dziwna nieregularność - okres. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-08, 16:53   #1
ewincee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 84
Exclamation

dziwna nieregularność - okres.


przeczytałam wiele artykułów na temat nieregularności cykli i ciągle nie wiem jak to jest...
czy za regularne uznaje się tylko cykle, które trwają dokładnie na przykład po 28 dni?
czy regularnym możemy nazwać również cykl, który trwa z różnicami 3-4 dni?
na przykład w jednym miesięcu 27, w następnym 30, w kolejnym 29?

wyczytałam tylko, że nieregularnym nazywane są cykle, które trwają mniej niż 21 i więcej niż 35 dni... o różnicach kilku dniowych nic się nie dowiedziałam...

oczywiście posiadam takowy problem od zawsze (czyt. od 6 lat bycia kobietą) dodam tylko, że jestem raczej zdrową kobietą, nie stosuje antykoncepcji, nie przeżywam potwornych stresów, nie biorę żadnych leków itd itd.

z góry dziękuje za pomoc.

Edytowane przez ewincee
Czas edycji: 2012-02-08 o 16:58
ewincee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 17:07   #2
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Regularne to z odchyleniem do 3 dni między dwiema kolejnymi miesiączkami (pomiędzy odległymi w czasie miesiączkami rozrzut czasowy oczywiście może być większy)
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 20:15   #3
natrixa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 8
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Czy możecie mi to dokładnie wytłumaczyć np jak dostaje miesiączkę 1 lutego to powinnam dostać 1 marca, czy zawsze sprawdza się ta regułka,bo ostatnio zaniepokoiłam się kilkudniowym opóżnieniem. dziewczyny pomóżcie

---------- Dopisano o 21:15 ---------- Poprzedni post napisano o 21:14 ----------

A ile powinien trwać prawidlowy okres czy ok 7 dni? ...
natrixa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 20:25   #4
Atila
Zadomowienie
 
Avatar Atila
 
Zarejestrowany: 2009-12
Lokalizacja: Sandomierz
Wiadomości: 1 045
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Cytat:
Napisane przez natrixa Pokaż wiadomość
Czy możecie mi to dokładnie wytłumaczyć np jak dostaje miesiączkę 1 lutego to powinnam dostać 1 marca, czy zawsze sprawdza się ta regułka,bo ostatnio zaniepokoiłam się kilkudniowym opóżnieniem. dziewczyny pomóżcie

---------- Dopisano o 21:15 ---------- Poprzedni post napisano o 21:14 ----------

A ile powinien trwać prawidłowy okres czy ok 7 dni? ...
Okres zwykle trwa ok 5 dni,ale moze też trwac i 7 dni, u różnych kobiet jest to różnie Ja mam 5-6 dniowe

Co do regularności to zakładajac że dostałaś okres 1 lutego i przyjmując że cykle są 28 dniowe to nastepny okres powinnas mieć w dniu 29 lutego.
__________________

10.06.2009
24.12.2009

21.08.2010

Atila jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-08, 20:38   #5
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Cytat:
Napisane przez natrixa Pokaż wiadomość
Czy możecie mi to dokładnie wytłumaczyć np jak dostaje miesiączkę 1 lutego to powinnam dostać 1 marca, czy zawsze sprawdza się ta regułka,bo ostatnio zaniepokoiłam się kilkudniowym opóżnieniem. dziewczyny pomóżcie
Zależy jak długi cykl masz. Jak 28-dniowy, to kolejny okres powinien się pojawić 29 lutego, a jak np. 35-dniowy, to 7 marca.

Cytat:
A ile powinien trwać prawidlowy okres czy ok 7 dni? ...
Pryzjmuje się, że od 2 do 7 dni
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-09, 16:13   #6
ewincee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 84
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

a co z odchyleniami od idealnych odstępów? ;>
ewincee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-09, 16:34   #7
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

no ja kto co? pojedyncze odchylenie może sie zdarzyć jak to że Ci ręka zadrży ale rozumiesz słowo POJEDYNCZE?;-) a więcej niż jedno to już cykl raczej nieregularny co może świadczyć o jakimś zaburzeniu albo i nie
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-09, 16:47   #8
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Cytat:
Napisane przez fankapsychiatrii Pokaż wiadomość
no ja kto co? pojedyncze odchylenie może sie zdarzyć jak to że Ci ręka zadrży ale rozumiesz słowo POJEDYNCZE?;-) a więcej niż jedno to już cykl raczej nieregularny co może świadczyć o jakimś zaburzeniu albo i nie
Zgadzam się. Jeden za długi/za krótki cykl nie jest problemem. Zdarza się. Cykl jest zależny od różnych czynników, od stresu, leków, sposobu odżywiania się, niekiedy od podróży... Dodatkowo pewne zmiany mogą zajść „ot tak”. Więc jak jeden cykl będzie inny niż pozostały, to nie ma się czym przejmować.
Gdyby jednak nagle cykl się rozregulował, każdy był innej długości, to warto zrobić badania, bo może się okazać, że z hormonami jest coś nie tak.
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-09, 17:11   #9
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Oczywiście nieregularne cykle nie musza być objawem choroby tak jak niektóre kobiety mając zaburzenia hormonalne maja mimo wszystko regularne miesiączki. Nieregularność może wynikac choćby z podatności osi podwzgórze- przysadka-gonady na wpływy środowiskowe i psychiczne i w związku z tym osoby bardziej podatne mimo względnie mało stresującego trybu życia czy zmian środowiska będa reagowały nawet na niewielkie jego zmiany zakłóceniem ze strony funkcjonowania tej osi.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-09, 20:34   #10
natrixa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Wiadomości: 8
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Dziękuje. Informacje zawsze się przydają, w dodatku cenne
natrixa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-09, 21:04   #11
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Cytat:
Napisane przez fankapsychiatrii Pokaż wiadomość
Nieregularność może wynikac choćby z podatności osi podwzgórze- przysadka-gonady na wpływy środowiskowe i psychiczne i w związku z tym osoby bardziej podatne mimo względnie mało stresującego trybu życia czy zmian środowiska będa reagowały nawet na niewielkie jego zmiany zakłóceniem ze strony funkcjonowania tej osi.
Ooo, możesz napisać coś więcej o tej osi podwzgórze-przysadka-gonady? Skąd się bierze podatność na wpływy środowiskowe? I przede wszystkim — w jaki sposób dokładnie środowisko ma wpływ na tę oś, a tym samym na nieregularne cykle?
Bardzo mnie tym zaciekawiłaś
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-02-10, 09:33   #12
fankapsychiatrii
Wtajemniczenie
 
Avatar fankapsychiatrii
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: Trójmiasto
Wiadomości: 2 851
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Jak wiadomo (mam nadzieję - z biologi w LO choćby) przysadka wydziela gonadotropony wpływające na gonady (jajniki u kobiet). Jednak w celach przystosowawczych funkcjonowanie przysadki moduluje podwzgórze jako część ośrodkowego układu nerwowego - ma to znaczenie adaptacyjne, istotne dla ukł.rozrodczego bo w niekorzystnych warunkach środowiska nie należy sie rozmnażać.To po prostu nasz nabytek ewolucyjny - teraz mamy zdobycze cywilizacji które nas chronią ale kiedyś w początkach ludzkości tak nie było i rozmnażanie sie w sytuacji głodu, zimna , suszy, stresu mogło sie wiązać z utratą powstałej ciąży bądź śmiercią narodzonego potomstwa.
W podwzgórzu znajdują sie liczne ośrodki m.in.snu i czuwania, termoregulacji, popędu seksualnego i gwałtowne zmiany środowiska odbierane przez ośrodkowy układ nerwowy wpłwają na nie i poprzez to na wydzielanie gonadoliberyn (czyli oddziałuja modulująco na przysadke - na jej część wydzielająca gonadotropiny).Przykładow o polega to na tym,ż po zmianie strefy czasowej może dojść do zaburzenia funkcjonowania ośrodka snu i czuwania i tym samym zmiany pulsacyjnego wydzielania gonadotropin i w związku z tym przesunięcia owulacji. Podobnie po urazie psychicznym może dojśc do zahamowania wydzielania gonadoliberyn i wzwiązku z tym nie bedzie wzrostu poziomu LH itp. i owulacji (w czasie wojny u części kobiet @ zatrzymywała się). Warunki odbierane jako sprzyjające (ciepła strefa klimatyczna ) prawdopodobnie mogłyby w takim mechanizmie wpłynąć pozytywnie na wywołanie jajeczkowania.
fankapsychiatrii jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 12:07   #13
ewincee
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 84
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

oh to skomplikowane kobiece ciało...
dziękuje za odpowiedzi.
ewincee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-10, 13:10   #14
Chatul
ma zielone pojęcie
 
Avatar Chatul
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: T'Kashi (Wolkan)
Wiadomości: 40 401
Dot.: dziwna nieregularność - okres.

Cytat:
Napisane przez fankapsychiatrii Pokaż wiadomość
Jak wiadomo (mam nadzieję - z biologi w LO choćby) przysadka wydziela gonadotropony wpływające na gonady (jajniki u kobiet). Jednak w celach przystosowawczych funkcjonowanie przysadki moduluje podwzgórze jako część ośrodkowego układu nerwowego - ma to znaczenie adaptacyjne, istotne dla ukł.rozrodczego bo w niekorzystnych warunkach środowiska nie należy sie rozmnażać.To po prostu nasz nabytek ewolucyjny - teraz mamy zdobycze cywilizacji które nas chronią ale kiedyś w początkach ludzkości tak nie było i rozmnażanie sie w sytuacji głodu, zimna , suszy, stresu mogło sie wiązać z utratą powstałej ciąży bądź śmiercią narodzonego potomstwa.
W podwzgórzu znajdują sie liczne ośrodki m.in.snu i czuwania, termoregulacji, popędu seksualnego i gwałtowne zmiany środowiska odbierane przez ośrodkowy układ nerwowy wpłwają na nie i poprzez to na wydzielanie gonadoliberyn (czyli oddziałuja modulująco na przysadke - na jej część wydzielająca gonadotropiny).Przykładow o polega to na tym,ż po zmianie strefy czasowej może dojść do zaburzenia funkcjonowania ośrodka snu i czuwania i tym samym zmiany pulsacyjnego wydzielania gonadotropin i w związku z tym przesunięcia owulacji. Podobnie po urazie psychicznym może dojśc do zahamowania wydzielania gonadoliberyn i wzwiązku z tym nie bedzie wzrostu poziomu LH itp. i owulacji (w czasie wojny u części kobiet @ zatrzymywała się). Warunki odbierane jako sprzyjające (ciepła strefa klimatyczna ) prawdopodobnie mogłyby w takim mechanizmie wpłynąć pozytywnie na wywołanie jajeczkowania.
Dziękuję Teraz wszystko jasne
__________________
Nowhere am I so desperately needed as among a shipload of illogical humans”.
Spock („Star Trek”)
Chatul jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 13:17.