Nieswiadomosc i niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialnosci i rozsadku.
Otóż to-dobre podsumowanie.

Kiedyś dawano dzieciom polopirynę, bo nie było badań,a potem okazało się,jak jest to szkodliwe.To samo syropy na kaszel z kodeiną.
Skoro teraz docierają do nas jakies sygnały, że dana substancja może szkodzić,ale tak naprawdę nie wiadomo, jak bardzo-to czyż mozna z lekkim sumieniem nie zastanowić się nad tym? W dodatku będąc w ciąży, wtedy jesteśmy odpowiedzialne jeszcze za drugą istotę, która nie ma wpływu na NASZE wybory wpływające na JEGO przyszłe zdrowie.

Lutien, no wiadmo,że nie wszystko jest do końca zbadane-czasem jest to niemożliwe,więc stąd różne publikacje na temat tych substancji...O parabenach np.:
Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie jest ich działanie na organizm ludzki, jeśli są stosowane długotrwale. W warunkach klinicznych nie sposób zbadać, co dzieje się z naszym ciałem
, w którym gromadzilibyśmy je przez kilkadziesiąt lat. Wiadomo, że parabeny wnikają do tkanki tłuszczowej podskórnej i odkładają się np. w piersiach, przedostając się do mleka karmiących matek. Jest prawdopodobne, że ich działanie estrogenne może sprzyjać rozwojowi nowotworów, w tym guza piersi. W badaniach przeprowadzonych w 2004 r. parabeny wykryto we wszystkich próbkach pobranych od 20 kobiet chorych na raka piersi. Dlatego kontrowersyjne jest ich stosowanie w antyperspirantach i dezodorantach. Istnieje też możliwość niekorzystnego wpływu parabenów na płodność mężczyzn.

Edytowane przez xandra78
Czas edycji: 2010-02-26 o 14:16
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:17   #22
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Nie będzie badań, bo trzeba by robić doświadczenia na kobietach w ciąży, a to jest zakazane

A to co piszesz o parabenach i piersiach - słówko-klucz: ISTNIEJE możliwość. Nie - udowodniono, zachodzi jedynie możliwość (nie potwierdzona). Równie dobrze można napisać: istnieje możliwość, iż stosowanie szamponu przeciwłupieżowego marki X w czasie ciąży wpłynie na porost włosów u dziecka.

Edytowane przez 0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Czas edycji: 2010-02-26 o 14:19
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:38   #23
passionfruit
Zakorzenienie
 
Avatar passionfruit
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 4 471
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17463606]No to na wszelki wypadek przestanę też jeść - w KAŻDEJ żywności jest chemia Spać może też - bo jeszcze mi się koszmar przyśni, zdenerwuję się, i dziecku zaszkodzę. Aaaa, najlepiej też niczego nie czytać/nie oglądać/nie słuchać - bo jak wyżej.

[/QUOTE]

Dobrze napisane.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17471483]Nie będzie badań, bo trzeba by robić doświadczenia na kobietach w ciąży, a to jest zakazane

A to co piszesz o parabenach i piersiach - słówko-klucz: ISTNIEJE możliwość. Nie - udowodniono, zachodzi jedynie możliwość (nie potwierdzona). Równie dobrze można napisać: istnieje możliwość, iż stosowanie szamponu przeciwłupieżowego marki X w czasie ciąży wpłynie na porost włosów u dziecka.[/QUOTE]

__________________
Jak spakować 3 osoby do jednego plecaka na 3 tyg w Tajlandii i Kambodży???
passionfruit jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:39   #24
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Szajajaba, no właśnie o tym pisałam-że jeśli chociaż "tyko" istnieje mozliwość,bądź nie wiadomo do końca-wtedy powinniśmy się zastanowić. Nikt nie twierdzi(a już z pewnością nie ja), że NA PEWNO.
I jeszcze sprostuję, że nie ja piszę o parabenach-wkleiłam artykuł z neta.

Poza tym,takie doświadczenia nie robi się oczywiście na kobietach w ciąży,tylko na zwierzętach głównie.
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:43   #25
lutien
Wtajemniczenie
 
Avatar lutien
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 2 319
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Cytat:
Napisane przez xandra78 Pokaż wiadomość
Oczywiście wiele osób potraktowało mój post, jako pogląd bardzo skrajny-błąd. Załączyłam link do artykułu, który jest na temat i nad którym warto się zastanowić. Wiele rzeczy wolelibyśmy nie wiedzieć, żeby było prościej. Sam artykuł nie jest nawet skrajny (wiydaje mi się,że nawet nie wszyscy przeczytali go do końca,bądź z uwagą), bo cytuję:"substancje te występują w poszczególnych produktach jedynie w bardzo małych, "bezpiecznych" ilościach, to w połączeniu z innymi aplikowanymi na skórę tworzą istny koktajl chemiczny. Wtedy przestają być już nieszkodliwe."
To nie oznacza(jak uważają niektóre z Was),że nie należy stosować w ogóle kosmetyków,bądź samą wodę.Może warto jednak nie stosować większości kosmetyków z tej listy jednocześnie.Myslę, że bardziej byście się tym zainteresowały, gdybyście nie mogły zajśc w ciążę z powodu zaburzeń hormonalnych...

To czemu w internecie nie mogę znaleźć informacji z WIARYGODNYCH źródeł dotyczących szkodliwości tych substancji? Niektórzy w necie piszą, że prezerwatywy powodują raka. A w to chyba nie wierzymy

Skoro Twoim zdaniem, w owocach i warzywach jest aż tyle chemii-to czemu je jesz (akurat z tych chemicznych żródeł)? To mnie dziwi-jest świadomość, ale brak reakcji. Przecież teraz nie jest problemem kupić żywność ekologiczną...albo przynajmniej czekać na sezonówki
A mój lekarz mnie przestrzegał przed np. farbowaniem włosów, dlatego tego nie zrobiłam.

Bo:
- nie stać mnie na ekologiczne,
- nie mam do nich dostępu/nie mam sklepów w okolicy, które takowe sprzedają,
- mam alergię na chemię w owocach i warzywach i jeśli jem te chemiczne regularnie, to organizm nie reaguje na nie tak, jak bym je jadła okzajonalnie,
- czekać na sezonówki nie mogę, bo bym z głodu umarła przez zimę



Nie rozumiem też takiego podejścia "dziecko i tak będzie żyło w tym zatrutym świecie, więc...." .To chyba lepiej oszczędzić mu niektórych trucizn? Czy naprawdę uważacie, że wdychając chemię ze środków czystości, czy tez ten amoniak z farby, czy też zbyt często malując paznokcie(czy co tam jeszcze), robicie dziecku przysługę przystosowując go do naszego zanieczyszczonego środowiska??

Jako alergiczka wiem, że oszczędzanie dzieciom trucizn, które i tak będą musiały jeść/wdychać itp. kończy się na alergii. A ponieważ moje dziecko będzie miało do nich skłonność, to od małego chce je hartować. Oczywiście w rozsądnych ilościach, dostosowanych do wieku

Kiedyś dawano dzieciom polopirynę, bo nie było badań,a potem okazało się,jak jest to szkodliwe.To samo syropy na kaszel z kodeiną.
Skoro teraz docierają do nas jakies sygnały, że dana substancja może szkodzić,ale tak naprawdę nie wiadomo, jak bardzo-to czyż mozna z lekkim sumieniem nie zastanowić się nad tym? W dodatku będąc w ciąży, wtedy jesteśmy odpowiedzialne jeszcze za drugą istotę, która nie ma wpływu na NASZE wybory wpływające na JEGO przyszłe zdrowie.

Kosmetyki to nie leki, nie jesz ich, nie są wchłaniane do krwioobiegu tak, jak leki.

Lutien, no wiadmo,że nie wszystko jest do końca zbadane-czasem jest to niemożliwe,więc stąd różne publikacje na temat tych substancji...O parabenach np.:
Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie jest ich działanie na organizm ludzki, jeśli są stosowane długotrwale. W warunkach klinicznych nie sposób zbadać, co dzieje się z naszym ciałem
, w którym gromadzilibyśmy je przez kilkadziesiąt lat. Wiadomo, że parabeny wnikają do tkanki tłuszczowej podskórnej i odkładają się np. w piersiach, przedostając się do mleka karmiących matek. Jest prawdopodobne, że ich działanie estrogenne może sprzyjać rozwojowi nowotworów, w tym guza piersi. W badaniach przeprowadzonych w 2004 r. parabeny wykryto we wszystkich próbkach pobranych od 20 kobiet chorych na raka piersi. Dlatego kontrowersyjne jest ich stosowanie w antyperspirantach i dezodorantach. Istnieje też możliwość niekorzystnego wpływu parabenów na płodność mężczyzn.
Co do ostatniego akapitu, to może i tak jest - jak ktoś się smaruje w nadmiarze. Ale we wszytskim umiar jest wskazany
__________________
"Kiedy decydujesz się na dziecko,
zgadzasz się, że od tej chwili
twoje serce będzie przebywało poza twoim ciałem."
(Katharine Hadley )




lutien jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 14:56   #26
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Xsandro - ISTNIEJE możliwość, że wpadnę pod samochód. Nie wychodzę więc z domu.
ISTNIEJ możliwość, że moje dziecko będzie lesbijką. Zabronię więc zabaw z dziewczynkami, tylko chłopcy dozwoleni.
ISTNIEJE możliwość, że zarażę się grypą. Całe życie więc spędzę sama, bez kontaktu z innymi.

I tak dalej

Owszem, doświadczenia robi się na zwierzętach, ale - zwierzę to nie to samo, co człowiek, prawda? To, że coś działa na zwierzę jako A na człowieka może zadziałać jako B.

Piszesz o ekologicznej żywności - ISTNIEJE możliwość, że to pic na wodę Sezonówki - myślisz, że nie są pryskane?

Powiedz mi, ile wg ciebie myjąc w czasie ciąży (pomijam, że myje małż, nie ja) okno może 3 razy nawdycham się tego płynu do mycia? A ile wg Ciebie musiałabym nawdychać, by zaszkodzić?
Chemią są też proszki do prania i płyn do garów - nie używać?

Akceptuję jedno uzasadnienie, odnośnie niefarbowania włosów w ciąży - zmienia się gospodarka hormonalna, farba może dać inne niż oczekiwane rezultaty zamiast pięknej czerni wyjdzie nam zieleń

To taka trochę dyskusja jak z tym, czy usg wpływa na dziecko czy nie. Od lekarki z doktoratem usłyszałam, że owszem - pod warunkiem, że byłabym 24/dobę przez całą ciążę podpięta. Wiadomo, że nie latam co tydzień na usg, ale też nie panikuję i chcę je na każdej wizycie.

Edytowane przez 0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Czas edycji: 2010-02-26 o 15:01
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 15:03   #27
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Z tym przystosowaniem dzieciaczków do naszego świata....czy ten pogląd zastosujecie naprawdę tak po całości w zycie, czy zastosujecie jakieś ograniczenia?? Bo czyż więszkość mam nie kupuje proszków i środków myjących dla niemowląt- czy Wy tez aby nie??

Lutien, nie możesz znależć, bo jak zostało przeze mnie odnalezione i wklejone-nie sposób przeprowadzić dokładnie tych badań.

Umiar-oczywiście
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 15:12   #28
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

Mam jeden proszek dla niemowląt, który wykorzystałam tylko do prania ciuszków najmniejszych, a potem chciałabym używać normalnego proszku.
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 15:49   #29
xandra78
Zakorzenienie
 
Avatar xandra78
 
Zarejestrowany: 2005-03
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 109
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17472435]Xsandro - ISTNIEJE możliwość, że wpadnę pod samochód. Nie wychodzę więc z domu.
ISTNIEJ możliwość, że moje dziecko będzie lesbijką. Zabronię więc zabaw z dziewczynkami, tylko chłopcy dozwoleni.
ISTNIEJE możliwość, że zarażę się grypą. Całe życie więc spędzę sama, bez kontaktu z innymi.
[/QUOTE]
Taka dyskusja jest bez sensu.Popadasz w skrajność dla wyśmiania przeciwnych poglądów.

Zwierzę,to nie człowiek-to oczywiste.Jednak, czy zaryzykowałabyś NAPRAWDĘ stosowanie jakiegoś specyfiku lub leku, nad którym badania przeprowadzone na zwierzętach wykazałyby znaczną jego szkodliwość?

Albo dajmy na to, w ulotkach dużej ilości leków bez recepty jest napisane, że w kwestii oddziaływania ich na płód,czy przenikanie do mleka nie są przeprowadzone żadne badania.Czy zażyłabyś je z lekkim sumieniem usprawiedliwiając się "jakby co", że nie było dokładnych badań? Ja tak lekko nie podchodzę do życia. choć znów nie przesadzam w drugą stronę. Jednak temat dotyczy ciąży-a to szczególny stan wymagający czasem innych zachowań,niż stosowaliśmy do tej pory.

Cytat:
Piszesz o ekologicznej żywności - ISTNIEJE możliwość, że to pic na wodę
czyżby??W jakim sensie??


[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17472831]Mam jeden proszek dla niemowląt, który wykorzystałam tylko do prania ciuszków najmniejszych, a potem chciałabym używać normalnego proszku.[/QUOTE]
A jednak
xandra78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-02-26, 16:08   #30
skylie
Wtajemniczenie
 
Avatar skylie
 
Zarejestrowany: 2008-11
Wiadomości: 2 011
Dot.: Unikanie wszelkiej chemii w trakcie ciąży

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17471483]
A to co piszesz o parabenach i piersiach - słówko-klucz: ISTNIEJE możliwość. Nie - udowodniono, zachodzi jedynie możliwość (nie potwierdzona). Równie dobrze można napisać: istnieje możliwość, iż stosowanie szamponu przeciwłupieżowego marki X w czasie ciąży wpłynie na porost włosów u dziecka.[/QUOTE]

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;17472435]Xsandro - ISTNIEJE możliwość, że wpadnę pod samochód. Nie wychodzę więc z domu.
ISTNIEJ możliwość, że moje dziecko będzie lesbijką. Zabronię więc zabaw z dziewczynkami, tylko chłopcy dozwoleni.
ISTNIEJE możliwość, że zarażę się grypą. Całe życie więc spędzę sama, bez kontaktu z innymi.

I tak dalej

Owszem, doświadczenia robi się na zwierzętach, ale - zwierzę to nie to samo, co człowiek, prawda? To, że coś działa na zwierzę jako A na człowieka może zadziałać jako B.

Piszesz o ekologicznej żywności - ISTNIEJE możliwość, że to pic na wodę Sezonówki - myślisz, że nie są pryskane?

Powiedz mi, ile wg ciebie myjąc w czasie ciąży (pomijam, że myje małż, nie ja) okno może 3 razy nawdycham się tego płynu do mycia? A ile wg Ciebie musiałabym nawdychać, by zaszkodzić?
Chemią są też proszki do prania i płyn do garów - nie używać?

Akceptuję jedno uzasadnienie, odnośnie niefarbowania włosów w ciąży - zmienia się gospodarka hormonalna, farba może dać inne niż oczekiwane rezultaty zamiast pięknej czerni wyjdzie nam zieleń

To taka trochę dyskusja jak z tym, czy usg wpływa na dziecko czy nie. Od lekarki z doktoratem usłyszałam, że owszem - pod warunkiem, że byłabym 24/dobę przez całą ciążę podpięta. Wiadomo, że nie latam co tydzień na usg, ale też nie panikuję i chcę je na każdej wizycie.[/QUOTE]

Jak czytam Twoje posty to az mi sie wlos jezy na glowie. Za wszelka cene chcesz postawic na swoim nie zastanawiajac sie nawet nad tym co pisza inni. I jezeli ISTNIEJE mozliwosc szkodliwosc niektorych substancji dla dziecko to moze warto rozwazyc jak je ograniczyc.
Rozumie ze w ciazy buzuja hormony,ale nie popadajmy w skrajnosci!

A nie farbowanie wlosow tylko dlatego ze moze wyjsc zielony kolor
skylie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:22.