Bazylia, tymianek, zioła - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-03-04, 09:18   #61
gosieeks
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 4
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

też myślę o papryczce, i tak zrobię!
__________________
Pozdrawiam serdecznie, Małgosia
gosieeks jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-04, 09:28   #62
marcin_88
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 97
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez Anahstasia Pokaż wiadomość
A właśnie, a od kiedy można/należy nawozić roślinki? Czymś konkretnie nawozi się zioła czy mogę np. zwykłym biohumusem?
Z tego co wiem, to jeśli chcesz te zioła spożywać, to nie powinno się ich nawozić. No chyba, że jakimś naturalnym sposobem, np. wywar z czosnku.
marcin_88 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-09, 06:14   #63
britnay
Zakorzenienie
 
Avatar britnay
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 5 506
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez marcin_88 Pokaż wiadomość
Z tego co wiem, to jeśli chcesz te zioła spożywać, to nie powinno się ich nawozić. No chyba, że jakimś naturalnym sposobem, np. wywar z czosnku.
są do kupienia specjalne nawozy do ziół kuchennych/ jadalnych np. Agrecol
Ja sobie taki kupiłam i mam zamiar podlewać nim swój zielnik.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg nawoz-do-ziol-nawozenie-ziol-agrecol-250-ml.jpg (20,5 KB, 20 załadowań)
britnay jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-09, 12:25   #64
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Nigdy nie stosowałam nawozów do ziół, a mimo to wszystkie rosną jak szalone. Nie przyszło mi nawet do głowy, że ktoś wymyślił specjalne nawozy do ziół
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-03-10, 09:38   #65
sugarfreeee
Zakorzenienie
 
Avatar sugarfreeee
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 4 342
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Nigdy nie stosowałam nawozów do ziół, a mimo to wszystkie rosną jak szalone. Nie przyszło mi nawet do głowy, że ktoś wymyślił specjalne nawozy do ziół

Ja też jestem w szoku...Jedynie pod lawendę wrzucam skorupki z jajek
__________________
Do what you love. Best.

sugarfreeee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-10, 17:49   #66
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

A ja dziś posadziłam szczypiorek, pietruszkę naciową, koper i miętę pieprzową. Kiedyś już hodowałam zioła w doniczce i dość marnie mi rosły no oprócz bazylii, która rosła jak szalona Chyba ze dwa razy próbowałam sadzić lawendę ale nic z tego nie wyszło.

Jak tam Wasze mini ogródki?
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 11:47   #67
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Nikt nic nie hoduje?

Moje ziółka bardzo ładnie rosną
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-05-24, 17:59   #68
_gatinha_
Zadomowienie
 
Avatar _gatinha_
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 542
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Hej! Ja mam na balkonie w doniczce szczypiorek, czosnek (ciekawa jestem czy wyrośnie, na razie wygląda ok), pietruszkę, bazylię i oregano Zwłaszcza ta pietruszka rośnie mega szybko...Muszę jeszcze tylko dorwać miętę, koperek i może sadzonkę pomidorków koktajlowych..Wie ktoś, gdzie bym mogła taką dostać? Pozdrawiam!
__________________
Si no tienes nada que ofrecer, ofrece una sonrisa!
_gatinha_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 18:02   #69
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez _gatinha_ Pokaż wiadomość
Hej! Ja mam na balkonie w doniczce szczypiorek, czosnek (ciekawa jestem czy wyrośnie, na razie wygląda ok), pietruszkę, bazylię i oregano Zwłaszcza ta pietruszka rośnie mega szybko...Muszę jeszcze tylko dorwać miętę, koperek i może sadzonkę pomidorków koktajlowych..Wie ktoś, gdzie bym mogła taką dostać? Pozdrawiam!
Niestety nie wiem.. pewnie w jakiś dobrych ogrodniczych.. Może Obi? Ostatnio widziałam tam mini ananasa, sadzonkę pistacji, więc może i pomidorki by były?

Ja posadziłam jeszcze miętę pieprzową, wyrosła ale ledwo, ledwo. Zobaczymy czy się rozwinie
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 18:08   #70
_gatinha_
Zadomowienie
 
Avatar _gatinha_
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 542
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez aguleekk Pokaż wiadomość
Niestety nie wiem.. pewnie w jakiś dobrych ogrodniczych.. Może Obi? Ostatnio widziałam tam mini ananasa, sadzonkę pistacji, więc może i pomidorki by były?

Ja posadziłam jeszcze miętę pieprzową, wyrosła ale ledwo, ledwo. Zobaczymy czy się rozwinie
To zajrzę, dzięki Z nasionek sadziłaś tą miętę? Oby ładnie się rozwinęła jeszcze
__________________
Si no tienes nada que ofrecer, ofrece una sonrisa!
_gatinha_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 18:13   #71
PannaB
Raczkowanie
 
Avatar PannaB
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 402
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Ja mam sadzonki pomidorów z allegro. Teraz podobno jest najlepszy czas, żeby je kupować. W OBI nie widziałam żeby mieli, nie wiem czy w Castoramie jakichś nie mają, tam ostatnio sporo takich rzeczy jest.

U mnie rośnie szałwia ananasowa, mięta pieprzowa, truskawkowa i jagodowa (która niestety jakoś pada, a kupiłam ją dopiero w tym tygodniu...), mam też wysiany rumianek. Dodatkowo współlokatorka wyjeżdżając zostawiła mi krzak bazylii.
PannaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-05-24, 19:29   #72
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez _gatinha_ Pokaż wiadomość
To zajrzę, dzięki Z nasionek sadziłaś tą miętę? Oby ładnie się rozwinęła jeszcze
Tak z nasionek

Cytat:
Napisane przez PannaB Pokaż wiadomość
Ja mam sadzonki pomidorów z allegro. Teraz podobno jest najlepszy czas, żeby je kupować. W OBI nie widziałam żeby mieli, nie wiem czy w Castoramie jakichś nie mają, tam ostatnio sporo takich rzeczy jest.

U mnie rośnie szałwia ananasowa, mięta pieprzowa, truskawkowa i jagodowa (która niestety jakoś pada, a kupiłam ją dopiero w tym tygodniu...), mam też wysiany rumianek. Dodatkowo współlokatorka wyjeżdżając zostawiła mi krzak bazylii.
A rumianek z nasionek czy sadzonka?
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 20:09   #73
PannaB
Raczkowanie
 
Avatar PannaB
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 402
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez aguleekk Pokaż wiadomość
A rumianek z nasionek czy sadzonka?
Z nasionek.
PannaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 20:30   #74
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

O nie widzialam nigdy. Dobrze rosnie?

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-24, 20:45   #75
PannaB
Raczkowanie
 
Avatar PannaB
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 402
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Wysiałam go ok. miesiąc temu i aktualnie roślinki mają wysokość ok. 4cm (nie chce mi się teraz iść i sprawdzać ). Rośnie szybko i ładnie, ale ponieważ nasionka są bardzo malutkie to wysiało mi się go za dużo i muszę się wreszcie zmobilizować, żeby je rozsadzić, bo mam ich za dużo w jednej doniczce.
PannaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-25, 17:29   #76
_gatinha_
Zadomowienie
 
Avatar _gatinha_
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 1 542
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Za to jaka właśnie jest frajda jak nam tak z tych nasionek coś wyrasta
A tu zdjęcie mojej kolekcji: nie ma tylko bazylii i jeszcze więcej szczypiorku, które trzymam w kuchni na parapecie.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg IMG_2019.jpg (171,2 KB, 46 załadowań)
__________________
Si no tienes nada que ofrecer, ofrece una sonrisa!
_gatinha_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-25, 18:15   #77
52226a6b84e10414ec85695991496d596c4cbe57_65555ba93c74a
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-03
Wiadomości: 35 673
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez aguleekk Pokaż wiadomość
A ja dziś posadziłam szczypiorek, pietruszkę naciową, koper i miętę pieprzową.
to ja tak samo dzis posadzilam wlasnie, plus do tego predzej juz miala bazylie posadzona. Zobacze co z tego wyjdzie, chce miec je na parapecie w kuchni akurat mam tam zawsze slonecznie.
52226a6b84e10414ec85695991496d596c4cbe57_65555ba93c74a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-25, 21:01   #78
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez _gatinha_ Pokaż wiadomość
Za to jaka właśnie jest frajda jak nam tak z tych nasionek coś wyrasta
A tu zdjęcie mojej kolekcji: nie ma tylko bazylii i jeszcze więcej szczypiorku, które trzymam w kuchni na parapecie.
Super to wygląda U mnie jeszcze nie ma się czym chwalić.
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-25, 23:15   #79
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez _gatinha_ Pokaż wiadomość
Za to jaka właśnie jest frajda jak nam tak z tych nasionek coś wyrasta
A tu zdjęcie mojej kolekcji: nie ma tylko bazylii i jeszcze więcej szczypiorku, które trzymam w kuchni na parapecie.
Mała rzecz, a cieszy
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-05-26, 16:32   #80
aguleekk
Zakorzenienie
 
Avatar aguleekk
 
Zarejestrowany: 2013-07
Lokalizacja: Powiśle
Wiadomości: 7 324
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Mała rzecz, a cieszy
Dokładnie Szkoda, że mam taki mały parapet

I jeszcze mam pytanie. Czy komuś udało się wyhodować w doniczce lawendę? Próbowałam dwa razy i nie wyrosło dosłownie nic.
__________________
Instagram

20.08.2016
aguleekk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-03, 09:21   #81
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Dziewczyny pomocy! Mam bazylię i miętę. Urosły już spore i mi zachorowały co to jest i jak to zwalczyć? Załączam zdjęcia liści. Wygląda to jakby ktoś obficie obsypał listki pieprzem, plamki chyba są delikatnie mokre bo blyszczą się w sloncu, nie scierają się pod palcem.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg liscie.jpg (81,6 KB, 34 załadowań)
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-03, 09:55   #82
PannaB
Raczkowanie
 
Avatar PannaB
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 402
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Wygląda to jak mszyce. Kup jakąś chemię, ewentualnie można próbować oprysku z czosnku czy tytoniu, ale ja bym raczej zainwestowała w jakiś środek, bo nie wygląda to zbyt ciekawie.
PannaB jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-03, 10:13   #83
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez PannaB Pokaż wiadomość
Wygląda to jak mszyce. Kup jakąś chemię, ewentualnie można próbować oprysku z czosnku czy tytoniu, ale ja bym raczej zainwestowała w jakiś środek, bo nie wygląda to zbyt ciekawie.
przeszukalam neta i wygląda to na szarą pleśń teraz sie zastanowie czy kupowac chemię czy sadzic nowe
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-03, 11:46   #84
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Spróbuj spryskać zioła preparatem z czosnku, ewentualnie ekologicznym preparatem z wyciągiem z pestek grejpfruta. Jeśli to mączniak, to agricolle powinien go zwalczyć. Jeśli rośliny rosną w silnym słońcu, to mogą być dodatkowo przypalone. Mączniaki lubią takie warunki - raz mokro, raz mocne słońce. Na szarą pleśń w pomidorach stosuję chemię - zapobiegawczo przed początkiem sezonu pryskam krzewy, żeby zapobiec chorobom, ale ziół w trakcie wegetacji nie pryskałabym mocnym kalibrem, przynajmniej od razu.
Przypomniało mi się jeszcze, że jest taki perparat astvit. Producent pisze, że działa na różne choróbska. Ja nie próbowałam, ale jako ekologiczny nawóz jest niezły, więc może i na choroby zadziała.

Oberwij uszkodzone liście lub pędy, zanim choroba się rozprzestrzeni. Akurat mięta i bazylia odrosną bez problemu. Bazylia wypuszcza z głównego pędu boczne pędy, jeśli obrywasz jej listki. Mięta odrasta z korzenia, więc nawet jeśli teraz ze zbiorów nici, to jeszcze do zimy odrośnie, a za rok wypuści na nowo ze zdwojoną siłą. Bazylia wschodzi szybko, więc tak czy inaczej warto jeszcze posiać, żeby całą jesień korzystać, a jeśli będzie w doniczce, to do zimy będzie ci rosła na parapecie.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-03, 11:58   #85
PaulinciaKWC
Zakorzenienie
 
Avatar PaulinciaKWC
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: garnek złota na końcu tęczy
Wiadomości: 60 422
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez Elfia4 Pokaż wiadomość
Spróbuj spryskać zioła preparatem z czosnku, ewentualnie ekologicznym preparatem z wyciągiem z pestek grejpfruta. Jeśli to mączniak, to agricolle powinien go zwalczyć. Jeśli rośliny rosną w silnym słońcu, to mogą być dodatkowo przypalone. Mączniaki lubią takie warunki - raz mokro, raz mocne słońce. Na szarą pleśń w pomidorach stosuję chemię - zapobiegawczo przed początkiem sezonu pryskam krzewy, żeby zapobiec chorobom, ale ziół w trakcie wegetacji nie pryskałabym mocnym kalibrem, przynajmniej od razu.
Przypomniało mi się jeszcze, że jest taki perparat astvit. Producent pisze, że działa na różne choróbska. Ja nie próbowałam, ale jako ekologiczny nawóz jest niezły, więc może i na choroby zadziała.

Oberwij uszkodzone liście lub pędy, zanim choroba się rozprzestrzeni. Akurat mięta i bazylia odrosną bez problemu. Bazylia wypuszcza z głównego pędu boczne pędy, jeśli obrywasz jej listki. Mięta odrasta z korzenia, więc nawet jeśli teraz ze zbiorów nici, to jeszcze do zimy odrośnie, a za rok wypuści na nowo ze zdwojoną siłą. Bazylia wschodzi szybko, więc tak czy inaczej warto jeszcze posiać, żeby całą jesień korzystać, a jeśli będzie w doniczce, to do zimy będzie ci rosła na parapecie.
dzięki juz wlasnie ogołociłam krzaczki
__________________
Z tobą chcę oglądać rzeki, co samotnie płyną
Gwiazdy nad łąkami w środku lasu i jagód czarnych...
Tyranozaury
PaulinciaKWC jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-05, 12:10   #86
Zmorycerz
Przyczajenie
 
Avatar Zmorycerz
 
Zarejestrowany: 2015-11
Wiadomości: 21
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Zarejestrowałam się specjalnie, aby dowiedzieć się, jak mogę uratować moją biedną roślinkę. Już trzeci raz padła mi mięta doniczkowa z supermarketu (czytałam, że podobno takie niedługo żyją, ale mimo wszystko szkoda rośliny, bo po przyniesieniu do domu wyglądała pięknie, miała duże, żywo zielone listki). Zawsze scenariusz jest ten sam: pierwsze parę dni roślina rozwija się znakomicie, po kilku dniach niektóre listki zaczynają "oklapywać", szarzeją na krawędziach i zaczynają zwijać się w rulonik. Kolejnym etapem jest "oklapnięcie" całej rośliny - łodyżki nie trzymają już pionu, tylko skłaniają się ku ziemi. I potem biedaczka usycha. Już tak miałam z dwoma miętami: nie uschły całkowicie, ale większość listków i łodyżek zginęła, a te, które odrosły, są drobne i nieliczne. Natomiast bazylia uschła mi całkowicie To rośliny doniczkowe, były cały czas trzymane w domu. Czy jakieś znaczenie ma zdjęcie lub pozostawienie folii, którą opakowane są w sklepie? Czytałam, że te roślinki z supermarketów są w sklepie dodatkowo "karmione" specjalną odżywką, a po przeniesieniu ich do domu przeżywają szok termiczny i dlatego tak krótko żyją. Podobno od razu trzeba je przesadzić do nowej ziemi z tej sklepowej doniczki, czy to faktycznie przedłużyłoby żywot ziółek z supermarketu? Jest jeszcze szansa dla mojej biednej mięty?

Załączam zdjęcie podejrzanego listka.

Z góry dzięki za pomoc
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg DSC_0821.jpg (133,6 KB, 15 załadowań)
Zmorycerz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-13, 22:20   #87
Elfia4
DOMator
 
Avatar Elfia4
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: z nad morza
Wiadomości: 7 151
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Zioła na dłużej kupuj raczej wiosną i latem w centrach ogrodniczych, a nie w marketach na stoiskach z warzywami. Te z marketu są przeznaczone do szybkiej konsumpcji, a nie uprawy. Są wiezione setki km, trzymane w chłodniach, magazynach i bóg wie, gdzie jeszcze, nawadniane, odżywiane, doświetlane. Generalnie sponiewierane, mimo, że wyglądają z pozoru dobrze. Czasem udaje się je uratować przesadzając i rozsadzając nieco, bo są mocno ściśnięte w mikro doniczkach. Zioła, które przestały trochę w centrum ogrodniczym prawdopodobnie nie przeżyją szoku po przywiezieniu ich do domu.

Jeśli chodzi o bazylię, to polecam wysiewać ją na wiosnę. Będzie służyła do późnej jesieni. Później w naszym klimacie ma za mało słońca, więc przestaje rosnąć.

Na zdjęciu liść prawdopodobnie zaatakowany przez pleśń. Pewnie roślina trzymana była w tej ochronnej folii, zaparowywała regularnie, a później w ciepłym sklepowym klimacie szybko namnożyły się zarodniki pleśni.
Elfia4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-03-20, 13:30   #88
Veredise
Zakorzenienie
 
Avatar Veredise
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 3 493
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

W tamtym roku kupiłam w doniczkach w markecie bazylię, miętę i oregano. Trochę zużyłam, ale dużo zostało, więc postanowiłam wsadzić na próbę do skrzynki balkonowej. Mięta niestety słabo rosła i najszybciej uschła (pewnie dlatego, że była w słońcu), ale bazylia i oregano rosły pięknie i dopiero jak je późną jesienią przestałam podlewać, to uschły.

Tak mi się spodobało, że w tym roku postanowiłam zasiać zioła "od zera" i zrobić sobie ziołowy ogródek na balkonie. Mam mniej więcej 1.60 m długości na ściance działowej i 1.40 m balustrady do zagospodarowania na skrzynki balkonowe. Balkon jest od południowego zachodu, więc jest tam sporo słońca tak od 13.00 aż do nocy.

Chcę mieć: bazylię, oregano, tymianek, majeranek, rukolę, szczypiorek, koperek, pietruszkę i rozmaryn. Na razie posiałam w domu do doniczek wszystko poza koperkiem i rozmarynem. Większość ładnie wykiełkowała i rośnie powoli, więc zaczynam planować co do jakich skrzynek wsadzić w przyszłości (tak jak się już zrobi całkiem ciepło). Do tego posadziłam pomidorki cherry i papryczki chilli. I teraz moje pytanie: co najlepiej z czym posadzić w jednej skrzynce?
Pomidorki cherry i papryczki myślałam, żeby w dużych doniczkach zostawić w domu na parapecie, ale resztę chcę dać do skrzynek balkonowych. Mogę mieć skrzynki różnej wielkości - od 30 cm do nawet 80 cm. Mogę manewrować zacienieniem, bo przy ściance działowej im bliżej drzwi balkonowych, tym jest mniej światła, a im bliżej balustrady (i na samej balustradzie), tym jest więcej.
Ktoś mógłby mi poradzić co najlepiej posadzić w jakiej skrzynce? Co osobno, co razem? I co bardziej w słońcu, a co w większym cieniu? Z góry dzięki.
__________________
- Ah elle aime bien ça les stratagemes!
- Oui...
- En fait, elle est un peu lache. Je crois que c'est pour ça que j'ai du mal a saisir son regard.




Veredise jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-07, 13:08   #89
fantazja__
Raczkowanie
 
Avatar fantazja__
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 116
Red face Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

witam
wyhodowałam z nasionek mięte pieprzową jest już całkiem spora i nie wiem czy ja przesadzić do większej doniczki czy lepiej na dworze w ogrodzie ja posadzić
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpg 20160607_140306.jpg (112,3 KB, 23 załadowań)
__________________
"Life is too short to wait"


fantazja__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-06-08, 09:39   #90
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 5 514
Dot.: Bazylia, tymianek, zioła

Cytat:
Napisane przez fantazja__ Pokaż wiadomość
witam
wyhodowałam z nasionek mięte pieprzową jest już całkiem spora i nie wiem czy ja przesadzić do większej doniczki czy lepiej na dworze w ogrodzie ja posadzić
u mnie mięta lepiej rośnie w gruncie niż w doniczce.
mam przy róży, pod agrestem, przy pigwowcach - gdziekolwiek,
a w miejscu przeznaczonym na miętę znikła,

tę swoją miętę przyciąć (i tak zaraz zakwitnie), wsadzić gałązki do ziemi i ukorzenić, będzie szybciej niż z nasion,
przycięty krzaczek ładnie się zagęści


ja wysiałam szczypiorek, bazylię, oregano, pietruszkę naciową
- jeszcze nic, a zioła podobno w każdej ziemi rosną

lubczyk miałam cudny, ten co kupi łam w doniczce w markecie rok temu
749d3470e67da5a340716cf11c99d98c9d41692a_5eab587331573 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-05-19 11:12:06


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:38.