Brak okresu - w przyszłości chęć zajścia w ciążę (niedowaga) - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Forum eksperta marki URO-GINEintima

Notka

Forum eksperta marki URO-GINEintima Kłopoty intymne? Masz pytania związane ze zdrowiem i higieną intymną? Zasięgnij porady eksperta dr Katarzyny Muzyka-Placzyńskiej – ginekolog-położnik, która przez trzy miesiące będzie odpowiadała na Wasze pytania. https://wizaz.pl/akcje/intima/urogine/index.php

 
 
Narzędzia
Stary 2014-12-11, 19:57   #1
tur3cka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 461

Brak okresu - w przyszłości chęć zajścia w ciążę (niedowaga)


Dzień dobry,
Moim problemem jest brak kiedykolwiek pierwszej miesiączki mając dzisiaj 25 lat. Byłam badana u ginekologa będąc dziewicą i nikt konkretnego nie udało się ustalić. USG też miałam robione kilka lat temu - kazano mi przytyć - ponieważ to kolejny mój problem - niedowaga (również w rodzinie. Ciężko nawet mało coś przytyć. ) Moje pytanie się wiąże z tym iż w niedalekim czasie chciałabym zajść w ciążę. Czy to się może udać? Co robić w tym kierunku? Jakie są możliwości? Czy jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez zabezpieczenia się - podkreślając, że NIGDY nie miałam miesiączki?
tur3cka jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-12-12, 13:00   #2
Dr Katarzyna Muzyka-Placzyńska
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-10
Wiadomości: 48
Dot.: Brak okresu - w przyszłości chęć zajścia w ciążę (niedowaga)

Brak miesiączki po ukończeniu 16 roku życia lub w wieku 14 lat przy braku innych cech dojrzewania płciowego jest objawem nieprawidłowym i wymaga diagnostyki. Przyczyny braku miesiączki ginekolodzy dzielą na kilka grup. Może być to brak możliwości odpływu krwi miesiączkowej na zewnątrz lub nieprawidłowości macicy. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowa funkcja jajników. Powodem pierwotnego braku miesiączki mogą być też zmiany w przysadce lub podwzgórzu. Podstawą rozpoczęcia diagnostyki jest dokładnie zebrany wywiad dotyczący: zaburzeń psychologicznych, silnego stresu, wad genetycznych, stanu odżywienia. Nie powinno być jednak tak że niska waga, zwłaszcza jeżeli występuje u wielu członków rodziny powstrzymuje dalszą diagnostykę. Należy także sprawdzić wzrost pacjentki i rozwój innych cech płciowych (piersi, owłosienie) oraz czy występują objawy choroby ośrodkowego układu nerwowego lub mlekotok. Aby odpowiedzieć na pani pytanie konieczne jest postawienie rozpoznania, czyli ustalenie przyczyny braku miesiączki. Pierwszym etapem powinny być badania hormonalne: oznaczenie TSH, FSH, LH, poziomu prolaktyny, estrogenów i progesteronu. Wykonanie próby progesteronowej, czyli podania leku i sprawdzenie czy wywoła on krwawienie jest następnym krokiem. Czasami konieczne jest oznaczenie męskich hormonów płciowych. Nie należy lekceważyć problemu braku miesiączek, jeżeli powodem tego zjawiska jest brak owulacji, spowodowany nadmiarem estrogenów to może negatywnie wpływać na ryzyko chorób piersi i błony śluzowej jamy macicy w przyszłości, wymaga więc leczenia. Jeżeli występuje mlekotok, a poziom prolaktyny jest podwyższony to może sugerować wystąpienie guza przysadki produkującego ten hormon. Czasami konieczna jest także ocena kariotypu czyli badanie genetyczne, zwłaszcza u kobiet o niskim wzroście (zwłaszcza poniżej 150cm). Diagnostyka problemu powinna być kompleksowa i wymaga współpracy kilku specjalistów: ginekologa, endokrynologa oraz w bardziej skomplikowanych przypadkach radiologa, genetyka i chirurga. Rozpoznawaniem przyczyny braku miesiączek zajmują się też specjalistyczne oddziały endokrynologii ginekologicznej. Być może uzyskanie skierowania na taki oddział będzie dla pani dogodnym rozwiązaniem i uzyska pani odpowiedzi na postawione pytanie.
Dr Katarzyna Muzyka-Placzyńska jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Forum eksperta marki URO-GINEintima


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-12 13:00:26


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:04.