Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz? - Wizaz.pl

Wróæ   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesuj± siê kultur±, sztuk±, filmem, literatur±, polityk± itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzêdzia
Stary 2012-10-15, 19:27   #1
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Wink

Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?


Hej, zbli¿a siê zima, wiêc sporo z ksi±¿koholiczek d³ugie i zimne wieczory spêdzi nad ksi±¿k±. Chyba dla nikogo nie jest ju¿ tajemnic±, ¿e pó³ki z paranormal romance uginaj± siê pod ciê¿arem nowych pozycji.

Nie ma co gadaæ, sama przeczyta³am kilka, maj±c ca³kowit± ¶wiadomo¶æ, ¿e nie ma siê czym chwaliæ . Stara baba ze mnie, ale seria "Zmierzch" bardzo przypad³a mi do gustu, lubiê te ca³e wampirzo-wilko³acze sytuacje i nawet te o anio³ach lubiê poczytaæ do poduszki.

Wiêkszo¶æ tych ksi±¿ek niestety oparta jest w du¿ej mierze o wcze¶niejsze pozycje, akcja jest szablonowa, bohaterowie przedstawiaj± ten sam typ psychologiczny, có¿...klony.

A jak Wy uwa¿acie? Lubicie czasem odmó¿d¿yæ siê przy PR? Które z przeczytanych uwa¿acie za ciekawsze od innych, a które za totaln± pora¿kê i klona?
Mo¿e stworzymy tu ranking
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-16, 09:19   #2
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

A¿ trudno uwierzyæ, ¿e w takim skupisku kobiet ¿adna nie czyta³a o wampirach i nie chcia³aby pogadaæ
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-16, 14:23   #3
puszka_pandory
Rozeznanie
 
Avatar puszka_pandory
 
Zarejestrowany: 2010-07
Lokalizacja: znik±d
Wiadomo¶ci: 889
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Mia³am okazjê ostatnio przeczytaæ ksi±¿kê tego typu, i có¿, dla mnie kicz
Jak co¶ l¿ejszego to wolê poczytaæ np. K.Grocholê itp.
No, jako¶ te wilko³aki i inne dziwol±gi plus romansid³o do mnie nie przemawia
__________________
.

"Tych, co upadn±, (...) inni rozrywaj± na strzêpy" /V.Woolf/
--------------------------------------------------------------------------------------------------

„Ludzie mówi±, ¿e ¿ycie to jest to, ale ja wolê sobie poczytaæ” /M.T.C./
<3 LC
puszka_pandory jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-16, 15:25   #4
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez puszka_pandory Poka¿ wiadomo¶æ
Mia³am okazjê ostatnio przeczytaæ ksi±¿kê tego typu, i có¿, dla mnie kicz
Jak co¶ l¿ejszego to wolê poczytaæ np. K.Grocholê itp.
No, jako¶ te wilko³aki i inne dziwol±gi plus romansid³o do mnie nie przemawia
heheh ja z kolei nie trawiê Grocholi i tego typu czytade³..mia³am z nimi styczno¶æ chyba co¶ ko³o szko³y ¶redniej.
Ja od zawsze uwielbia³am fantasy i ten gatunek g³ównie króluje na moich pó³kach, tote¿ niemo¿liwym by³o prêdzej czy pó¼niej nie nadziaæ siê na jakiego¶ wilko³aka czy innego wampirzaka. Fajnie by by³o, jakby w tych ksi±¿kach wiêcej by³o samego paranormal a mniej romance, bo to prawda, ¿e w±tki mi³osne sprawiaj±, ¿e lektura robi siê mega kiczowata.
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-16, 21:05   #5
ambaje
Zawsze jest jakie¶ jutro
 
Avatar ambaje
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomo¶ci: 1 243
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Czyta³am "Zmierzch" - za bardzo mi nie podszed³, za s³odko. Nie wiem czy "Zmorojewo" i "¦wi±tynia" kwalifikuj± siê do tego gatunku, ale je¶li tak - to to o wiele bardziej. No i "Nevermore - Kruk" tez mi siê podoba³o, "Ksiê¿niczka wampirów" taka sobie, ale najlepsza pozostaje dla mnie seria "Po¶redniczka"
__________________
"- W co zawsze wierzy³em? ¯e tak w ogóle, generalnie, je¶li cz³owiek ¿y³ jak nale¿y, nie wed³ug tego, co mówi± jacy¶ kap³ani, ale wed³ug tego, co wewn±trz wydaje siê przyzwoite i uczciwe, to w koñcu wszystko mniej wiêcej dobrze siê skoñczy."

Æwiczê:
Jillian Michaels
Cassey Ho
ambaje jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 09:09   #6
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez ambaje Poka¿ wiadomo¶æ
Czyta³am "Zmierzch" - za bardzo mi nie podszed³, za s³odko. Nie wiem czy "Zmorojewo" i "¦wi±tynia" kwalifikuj± siê do tego gatunku, ale je¶li tak - to to o wiele bardziej. No i "Nevermore - Kruk" tez mi siê podoba³o, "Ksiê¿niczka wampirów" taka sobie, ale najlepsza pozostaje dla mnie seria "Po¶redniczka"
¦wi±tyni autora podaj, bo nie chce mi wyszukaæ. Co do Zmorojewa...przyjrzymy siê temu bli¿ej, choæ temat flaków na wierzchu to lekko nie moja bajka. Nevermore: Kruk, wygl±da ciekawie . A Po¶redniczka lekko infantyln± ok³adk±, widzia³am recenzje na Lubimyczytaæ i zastanawiam siê, czy to aby nie jest czytad³o dla 12latków?


Jak lubisz mniej s³odko, to polecam seriê "K³amca" Jakuba Æwieka....tam nie jest s³odko ani trochê, a jest ciekawie, dowcipnie i na poziomie!

Edytowane przez DariaKom
Czas edycji: 2012-10-17 o 09:10
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 10:21   #7
Magdallen
Zakorzenienie
 
Avatar Magdallen
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: :)
Wiadomo¶ci: 7 223
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez ambaje Poka¿ wiadomo¶æ
Czyta³am "Zmierzch" - za bardzo mi nie podszed³, za s³odko. Nie wiem czy "Zmorojewo" i "¦wi±tynia" kwalifikuj± siê do tego gatunku, ale je¶li tak - to to o wiele bardziej. No i "Nevermore - Kruk" tez mi siê podoba³o, "Ksiê¿niczka wampirów" taka sobie, ale najlepsza pozostaje dla mnie seria "Po¶redniczka"
O, "Po¶redniczka" by³a super. Niby wydaje siê, ¿e ksi±¿eczka dla m³odszych nastolatek i wstydzi³am siê j± czytaæ w miejscach publicznych, ale bardzo mi siê podoba³a. Poza tym lubiê ksi±¿ki Charline Harris (m. in. seria, na której podstawie powsta³ serial "True Blood" i seria o dziewczynie, która czuje zmar³ych) i Cassandry Clare. U pani Clare irytowa³o mnie, ¿e bohateriowie maj± gdzie¶ ko³o 15-16 lat, ale poza tym fabu³a bardzo fajna. A dla Harris plus za to, ¿e u niej g³ówna bohaterka jest ju¿ po 20-stce, wiêc jako¶ inaczej mi siê to odbiera. Teraz czeka na mnie "Szaleñstwo anio³ów" Kate Griffin. W planie mam te¿ przeczytanie czego¶ Neila Gaimana, bo film "Gwiezdny py³" na podstawie jego ksi±¿ki nale¿y do moich ulubionych.
Dla osób, które wol± bardziej paranormal, a romance ma³o albo wcale, to polecam Annê Rice.
A Zmierzchu nienawidzê, bo dla mnie jest za bardzo s³odziutki, takie romansid³o.

Edytowane przez Magdallen
Czas edycji: 2012-10-17 o 10:23
Magdallen jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Najlepsze Promocje i Wyprzeda¿e

REKLAMA
Stary 2012-10-17, 11:13   #8
ambaje
Zawsze jest jakie¶ jutro
 
Avatar ambaje
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomo¶ci: 1 243
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez DariaKom Poka¿ wiadomo¶æ
¦wi±tyni autora podaj, bo nie chce mi wyszukaæ. Co do Zmorojewa...przyjrzymy siê temu bli¿ej, choæ temat flaków na wierzchu to lekko nie moja bajka. Nevermore: Kruk, wygl±da ciekawie . A Po¶redniczka lekko infantyln± ok³adk±, widzia³am recenzje na Lubimyczytaæ i zastanawiam siê, czy to aby nie jest czytad³o dla 12latków?


Jak lubisz mniej s³odko, to polecam seriê "K³amca" Jakuba Æwieka....tam nie jest s³odko ani trochê, a jest ciekawie, dowcipnie i na poziomie!
Jakub ¯ulczyk, zarówno "Zmorojewo" jak i "¦wi±tynia", to ma byæ trylogia. "Zmorojewo" jest pierwsze. Flaków nie ma na wierzchu, mo¿e troszkê w "¦wi±tyni" mi siê "Po¶redniczka" bardzo podoba, mimo ¿e mam ju¿ prawie 21 lat ale ja generalnie lubiê M. Cabot, czyta³am wszystkie "Paple" (3 czê¶ci) i "Zbrodnie w rozmiarze XL", i lubiê jej styl A "Alicjê" Piekary czyta³ kto¶? Jeszcze "Zew ksiê¿yca" i "Wiêzy krwi" Patricii Briggs s± fajne.
__________________
"- W co zawsze wierzy³em? ¯e tak w ogóle, generalnie, je¶li cz³owiek ¿y³ jak nale¿y, nie wed³ug tego, co mówi± jacy¶ kap³ani, ale wed³ug tego, co wewn±trz wydaje siê przyzwoite i uczciwe, to w koñcu wszystko mniej wiêcej dobrze siê skoñczy."

Æwiczê:
Jillian Michaels
Cassey Ho

Edytowane przez ambaje
Czas edycji: 2012-10-17 o 11:16
ambaje jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 11:30   #9
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez Magdallen Poka¿ wiadomo¶æ
O, "Po¶redniczka" by³a super. Niby wydaje siê, ¿e ksi±¿eczka dla m³odszych nastolatek i wstydzi³am siê j± czytaæ w miejscach publicznych, ale bardzo mi siê podoba³a. Poza tym lubiê ksi±¿ki Charline Harris (m. in. seria, na której podstawie powsta³ serial "True Blood" i seria o dziewczynie, która czuje zmar³ych) i Cassandry Clare. U pani Clare irytowa³o mnie, ¿e bohateriowie maj± gdzie¶ ko³o 15-16 lat, ale poza tym fabu³a bardzo fajna. A dla Harris plus za to, ¿e u niej g³ówna bohaterka jest ju¿ po 20-stce, wiêc jako¶ inaczej mi siê to odbiera. Teraz czeka na mnie "Szaleñstwo anio³ów" Kate Griffin. W planie mam te¿ przeczytanie czego¶ Neila Gaimana, bo film "Gwiezdny py³" na podstawie jego ksi±¿ki nale¿y do moich ulubionych.
Dla osób, które wol± bardziej paranormal, a romance ma³o albo wcale, to polecam Annê Rice.
A Zmierzchu nienawidzê, bo dla mnie jest za bardzo s³odziutki, takie romansid³o.
A ja w³a¶nie Zmierzch bardzo lubi³am czytaj±c. By³ s³odki jak cholera, ale by³ s³odki w taki sposób jaki by³ zjadliwy dla mnie jako czytelnika. Poza wszystkim wydaje mi siê, ¿e ksi±¿ka by³a zjadliwa choæby przez to, ¿e akcja by³a do¶æ sprawnie napisana, a jêzyk nie by³ prymitywny jak w niektórych ksi±¿kach tego gatunku. Poza wszystkim czy¿ w³a¶nie nie takie jest ¿ycie nastolatki prze¿ywaj±cej pierwsz± mi³o¶æ? Czytaj±c mog³am sobie przypomnieæ jak kiedy¶ cz³owiek siê czu³ zakochuj±c siê pierwszy raz....teraz mnie to ¶mieszy, bo wtedy wszystko by³o takie "na zawsze" takie wa¿ne i wznios³e, natchnione.
W³a¶nie chyba o to chodzi, jak w ksi±¿ce uczucie jest podane w taki sposób, ¿e ja, stara baba jestem w stanie siê wczuæ i przypomnieæ swoje w³asne nastoletnie prze¿ycia, to uwa¿am ¿e ksi±¿ka jest dobra, ale najczê¶ciej po prostu czytaj±c u¶miecham siê pod nosem lub przewracam oczami, co znaczy, ¿e uczucie zosta³o przedstawione ma³o wiarygodnie, przes³odzone...


Do Neila Gaimana skutecznie zniechêcili mnie Amerykañscy bogowie, przez których niestety nie przebrnê³am i nie siêgnê³am ju¿ po niego wiêcej.

Ja jestem w trakcie II cz. Dziedzictwa mroku- Bree Despain. Pierwsza czê¶æ by³a lekko nudnawa, niewiele siê dzia³o i akcja by³a ma³o spójna, druga czê¶æ ju¿ jest o niebo lepsza, akcja zwarta, co¶ siê dzieje, nie ma takiego wzdychania do faceta jak w poprzedniej.

Zauwa¿y³am jedn± charakterystyczn± cechê takich ksi±¿ek. Zauwa¿y³y¶cie, ¿e g³ówna bohaterka najczê¶ciej ma tak± irytuj±c± przyjació³kê. O ile g³ówna bohaterka zwykle jest nie¶mia³a, rozwa¿na i szlachetna to jej przyjació³ka jest wkurzaj±co ¶mia³a, ma denerwuj±cego hopla na punkcie mody i latania za ch³opakami i do tego najczê¶ciej nie grzeszy intelektem...

---------- Dopisano o 12:30 ---------- Poprzedni post napisano o 12:23 ----------

Cytat:
Napisane przez ambaje Poka¿ wiadomo¶æ
Jakub ¯ulczyk, zarówno "Zmorojewo" jak i "¦wi±tynia", to ma byæ trylogia. "Zmorojewo" jest pierwsze. Flaków nie ma na wierzchu, mo¿e troszkê w "¦wi±tyni" mi siê "Po¶redniczka" bardzo podoba, mimo ¿e mam ju¿ prawie 21 lat ale ja generalnie lubiê M. Cabot, czyta³am wszystkie "Paple" (3 czê¶ci) i "Zbrodnie w rozmiarze XL", i lubiê jej styl A "Alicjê" Piekary czyta³ kto¶? Jeszcze "Zew ksiê¿yca" i "Wiêzy krwi" Patricii Briggs s± fajne.
Piekary czyta³am tylko Necrosis, i szczerze powiedziawszy tandet± wcale nie ustêpuje paranormal romance'owi. Motyw z cycat± bab± w obrazie i jej psem...kurcze, ta ksi±¿ka mia³a dobre momenty, ale by³y te¿ takie ca³kiem za³amuj±ce...wtedy kiedy go¶ciu wzdycha³ do tej baby i za ka¿dym ich spotkaniem by³ opis jej bujnego dekoltu...

Dobra...namówi³a¶ mnie, zajrzê do Zmorojewa jak skoñczê to co czytam, czyli najpewniej jutro.
Ja mam prawie 27l i niektórych ksi±¿ek po prostu ju¿ mi nie wypada tr±caæ nawet palcem, ale có¿ poradzê, ¿e mam gdzie¶ chyba w ¶rodku g³upi± nastolatkê. Moja pó³ka z "chcê przeczytaæ" (na znanym portalu czytelniczym, którego nie chcê reklamowaæ ) jest bardzo ju¿ rozro¶niêta i s± tam ksi±¿ki z wielu gatunków...ale dla jeszcze paru pozycji na bank bêdzie miejsce..
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 15:20   #10
ambaje
Zawsze jest jakie¶ jutro
 
Avatar ambaje
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: Rzeszów
Wiadomo¶ci: 1 243
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez DariaKom Poka¿ wiadomo¶æ
Dobra...namówi³a¶ mnie, zajrzê do Zmorojewa jak skoñczê to co czytam, czyli najpewniej jutro.
Ja mam prawie 27l i niektórych ksi±¿ek po prostu ju¿ mi nie wypada tr±caæ nawet palcem, ale có¿ poradzê, ¿e mam gdzie¶ chyba w ¶rodku g³upi± nastolatkê.
Ja "¦wi±tyniê" dosta³am w zesz³ym roku na urodziny, i tak mi siê spodoba³a ¿e parê dni pó¼niej polecia³am po "Zmorojewo" Sam pomys³ na fabu³ê wg mnie jest ¶wietny, ale nie bêdê za du¿o zdradzaæ, zreszt± mo¿esz poczytaæ w necie o czym mniej wiêcej to jest. Wiesz co ja siê akurat tym co nie wypada nie przejmujê, czytam to na co mam ochotê, a ¿e czasem jest to King, a czasem "Pamiêtnik ksiê¿niczki" to co poradzê
__________________
"- W co zawsze wierzy³em? ¯e tak w ogóle, generalnie, je¶li cz³owiek ¿y³ jak nale¿y, nie wed³ug tego, co mówi± jacy¶ kap³ani, ale wed³ug tego, co wewn±trz wydaje siê przyzwoite i uczciwe, to w koñcu wszystko mniej wiêcej dobrze siê skoñczy."

Æwiczê:
Jillian Michaels
Cassey Ho
ambaje jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 18:01   #11
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez ambaje Poka¿ wiadomo¶æ
Ja "¦wi±tyniê" dosta³am w zesz³ym roku na urodziny, i tak mi siê spodoba³a ¿e parê dni pó¼niej polecia³am po "Zmorojewo" Sam pomys³ na fabu³ê wg mnie jest ¶wietny, ale nie bêdê za du¿o zdradzaæ, zreszt± mo¿esz poczytaæ w necie o czym mniej wiêcej to jest. Wiesz co ja siê akurat tym co nie wypada nie przejmujê, czytam to na co mam ochotê, a ¿e czasem jest to King, a czasem "Pamiêtnik ksiê¿niczki" to co poradzê
U mnie ksi±¿kowy rozstrza³ jest tak du¿y, ¿e czasem siê zastanawiam, czy ja nie mam jakiego¶ rozdwojenia ja¼ni, bo jak mo¿na zestawiaæ ze sob± np. Filary Ziemi, czy Boga urojonego i mi³osn± wampiryczn± tandetê...?
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-17, 18:45   #12
Magdallen
Zakorzenienie
 
Avatar Magdallen
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: :)
Wiadomo¶ci: 7 223
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez DariaKom Poka¿ wiadomo¶æ
A ja w³a¶nie Zmierzch bardzo lubi³am czytaj±c. By³ s³odki jak cholera, ale by³ s³odki w taki sposób jaki by³ zjadliwy dla mnie jako czytelnika. Poza wszystkim wydaje mi siê, ¿e ksi±¿ka by³a zjadliwa choæby przez to, ¿e akcja by³a do¶æ sprawnie napisana, a jêzyk nie by³ prymitywny jak w niektórych ksi±¿kach tego gatunku. Poza wszystkim czy¿ w³a¶nie nie takie jest ¿ycie nastolatki prze¿ywaj±cej pierwsz± mi³o¶æ? Czytaj±c mog³am sobie przypomnieæ jak kiedy¶ cz³owiek siê czu³ zakochuj±c siê pierwszy raz....teraz mnie to ¶mieszy, bo wtedy wszystko by³o takie "na zawsze" takie wa¿ne i wznios³e, natchnione.
W³a¶nie chyba o to chodzi, jak w ksi±¿ce uczucie jest podane w taki sposób, ¿e ja, stara baba jestem w stanie siê wczuæ i przypomnieæ swoje w³asne nastoletnie prze¿ycia, to uwa¿am ¿e ksi±¿ka jest dobra, ale najczê¶ciej po prostu czytaj±c u¶miecham siê pod nosem lub przewracam oczami, co znaczy, ¿e uczucie zosta³o przedstawione ma³o wiarygodnie, przes³odzone...
Oj, nie zgodzi³abym siê z Tob±. W³a¶nie mi siê wydaje, ¿e "Zmierzch" jest napisany bardzo prymitywnym jêzykiem i akcji ja w tej ksi±¿ce nie widzia³am. W sumie ma³o czyta³am, bo przebrnê³am tylko przez oko³o pó³ której¶ czê¶ci
Magdallen jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 18:59   #13
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez Magdallen Poka¿ wiadomo¶æ
Oj, nie zgodzi³abym siê z Tob±. W³a¶nie mi siê wydaje, ¿e "Zmierzch" jest napisany bardzo prymitywnym jêzykiem i akcji ja w tej ksi±¿ce nie widzia³am. W sumie ma³o czyta³am, bo przebrnê³am tylko przez oko³o pó³ której¶ czê¶ci
Mo¿e w³a¶nie dlatego nie widzia³a¶ akcji...w ka¿dej czê¶ci akcji by³o du¿o...by³y momenty "zastoju" ale zaraz po nich by³a akcja. Jêzyk w Zmierzchu mo¿na nazwaæ prymitywnym byæ mo¿e w konfrontacji z dobrymi ksi±¿kami innego gatunku, ale bior±c pod uwagê PR to jest to jedna z lepiej napisanych ksi±¿ek.
Jest napisana m³odzie¿owym jêzykiem, ale nie prymitywnym.

Edytowane przez DariaKom
Czas edycji: 2012-10-17 o 19:02
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 23:11   #14
kotnaplocie
Raczkowanie
 
Avatar kotnaplocie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Mondello
Wiadomo¶ci: 324
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Hehe, jak dla mnie Zmierzch by³by nawet przyzwoit± ksi±¿kê, gdyby wywaliæ po³owê w±tku romantycznego, a rozwin±æ historie innych bohaterów - Volturi, ch³opcy z Push itd. Pani SM mia³a kilka naparwdê fajnych pomys³ów, ale utonê³y gdzie¶ w tym romansidle.

Je¶li szukasz czego¶ podobnego, to mog± Ci siê spodobaæ ksi±¿ki z serii "Kl±twa Tygrysa" Colleen Houck - podobne do "Zmierzchu" i nawet autorka przynaje siê do czerpania inspiracji, ale jest w nich wiêcej akcji, mitologii induskiej i w ogóle jako¶ siê kacja szybciej toczy.

Ciekawa z tego gatunku jest jeszcze w miarê ksi±¿k± Dii Reves "Krwawy Fiolet". Demony s±, romans jest, a na dodatek g³ówna bohaterka jest lecz±c± siê schizofreniczk±. ksi±zka wybitna nie jest, ale mnie wci±gnê³a.


Fajne s± ksi±zki Cassandry Clare - pierwsza czê¶æ nazywa siê "Miasto Ko¶ci".

Jest ksi±¿ka L.A Weatherly "Anio³" - to chyba te¿ ma byæ trylogia, mnie wci±gnê³a, po raz pierwszy kto¶ siê pokusi³ o przedstawienie anio³ów jako tych z³ych.

S± ksi±¿ki Alexandry Adornetto - "Blask", "Hades", te¿ ma z tego byæ trylogia o mi³o¶ci takiego klasycznego, chrze¶cijañskiego anio³a i zwyk³ego licealisty.

S± ksi±¿ki "pamiêtniki Wampirów." Historia nie ma nic wspólnego z serialem. S± "Wampiry z Morganville". Jest "Anio³" Dorotei di Spirito. No jest z czego wybieraæ. Ale i tak osobi¶cie z m³odzie¿owej literatury najabardziej polecam seriê "Gone". Romansu tam jest wprawdzie bardzo ma³o, za to jest ciekawie i dobrze siê czyta.
kotnaplocie jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-17, 23:37   #15
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez kotnaplocie Poka¿ wiadomo¶æ
Hehe, jak dla mnie Zmierzch by³by nawet przyzwoit± ksi±¿kê, gdyby wywaliæ po³owê w±tku romantycznego, a rozwin±æ historie innych bohaterów - Volturi, ch³opcy z Push itd. Pani SM mia³a kilka naparwdê fajnych pomys³ów, ale utonê³y gdzie¶ w tym romansidle.

Je¶li szukasz czego¶ podobnego, to mog± Ci siê spodobaæ ksi±¿ki z serii "Kl±twa Tygrysa" Colleen Houck - podobne do "Zmierzchu" i nawet autorka przynaje siê do czerpania inspiracji, ale jest w nich wiêcej akcji, mitologii induskiej i w ogóle jako¶ siê kacja szybciej toczy.

Ciekawa z tego gatunku jest jeszcze w miarê ksi±¿k± Dii Reves "Krwawy Fiolet". Demony s±, romans jest, a na dodatek g³ówna bohaterka jest lecz±c± siê schizofreniczk±. ksi±zka wybitna nie jest, ale mnie wci±gnê³a.


Fajne s± ksi±zki Cassandry Clare - pierwsza czê¶æ nazywa siê "Miasto Ko¶ci".

Jest ksi±¿ka L.A Weatherly "Anio³" - to chyba te¿ ma byæ trylogia, mnie wci±gnê³a, po raz pierwszy kto¶ siê pokusi³ o przedstawienie anio³ów jako tych z³ych.

S± ksi±¿ki Alexandry Adornetto - "Blask", "Hades", te¿ ma z tego byæ trylogia o mi³o¶ci takiego klasycznego, chrze¶cijañskiego anio³a i zwyk³ego licealisty.

S± ksi±¿ki "pamiêtniki Wampirów." Historia nie ma nic wspólnego z serialem. S± "Wampiry z Morganville". Jest "Anio³" Dorotei di Spirito. No jest z czego wybieraæ. Ale i tak osobi¶cie z m³odzie¿owej literatury najabardziej polecam seriê "Gone". Romansu tam jest wprawdzie bardzo ma³o, za to jest ciekawie i dobrze siê czyta.
Ko³o Kl±twy tygrysa kr±¿ê odk±d j± namierzy³am na lubimyczytaæ.pl....nawet sobie j± wrzuci³am na telefon, ale po kilku stronach co¶ mnie zniechêci³o, znów siê przekonujê, ¿e trzeba jednak przeczytaæ...

Sporo ksi±¿ek poleci³a¶...nie zgodzê siê jednak co do tego, ¿e anio³owie zawsze s± przedstawiani jako dobrzy...u kilku autorów nie tylko dobrzy anio³owie byli, pierwsza z brzegu to trylogia Becki Fitzpatrick „Szeptem”.
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-18, 20:21   #16
kotnaplocie
Raczkowanie
 
Avatar kotnaplocie
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Mondello
Wiadomo¶ci: 324
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Masz racjê, ale te anio³y po prostu jako¶ mocno zapad³y mi w pamiêæ.
kotnaplocie jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-21, 09:39   #17
traicionera
Zakorzenienie
 
Avatar traicionera
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomo¶ci: 10 917
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Gdybym mia³a te 10 czy wiêcej lat mniej, to mo¿e i skusilyby mnie tego typu ksi±¿ki, ale teraz nie lubiê w±tków romantycznych w ksi±¿kach, a co dopiero porywac siê na romans? Wkurzam siê nawet, gdy w kryminalach za du¿o pisz± o perypetiach milosnach bohaterow, a gdyby to mia³o zostaæ spotegowane plus dodane do tego wampiry/wilkolaki/anio³y/ciasteczkowe potwory -na pewno bym nie przebrnela.
__________________
przeczytane ksi±¿ki
2018 rok -100
2017 rok-100
2016 rok -100
2015 rok -105
2014 rok-61
2013 rok-58
2012 rok-35


Komu komu, czyli ksi±¿ki do oddania
traicionera jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-21, 10:52   #18
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez traicionera Poka¿ wiadomo¶æ
Gdybym mia³a te 10 czy wiêcej lat mniej, to mo¿e i skusilyby mnie tego typu ksi±¿ki, ale teraz nie lubiê w±tków romantycznych w ksi±¿kach, a co dopiero porywac siê na romans? Wkurzam siê nawet, gdy w kryminalach za du¿o pisz± o perypetiach milosnach bohaterow, a gdyby to mia³o zostaæ spotegowane plus dodane do tego wampiry/wilkolaki/anio³y/ciasteczkowe potwory -na pewno bym nie przebrnela.
U mnie s± okresy, kiedy w±tki mi³osne s± git i s± okresy, kiedy czytam ca³kiem inne ksi±¿ki.
Teraz np. czytam sobie Braci Karamazow i nie przeszkadza mi brak wampirzaków i romantycznych uniesieñ
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-24, 16:29   #19
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomo¶ci: 1 305
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez DariaKom Poka¿ wiadomo¶æ
Mo¿e w³a¶nie dlatego nie widzia³a¶ akcji...w ka¿dej czê¶ci akcji by³o du¿o...by³y momenty "zastoju" ale zaraz po nich by³a akcja. Jêzyk w Zmierzchu mo¿na nazwaæ prymitywnym byæ mo¿e w konfrontacji z dobrymi ksi±¿kami innego gatunku, ale bior±c pod uwagê PR to jest to jedna z lepiej napisanych ksi±¿ek.
Jest napisana m³odzie¿owym jêzykiem, ale nie prymitywnym.
Ja przeczyta³am ca³y Zmierzch, sagê w sensie i moim zdaniem to w ogóle nie zas³uguje na miano literatury. Jêzyk jakim to to jest napisane wo³a o pomstê do nieba, chocia¿ biorê poprawkê na to, ¿e czyta³am t³umaczenie, nie orygina³.
Akcja? Gdzie tam akcja jaka¶ by³a? W tej czê¶ci, w której Bella usycha³a przez rok z têsknoty za Edwardem? Czy mo¿e w porywaj±cym i pe³nym emocji zakoñczeniu, w którym wielka bitwa okaza³a siê grzeczn± wymian± zdañ? Chocia¿ rzeczywi¶cie, ostatnia czê¶æ przez prawie ca³o¶æ jest bardzo szczegó³owym opisem krwawego - w gruncie rzeczy - mordu, w my¶l idei po¶wiêcania ¿ycia kobiety dla p³odu.
Moim najwiêkszym zastrze¿eniem do tej ksi±¿ki jest sposób, w jaki przedstawia siê tam kobiety, odejmuje siê im prawa do decydowania o sobie, traktuje siê jak lekko niedrozwiniête istoty drugiej kategorii, po¶wiêca siê ich ¿ycie po to, by na ¶wiat mog³o przyj¶æ w³a¶ciwie nie do koñca wiadomo co. Ta ksi±¿ka jest tak dalece obrzydliwa, ¿e w g³owie mi siê to nie mie¶ci.
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzañstwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e
milionmalychkawalkow jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c

Okazje i pomys³y na prezent

REKLAMA
Stary 2012-10-24, 18:03   #20
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez milionmalychkawalkow Poka¿ wiadomo¶æ
Ja przeczyta³am ca³y Zmierzch, sagê w sensie i moim zdaniem to w ogóle nie zas³uguje na miano literatury. Jêzyk jakim to to jest napisane wo³a o pomstê do nieba, chocia¿ biorê poprawkê na to, ¿e czyta³am t³umaczenie, nie orygina³.
Akcja? Gdzie tam akcja jaka¶ by³a? W tej czê¶ci, w której Bella usycha³a przez rok z têsknoty za Edwardem? Czy mo¿e w porywaj±cym i pe³nym emocji zakoñczeniu, w którym wielka bitwa okaza³a siê grzeczn± wymian± zdañ? Chocia¿ rzeczywi¶cie, ostatnia czê¶æ przez prawie ca³o¶æ jest bardzo szczegó³owym opisem krwawego - w gruncie rzeczy - mordu, w my¶l idei po¶wiêcania ¿ycia kobiety dla p³odu.
Moim najwiêkszym zastrze¿eniem do tej ksi±¿ki jest sposób, w jaki przedstawia siê tam kobiety, odejmuje siê im prawa do decydowania o sobie, traktuje siê jak lekko niedrozwiniête istoty drugiej kategorii, po¶wiêca siê ich ¿ycie po to, by na ¶wiat mog³o przyj¶æ w³a¶ciwie nie do koñca wiadomo co. Ta ksi±¿ka jest tak dalece obrzydliwa, ¿e w g³owie mi siê to nie mie¶ci.
Wow...jak mo¿na przebrn±æ przez tyle czê¶ci (gdzie ka¿da z osobna nie jest nowelk±) nie widz±c nic ciekawego ani w stylu ani w fabule? hihih to by³a kara za przegrany zak³ad czy o co chodzi, bo ja jak mi siê co¶ tak bardzo nie podoba nie zdzier¿y³abym nawet 200 stron.
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-24, 23:06   #21
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomo¶ci: 1 305
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

W celach poznawczych. Je¶li krytykujê - to chcê wiedzieæ co.
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzañstwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e
milionmalychkawalkow jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-25, 08:26   #22
DariaKom
Zakorzenienie
 
Avatar DariaKom
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomo¶ci: 4 123
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Cytat:
Napisane przez milionmalychkawalkow Poka¿ wiadomo¶æ
W celach poznawczych. Je¶li krytykujê - to chcê wiedzieæ co.
No jasne, ale ¿eby móc skrytykowaæ nie trzeba zaraz czytaæ ca³ej serii, przecie¿ z czê¶ci na czê¶æ nie poprawi siê styl autorki ani fabu³a nagle nie zrobi siê ambitna

Powtórzê jeszcze raz, nie uwa¿am, ¿eby jêzyk by³ prymitywny... by³ po prostu dostosowany to wymogów lekkiej i przyjemnej ksi±¿ki dla nastolatków....nie uwa¿am ¿e inne pozycje z tej pó³ki maj± ambitniejszy jêzyk...
DariaKom jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2012-10-25, 13:20   #23
milionmalychkawalkow
Zadomowienie
 
Avatar milionmalychkawalkow
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Habana
Wiadomo¶ci: 1 305
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Astrid Lindgren pisze nawet nie dla nastolatków, ale dla dzieci. Jej ksi±¿ki s± napisane prosto, zrozumiale, czytelnie i fajnie, bez ca³ej tej ochach±ê chmurki infantylizmu.
No sorry, znam siê na literaturze i tak siê sk³ada, ¿e umiem oceniæ co jest dobre, a co z³e. Jaszka, ¿e mo¿esz mieæ inne zdanie - jednak obiektywnie patrz±c styl tej ksi±¿ki jest infantylny i kiczowaty. Sama lubiê kicz, ale nie w tym wydaniu.

Przeczyta³am ca³o¶æ, poniewa¿ nie lubiê krytykowaæ czego¶, czego nie znam, poza tym interesujê siê sposobem przedstawienia kobiety w literaturze m³odzie¿owej, a Bella i bohaterki Je¿ycjady to bardzo wdziêczne postaci, ukazuj±ce skrajnie antyfeministyczn± postawê. I mogê tak powiedzieæ, poniewa¿ przeczyta³am to w ca³o¶ci, dlatego te¿ potrafiê swoje zdanie uargumentowaæ.
__________________


IG
👊 🔥♀ 💥 ✊
intersekcjonalizm | siostrzañstwo | moc kobiet
g i r l o n f i r e
milionmalychkawalkow jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-10-26, 22:48   #24
porcelanowa27
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Lokalizacja: wielkopolskie
Wiadomo¶ci: 12
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Ja wprost uwielbiam paranormal romance i ogólnie fantasy mo¿e dlatego, ¿e bardziej bym chcia³a ¿yæ w takim ¶wiecie. Na filmach, a szczególnie na tych na podstawie ksi±¿ki siedzê jak zachipnotyzowana ( oczywi¶cie je¶li jest warte ogl±dania bo wiadomo jak to jest) Ksi±¿ek te¿ mam wiêkszo¶æ z tego gatunku. Wiem ¿e to trochê oklepane bo szablony w wiêkszo¶ci prawie identyczne ale co ja poradzê, ¿e kocham tak odp³yn±æ
porcelanowa27 jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-12-05, 19:41   #25
EwaKost
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomo¶ci: 4
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Ja lubiê paranormal romance. Pewnie, ¿e czasem ociera siê o kicz, ale jest sporo pozycji, które nie s± pisane wed³ug schematu i nie s± infantylne.
Swoj± drog± ja ceniê sobie literaturê lekk±, po ciê¿kim dniu lubiê siê po prostu odprê¿yæ.
EwaKost jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-12-07, 21:05   #26
tata majki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomo¶ci: 2
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Witam Panie,
córka od jakiego¶ czasu mêczy mnie o ksi±¿ki z tego gatunku. Najpierw chcia³a "Zmierzch", bo kole¿anki czytaj±, teraz na topie s± w¶ród damskiej czê¶ci klasy powie¶ci Lauren Kate. Ja nigdy nie czyta³em literatury tego typu (wolê historyczne i fantastykê naukow±) i kompletnie nie mam pojêcia czy nadaje siê ona dla mojej trzynastoletniej Majki. Zada³em ju¿ pytanie na forum dla m³odzie¿y, ale chcia³bym równie¿ poznaæ zdanie kobiet, i zapewne matek, które mia³y ju¿ styczno¶æ z Meyer i innymi autorkami. Proszê pomó¿cie, bo dziecko z dnia na dzieñ staje siê coraz bardziej niezno¶ne
tata majki
tata majki jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-12-08, 20:38   #27
EwaKost
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomo¶ci: 4
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

"Tato", my¶lê, ¿e nie ma powodu do obaw Ksi±¿ki te nie s± demoralizuj±ce, jak byæ mo¿e niektórzy uwa¿aj± (swego czasu Harry Potter by³ chyba wyklêty). Jasne, ¿e s± tak momenty poca³unków i zbli¿eñ (bez szczegó³ów, przynajmniej ja siê nie spotka³am), ale ja maj±c trzynastkê na karku równie¿ takie ksi±¿ki czyta³am i wyros³am na porz±dnie siê prowadz±c± osobê, od wiary równie¿ nie odesz³am
My¶lê, ¿e córka doceni, ¿e nie zabraniasz jej takiej literatury i mo¿e byæ na czasie, tak jak kole¿anki i móc siê z nimi dzieliæ wra¿eniami. Je¿eli siê obawiasz, dyskretnie j± obserwuj, je¶li zauwa¿ysz niepokoj±ce zachowanie, porozmawiaj z ni±. Je¶li ja mia³abym córkê, wola³abym ¿eby czyta³a ni¿ siedzia³a na komputerowych czatach i byæ mo¿e umawia³a siê na jakie¶ szemrane spotkania.
Pytasz o Lauren Kate, czyta³am i mogê poleciæ, teraz wysz³a nowa jej ksi±¿ka "£za", któr± ostatnio z przyjemno¶ci± przeczyta³am, Twoja córka mo¿e zacz±æ w³a¶nie od niej.
EwaKost jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-12-08, 21:03   #28
tata majki
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomo¶ci: 2
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Dziêkujê za poradê i mam nadziejê, ¿e bezproblemowo uda mi siê znale¼æ ksi±¿kê. A mo¿e macie jeszcze jakie¶ inne pomys³y? Ciekawe jakie bêd± kolejne lektury mojej córy i jej kole¿anek
tata majki jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Stary 2013-12-29, 18:06   #29
Driadeis
Raczkowanie
 
Avatar Driadeis
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomo¶ci: 94
Dot.: Paranormal romance, fajne czytad³o dla nastolatek, czy kicz?

Staram siê czytaæ ka¿dy gatunek i rodzaj ksi±¿ek. Od romanside³ typu harlequin (których nie cierpiê) przez horrory a¿ po w³a¶nie paranormal romance. Czyta³am i kicze w¶ród nich, jak i serie ciekawe. Absolutny number one (równie¿ prywatny w¶ród wszystkich pozycji) to oczywi¶cie "Melancholia sukuba" (seria o Georginie Kincaid. Kto wie, kim s± sukuby ten bêdzie wiedzia³, czego siê spodziewaæ, hehehe. Na pewno nie czytade³ka dla trzynastolatek, mogê zarêczyæ). Mogê wymieniæ te¿ "Wampiry z Morganville" czy "Akademia wampirów". Lubiê zanurzyæ siê w takim fantastycznym ¶wiecie, odmó¿d¿yæ siê, odprê¿yæ
__________________
Rzeczy nie s± dobre ani z³e same z siebie. Staj± siê takie przez to, co z nimi robimy.

Edytowane przez Driadeis
Czas edycji: 2013-12-29 o 18:10
Driadeis jest offline Zg³o¶ do moderatora   Odpowiedz cytuj±c
Odpowiedz

Nowe w±tki na forum Kultura(lnie)


Ten w±tek obecnie przegl±daj±: 1 (0 u¿ytkowników i 1 go¶ci)
 

Zasady wysy³ania wiadomo¶ci
Nie mo¿esz zak³adaæ nowych w±tków
Nie mo¿esz pisaæ odpowiedzi
Nie mo¿esz dodawaæ zdjêæ i plików
Nie mo¿esz edytowaæ swoich postów

BB code is W³±czono
Emotikonki: W³±czono
Kod [IMG]: W³±czono
Kod HTML: Wy³±czono

Gor±ce linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:12.