inseminacja , invitro a pogląd kościoła - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Być rodzicem

Notka

Być rodzicem Forum dla osób, które starają się o dziecko, czekają na poród lub już posiadają potomstwo. Rozmawiamy o blaskach i cieniach macierzyństwa.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-03-05, 14:24   #1
capricorno
Raczkowanie
 
Avatar capricorno
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 242
GG do capricorno

inseminacja , invitro a pogląd kościoła


Kościół jest przeciwny insyminacji i invitro , co ze spowiedzią ? czy dostanie się rozgrzeszenie?
capricorno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 14:37   #2
_vixen_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 17 087
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Księdza zapytaj, wizazanki Cię raczej nie rozgrzeszą.
_vixen_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 14:51   #3
perelka_1983
Raczkowanie
 
Avatar perelka_1983
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Londyn
Wiadomości: 58
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
Kościół jest przeciwny insyminacji i invitro , co ze spowiedzią ? czy dostanie się rozgrzeszenie?
ja jestem w 100% za i gdybym nie mogla miec wlasnych dzieci pewnie bym sie posunela do tego.
Ksiadz najprawdopodobniej wygoni Cie z kosciola ja bym miala w takim przypadku w nosie co sadzi jakis facet w habicie ,nie on nie moze doswiadczyc tego cudu jakim jest maciezynstwo
__________________
spełniona mamuśka
http://picasaweb.google.pl/katarynka311
perelka_1983 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 19:42   #4
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

I tu pies pogrzebany: co dla ciebie ważniejsze, rozgrzeszenie czy zajście w ciążę i dziecko?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 19:50   #5
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
Kościół jest przeciwny insyminacji i invitro , co ze spowiedzią ? czy dostanie się rozgrzeszenie?
Jak zawsze, zależy od księdza. Paręnaście lat temu musiałabys się pewnie nachodzić, dziś myślę, że nie będzie problemu...

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2012-03-05 o 19:56
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 21:06   #6
capricorno
Raczkowanie
 
Avatar capricorno
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 242
GG do capricorno
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

mam nadzieję że nie będę musiała korzystać z invitro , ale zastanawiał mnie sam fakt jak sobie z tym radzą dziewczyny , bądz co bądz wiekszość z nas jest katoliczkami
przeraziła mnie też zdanie kościoła na temat badania spermy , to też grzech
capricorno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-05, 21:20   #7
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

No to raz jeszcze: co dla ciebie ważniejsze?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-03-05, 22:36   #8
taszkin
Zakorzenienie
 
Avatar taszkin
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Podbeskidzie/BB
Wiadomości: 4 758
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
mam nadzieję że nie będę musiała korzystać z invitro , ale zastanawiał mnie sam fakt jak sobie z tym radzą dziewczyny , bądz co bądz wiekszość z nas jest katoliczkami
przeraziła mnie też zdanie kościoła na temat badania spermy , to też grzech
Jako dziecko nie dostałam komunii w kościele na mszy, bo proboszcz wiedział, ze moi rodzice nie mają ślubu kościelnego. Nie wiem czy postąpił zgodnie ze swoim sumieniem czy kodeksem. Inny proboszcz na wieść o tym autentycznie popukał się w czoło.


Kościół stanowiska nie zmieni, ale ksiądz rozgrzeszenie dać może. Za grzech ciężki, kradzież na przykład też może dać rozgrzeszenie, nawet nawróconemu za grzech apostazji. Ideologicznie patrząc, Bóg wybacza każdemu, ale wlaśnie, warunkiem jest skrucha i żal za grzechy. A tu już wolna wola i interpretacja duchownego, jakie ma przekonania, czy się nimi kieruje (bezpłodność to Boży plan czy niekoniecznie), czy oceni, że nie miałaś innego wyjścia i czy w ogóle je rozważyłaś, jak do tego podchodzisz, czy dacie radę (niestety in vitro to nie cud gwarantowany), czy jest czynnie zaangażowany w spór moralny na ten temat, czy -oby nie- prowadzi prywatną krucjatę w tym celu, itd, itp....

Jeżeli przekonania religijne zabraniają Ci czegoś, to tego pewnie nie zrobisz. Nawet wizja rozgrzeszenia nie pomoże, jeżeli będziesz czuć, że to jest "złe" i niezgodne z nauką JP II, wg której starasz się żyć (hipotetycznie).
Jeżeli nie kłóci się to z Twoimi przekonaniami, a jednocześnie zależy Ci na życiu w zgodzie z kościołem, to jedyne co przychodzi mi do głowy to rozmowa z księdzem.

Edytowane przez taszkin
Czas edycji: 2012-03-06 o 00:19
taszkin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 08:37   #9
invisible_01
Zakorzeniona
 
Avatar invisible_01
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 23 947
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Do uzyskania rozgrzeszenia konieczny jest żal za grzechy i postanowienie poprawy. A czy jeśli udałoby się komuś zajść w ciążę dzięki in vitro i dzięki temu mieć dziecko, którego pragnął, to czy można mówić o jakimkolwiek żalu za ten czyn?
invisible_01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 09:08   #10
kropka75
Zakorzenienie
 
Avatar kropka75
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Ślunsk :)
Wiadomości: 27 535
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez invisible_01 Pokaż wiadomość
Do uzyskania rozgrzeszenia konieczny jest żal za grzechy i postanowienie poprawy. A czy jeśli udałoby się komuś zajść w ciążę dzięki in vitro i dzięki temu mieć dziecko, którego pragnął, to czy można mówić o jakimkolwiek żalu za ten czyn?
Ano właśnie.

Moja znajoma jest 40 lat po ślubie z rozwodnikiem, spytała o to księdza na kolędzie. Powiedział że bardzo mu przykro, ale tak stanowi kościelne prawo, ona nie może dostać rozgrzeszenia, bo musiałaby żałować swojej decyzji i tego związku i przynajmniej wstąpić w fazę białego małżeństwa z tym panem, wyrazić obietnicę poprawy itd. A najlepiej rozejść się z nim. Wtedy owszem, dostanie rozgrzeszenie i będzie mogła przyjąć komunię.
__________________

"Masz świra to go hoduj."



kropka75 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 09:43   #11
Ona231
Zadomowienie
 
Avatar Ona231
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 124
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
Kościół jest przeciwny insyminacji i invitro , co ze spowiedzią ? czy dostanie się rozgrzeszenie?
Kościół żadnej z tych metod nie uznaje, także chyba na rozsądnego księdza musiałabyś trafić. Szczerze opinia ich nie miałaby dla mnie żadnego znaczenia.
Jak nie możesz mieć dzieci to co wolisz żyć tak jak nauka kościoła katolickiego nakazuje czy spróbować i ze zdobyczy medycyny skorzystać.
__________________
Okruszek już na świecie
Ona231 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-03-06, 11:16   #12
Groszek bez Marchewki
Raczkowanie
 
Avatar Groszek bez Marchewki
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Skandynawia
Wiadomości: 360
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
Kościół jest przeciwny insyminacji i invitro , co ze spowiedzią ? czy dostanie się rozgrzeszenie?
Gdyby ludzie liczyli sie z opinia kosciola, to ludzkosc stalaby w miejscu...in vitro by nawet nie istnialo... W cywilizowanych krajach IV jest normalnie wykonywane w kazdym szpitalu i nikt nie zadaje sobie takich pytan jak powyzsze. Mysle ze mimo wszystko w piekle sie za iv nie usmazysz

Edytowane przez Groszek bez Marchewki
Czas edycji: 2012-03-06 o 11:19
Groszek bez Marchewki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 14:25   #13
capricorno
Raczkowanie
 
Avatar capricorno
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 242
GG do capricorno
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez Ona231 Pokaż wiadomość
Kościół żadnej z tych metod nie uznaje, także chyba na rozsądnego księdza musiałabyś trafić. Szczerze opinia ich nie miałaby dla mnie żadnego znaczenia.
Jak nie możesz mieć dzieci to co wolisz żyć tak jak nauka kościoła katolickiego nakazuje czy spróbować i ze zdobyczy medycyny skorzystać.
cytuję :
3) Sztuczne unasiennienie w najszerszym znaczeniu, polegające na umożliwieniu wędrówki plemnikom w prawidłowym akcie małżeńskim przez zastosowanie odpowiednich przyrządów medycznych (moralnie dobre).
Ks. Tomasz Stroynowski


cytat pochodzi z tego artykułu

http://mateusz.pl/pow/011119.htm


a tu o metodach też akceptowanych przez kościół
http://www.maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=63741
capricorno jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-06, 19:19   #14
Ona231
Zadomowienie
 
Avatar Ona231
 
Zarejestrowany: 2011-03
Wiadomości: 1 124
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez capricorno Pokaż wiadomość
cytuję :
3) Sztuczne unasiennienie w najszerszym znaczeniu, polegające na umożliwieniu wędrówki plemnikom w prawidłowym akcie małżeńskim przez zastosowanie odpowiednich przyrządów medycznych (moralnie dobre).
Ks. Tomasz Stroynowski


cytat pochodzi z tego artykułu

http://mateusz.pl/pow/011119.htm


a tu o metodach też akceptowanych przez kościół
http://www.maluchy.pl/forum/index.php?showtopic=63741
O to o tym nie wiedziałam, czyli reformują się pomału. Pewnie za 30 lat in vitro też już nie będzie takim złem
__________________
Okruszek już na świecie
Ona231 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-13, 18:33   #15
gkatarzynka
Zadomowienie
 
Avatar gkatarzynka
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 1 597
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Hmm...z tego co ja się orientuję to nie chodzi o samo in vitro jako takie... a o ewentualne zabijanie zarodków (czy jak to kto nazwie). Kościół widzi w tym zabójstwo poczętego życia....
choć mogę się mylić... specjalistą nie jestem
gkatarzynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-03-14, 20:02   #16
Natala84
Zakorzenienie
 
Avatar Natala84
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 3 243
Dot.: inseminacja , invitro a pogląd kościoła

Cytat:
Napisane przez kropka75 Pokaż wiadomość
Moja znajoma jest 40 lat po ślubie z rozwodnikiem, spytała o to księdza na kolędzie. Powiedział że bardzo mu przykro, ale tak stanowi kościelne prawo, ona nie może dostać rozgrzeszenia, bo musiałaby żałować swojej decyzji i tego związku i przynajmniej wstąpić w fazę białego małżeństwa z tym panem, wyrazić obietnicę poprawy itd. A najlepiej rozejść się z nim. Wtedy owszem, dostanie rozgrzeszenie i będzie mogła przyjąć komunię.
w podobnej sytuacji jest moja teściowa - po raz drugi wyszła za mąż i też taką odpowiedź uzyskała. i nie pomogło tłumaczenie, że pierwszy mąż lał ją i dziecko, które teraz (prawdopodobnie w wyniku konsekwencji pobicia) jeździ na wózku inwalidzkim. A ona chciała dostać rozgrzeszenie, żeby na naszym ślubie mogła Komunie przyjąć... Chore Teść oczywiście również nie dostał rozgrzeszenia...

Edytowane przez Natala84
Czas edycji: 2012-03-14 o 20:04
Natala84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Być rodzicem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:18.