krzywe wyrastanie muffin - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-11-11, 18:41   #1
renarde
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 97

krzywe wyrastanie muffin


drogie Panie, mam spory i frustrujący problem. otóż za każdym popełnieniem muffinek, niezależnie od przepisu, nie wyrastają one w górę, tylko... tak jakby robił im się kożuszek na powierzchni i bokiem spod tego kożuszka wychodzi rosnące ciasto. no i nie rosną w górę tylko na boki, w każdym rzucie wychodzi kilka sztuk normalnych, reszta taka krzywa. razi to moje odczucia estetycznie i nie mogę dumnie prezentować muffin przed znajomymi, bo są krzywe. myślałam już nad możliwością, że powierzchnia ciasta lekko zasycha przed rozpoczęciem rośnięcia ciasta i potem to się nie "rozrywa" tylko idzie w bok ciasto spod spodu, ale ani nie pomaga szybciutkie wstawianie do nagrzanego piekarnika, ani mieszanie ciasta w foremkach tuż przed wstawieniem, ani nie ma zależności między kolejnością nalewania do foremek (wiadomo, te pierwsze dłużej stoją i więcej mają czasu na kożuszek) a wyrastaniem.

ktoś ma jakiś pomysł i uratuje moją reputację? grozi mi spadek entuzjazmu w stosunku do muffin
renarde jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-11, 19:40   #2
setsiaq
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 64
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

Ja też czasem mam ten problem, jednak pojawia się on tylko w wypadku pieczenia w piekarniku gazowym. W elektrycznym ustawiam grzanie od dołu i babeczki pięknie rosną do góry Z tym gazowym piekarnikiem radzę sobie przez zrobienie trochę bardziej gęstego ciasta. Spróbuj, może u Ciebie też pomoże Ja dzisiaj robiłam w tym właśnie piekarniku takie muffinki i wszystkie co do jednej wyszły pięknie wyrośnięte Może to nie tylko "uroda" mojego piekarnika, a jakaś ogólna zasada?
setsiaq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-11, 21:13   #3
renarde
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 97
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

fakt, że używam obu grzałek w elektrycznym, jeszcze w gazowym mało piekłam, nie pamiętam jak tam mi rosły muffinki. spróbuję z dolną grzałką, boje się troszkę, ze jeszcze bardziej niż zwykle przypieką im się spody, zobaczymy dzięki za rady
renarde jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-18, 19:13   #4
trojka
Zakorzenienie
 
Avatar trojka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 3 247
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

takie nierówne rustykalne są najfajniejsze, od razu widać że hand made
a nie idealne jak ze sklepu
Ja specjalnie nakładam różną ilość ciasta w foremki by właśnie były inne, uwielbiam jak się im wylewa oponka
__________________
Kobiety szanujcie prywatność swoich partnerów!

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-18, 20:32   #5
renarde
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 97
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

ale ja się uparłam, że będą eleganckie, kształtne babeczki :P

wypróbowałam grzanie od dołu, niestety na muffinkach nie rosnących zbyt wiele ale tyle ile urosły to urosły ładnie, ładnie pękły na środku. wydaje mi się, że to będzie to.
renarde jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-18, 20:42   #6
bjedron
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 16
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

Renarde, znam ten ból . Wśród znajomych jestem zaklinaczem piekarnika, najchętniej z kuchni bym nie wychodziła, a nie ma nic co denerwuje mnie bardziej niż krzywe muffiny. Też od jakiegoś czasu próbuję ogarnąć, co powoduje kształt zbliżony do dachów, a ja chcę ładne grzybki . Nie ma chyba na to reguły, czy rzadkie czy gęste - raz się uda, a raz nie...
Piekłam też używając różnych grzałek, sama góra, sam dół, góra i dół, termoobieg przy obu grzałkach czy przy jednej... Dalej to samo...
bjedron jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-11-20, 14:46   #7
setsiaq
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 64
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

No to nie mam już żadnych pomysłów więcej... może to kwestia proszku do pieczenia? Bo od jego jakości też zależy, czy ciasto urośnie dobrze czy nie... ciekawa jestem, czy uda się kiedyś tą tajemnicę rozwiązać
setsiaq jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-11-21, 01:03   #8
trojka
Zakorzenienie
 
Avatar trojka
 
Zarejestrowany: 2003-01
Wiadomości: 3 247
Dot.: krzywe wyrastanie muffin

a może nie grzejecie piekarnika,
jak osiągnie żądaną temperaturę to potrzymałabym go 10 minut zanim bym wstawiła muffiny
__________________
Kobiety szanujcie prywatność swoich partnerów!

Nie dotykajcie ich telefonów!
Nie czytajcie komunikatorów, maili.
Nie szukajcie na siłę problemów!
Słodka niewiedza i szacunek to spokój w związku.
trojka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:51.