Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-05-16, 13:40   #1
fumi123
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 3

Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik?


Jestem teraz w 3 klasie gimnazjum i już wiem do jakiej szkoły chce iść i są tam 2 profile, które mi się podobają - technik organizacji reklamy oraz technik fototechnik. Interesuję się fotografią, ale niestety nie posiadam jeszcze lustrzanki, ponieważ jak na razie mnie na nią nie stać, a w końcu jak już kupować to dobrą. Ale mam zamiar niedługo kupić, na pewno przed nową szkołą. Lubię też rysować. Ogólnie jestem typową humanistką, jestem dobra z polskiego i języków, ale matma to dla mnie koszmar (ale mam korepetycje, więc nie jest tak źle). Chemia i fizyka jeszcze ujdą, bo mam z chemii 5 a z fizyki 4, ale ogólnie fizyki nie rozumiem kompletnie, tylko mamy lajtowego nauczyciela. Do liceum nie chce iść, bo skoro są profile w technikum, które mnie interesują, to szkoda by było z nich nie skorzystać ^^ No ale ogólnie to wiem, że właśnie w organizacji reklamy jest tak na prawdę wszystkiego po trochu, i trochę fotografii, i rysunku także fajnie, zwłaszcza, że ponoć to przyszłościowy zawód. Do organizacji reklamy chciałam iść od początku, ale potem byłam na dniach otwartych i jednak zmieniłam zdanie, że może jednak lepiej do fototechnika, bo bardzo mi się spodobało, ale czytałam, że w sumie ciężko z pracą potem. Ale może wcale tak nie jest, bo wiem, że się mówi o fotografach, że są już niepotrzebni, ale przecież fototechnik to nie to samo. Robi zdjęcia, ale dodatkowo je wywołuje i zna się na obróbce graficznej i tych sprawach :P także myślę, że całkiem fajnie. A ja chciałabym w przyszłości podróżować po świecie i robić zdjęcia przyrodzie do jakiś artykułów, gazet czy magazynów. Ale nie wiem czy jest w ogóle taka praca XD Jeszcze np. myślałam, że może pójść do organizacji reklamy i ewentualnie zrobić jakiś kurs z fotografii dodatkowo? Także mógłby mi ktoś doradzić?
fumi123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-05-16, 16:40   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik?

Interesuję się fotografią, ale niestety nie posiadam jeszcze lustrzanki, ponieważ jak na razie mnie na nią nie stać, a w końcu jak już kupować to dobrą.
Typowy błąd początkujących
Lepiej jakąkolwiek, nawet używaną za 400zł, ale z odpowiednimi, lepszymi obiektywami (za dwa razy tyle lub więcej).

właśnie w organizacji reklamy jest tak na prawdę wszystkiego po trochu, i trochę fotografii, i rysunku także fajnie, zwłaszcza, że ponoć to przyszłościowy zawód
Ponoć
Może poszukaj czegoś bardziej związanego z grafiką, także komputerową? Nawet jakieś liceum plastyczne?

się mówi o fotografach, że są już niepotrzebni, ale przecież fototechnik to nie to samo. Robi zdjęcia, ale dodatkowo je wywołuje i zna się na obróbce graficznej i tych sprawach :P
Jak często Ty, Twoje koleżanki i rodzina w ostatnim roku daliście zarobić fotografom i fototechnikom? Tzn. jak często zamawialiście wykonanie zdjęć, zrobienie obróbki graficznej, zrobienie odbitek? Zdjęcia do dokumentów się nie liczą

A ja chciałabym w przyszłości podróżować po świecie i robić zdjęcia przyrodzie do jakiś artykułów, gazet czy magazynów. Ale nie wiem czy jest w ogóle taka praca XD
Ktoś to robi, ale czy tylko i wyłącznie zarabia na robieniu zdjęć to już inna sprawa
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-05, 21:28   #3
romanceruim
Przyczajenie
 
Avatar romanceruim
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 18
Dot.: Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik?

Cytat:
Napisane przez fumi123 Pokaż wiadomość
Jestem teraz w 3 klasie gimnazjum i już wiem do jakiej szkoły chce iść i są tam 2 profile, które mi się podobają - technik organizacji reklamy oraz technik fototechnik. Interesuję się fotografią, ale niestety nie posiadam jeszcze lustrzanki, ponieważ jak na razie mnie na nią nie stać, a w końcu jak już kupować to dobrą. Ale mam zamiar niedługo kupić, na pewno przed nową szkołą. Lubię też rysować. Ogólnie jestem typową humanistką, jestem dobra z polskiego i języków, ale matma to dla mnie koszmar (ale mam korepetycje, więc nie jest tak źle). Chemia i fizyka jeszcze ujdą, bo mam z chemii 5 a z fizyki 4, ale ogólnie fizyki nie rozumiem kompletnie, tylko mamy lajtowego nauczyciela. Do liceum nie chce iść, bo skoro są profile w technikum, które mnie interesują, to szkoda by było z nich nie skorzystać ^^ No ale ogólnie to wiem, że właśnie w organizacji reklamy jest tak na prawdę wszystkiego po trochu, i trochę fotografii, i rysunku także fajnie, zwłaszcza, że ponoć to przyszłościowy zawód. Do organizacji reklamy chciałam iść od początku, ale potem byłam na dniach otwartych i jednak zmieniłam zdanie, że może jednak lepiej do fototechnika, bo bardzo mi się spodobało, ale czytałam, że w sumie ciężko z pracą potem. Ale może wcale tak nie jest, bo wiem, że się mówi o fotografach, że są już niepotrzebni, ale przecież fototechnik to nie to samo. Robi zdjęcia, ale dodatkowo je wywołuje i zna się na obróbce graficznej i tych sprawach :P także myślę, że całkiem fajnie. A ja chciałabym w przyszłości podróżować po świecie i robić zdjęcia przyrodzie do jakiś artykułów, gazet czy magazynów. Ale nie wiem czy jest w ogóle taka praca XD Jeszcze np. myślałam, że może pójść do organizacji reklamy i ewentualnie zrobić jakiś kurs z fotografii dodatkowo? Także mógłby mi ktoś doradzić?

Jeśli jeszcze nie wybrałaś szkoły lub będziesz planowała zmienić kierunek to może moja wypowiedź coś pomoże (lub wręcz przeciwnie ). W tym roku skończyłam technikum organizacji reklamy więc wypowiem się na temat tego właśnie kierunku i przedmiotów. Według mojego planu, przedmioty zawodowe prezentowały się tak:
  • podstawy ekonomii / ekonomika i organizacja przedsiębiorstw - generalnie nie zauważyłam różnicy między tymi przedmiotami. Korzystaliśmy z jakiejś książki na studia (bo nie stworzono ponoć takiej na poziom technikum)i jedyne co z tego pamiętam to masa przeróżnych wykresów, wzorów i obliczeń. Jak widać nie byłam z tego specjalnie dobra bo nawet nie pamiętam o co się dokładnie rozchodziło
  • marketing - chwyty marketingowe, sposoby sprzedaży dób czy usług, czysto teoretyczny przedmiot.
  • towaroznawstwo - rozmieszczenia towarów w magazynach, rodzaje opakowań, sposoby pakowania i ustawiania towarów np. w magazynach.
  • public relations - posłużę się Wikipedią :
    kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy. - czyli czysta teoria na ten temat.
  • organizacja reklamy - podstawowy przedmiot, obejmujący zagadnienia praktycznie z całej reszty.
  • psychologia reklamy - jeden z moich ulubionych przedmiotów, czyli wszystkie tajniki robienia ludzi "w balona", pokazane na naprawdę świetnych przykładach
  • prawo,etyka i kultura zawodowa - wiedza z zakresu składnia reklamacji, zakładania firmy (czyli papierkowa robota) i reklamy w ujęciu prawnym (co wolno reklamować i jak)
  • rysunek i liternictwo - temat rzeka wszystko zależy od nauczyciela i jego podejścia, bywały tygodnie gdzie z lekcji na lekcje musieliśmy przygotowywać po 30-40 szkiców dowolnych przedmiotów, rysowaliśmy, malowaliśmy i wykonywaliśmy prace w rożnych technikach (kolaże, ebru, linoryty, drzeworyty itd.) ale w 4 klasie dostaliśmy zadanie wykonania marzanny czy witraż na okno (jak w podstawówce... )
  • historia sztuki i reklamy - tutaj nie mieliśmy wiedzy stricte reklamowej, historia sztuki była po prostu dodatkową lekcją historii- nauczycielka przykładała wielką wagę do bitew, zamków, królów, czasami tylko wprowadzając jakiś termin zwiazany z reklamą.
  • pracownia technik reklamy - przedłużenie lekcji organizacji reklamy.
  • grafika komputerowa - największa porażka, nie wiem czy mojej szkoły czy samego zamysłu profilu organizacji reklamy. Grafika powinna być NAJWAŻNIEJSZYM przedmiotem, który odgrywa największe znaczenie bo przecież teraz wszystko projektuje się na komputerach czy tabletach,jednak my zajmowaliśmy się głupotami typu : zaprojektuj zaproszenie na urodziny. Dodam ze w programie nauczania było zaznaczone opanowanie 3 programów komputerowych ( Photoshop, Corel i jeszcze jakiś), a my bite 3 lata rysowaliśmy zamki i kwiatki w samym Corelu..
  • techniki poligraficzne - ogólna typografia.
  • fotografia reklamowa - miało być pięknie, jednak uczciwie przyznam ze przez 4 lata nie nauczyłam się niczego nowego (tylko to co sama kombinuje ze zdjęciami i fotografią, hobbystycznie), mimo że mój profil to ORGANIZACJA REKLAMY ZE SPECJALNOŚCIĄ FOTOGRAFIA REKLAMOWA...No cóż, taka specjalność że umiem tyle co 4 lata temu..
  • język angielski zawodowy - czyli zwykły język angielski z większa liczbą typowo biznesowych słówek.
  • praktyka zawodowa - zależy jak szkoła do sprawy podejdzie. Niektóre szkoły załatwiają praktyki wszystkim uczniom w miejscach które ściśle związane są z kierunkiem, jednak u nas zdarzyło się kilka osób które poszły np. na zmywak do hotelu (więc z reklamą nie mieli nic wspólnego).

Bardzo wiele zależy niestety od szkoły - niektóre prezentują super poziom, wymagania są wysokie i naprawdę można nauczyć się wielu przydatnych później rzeczy (w pracy czy na studiach), jednak moja szkoła okazała się największą porażką życia - większość nauczycieli "olewała" lekcje i nie wiedzieli nawet jak się zabrać do całej nauki na tym kierunku (byliśmy pierwszym rokiem organizacji reklamy w szkole, wiec taki rocznik testowy..).
Przyznam ze z załozenia jest to dobry kierunek - otwieranych jest coraz więcej agencji czy punktów reklamowych, studia także będą na początku łatwiejsze jeśli będziemy mieć minimalna wiedze na tematy związane np. z marketingiem czy PR, jednak nie ma się co oszukiwać - bardzo dużo zależy od tego, czy szkoła którą ukończymy da nam chociażby małą część tej niezbędnej wiedzy..


I nie jestem pewna czy takie same przedmioty obejmuje teraźniejsza podstawa, bo podobno znowu coś poprzemieniali, pododawali..
romanceruim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 03:00   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik?

grafika komputerowa - największa porażka, nie wiem czy mojej szkoły czy samego zamysłu profilu organizacji reklamy. Grafika powinna być NAJWAŻNIEJSZYM przedmiotem, który odgrywa największe znaczenie bo przecież teraz wszystko projektuje się na komputerach czy tabletach,jednak my zajmowaliśmy się głupotami typu : zaprojektuj zaproszenie na urodziny. Dodam ze w programie nauczania było zaznaczone opanowanie 3 programów komputerowych ( Photoshop, Corel i jeszcze jakiś), a my bite 3 lata rysowaliśmy zamki i kwiatki w samym Corelu..
Standard - wszystko zależy od szkoły i nauczycieli.
Czy grafika (z Twojego opisu wnioskuję, że chodzi o "robienie czegoś na komputerze") powinna być najważniejsza - myślę, że nie. Nie byłaś na kierunku "grafika komputerowa" o specjalności "reklama". Wygląda na to, że Twoje oczekiwania wobec szkoły zupełnie nie zgadzały się z wybranym kierunkiem. Owszem, warto znać narzędzia, ale ważniejsze jest np. wymyślenie czegoś ciekawego, niż poznanie 50 różnych metod na zrobienie ramki w PSie.

fotografia reklamowa -
miało być pięknie, jednak uczciwie przyznam ze przez 4 lata nie nauczyłam się niczego nowego (tylko to co sama kombinuje ze zdjęciami i fotografią, hobbystycznie), mimo że mój profil to ORGANIZACJA REKLAMY ZE SPECJALNOŚCIĄ FOTOGRAFIA REKLAMOWA...No cóż, taka specjalność że umiem tyle co 4 lata temu
Chyba pisałem to przy okazji wątku o kursach, najbardziej liczy się podejście wykładowcy, trochę mniej poziom oraz oczekiwania uczniów/kursantów. Jeśli nauczyciel wie o czym mówi, ma kontakt z rzeczywistością (czytaj: ma kontakt z realnym rynkiem, z klientami, zna ich oczekiwania), to po szybkim "odfajkowaniu" podstaw (jest chyba coś takiego jak "minimum programowe" czy "podstawa programowa") może zając się ciekawszymi tematami.

Bardzo wiele zależy niestety od szkoły - niektóre prezentują super poziom, wymagania są wysokie i naprawdę można nauczyć się wielu przydatnych później rzeczy (w pracy czy na studiach), jednak moja szkoła okazała się największą porażką życia - większość nauczycieli "olewała" lekcje i nie wiedzieli nawet jak się zabrać do całej nauki na tym kierunku (byliśmy pierwszym rokiem organizacji reklamy w szkole, wiec taki rocznik testowy..).
Niestety, najczęściej tak jest, dlatego najważniejsza byłaby opinia uczniów i absolwentów danej szkoły.

Przyznam ze z załozenia jest to dobry kierunek
Z założenia socjalizm i komunizm też miał być fajny, zapytaj dziadków (i potem rodziców)
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-06-06, 09:57   #5
romanceruim
Przyczajenie
 
Avatar romanceruim
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 18
Dot.: Co lepsze technik organizacji reklamy czy fototechnik?

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Standard - wszystko zależy od szkoły i nauczycieli.
Czy grafika (z Twojego opisu wnioskuję, że chodzi o "robienie czegoś na komputerze") powinna być najważniejsza - myślę, że nie. Nie byłaś na kierunku "grafika komputerowa" o specjalności "reklama". Wygląda na to, że Twoje oczekiwania wobec szkoły zupełnie nie zgadzały się z wybranym kierunkiem. Owszem, warto znać narzędzia, ale ważniejsze jest np. wymyślenie czegoś ciekawego, niż poznanie 50 różnych metod na zrobienie ramki w PSie.
Grafika powinna odgrywać znacznie większą rolę, ponieważ większość kampanii reklamowych czy samych reklam wykonywana jest właśnie na komputerze lub przy jego pomocy.Nieznajomość podstawowych technik i programów jest moim zdaniem śmieszna, tym bardziej że mieliśmy opanować 3 najczęściej używane programy a zajmowaliśmy się zadaniami na poziomie gimnazjum. Kreatywność, pomysły to jedno, ale na zwykłej kartce papieru reklamy nie stworzymy. Możemy ponotować pomysły, wybrać kolory, coś wstępnie naszkicować, ale bez znajomości programów w których to wykonamy jesteśmy po tyłach.

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Chyba pisałem to przy okazji wątku o kursach, najbardziej liczy się podejście wykładowcy, trochę mniej poziom oraz oczekiwania uczniów/kursantów. Jeśli nauczyciel wie o czym mówi, ma kontakt z rzeczywistością (czytaj: ma kontakt z realnym rynkiem, z klientami, zna ich oczekiwania), to po szybkim "odfajkowaniu" podstaw (jest chyba coś takiego jak "minimum programowe" czy "podstawa programowa") może zając się ciekawszymi tematami.
Jeśli chodzi o fotografię to naprawdę nie miałam wielkich oczekiwań. Sama 'bawię się" aparatem od kilku lat, więc minimalną wiedzę na tematy budowy, funkcji i zastosowania sprzętu już miałam, to samo sie tyczy samej obróbki zdjęć. Tu już nie chodzi o jakiekolwiek wymagania - lekcje wyglądały tak, ze siedzieliśmy nieraz 3 godziny z zadaniem "poróbcie zdjęcia przedmiotu X" lub nauczyciel nie pojawił się nawet na lekcji. Akurat z tym przedmiotem wiąże się wiele niemiłych historii czy interwencji, więc szkoda nawet mówić


Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Niestety, najczęściej tak jest, dlatego najważniejsza byłaby opinia uczniów i absolwentów danej szkoły.
Dokładnie, zdanie absolwentów to podstawa i gdybym miała taka możliwość to sama bym się popytała wcześniej, ale jak już mówiłam - byliśmy pierwszym rocznikiem organizacji reklamy, wiec było to niemożliwe.

Cytat:
Napisane przez magrad Pokaż wiadomość
Z założenia socjalizm i komunizm też miał być fajny, zapytaj dziadków (i potem rodziców)
Polityka i gospodarka - temat rzeka
romanceruim jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-06-06 10:57:28


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:51.