Proporcje w składzie INCI - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Uroda > Biochemia kosmetyczna

Notka

Biochemia kosmetyczna Interesujesz się biochemią kosmetyczną? Chcesz poznać działanie poszczególnych składników zawartych w kosmetykach oraz ich wpływ na zdrowie. Dołącz do nas.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-06-17, 19:22   #1
magdemo
Raczkowanie
 
Avatar magdemo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 59
Question

Proporcje w składzie INCI


Kilka lat temu dzieki wizazowi, zaczelam sie intersowac składem INCI. Dziś znam już wiekszość składków na pamięć, ale nadal mam wątpliwości czy czytanie składu i analiza jest tak oczywista jak pisze. Nie zauważyłam, żeby analizy na biochemii brały pod uwagę coś takiego jak proporcje i receptura itp.
Przecież to że jest na początku składu coś może oznaczać zarówno, że jest tego składnika 90 %, jak i że jest go 40%, bo jest reszta i ona stanowi pozostałą część do setki....
Niektorych pożadanych składników jak witami nie może byc po prostu dużo w składzie i nie mogą być wysoko.Co sądzą o tym doświadczone "biochemiczki"?:confu sed:
magdemo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-06-17, 20:50   #2
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez magdemo Pokaż wiadomość
Kilka lat temu dzieki wizazowi, zaczelam sie intersowac składem INCI. Dziś znam już wiekszość składków na pamięć, ale nadal mam wątpliwości czy czytanie składu i analiza jest tak oczywista jak pisze. Nie zauważyłam, żeby analizy na biochemii brały pod uwagę coś takiego jak proporcje i receptura itp.
Przecież to że jest na początku składu coś może oznaczać zarówno, że jest tego składnika 90 %, jak i że jest go 40%, bo jest reszta i ona stanowi pozostałą część do setki....
Niektorych pożadanych składników jak witami nie może byc po prostu dużo w składzie i nie mogą być wysoko.Co sądzą o tym doświadczone "biochemiczki"?:confu sed:
Ja tam doświadczona nie jestem, ale tak jak Ty proporcjami sie interesuje. Zawsze staram sie szukać granicy, poniżej której wszystko jest w ilości <1%, także sprawdzam zalecane proporcje dla tych "poczatkowych" składników, dzięki temu mam ogólne pojęcia o steżeniach w danym kosmetyku
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-02, 18:54   #3
cle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 30
Dot.: Proporcje w składzie INCI

jeśli jakieś składniki są po "parfum" lub "parabenach" to wiadomo, że ich za dużo nie ma. Ponadto np. Witamina A często jako "retinyl Palmitate" też jest ograniczona ustawowo, więc wszystko co po niej to maluśko
cle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-02, 19:00   #4
cheloni
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 263
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Kiedyś o tym czytałam i podobno składniki są wypisane od największej zawartości procentowej do najmniejszej, a składniki, których jest poniżej 1% wymienione są w kolejności alfabetycznej.
cheloni jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-02, 19:48   #5
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez cheloni Pokaż wiadomość
Kiedyś o tym czytałam i podobno składniki są wypisane od największej zawartości procentowej do najmniejszej, a składniki, których jest poniżej 1% wymienione są w kolejności alfabetycznej.
Tzn. nie ma obowiązku podawania składników, których jest <1% w kolejności wg stęzeń, ale czasem wygląda to jak by były. Łatwo sprawdzić, ze alfabetycznie nie są układane, a przynajmniej nie zawsze. Często na samym końcu sa podane składniki alergizujące z olejków eterycznych czy zapachowych - sam olejek czy zapach jest wcześniej wymieniony.
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-02, 22:17   #6
cle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 30
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez hey Pokaż wiadomość
Tzn. nie ma obowiązku podawania składników, których jest <1% w kolejności wg stęzeń, ale czasem wygląda to jak by były. Łatwo sprawdzić, ze alfabetycznie nie są układane, a przynajmniej nie zawsze. Często na samym końcu sa podane składniki alergizujące z olejków eterycznych czy zapachowych - sam olejek czy zapach jest wcześniej wymieniony.
obowiązek jest, wg ustawy o kosmetykah składniki wg INCI muszą być wymienione wszyskie, od największej do najmniejszej ilości wg stęzenia, natomiast te poniżej 1% są wymienione w kolejności jak producent sobie wymyśli.
cle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-02, 22:40   #7
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez cle Pokaż wiadomość
obowiązek jest, wg ustawy o kosmetykah składniki wg INCI muszą być wymienione wszyskie, od największej do najmniejszej ilości wg stęzenia, natomiast te poniżej 1% są wymienione w kolejności jak producent sobie wymyśli.
własnie to napisałam - nie ma obowiązku podawania składników, których jest <1% w kolejności wg stęzeń
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-07-03, 09:37   #8
magdemo
Raczkowanie
 
Avatar magdemo
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 59
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Czy ja zatem dobrze rozumiem. Pokaże to na przykładzie składu:
Składniki:
AQUA, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, GLYCERIN, PPG-5-LAURETH-5, BUTYLENE GLYCOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, DISTARCH PHOSPHATE, OCTOCRYLENE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, OCTADECENEDIOIC ACID, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/ VP COPOLYMER, CAPRYLYL GLYCOL, STEARIC ACID, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, SILICA, PARFUM, IMIDAZOLIDINYL UREA, DISODIUM EDTA, XANTHAN GUM, CARBOMER, SODIUM LACTATE, POLYSORBATE 20, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM HYALURONATE, BHT, TRITICUM MONOCOCCUM SEED EXTRACT, PHENOXYETHANOL, PALMITOYL OLIGOPEPTIDE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, HYDROLYZED RICE PROTEIN, HYDROLYZED YEAST PROTEIN, CI 77891

Można założyć, że kwasu hialuronowego jest mniej niż parabenów.
Mnie zastanawia tylko to czy to takie proste i oczywiste, że składniki ładujemy do jednego naczynia i mieszamy, ja się na tym nie znam, nie skończyłam chemii.
Czy tego kwasu hialuronowego powinno być 2x wiecej , a ile powinno być wit. E, a ile A, żeby to działało na skóre dobrze.
Przeczytałam jedynie, że niektóre składniki wyparowują ze skóry, a niektore rzeczywiście wchłaniają się przez meszki włosowe do krwioobiegu, a niektóre w naczynia włosowate, niektóre dobrze że zostają w naskórku, bo o to chodzi.
Czy zatem zaufać kosmetologom, ktorzy tę recepturę przygotowują, czy nie ufać im?
Złoty środek tkwi gdzieś pośrodku.
magdemo jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-03, 11:23   #9
hey
Wtajemniczenie
 
Avatar hey
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 2 097
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez magdemo Pokaż wiadomość
Czy ja zatem dobrze rozumiem. Pokaże to na przykładzie składu:
Składniki:
AQUA, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, GLYCERIN, PPG-5-LAURETH-5, BUTYLENE GLYCOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, DISTARCH PHOSPHATE, OCTOCRYLENE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, OCTADECENEDIOIC ACID, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/ VP COPOLYMER, CAPRYLYL GLYCOL, STEARIC ACID, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, SILICA, PARFUM, IMIDAZOLIDINYL UREA, DISODIUM EDTA, XANTHAN GUM, CARBOMER, SODIUM LACTATE, POLYSORBATE 20, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM HYALURONATE, BHT, TRITICUM MONOCOCCUM SEED EXTRACT, PHENOXYETHANOL, PALMITOYL OLIGOPEPTIDE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, HYDROLYZED RICE PROTEIN, HYDROLYZED YEAST PROTEIN, CI 77891

Można założyć, że kwasu hialuronowego jest mniej niż parabenów.
Mnie zastanawia tylko to czy to takie proste i oczywiste, że składniki ładujemy do jednego naczynia i mieszamy, ja się na tym nie znam, nie skończyłam chemii.
Czy tego kwasu hialuronowego powinno być 2x wiecej , a ile powinno być wit. E, a ile A, żeby to działało na skóre dobrze.
Wydaje mi sie, że granica <1% zaczyna sie od Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, którego stężenie w kosmetykach wynosi 0,5-1,2%, tu bym obstawiała dolną granice, bo są obecne inne składniki o funkcji żelujacej, zageszczającej i stabilizującej emulsje.
O tym jak sie miesza kosmetyki mozesz poczytac na stronach wszystkich sklepów z półproduktami.
Zalecane stężenie HA to 0,1-1% wiec to normalne że bedzie "stał" w okolicach konserwantów. To samo ma sie do chyba wszystkich składników aktywnych, wit. E, A, ekstraktów. Jeszcze raz odsyłam do stron sklepów z półproduktami albo samych producentów, wszedzie są podane stężenia
__________________
Szukam i wymienię

Kadzidła (z paczulami, skórami, przyprawami, drzewami w tym oudami)
hey jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-07-03, 21:12   #10
cle
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 30
Dot.: Proporcje w składzie INCI

Cytat:
Napisane przez magdemo Pokaż wiadomość
Czy ja zatem dobrze rozumiem. Pokaże to na przykładzie składu:
Składniki:
AQUA, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, GLYCERIN, PPG-5-LAURETH-5, BUTYLENE GLYCOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, DISTARCH PHOSPHATE, OCTOCRYLENE, ETHYLHEXYL SALICYLATE, GLYCERYL STEARATE, PEG-100 STEARATE, CETEARYL ALCOHOL, OCTADECENEDIOIC ACID, AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/ VP COPOLYMER, CAPRYLYL GLYCOL, STEARIC ACID, METHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, SILICA, PARFUM, IMIDAZOLIDINYL UREA, DISODIUM EDTA, XANTHAN GUM, CARBOMER, SODIUM LACTATE, POLYSORBATE 20, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM HYALURONATE, BHT, TRITICUM MONOCOCCUM SEED EXTRACT, PHENOXYETHANOL, PALMITOYL OLIGOPEPTIDE, PALMITOYL TETRAPEPTIDE-7, HYDROLYZED RICE PROTEIN, HYDROLYZED YEAST PROTEIN, CI 77891

Można założyć, że kwasu hialuronowego jest mniej niż parabenów.
Mnie zastanawia tylko to czy to takie proste i oczywiste, że składniki ładujemy do jednego naczynia i mieszamy, ja się na tym nie znam, nie skończyłam chemii.
Czy tego kwasu hialuronowego powinno być 2x wiecej , a ile powinno być wit. E, a ile A, żeby to działało na skóre dobrze.
Przeczytałam jedynie, że niektóre składniki wyparowują ze skóry, a niektore rzeczywiście wchłaniają się przez meszki włosowe do krwioobiegu, a niektóre w naczynia włosowate, niektóre dobrze że zostają w naskórku, bo o to chodzi.
Czy zatem zaufać kosmetologom, ktorzy tę recepturę przygotowują, czy nie ufać im?
Złoty środek tkwi gdzieś pośrodku.
Parabenów zgodnie z wymaganiami prawa może być 0,4% pojedynczego związku oraz 0,8% dla mieszaniny w przeliczeniu na kwas benzoesowy. Natomiast witaminy A 0,1%, zwyczajowo firmy dodają 0,05%.
cle jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Biochemia kosmetyczna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:36.