Modlitwa wiernych na mszy ślubnej - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Jeszcze przed ślubem

Notka

Jeszcze przed ślubem Na tym forum rozmawiamy o tym co powinno zadziać się jeszcze przed ślubem, czyli o wieczorku panieńskim, prezentach.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-06-11, 08:48   #1
Madzionella
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gród Króla Kraka
Wiadomości: 774

Modlitwa wiernych na mszy ślubnej


Witajcie dziewczynki!

Jak w tytule wątku pojawił się u mnie problem. W lipcu wychodzę za mąż, bierzemy ślub kościelny. I mam pewne wątpliwości. Rozmawiałam w sobotę z moją mamą, któa w trakcie tej rozmowy poprosiła mnie, żeby w trakcie naszej mszy ślubnej pomodlić się za moją zmarłą 2 lata temu babcię. Szczerze mówiąc - mam co do tego mieszane uczucia. Bo co - msza ma być w jej intencji? Czy może tylko wspomnieć w modlitwie wiernych. I oprócz tego - ok, pomodlimy się za moją babcię, ale co ze zmarłymi ze strony przyszłego męża? Jeżeli tak, to wypada również za nich sie pomodlić, zwłaszcza że babcia TŻta zmarła kilka dni po tym, jak po raz pierwszy wyznaliśmy sobie miłość,a moja z kolei krótko po naszych zaręczynach. Jeżeli któraś z Was stała lub stoi przed takim dylematem, to bardzo proszę o podzielenie się swoimi refleksjami i doświadczeniami.

Z góry dziękuję
__________________
Pani mecenas z niebieskim żabotem - mission completed



21 lipca 2012 godz. 16

16 marca 2015 "nie widzę akcji serca" 10 tc

1 sierpnia 2016 godz. 18. Nasza Asieńka
Madzionella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:06   #2
lilitha
Raczkowanie
 
Avatar lilitha
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Szczecin/Inowrocław
Wiadomości: 115
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Ja bym mamę delikatnie uświadomiła, a jeśli nie dociera, to podejść do księdza przedstawić sprawę i poprosić o jakąś pomoc w poinformowaniu mamy. Kategorycznie się nie zgadzaj na robienie wszystkich świętych w dniu ślubu - jeśli mamie tak zależy to niech pomodli się za babcię po cichu - sama dla siebie, albo da na mszę w innym terminie.

Nie dotyczy to oczywiście sytuacji kiedy chodziłoby o któreś z rodziców PM, bo to dzień kiedy powinni być z nami, a kiedy ich nie ma to warto o nich wspomnieć. Nie, żeby babcia była mniej ważna, ale w takim wypadku należałoby odmówić litanię za wszystkich zmarłych krewnych do 6 pokoleń wstecz.

Edytowane przez lilitha
Czas edycji: 2012-06-11 o 09:08
lilitha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:07   #3
Madzionella
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gród Króla Kraka
Wiadomości: 774
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Ja planuję porozmawiać z księdzem, który będzie nam udzielał ślubu. To mój dobry znajomy, do tego mądry człowiek, więc na pewno coś mi poradzi.
__________________
Pani mecenas z niebieskim żabotem - mission completed



21 lipca 2012 godz. 16

16 marca 2015 "nie widzę akcji serca" 10 tc

1 sierpnia 2016 godz. 18. Nasza Asieńka
Madzionella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:11   #4
a u d r e y
Wtajemniczenie
 
Avatar a u d r e y
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: neverland
Wiadomości: 2 897
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

zasugeruj mamie, że to Wasza msza, za Was a nie za zmarłych.
ewentualnie podczas modlitwy wiernych modlić się za wszystkich zmarłych bliskich którzy nie mogą już uczestniczyć razem z Wami w tym dniu.
ale uważam że nie wypada wyszczególniać jednej osoby, bo podejrzewam, że to nie jedyna bliska, która zmarła, nie tylko z Twojej strony ale i ze strony TŻta.
__________________
a u d r e y jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:17   #5
Madzionella
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gród Króla Kraka
Wiadomości: 774
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Audrey, widzę, ze ślubujemy tego samego dnia

Ja już mamie powiedziałam, że masz jest dla nas i za nas. I że ten pomysł mi się średnio podoba, bo to jest ślub nie pogrzeb. Ogólnie mam odczucie, że to byłoby takie sztuczne, pompatyczne, a ja bardzo czegoś takiego nie lubię. Napisałam przed chwilą maila do "naszego" księdza, mam nadzieje, że nam coś podpowie. Osobiście nie lubie robić martyrologicznych przedstawień, żałoby po babci praktycznie nie nosiłam, o co moja mama się wściekała strasznie. Z kolei ona szopki kocha, robienie wszystkiego na pokaz też. Jak się nie wtrącała, tak teraz zaczyna wciskać swoje 3 grosze. ;/
__________________
Pani mecenas z niebieskim żabotem - mission completed



21 lipca 2012 godz. 16

16 marca 2015 "nie widzę akcji serca" 10 tc

1 sierpnia 2016 godz. 18. Nasza Asieńka
Madzionella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:39   #6
chocolate muffin
Rozeznanie
 
Avatar chocolate muffin
 
Zarejestrowany: 2011-12
Wiadomości: 640
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Zgadzam się z Audrey. Jak już to pomodlić się za wszystkich zmarłych z waszych rodzin. Ale osobiście uważam, że ślub jest taką uroczystością, że msza powinna być jedynie za młodych, chyba że oni sobie życzą inaczej.
Mszę za zmarłych można zrobić w każdym innym dniu. Ślub jest raz w życiu.
__________________
4.08.2012
chocolate muffin jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 09:59   #7
Caarroolliinnee
Raczkowanie
 
Avatar Caarroolliinnee
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 467
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

jak są prośby podczas mszy i "Ciebie prosimy...." to wtedy jedna z próśb może być skierowana za zmarłych z rodzin państwa młodych, ale nic więcej! Msza ślubna to wielka radość, święto, które trzeba celebrować a nie czas refleksji i zadumy
__________________
PM 2016 <3




Edytowane przez Caarroolliinnee
Czas edycji: 2012-06-11 o 10:00
Caarroolliinnee jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-06-11, 11:07   #8
Madzionella
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Lokalizacja: Gród Króla Kraka
Wiadomości: 774
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Cytat:
Napisane przez Caarroolliinnee Pokaż wiadomość
jak są prośby podczas mszy i "Ciebie prosimy...." to wtedy jedna z próśb może być skierowana za zmarłych z rodzin państwa młodych, ale nic więcej! Msza ślubna to wielka radość, święto, które trzeba celebrować a nie czas refleksji i zadumy
Pytałam koleżanki, ona nikogo nie wspominała. Tak szczerze, to nie bardzo mi się w ogóle ten pomysł podoba. Poza tym - kurcze, nie moja mama idzie do ślubu tylko ja. Czekam jeszcze na maila od księdza....
__________________
Pani mecenas z niebieskim żabotem - mission completed



21 lipca 2012 godz. 16

16 marca 2015 "nie widzę akcji serca" 10 tc

1 sierpnia 2016 godz. 18. Nasza Asieńka
Madzionella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 12:28   #9
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Ja bym to rozegrała jakimś wezwaniem w tym stylu: "Módlmy się w intencji wszystkich, którzy cieszyliby się szczęściem PM, a nie jest im dane uczestniczyć w tym dniu" - robienie litanii za zmarłych wydaje mi się zbędne.
__________________
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 14:01   #10
roksana111
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 518
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Cytat:
Napisane przez magdaef Pokaż wiadomość
Ja bym to rozegrała jakimś wezwaniem w tym stylu: "Módlmy się w intencji wszystkich, którzy cieszyliby się szczęściem PM, a nie jest im dane uczestniczyć w tym dniu" - robienie litanii za zmarłych wydaje mi się zbędne.
Ot i dobrze napisane
roksana111 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-11, 16:31   #11
Kohnelia20
Zakorzenienie
 
Avatar Kohnelia20
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 8 499
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

ja bym nie chciała tego mieszać.. modlitwa za zmarlych na slubie? oj niee...
Kohnelia20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-06-12, 08:13   #12
Cierpliwosc
Zadomowienie
 
Avatar Cierpliwosc
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 1 596
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

hmm... modlitwa wiernych (to właśnie te wezwania "Ciebie prosimy") ma swoją strukturę tzn. są wezwania za różne grupy m.in. zmarłych i tak jest też na Mszy św. w czasie, której jest ślub. Oczywiście nie polecam akcentowania jednej osoby, ale można np. powiedzieć "Módlmy się za zmarłe babcie Pary Młodych oraz innych zmarłych z ich rodzin". To na pewno nie będzie litania i nie robi z Mszy ślubnej pogrzebowej, tak jest normalnie przyjęte w kościele.
__________________
"Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka (...)
nikt nikomu nie byłby potrzebny."
[ks. J.Twardowski]
Cierpliwosc jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-12, 10:30   #13
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

A od kiedy to są takie wyznaczniki modlitwy wiernych, moja droga? Z tego, co mi wiadomo, to ogólnie obowiązkowe są 4 wezwania: 1. Za Kościół ogólnie, 2. Za duchowieństwo (papieża, biskupów, księży - w takiej kolejności, można rozbić na więcej wezwań), 3. W intencji, w której jest Msza święta, 4. Za nas samych. Może być więcej, ale to zależy tylko i wyłącznie od celebransa.

Za żadne inne grupy być nie musi, tym bardziej za zmarłych. Wręcz właśnie dlatego nie łączy się intencji za zmarłych i np. Mszy urodzinowej w zwykłe dni, stąd uważam, że jeśli nie ma takiej woli PM, nie trzeba nic takiego umieszczać...
Oczywiście piszę te wyznaczniki z głowy, gdyby poszukać, na pewno znajdziesz więcej konkretów.
__________________
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-14, 07:17   #14
midnite
Raczkowanie
 
Avatar midnite
 
Zarejestrowany: 2008-03
Wiadomości: 209
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

W ogóle nie wiem w czym jest problem. Na nasz ślub modlitwę wiernych układała moja siostra i oczywiste było dla nas, że wspomni o naszych najbliższych zmarłych. Już nie pamiętam ale była chyba jedna taka intencja "Za zmarłego ... Ojca Chrzestnego Panny Młodej oraz wszystkich zmarłych z rodziny nowożeńców". Coś w tym stylu. W Twoim przypadku dałabym "Za zmarłą babcię (dziadków w zależności od sytuacji) Panny Młodej oraz wszystkich zmarłych z rodzin nowożeńców".
Owszem Msza św. ślubna to święto radości i cała kręci się wokół Młodych. Moim skromnym zdaniem wspomnienie o naszych najbliższych zmarłych na modlitwie wiernych to nie tylko nie jest nietakt czy robienie "wypominek" ale coś co pokazuje, że pamiętamy o tych dzięki którym jesteśmy tu i teraz.
Pozdrawiam
midnite jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-15, 09:37   #15
ewela11
Raczkowanie
 
Avatar ewela11
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 69
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Ja tez uważam,że to nic strasznego. Sami mamy taką sytuację,że ojciec Pana Młodego nie żyje i wręcz nie wyobrażamy sobie żeby się za Niego nie pomodlić, bo bardzo Nam Go brakuje w tym dniu. Przecież to nic strasznego. Modlitwa zmarłym jest bardzo potrzebna, a kościół jest idealnym miejscem by wyrazić naszą pamięć za zmarłą osobę. Przecież nie będziemy o tym mówić w podziękowaniach na weselu.
Ale myślę,że to osobista sprawa i powinnaś zrobić tak jak uważasz
ewela11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-15, 10:13   #16
magdaef
Zadomowienie
 
Avatar magdaef
 
Zarejestrowany: 2010-11
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 1 444
GG do magdaef
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Cytat:
Napisane przez ewela11 Pokaż wiadomość
Ja tez uważam,że to nic strasznego. Sami mamy taką sytuację,że ojciec Pana Młodego nie żyje i wręcz nie wyobrażamy sobie żeby się za Niego nie pomodlić, bo bardzo Nam Go brakuje w tym dniu. Przecież to nic strasznego. Modlitwa zmarłym jest bardzo potrzebna, a kościół jest idealnym miejscem by wyrazić naszą pamięć za zmarłą osobę.
Jeśli ktoś odczuwa taką potrzebę, jak Wy, to oczywiście jak najbardziej. Ale nie ma też sensu się zmuszać, jeśli to ma być tylko i wyłącznie zamknięcie buzi mamie/teściowej, a w Parze Młodej ma wywołać przykre wspomnienia, albo po prostu uważają to za zbędne. Wtedy można to jakoś delikatnie obejść i tego chyba dotyczy ten wątek - jak to zrobić
__________________
magdaef jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-15, 20:27   #17
manima
Zadomowienie
 
Avatar manima
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 1 230
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Po pierwsze to Wasza masza i w Waszej intencji.
Jezeli moglabym cos doradzic to ja bym poprostu wspomniala 'modlmy sie za wszytskich tych zmarlych ktorzy dzisiaj nie mogli tutaj z nami byc'. Wtedy mozesz sobie pomyslec szczegolnie o swojej babci - nie sadzę aby 'tam' miało to jakies znaczenie
manima jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-06-25, 11:07   #18
alloffkowa
Zakorzenienie
 
Avatar alloffkowa
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Niebooo:)
Wiadomości: 11 102
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Ja byłam na ślubie i właśnie w modlitwie wiernych było coś takiego: Módlmy się za wszystkich zmarłych z rodziny PM a w szczególności za zmarłego X który był ojcem pana młodego, zmarłą Y która była zmarłą babci panny młodej. Moim zdaniem jest to piękny geest
__________________
zawsze twoja...
zawsze mój...
zawsze my...
Oliwka 21.07.2016
alloffkowa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-23, 12:45   #19
apylka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 298
Dot.: Modlitwa wiernych na mszy ślubnej

Za miesiąc bierzemy ślub.
2 lata temu zmarła mama mojego narzeczonego oraz mój tata. Podczas mszy ślubnej chcemy, aby w modlitwie wiernych wspomnieć o naszych zmarłych rodzicach, nie wyobrażam sobie, zeby mogło być inaczej. Powiemy o tym wcześniej księdzu.
Przed samym ślubem pojedziemy na cmentarz po błogosławieństwo do mojego taty (bo to obok kosciola), a tydzień wcześniej na grób mojego TŻ mamy (bo to odległe miasto).
apylka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Jeszcze przed ślubem


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:05.