Socjologia - prośba o pomoc! - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-01, 11:25   #1
nuala7
Przyczajenie
 
Avatar nuala7
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 17

Socjologia - prośba o pomoc!


Witam


Chciałabym prosić Was o pomoc, mam dość banalny problem, ale mam też kilka wątpliwości i chciałabym się upewnić. Otóż chodzi o badanie do pracy licencjackiej, badam poziom stygmatyzacji. I muszę ułożyć skale punktowe do pytań. Pytanie brzmi: jak ułożyć skalę do takiego przykładowego pytania:

Czy uważasz się za osobę tolerancyjną:
a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c) raczej nie)
d) zdecydowanie nie
e) trudno powiedzieć.

Dodam, że taki zestaw odpowiedzi mam w praktycznie wszystkich pytaniach. Sprawę chyba komplikuje fakt, że odpowiedź "trudno powiedzieć" jest na końcu.... Proszę o pomoc!
A może łatwiej byłoby poprzenosić odpowiedź "trudno powiedzieć" do środka skali i przypisać np. kolejno od 1 do 5 punktów? Albo dla odpowiedzi "trudno powiedzieć" nie przypisywać punktów, tylko dla pozostałych? Promotor twierdzi, że odpowiedź "trudno powiedzieć" nie bada stygmatyzacji.
nuala7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-01, 11:38   #2
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: Socjologia - prośba o pomoc!

jestem tegoroczną maturzystką, nie wiem tyle ile Ty, jednakże wg. mnie znacznie lepiej było by przenieść "trudno powiedzieć" do środka, wtedy wszystko byłoby takie płynne i zróżnicowane

p.s też myślę o socjologii, gdzie ją studiujesz? jesteś zadowolona?
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-01, 13:03   #3
nuala7
Przyczajenie
 
Avatar nuala7
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 17
Dot.: Socjologia - prośba o pomoc!

Tak, rozważam umieszczenie tej odpowiedzi w środku, ale wtedy więcej ludzi ją wybiera i trudniej zinterpretować wyniki

Socjologia to fajny i rozwijający kierunek. Ja kończę licencjat na UMK i jestem średnio zadowolona :/ gdybym miała wybierać jeszcze raz, poszłabym na socjo, ale na innej uczelni A zatem polecam Ci pójście na socjologię, lecz nie na UMK
pozdrawiam
nuala7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-01, 14:13   #4
kiiisiel
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 433
Dot.: Socjologia - prośba o pomoc!

szczerze powiedziawszy myślałam o Kopernikowskim, ale najbardziej mimo to myślę o UG, UAM'ie i UW , tyle że nadal nie wiem, czy socjo, czy stosunki międzynarodowe... jedni radzą to, inni tamto.. generalnie to wszystko poplątane.

btw, ja bym skalę zrobiła taką ;

a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c) trudno powiedzieć
d) zdecydowanie nie
e) raczej nie

; )
kiiisiel jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-01, 15:59   #5
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Socjologia - prośba o pomoc!

Jeżeli już chcesz skalę typu Likerta to powinnaś wiedzieć do czego służy punkt neutralny skali i jaki może mieć wpływ na odpowiedzi jakie uzyskasz od badanych. Nie rozumiem dlaczego używasz narzędzia o którym najwyraźniej masz nikłe pojęcie.
W tym konkretnym wypadku powinno być tak:
Czy uważasz się za osobę tolerancyjną:
a) zdecydowanie tak
b) raczej tak
c)trudno powiedzieć
d) raczej nie
e) zdecydowanie nie
Inna sprawa, że użycie takiej skali w celu zbadania tolerancyjności ma niewielki sens- biorąc pod uwagę modę na poprawność polityczną należy przypuszczać, że niewiele nietolerancyjnych osób przyzna się do bycia osobą nietolerancyjną.
Inną sprawą jest kodowanie takich danych.
Pytania dla różnych skal możesz mieć identyczne ale interpretacja ich wyników może czasem wymagać odwrócenia kodowania.
I korzystając ze skal powinnaś wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.
Co do wypowiedzi Twojego promotora- nie wiem jak to skomentować.
Od promotora oczekiwałabym podstawowej wiedzy na temat tego jak należy konstruować skale Likerta i jak dobrać narzędzia adekwatne do pytań badawczych i problemu badawczego. Najwyraźniej od Twojego promotora nie należy tego oczekiwać.
Radzę poszukać jakiejś książki lub tekstu o skalach.
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-01, 18:17   #6
nuala7
Przyczajenie
 
Avatar nuala7
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Toruń
Wiadomości: 17
Dot.: Socjologia - prośba o pomoc!

Naczytałam się o skalach i oczywiście masz rację, jednak postawienie "trudno powiedzieć" na końcu jest celowym zabiegiem, dzięki któremu respondent zaznaczy wcześniejszą odpowiedź i nie dotrze do tej ostatniej, takie jest założenie. Zresztą zabieg ten jest "modny" szczególnie w badaniach CBOSu.
Nie jestem zbyt dobra w metodologii, to prawda, niestety, więc pewnie masz rację, że mam "nikłe pojęcie". Dlatego mam duże problemy z tym rozdziałem.
Skoro jesteś tak obeznana w temacie, to pozwolę sobie wysłać Ci prywatną wiadomość z mailem od promotora, może uda Ci się ją rozszyfrować (?)
nuala7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 23:52.