nauka języków w LO - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-08-19, 10:51   #1
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235

nauka języków w LO


Witam, piszę z pytaniem o naukę języków obcych - angielskiego i niemieckiego. Jestem uczennicą 1 kl. LO i swoją przyszłość chcę związać właśnie z językami obcymi. Wiem, że na uczelniach jest wielu chętnych i ograniczona ilość miejsc. Bardzo chciałabym studiować germanistykę i anglistykę, ale nie wiem co robić, by już teraz zacząć się uczyć tak efektywnie, by wkute regułki nie znikały z mej pamięci po kilku tygodniach. Co robić, jak zorganizować sobie czas by do matury systematycznie i efektywnie zwiększać swoje umiejętności? Jeśli jest tutaj jakaś studentka/student tego kierunku może mogłaby/mógłby mi napisać jak się przygotowywaliście by dostać się na te studia? Liczę na Waszą pomoc.
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 12:34   #2
Fangtasiaa
Przyczajenie
 
Avatar Fangtasiaa
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: Pleszew
Wiadomości: 7
Dot.: nauka języków w LO

Hej Co prawda nie będę studiować ani niemieckiego ani angielskiego, ale uczyłam się ich przez te 3 lata. Chciałam dostać się na japonistykę, do tego potrzebowałam właśnie dwóch języków. Moim błędem było to, że nie zdawałam rozszerzenia z niemieckiego, tylko podstawę. Dlatego skoro jesteś w 1 klasie i masz motywację ucz się jak najwięcej, nastaw się na rozszerzenia z tych języków. Przejrzyj wszystkie arkusze jakie były dotychczas i rozwiązuj je sama, a następnie sprawdzaj z kluczem. Wiem, że matura będzie teraz inna, ale język to język. Nauka angielskiego jest o wiele prostsza, bo angielski jest teraz wszędzie. Ja ciągle oglądałam filmy lub seriale, można naprawdę z nich dużo wyciągnąć. Z gramatyką już trudniej jeśli nie ma się do niej głowy. Należy przeglądać teorie i ćwiczyć samemu budowę zdań. Najlepiej znajdź stronę z nauką angielskiego. Z niemieckim o wiele trudniej, ale myślę, że na pewno istnieją strony z nauką tego języka. Najważniejsze jest to, żebyś ciągle skupiała się na maturze i na nauce tych języków. Uwierz mi, jestem po 3 latach i żałuję, że nie przyłożyłam się do niemieckiego. Musisz pamiętać, że to od Ciebie zależy jak potoczy się Twój los po maturze. Sama wiem, jak ciężko jest być systematycznym. Jeżeli w szkole masz dobre nauczycielki od tych języków powiedz im, że chcesz zdawać maturę. Dobrze jest mieć nad sobą kogoś, kto będzie wymagał od Ciebie systematyczności. Nie wiem czy pomogłam. Pytania mile widziane
Fangtasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 12:53   #3
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

Jeśli chodzi o mnie to lepiej idzie mi niemiecki, jakoś łatwiej jest mi pojąć te wszystkie gramatyczne sprawy. Teraz mam z niemieckiego ukończony poziom B1 w szkole językowej. Bardziej jednak boję się o angielski. Czas się wziąć do roboty. Dobrze, że teraz od września będąc w pierwszej klasie mam jeszcze do matury sporo czasu, by zorganizować sobie samodzielną naukę. Będę też uczęszczać na korki . Mam nadzieję, że będzie dobrze.
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 12:56   #4
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: nauka języków w LO

Ja poszłam na fil. włoską po liceum, gdzie miałam angielski i rosyjski. Nie była wymagana matura z włoskiego, wystarczyła ta z angielskiego. Włoski znałam na bardzo teoretycznym podstawowym poziomie. Podczas liceum nie chodziłam na żadne korepetycje, doszkalałam się sama w domu i z angielskiego i z włoskiego, za pomocą różnych stron do nauki języka, na stronach typu penpals. Może pomogło też, że miałam wtedy chłopaka, z którym porozumiewałam się tylko po angielsku.
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 13:02   #5
Fangtasiaa
Przyczajenie
 
Avatar Fangtasiaa
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: Pleszew
Wiadomości: 7
Dot.: nauka języków w LO

Pewnie że będzie dobrze, zwłaszcza jak niemiecki Ci dobrze idzie. Przy niemieckim angielski to pikuś zobaczysz. Wystarczy, że będziesz dużo czasu z nim spędzać.
Fortuna1, ja idę na włoską właśnie od października na UAM. Z włoskiego nic nie umiem i mam nadzieję, że znajdą się tam też takie osoby, które nic nie umieją. Po prostu chciałabym się uczyć go od podstaw. Jak ogólnie studia na tym kierunku wyglądają?
Fangtasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 14:21   #6
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

Nawet jak z angielskim będę miała jakieś problemy, to zawsze zostaje niemiecki. Z niemieckiego moją panią już poznałam. Kiedy byłam na spotkaniu organizacyjnym to mnie rozpoznała, bo już wcześniej się spotkałyśmy na konkursie z niemieckiego, w którym drugi etap polegał na rozmowie z jury. Na spotkaniu zapowiedziała tylko: My się już chyba znamy? Ty tak "szprechasz" Będziemy razem na wymiany jeździć .
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 17:58   #7
papciekapcie
Rozeznanie
 
Avatar papciekapcie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 537
Dot.: nauka języków w LO

Hej!

Co prawda nie uczyłam się niemieckiego, a angielski w ogóle mnie nie kręci, jednak od 1 LO miałam francuski od podstaw. Jako że mi się spodobał, to zaczęłam się go uczyć na własną rękę i tak oto po 3 latach zdałam maturę podstawową- 94%, rozszerzoną- 68% i ustną 87%. Po pierwsze, jako że jesteś w 1. klasie, to bez spiny z 'wkuwaniem regułek'. Ja zaczęłam uczyć się tak że kupiłam sobie repetytorium leksykalno tematyczne i czytałam krótkie teksty na różne tematy. Później słówka z lekcji wpisywałam w fiszki (polecam program anki), i tak codziennie po 10 minut sobie je powtarzałam. Mówienie przyszło jakoś z czasem, wcale nie ćwiczyłam specjalnie. A słuchanie- najlepiej znajdź sobie na YT jakieś vlogi gdzie gadają Niemcy lub Anglicy. I nie zrażaj się jeżeli nie rozumiesz- małe dzieci też nie rozumieją gdy są małe, a jednak zaczynają mówić w języku. Pisz pocztówki, wiadomości w danym języku. I najważniejsze- ucz się NA GŁOS i sumiennie

Powodzenia,

//PS- polecam bloga: swiatjezykow.blogspot.com
papciekapcie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-08-19, 18:07   #8
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

Jeśli chodzi o mówienie to w języku niemieckim czuję się 2x pewniej niż w angielskim, mimo iż angielskiego uczę się dłużej. Przez ostatni rok chodziłam na kurs językowy z niemieckiego i tam rozmawialiśmy tylko po niemiecku. Czasem przychodził na zajęcia Niemiec i tez rozmawialiśmy W angielskim nie czuje się tak pewnie i przeraża mnie ilość czasów i wyjątków. Chyba znajdę sobie kogoś z kim będę wymieniać maile po angielsku. Co o tym myślicie?
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-19, 18:10   #9
papciekapcie
Rozeznanie
 
Avatar papciekapcie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 537
Dot.: nauka języków w LO

No teraz mega łatwo o kontakty z zagranicy... Np. FB. Ja sama też dużo pisałam w ubiegłym roku z francuzami/ ludźmi z językiem francuskim. Btw, jeżeli w angielskim jest dużo wyjątków, to nie polecam francuskiego xd
papciekapcie jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-20, 10:03   #10
Fangtasiaa
Przyczajenie
 
Avatar Fangtasiaa
 
Zarejestrowany: 2014-08
Lokalizacja: Pleszew
Wiadomości: 7
Dot.: nauka języków w LO

Aha, dodatkowo polecam aplikację Duolingo na androida. Można uczyć się angielskiego po polsku, a także włoskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego po angielsku (niestety nie po polsku ). Całkiem przyjemna aplikacja do codziennej nauki. Jest też strona duolingo, jakby komuś nie pasowało na androidzie.
Fangtasiaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-20, 10:10   #11
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: nauka języków w LO

Cytat:
Napisane przez Fangtasiaa Pokaż wiadomość
Pewnie że będzie dobrze, zwłaszcza jak niemiecki Ci dobrze idzie. Przy niemieckim angielski to pikuś zobaczysz. Wystarczy, że będziesz dużo czasu z nim spędzać.
Fortuna1, ja idę na włoską właśnie od października na UAM. Z włoskiego nic nie umiem i mam nadzieję, że znajdą się tam też takie osoby, które nic nie umieją. Po prostu chciałabym się uczyć go od podstaw. Jak ogólnie studia na tym kierunku wyglądają?
Hej Fangtasiaa Jeśli idziesz od podstaw to może być ciężko. Najlepiej przed studiami postaraj się czegoś nauczyć, bo zwłaszcza na pierwszych dwóch semestrach jest ciężko. Ja studiowałam akurat w Kolegium Języków Obcych, bo porównując poziom nauczania z uniwersytetem wypadało lepiej Duży nacisk był kladziony na gramatykę, trochę mniejszy na konwersacje (niestety!) Przedmioty, z tego co pamiętam: gramatyka praktyczna, konwersacje, rozumienie tekstu czytanego, kultura Włoch, historia Włoch (po włosku i polsku), dużo literatury (przedmiot tylko po włosku). Były dwie specjalizacje - nauczycielska i tłumaczeniowa, na tłumaczeniowej była np. teoria i praktyka przekładu, tłumaczenia specjalistyczne, chyba 4, ale to dopiero na kolejnych semestrach.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-08-20, 13:51   #12
as84
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1
Dot.: nauka języków w LO

Możesz na przykład korzystać z dodatkowych korepetycji na przykład w szkołach językowych lub innych. Trudno jednocześnie zbudować wokół siebie środowisko do nauki dwóch języków obcych a przynajmniej ja nie widzę takiej możliwości Ale może dało by się słuchać jednocześnie tego samego filmu w dwóch wersjach językowych (każda w innej słuchawce) Pozdrawiam
as84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-20, 22:22   #13
Faxu
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2011-10
Wiadomości: 796
Dot.: nauka języków w LO

W szkołach niestety często lekcje języków mają trochę słaby poziom bo w klasie są osoby o różnym poziomie znajomości języków i z różną motywacją (głównie z jej brakiem) do nauki. Chyba, że idziesz do jakiejś bardzo dobrej szkoły z bardziej zaawansowanym podziałem na grupy.

Jeśli zależy ci na językach to najlepiej chodzić na jakieś dodatkowe zajęcia, tam się więcej nauczysz, sam materiał przerabiany w szkole to moim zdaniem trochę mało żeby dobrze nauczyć się języka (do zdania matury wystarczy, ale jeśli chcesz mieć wysokie wyniki i naprawdę umieć to niezbyt).
Faxu jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 01:17   #14
201607111042
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-04
Wiadomości: 889
Dot.: nauka języków w LO

Cytat:
Napisane przez tessa16 Pokaż wiadomość
Witam, piszę z pytaniem o naukę języków obcych - angielskiego i niemieckiego. Jestem uczennicą 1 kl. LO i swoją przyszłość chcę związać właśnie z językami obcymi. Wiem, że na uczelniach jest wielu chętnych i ograniczona ilość miejsc. Bardzo chciałabym studiować germanistykę i anglistykę, ale nie wiem co robić, by już teraz zacząć się uczyć tak efektywnie, by wkute regułki nie znikały z mej pamięci po kilku tygodniach. Co robić, jak zorganizować sobie czas by do matury systematycznie i efektywnie zwiększać swoje umiejętności? Jeśli jest tutaj jakaś studentka/student tego kierunku może mogłaby/mógłby mi napisać jak się przygotowywaliście by dostać się na te studia? Liczę na Waszą pomoc.
Ja nie uczyłam się, wkuwając regułki. Starałam się mieć kontakt z językiem i o ile nie mogłam pozwolić sobie na wyjazd do Włoch, Hiszpanii do Francji, to mogłam włączyć sobie film bez lektora i napisów, czytać ciekawe artykuły w tych językach itp. Nigdy nie uczyłam się z listą słówek w ręku, pomijając oczywiście ileś tam przerw tuż przed kartkówką, starałam się by nauka języka nie była dla mnie katorgą. Co do gramy, tutaj niestety trzeba czasem się ponudzic i powkuwać, ale ja lubiłam pisać opowiadania, eseje. Wtedy to wszystko łatwiej wchodzi, także przysłowia, jakieś trudniejsze słownictwo.

Angielski jest teraz wszechobecny i myślę, że jak sie odrobinę przyłożysz, to będziesz się nim dobrze posługiwać zanim się obejrzysz. Wg mnie absolutną podstawą jest osłuchać się z językiem, a przy tej ilości anglojęzycznych filmów, piosenek itp naprawdę nie jest to trudne. Zresztą musisz lubić języki obce, skoro wiążesz z nimi przyszłość i mieć jakieś predyspozycje w tym kierunku. Tym bardziej nauka angielskiego nie powinna stanowić problemu dla Ciebie.
201607111042 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-21, 10:10   #15
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

W mojej szkole będzie podział na grupy. Ja wybrałam rozszerzony niemiecki i angielski, ale rozszerzenie z angielskiego dzieli się na zwykłe i do FCE. Do odpowiednich grup z angielskiego zostaniemy dopasowani po napisaniu testu. Bardzo chciałabym być w grupie do FCE, ale biorąc pod uwagę to, że angielskiego muszą się uczyć wszyscy i do grup FCE jest dużo chętnych nie robię sobie dużej nadziei, że się do takiej grupy dostanę

Edytowane przez tessa16
Czas edycji: 2014-08-21 o 10:11
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-08-22, 10:44   #16
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: nauka języków w LO

Niestety w szkołach jest trudno o dobry poziom języków obcych, chyba że jest to liceum dwujęzyczne. Lub prywatne. Akruat miałam szczęście chodzić do prywatnego liceum, gdzie plan zajęć był dopasowywany indywidualnie do zainteresowań ucznia i dlatego dzięki temu miałam ok. 10 h angielskiego i 3 h rosyjskiego na tydzień.
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-02, 14:26   #17
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

Dostałam się do grupy FCE

---------- Dopisano o 15:26 ---------- Poprzedni post napisano o 15:24 ----------

Czy jest tu ktoś kto zdawał ten egzamin językowy? Napiszcie, proszę, na co powinnam zwrócić uwagę i jak nabrać takiego profesjonalnego akcentu ?
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-02, 22:10   #18
Fortuna1
Zakorzenienie
 
Avatar Fortuna1
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 5 715
Dot.: nauka języków w LO

Ja zdawałam. Egzamin sam w sobie przypomina trochę maturę rozszerzoną z angielskiego. Ustny - opisywanie obrazków, rozmowa na tematy, jakie sobie wylosujesz. Są części, z tego co pamiętam, rozumienie tekstu czytanego, słuchanego, Use of English, pisanie. Polecam zaopatrzyć się w książki do nauki. Ja korzystałam z Use of English, autorka to Virginia Evans, bardzo polecam. Do tego ćwiczyłam z taką zieloną książką do CAE, ale nie pamiętam, jak się nazywała Mnie najgorzej poszła część pisania własnego tekstu - do dziś zastanawiam się, dlaczego dostałam z niej tylko C
__________________
Senza l'amore sarei solo un ciarlatano,
Come una barca che non esce mai dal porto.
Fortuna1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-03, 14:15   #19
tessa16
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-08
Wiadomości: 235
Dot.: nauka języków w LO

My dopiero w piątek dowiemy się jakie książki będziemy mieć na angielskim. Będą właśnie takie przygotowujące do FCE. Jak dowiem się jakie będę miała podręczniki to zaopatrzę się najwyżej w coś dodatkowego Możliwe, że jednym z naszych podręczników będzie "Use of English". Szukam jakiejś dobrej książki do nauki wymowy-chciałabym mieć taki bardziej profesjonalny akcent Polecacie jakąś?
tessa16 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-09-08, 14:40   #20
irmusiek
Rozeznanie
 
Avatar irmusiek
 
Zarejestrowany: 2009-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 748
GG do irmusiek
Dot.: nauka języków w LO

Cytat:
Napisane przez tessa16 Pokaż wiadomość
My dopiero w piątek dowiemy się jakie książki będziemy mieć na angielskim. Będą właśnie takie przygotowujące do FCE. Jak dowiem się jakie będę miała podręczniki to zaopatrzę się najwyżej w coś dodatkowego Możliwe, że jednym z naszych podręczników będzie "Use of English". Szukam jakiejś dobrej książki do nauki wymowy-chciałabym mieć taki bardziej profesjonalny akcent Polecacie jakąś?
Stara ale jara książką "How Now Brown Cow"
irmusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-09-08, 21:15   #21
poppy seed
Zakorzenienie
 
Avatar poppy seed
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 7 036
Dot.: nauka języków w LO

spokojnie, jesteś dopiero w pierwszej klasie, na pewno zdążysz dobrze przygotować się do matury

niemieckiego się nigdy nie uczyłam, ale jeśli chodzi o angielski to wiadomo, warto powtórzyć sobie gramatykę i poszerzać słownictwo, ale polecam najbardziej skoncentrować się na kontakcie z nagraniami i tekstami w języku obcym (ale bez spinania się, że nie znasz każdego słówka, po prostu tak, żeby zrozumieć dobrze ogólny sens), słowotwórstwie i przekształcaniu zdań. aaaaa i uczyć się phrasali, mi się nigdy nie chciało i trochę na tym straciłam

będzie dobrze, widać, że jesteś zmotywowana ja byłam mniej, zaczęłam się przygotowywać w trzeciej klasie, ale udało się napisać na 90% i dostać na filologię
__________________

poppy seed jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-07, 13:58   #22
Carbonar
Przyczajenie
 
Avatar Carbonar
 
Zarejestrowany: 2017-06
Wiadomości: 5
Dot.: nauka języków w LO

Niestety, ale w liceum raczej ciężko skutecznie nauczyć się języka obcego... Najlepiej zapisać się np. na taki kurs języka francuskiego Łódź
__________________
Przyjaźń to ciąg wymiany: uczuć, czasu, niekiedy pieniędzy, zawsze informacji.

Edytowane przez Carbonar
Czas edycji: 2017-07-12 o 15:40
Carbonar jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-10, 17:42   #23
nowakalexas
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 2
Dot.: nauka języków w LO

Niestety poziom nauczania języków obcych w naszym kraju jest na bardzo kiepskim poziomie. Brakuje wymagających nauczycieli i takich, którym by się chciało. Mając pewne podstawy nie ma problemu, żeby uczyć się samodzielnie. Ta forma nauczania dostarcza mega dużo satysfakcji i jest bardzo skuteczna. Można czasem zaglądać też na blogi o nauce angielskiego xxx i tak szukać pewnych inspiracji

Edytowane przez aniolek-tasmanski
Czas edycji: 2017-07-19 o 08:57 Powód: link
nowakalexas jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-07-10 18:42:30


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:26.