Czy warto pracować za darmo???? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2004-10-01, 12:02   #1
gosiunia82
Raczkowanie
 
Avatar gosiunia82
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 329
GG do gosiunia82

Czy warto pracować za darmo????


Dziewczyny mam niezły dylemat. W wakacje odbyłam praktyki w pewnej firmie. Teraz do mnie zadzwonili i zapytali czy zechcialabym pracować u nich w dziale handlowym. Na początku bym się uczyła i pomagała im, ale zaznaczyli, że pracować mialabym bez wynagrodzenia. Firma jest duża, jej profil działalności jest związany ściśle z moim kierunkiem studiów. Jestem na czwartym roku i właśnie zaczynałam szukać jakiejś pracy, bo mam teraz kilka dni wolnych a i pieniążki potrzebne....
No i teraz nie wiem- pracować tam za darmo dla "papierka" czy szukać mniej ambitnej pracy za pieniążki???
W poniedziałek idę z nimi pogadać dokładnie o warunkach ale naprawdę nie wiem co robić???
gosiunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 12:15   #2
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Re: Czy warto pracować za darmo????

troche dziwne skoro odbyłaś juz tam praktyki ,wygląda mi na to ,ze potrzebuja darmowej pomocy.
odpowiedz jest prosta jesli stac cie na prace za darmo to bierz ja.
zdarzyc sie moze ,że po okresie darmowym nie zatrudnia cie a zadzwonia po kolejnego "praktykanta" ,zdarza sie tak nawet w najlepiej prosperujących firmach.

idz na rozmowe i wybadaj jak bedzie to wyglądało
pzdr
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 13:06   #3
gosiunia82
Raczkowanie
 
Avatar gosiunia82
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 329
GG do gosiunia82
Re: Czy warto pracować za darmo????

No właśnie trochę się boję, że po prostu chcą mnie wykorzystać wabiąc tekstami o referencjach i karierze...

A czy któraś z was pracowała właśnie tak-bez wynagrodzenia? Macie jakieś doświadczenia?
gosiunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 13:22   #4
Yola
Wtajemniczenie
 
Avatar Yola
 
Zarejestrowany: 2001-12
Wiadomości: 2 893
GG do Yola
Re: Czy warto pracować za darmo????

Referencje się zawsze mogą przydać. Gosiu, uważam, że - jeżeli nie potrzebujesz pracy (KASY)na gwałt, to może warto zaryzykować?? Oczywiście jest bardzo prawdopodobne że Paula ma rację - ale w międzyczasie możesz sobie szukać pracy, nawiązac jakieś kontakty itp.
Zastanów się co stracisz jeżeli sie zgodzisz - czy będzie Cie wiązała jakaś umowa, czy w każdej chwili mozesz odejść, czy byłaś zadowolona z praktyk, czy rzeczywiście Cie "przyuczali" czy tylko wykorzystywali itp.
__________________

Yola jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 14:01   #5
enua
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 124
Re: Czy warto pracować za darmo????

nie będziesz miała żadnej dokumentacji zatwierdzającej że tam "pracowałaś"..chyba lepiej żeby Cię chociaż na 1/2 etatu zatrudnili a mogłabyś pracować na cały..ryzykowne to jest
enua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 14:11   #6
Smoczyca
Zakorzenienie
 
Avatar Smoczyca
 
Zarejestrowany: 2003-04
Lokalizacja: Gdańsk
Wiadomości: 4 547
GG do Smoczyca
Re: Czy warto pracować za darmo????

Powiem tak - warto pracować za darmo, ale nie w Twoim konkretnym przypadku (chyba).

U nas zaczyna się to powoli zmieniać, ale na zachodzie od dawna naturalne jest że młodzi ludzie zajmują się wolontariatem w bardzo szerkoim ujęciu - jest to punkt który świetnie wygląda w CV i pracodawcy sobie to bardzo cenią. Masa ludzi zdobywa pierwsze szlify w ten sposób a jest i wiele takich którzy mając normalną pracę, pracują gdzieś za darmo. Ale jest jedno ale! Ja mogę pracować za darmo dla organizacji non profit - fundacji czy innej organizacji charytatywnej. W Twoim przypadku chodzi o normalną firmę, która prowadzi zwykłą dzialność, z której czerpie określone zyski? Dobrze zrozumiałam? W takim razie ich propozycja jest dla mnie czystym wyzyskiem - myślę że po prostu szukają taniej a raczej wręcz bezpłatnej siły roboczej. Nie zgodziłabym się na to - no chyba że cel mojej pracy i wysiłki miałyby iść na jakieś szczytne cele...

Gosiuniu, powinnaś z nimi porozmawiać szczerze i wszystko ustalić. Nawet jak ktoś pracuje jak wolontariat to zwraca mi się koszty i powinno się go ubezpieczyć (teoretycznie), tylko nie dostaje wynagrodzenia na swą pracę. Porozmawiaj z firmą, jak oni to widzą, jak długo miałby trwać taki okres, może chodzi np o miesiąc kiedy będziesz się przyuczać do pracy, czy będą Ci zwracać koszty na dojazdy itd. Po jakim okresie masz szansę na stały angaż. Jeśli się zgodzisz tak pracować, to zażądaj wszystkiego na piśmie! Określenia warunków, godzin pracy, obowiązków, itd.

Nie wiem, czy dobrze czuję, ale wydaje mi się że chcą Cię wykiwać. Gosiuniu nie daj się wykorzystwać!

A teraz jeszcze pytanie do prawników - jak to wygląda od strony prawa? Jeśli nie ma mowy o wolontariacie czy pracodawca może zatrudnić kogoś, nie płacąc mu wynagrodzenia? Coś mi tu nie gra...

Pozdrówka
__________________

Smoczyca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 14:27   #7
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: Czy warto pracować za darmo????

mi nasuwa się kilka pytań:
- co z ubezpieczeniem?
- co robiłaś na praktykach? czy dużo się nauczyłaś? i czy teraz będziesz mogła to wykorzystywać?

- profil działalności firmy jest związany z kierunkiem Twoich studiów, natomiast "dział handlowy" znaczy bardzo wiele --> kim będziesz? jako kto będziesz pracowała? To ważne. Załóżmy, że dostaniesz papierek, ale jeśli będziesz odbierać telefony to na to dostaniesz papierek [a nazwa firmy nie pomoże w szukaniu pracy gdzie indziej]. Nie daj z siebie zrobić 'osoby do wszystkiego' - miej jakieś stanowisko: choćby "młodszy pomocnik specjalisty ds..."
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2004-10-01, 15:00   #8
gosiunia82
Raczkowanie
 
Avatar gosiunia82
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 329
GG do gosiunia82
Re: Czy warto pracować za darmo????

W poniedziałek idę tam wypytać jak oni sobie to dokładnie wyobrażają, co mi proponują, czego wymagają itp.
Jeśli chodzi o praktyki i ogólnie działanie firmy, to jestem prawie pewna, że chcą po prostu darmowego pracownika, ale jeszcze spytam ile by miało to trwać i właśnie co z ubezpieczeniem. Zobaczę dokładnie jak sprawa wygląda i się zdecyduję(muszę włączyć asertywność, bo kiepsko u mnie z tym )
Dzięki dziewczyny Jak macie jeszcze jakieś uwagi to piszcie, bo muszę wiedzieć o co pytać, czego wymagać itp.
gosiunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 15:08   #9
enua
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 124
Re: Czy warto pracować za darmo????

nie można zatrudnić nie wypłacając wynagrodzenia..to jest propozycja pracy na czarno..a nawet gorzej bo nie dostanie ani złotówki..wydaje mi się że mogą być kłopoty z referencjami bo firma wypisując takie jawnie afiszuje się z łamaniem prawa..no chyba że załatwią to z uczelnią jako przedłużenie praktyk studenckich..tak mi się wydaje chociaż prawnikiem nie jestem..wiem że firmy korzystają z "darmowych" pracowników podpisując umowę z Urzędem Pracy i wtedy rzeczywiście nie płacą nic ale otrzymuje sie jakieś 400 zł i ubezpieczenie z Urzędu Pracy no i ma się papierek że taki staż się odbyło
enua jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 15:33   #10
Charlotte
Wtajemniczenie
 
Avatar Charlotte
 
Zarejestrowany: 2003-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 2 804
GG do Charlotte
Re: Czy warto pracować za darmo????

Ja bym chyba na to nie poszła. Może byś z nimi pogadała, żeby choć symbolicznie Ci płacili?
To jest moim zdaniem trochę wyzysk, bo przecież praktyki już miałaś... teraz ewentualnie mogłabyś mieć staż, ale staże są raczej płatne
Ja bym trochę nie miała serca do pracy za darmo Nawet za referencje. Każda praca, nawet pomoc etatowym pracownikom, jest coś warta
Charlotte jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-01, 15:40   #11
sarenka
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2002-07
Lokalizacja: Nizina Mazowiecka
Wiadomości: 9 023
Re: Czy warto pracować za darmo????

cały czas musisz pamiętac o tym "dlaczego" chcesz tam pracować a wtedy będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.

postawiłaś sobie pytanie:
>> pracować tam za darmo dla "papierka" czy szukać mniej ambitnej pracy za pieniążki??? <<

nie zapomniaj o swoim CELU, bo czasem człowiek zapętla się i walczy o coś dla samej walki zapominając jaki cel na początku mu przyświecał.

najpierw dowiedz się kim miałabyś być, co robić, jak wpłynie to na Twój rozwój - jeśli się okaże, że gra warta jest świeczki przejdź do spraw finansowych.
__________________
Naucz się zachowywać obojętność wobec fałszywych sądów o Tobie.
Bez takiej obojętności człowiek nie może być wolny.
Lew Mikołajewicz Tołstoj

WESOŁYCH ŚWIĄT!
sarenka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2004-10-01, 16:56   #12
Martaa2
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2002-10
Wiadomości: 251
Re: Czy warto pracować za darmo????

W polskim kodeksie pracy nie zezwala się na pracę za darmo ( jest na to konkretny paragraf)- to tyle jezeli chodzi o prawo. Natomiast jeżeli chodzi o Twoją sytuację- to niestety bardzo prawdopodobne jest to,że po prostu chcą cię wykorzystać i po paru miesiącach zatrudnić kogoś następnego na tej samej zasadzie. W dzisiejszych czasach jest to bardzo częsta praktyka. Osobiście nie poszłabym na coś takiego, to świadczy o nieuczciwości pracodawcy, powinien ci zaproponować powiedzmy jakąś minimalną stawkę. Ja odradzam, ale na rozmowę, jak oni to widzą możesz pójść.
Martaa2 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-22, 16:17   #13
gosiunia82
Raczkowanie
 
Avatar gosiunia82
 
Zarejestrowany: 2003-10
Lokalizacja: Mysłowice
Wiadomości: 329
GG do gosiunia82
Re: Czy warto pracować za darmo????

Kochane Dziołszki chciałam Wam bardzo podziękować i podzielić się z Wami wynikiem moich negocjacji
Po długich bojach wywalczyłam następujące warunki: będę tam przychodziła dwa razy w tygodniu na 6 godzin, dostanę umowę i pieniążki...może nie jakieś kokosy, ale i tak się cieszę, bo to taki mój mały sukcesik
Dzięki za wsparcie i podsunięcie mi argumentów (użyłam ich...a jakże)
pozdrawiam i ściskam gorąco
gosiunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2004-10-22, 16:26   #14
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Re: Czy warto pracować za darmo????

gratuluje ,to dobrze ,ze sie nie poddałaś ,masz umowe i pieniązki a przy okazji mozliwośc zdobycia wiekszego doświadczenia .
pzdr
paula
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-03-31, 17:59   #15
vegepromo
Raczkowanie
 
Avatar vegepromo
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 56
Dot.: Re: Czy warto pracować za darmo????

przylaczam sie do gratulacji
widzisz - wystarczylo tylko ponegocjowac

masz praca, masz kase za nia, referencje, i do tego doswiadcczenie w negocjacjach


Pozdrawiam serdecznie,
VegePromo
vegepromo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 21:58.