Ciąża a mupirocyna - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2007-07-04, 13:46   #1
ladetre
Raczkowanie
 
Avatar ladetre
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 339
GG do ladetre Send a message via Skype™ to ladetre

Ciąża a mupirocyna


Mam pytanie do Pana Doktora - czy mupirocyna (maść Bactroban) jest groźna w ciąży? Mam niewyleczonego czyraka, w który prawdopodobnie wdało się zakażenie, bo noga spuchła, a guz jest czerwony, duży (wielkości śliwki) i bardzo bolesny - uniemożliwia chodzenie. Lekarz rodzinny przepisałmi Bactroban do stosowania miejscowo oraz Augmentin doustnie. Co do Augmentinu, nie mam większych obaw, jednak na ulotce Bactrobanu napisane jest, żeby nie stosować leku w okresie ciąży. Jestem obecnie w 13 tc, a lekarz rodzinny stweirdził, że z maści wchłaniają się tak niewielki ilości antybiotyku, że nie ma najmniejszego zagrożenia, tym bardziej po 12tc. Ja jednak mam obawy. Wg znalezionych przeze mnie informacji jest to lek z kategorii C i nie zostały przeprowadzone badania na ludziach, potwierdzające jego bezpieczność dla płodu.
Czy powinnam stosować lek? Czy też groźniejszy dla dziecka jest rozwój infekcji?
ladetre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 14:29   #2
jaga_2001
Zakorzenienie
 
Avatar jaga_2001
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: ★ zakrzywiona czasoprzestrzeń ★
Wiadomości: 8 574
Dot.: Ciąża a mupirocyna

A moze popros lekarza o "Mupirox"? Ta masc tez zawiera mupirocinum a w przeciwskazaniach nic nie jest napisane o zakazie aplikacji podczas ciazy (choc sklad jest identyczny...). Ewentualnie skontaktuj sie z lekarzem prowadzacym ciaze.

Cytat:
Mupirox® mupirocinum maść 20 mg/gSkład:
1g maści zawiera: mupirocyna 20mg, polietylenoglikol 3350, polietylenoglikol 400.

Opis działania:
Mupirocyna jest antybiotykiem wykazującym aktywność przeciwko bakteriom powodującym większość zakażeń skóry, np: Staphylococcus aureus, pozostałe gronkowce oraz paciorkowce. Działa również na bakterie Gram ujemne takie jak Escherichia coli i Haemophilus influenzae.

Wskazania do stosowania:
Maść mupirox zalecana jest do miejscowego leczenia liszajca, zapalenia mieszków włosowych oraz czyraków wywołanych przez Staphylococcus aureus, pozostałe gronkowce oraz paciorkowce.

Przeciwwskazania:
Preparatu nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na mupirocynę oraz składniki podłoża. Preparat nie jest przeznaczony do stosowania do nosa i do oczu.

Dawkowanie i sposób stosowania:
Maść nakładać na zakażone miejsca 3 razy dziennie przez okres do 10 dni. Na leczone miejsce można zastosować opatrunek. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu. Nie stosować leku po terminie ważności.

Dostępne opakowania:
Tuba 8g i 15g.

Podmiot odpowiedzialny:
BLAU FARMA®, ul. Jutrzenki 94, 02-230 Warszawa.

Wytwórca:
ZFA "UNIA" ul. Chłodna 56/60, Warszawa.

Mupirox® jest nazwą zastrzeżoną. Przed zastosowaniem proszę zapoznać się z pełną informacją o leku zawartą w ulotce.

Świad. Rej. MZ nr 8945.
http://www.blau-farma.com.pl/index.php?pr=9
__________________
Każdy z Nas jest "białym krukiem"! Współżyjesz = jesteś gotowy na potomstwo! A.A.B.-P.

AV by jaga_2001
jaga_2001 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 15:04   #3
ladetre
Raczkowanie
 
Avatar ladetre
 
Zarejestrowany: 2005-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 339
GG do ladetre Send a message via Skype™ to ladetre
Dot.: Ciąża a mupirocyna

jaga_2001 - dzięki za odpowiedź. Też się nad tym zastanawiałam, bo skład obu leków ten sam, a przeciwskazania w okresie ciąży ma niby tylko jeden.
Na ulotce Bactrobanu jest napisane:

Stosowanie w okresie ciąży:
Badania nad mupirocyną u rozmnażających się gryzoni nie wykazały uszkodzenia
płodu. Ponieważ jednak nie istnieją dane na temat wpływu mupirocyny na ludzki płód,
powinna ona być stosowana w ciąży jedynie w tych przypadkach, gdy potencjalne
korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem dla płodu związanym z leczeniem.


A z lekarzem prowadzącym nie bardzo mogę się skontaktować - moja lekarka wyjechała na urlop za ocean i wraca w sobotę. Stąd moje pytanie na forum.
ladetre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2007-07-04, 17:12   #4
Justy
Zakorzenienie
 
Avatar Justy
 
Zarejestrowany: 2002-02
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 4 763
Dot.: Ciąża a mupirocyna

mupirocyna to bezpieczny antybiotyk- najprawdopodobniej skutki nieleczenia byłyby znacznie poważniejsze niz użycie maści (w przypadku tej maści wchłonie się więcej substancji pomocniczej- glikolu propylenowego, niż samej mupirocyny). jednak ponieważ nie prowadzi sie badań na kobietach w ciąży, żaden producent nie zaryzykuje stwierdzenia, ze jakiś lek jest zupełnie bezpieczny dla ciężarnych (chyba, że na podstawie dziesięcioleci obserwacji, ale to dotyczy "starych" substancji leczniczych)
Justy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:10.