estragon na balkonie - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Dom, mieszkanie, nieruchomości

Notka

Dom, mieszkanie, nieruchomości Szukasz domu, mieszkania lub nieruchomości? Masz już upatrzone lokum i czeka cię remont? Dobrze trafiłeś - tutaj wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-07-05, 09:29   #1
Malwwa1
Przyczajenie
 
Avatar Malwwa1
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 6

estragon na balkonie


Hej hej! Mam pytanko - czy hodujecie zioła na balkonie - takie jak np. kolendra czy estragon? Bo u mnie ten ostatni się zatrzymał... Nie wiem, czy nie potrzebuje więcej słońca, a balkon mam zaciemniony...
Po drugie - czy komuś zdarzyło się tak, że łodygi bazylii... zdrewniały? Dosłownie, zrobiły się takie mocne, jak w krzewie... Czy jest już do wyrzucenia? Mam w kuchni głównie już do ozdoby i odganiania robaków, bo sprawdza się w tym świetnie
__________________
Twoja pasja czeka, aż dogoni ją Twoja odwaga.
Malwwa1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-07, 18:59   #2
damdalena
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Lokalizacja: podkrakowskie
Wiadomości: 3 610
Dot.: estragon na balkonie

Estragon ma bardzo silne korzenie, rozrasta się jak chwast - więc prawdopodobnie ma za małą doniczkę teraz. Możesz go rozdzielić na kilka części i od nowa wsadzić. Estragon jest bardzo żarłoczny, więc potrzebuje zasobnej ziemi i nawozów.

Natomiast bazylia jest rośliną krótkowieczną. Możesz spróbować ściąć te badyle - jest szansa, że odbije. Lub ścinaj sukcesywnie. Listki z nich oberwij i używaj. Jeśli roślina jeszcze nie zakwitła, to liście nadają się do zamrożenia lub ususzenia. A jeśli listki już brzydkie i kwiaty się pojawiają, to zużyj na bieżąco, np. do pesto.
damdalena jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-18, 16:31   #3
mrozek_nat
Przyczajenie
 
Avatar mrozek_nat
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 8
Dot.: estragon na balkonie

Estragon u mnie normalnie kwitnie, ale to prawda - i on, i bazylia, mają szerokie korzenie, więc ja je często przesadzam.
__________________
You can't hurry love...
mrozek_nat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-26, 09:58   #4
Majeczka28a
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2016-07
Wiadomości: 94
Dot.: estragon na balkonie

Wiesz estragon potrzebuje szerszej i płytszej doniczki. Za to bazylia po roku robi się na krzew. ja ogólnie to po 2 latach wsadzam nową sadzonkę bo cieżko ją odnowić.
Majeczka28a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-07-26, 13:04   #5
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 044
Dot.: estragon na balkonie

Cytat:
Napisane przez Malwwa1 Pokaż wiadomość
Po drugie - czy komuś zdarzyło się tak, że łodygi bazylii... zdrewniały? Dosłownie, zrobiły się takie mocne, jak w krzewie... Czy jest już do wyrzucenia? Mam w kuchni głównie już do ozdoby i odganiania robaków, bo sprawdza się w tym świetnie
Z bazylii używa się liści, więc co ci przeszkadzają zdrewniałe łodygi, jeśli liści ma dosyć?
A jeśli przeszkadzają, bazylia (podobnie jak mięta) świetnie ukorzenia się w wodzie - wystarczy ściąć końce pędów - jakieś 10 cm - i wsadzić do kubka z wodą. Po 2 tygodniach powinny mieć już spore korzenie, wtedy wsadzasz do ziemi i masz odmłodzona roślinę. Ze zdrewniałej wystarczy tylko objeść liście
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-24, 09:23   #6
Malwwa1
Przyczajenie
 
Avatar Malwwa1
 
Zarejestrowany: 2018-07
Lokalizacja: Gdynia
Wiadomości: 6
Dot.: estragon na balkonie

Dzieki wszystkim za odpowiedzi
A jakie zioła jeszcze hodujecie w domu? Tamianek, może melisę, miętę? Ta ostatnia mi zawsze usycha
__________________
Twoja pasja czeka, aż dogoni ją Twoja odwaga.
Malwwa1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-08-24, 10:38   #7
Noor
Żandarm na emeryturze
 
Avatar Noor
 
Zarejestrowany: 2003-12
Lokalizacja: Czasem mam wrażenie, że jestem z Marsa ;-)
Wiadomości: 4 044
Dot.: estragon na balkonie

Ja mam w domu liście laurowe i rozmaryn, okresowo bazylię i szczypiorek.
Na balkonie szałwię i miętę - to są normalne krzaczory i wymagają dużych doniczek oraz obfitego podlewania. A mięte, jak usycha rozmnaża się łatwo tak, jak bazylię - ukorzeniając końcówki w wodzie.
__________________
Terenówki na front Wsparcie zakupu samochodów dla wojska i do ewakuacji rannych oraz cywilów.

Wsparcie polskich medyków pola walki na ukraińskim froncie: Grupa Damiana Dudy - W międzyczasie i Grupa Rudej - Awangarda
Noor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-01-11, 16:17   #8
_Maria__
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2019-01
Wiadomości: 5
Dot.: estragon na balkonie

Cytat:
Napisane przez Malwwa1 Pokaż wiadomość
Hej hej! Mam pytanko - czy hodujecie zioła na balkonie - takie jak np. kolendra czy estragon? Bo u mnie ten ostatni się zatrzymał... Nie wiem, czy nie potrzebuje więcej słońca, a balkon mam zaciemniony...
Po drugie - czy komuś zdarzyło się tak, że łodygi bazylii... zdrewniały? Dosłownie, zrobiły się takie mocne, jak w krzewie... Czy jest już do wyrzucenia? Mam w kuchni głównie już do ozdoby i odganiania robaków, bo sprawdza się w tym świetnie
Bazylia zdecydowanie drewnieje, jeśli rośnie przez dłuższy czas. Jak najbardziej liście nadają się do jedzenia, chociaż całą roślinka traci swoje walory dekoracyjne. Dlatego wolę uprawiać odmianę z drobnymi liśćmi, np grecką. Można ją formować w postaci mikro-drzewka. ;-)



_______________________
Jak uprawiać bazylię

---------- Dopisano o 16:17 ---------- Poprzedni post napisano o 16:13 ----------

Mięta lubi mnóstwo wody. Świetnie rośnie w warunkach podmokłych - pewnie dlatego usycha na balkonie. Spróbuj postawić doniczkę na większym spodku, w którym zawsze będzie trochę wody na dnie.
_Maria__ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2021-04-20, 04:19   #9
ania_jarnicka
Przyczajenie
 
Avatar ania_jarnicka
 
Zarejestrowany: 2021-03
Wiadomości: 3
Dot.: estragon na balkonie

No właśnie, też nie lubię jak po oberwaniu pierwszych listków pozostają łodygi i inne listki brązowieją. Dlatego raczej nie biorę się za wysoko rosnące zioła. Mam za to ciekawe w smaku endywię i cykorię liściastą. Znalazłam w nasionach od Legutko [link ciach]Sadzę zwykle w paletkach po kilka doniczek, które stoją na nawodnionej tacce. W ten sposób mają wilgoć.

Edytowane przez Mijanou
Czas edycji: 2021-04-20 o 07:45 Powód: link
ania_jarnicka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dom, mieszkanie, nieruchomości


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2021-04-20 04:19:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 07:02.