Antykoncepcja hormonalna a wiek - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2005-11-29, 12:54   #1
dark_women17
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: małopolska
Wiadomości: 2
Question

Antykoncepcja hormonalna a wiek


Witam!Mam małe pytanie do lekarza.Wiem ze tabletki antykoncepcyjne wypisuje sie indywyidualnie dla kazdej kobiety ale ja chciałam zapytac czy dziewczyna w wieku juz prawie 18 lat moze kozystac z takiej metody?Pytam dlatego poniewaz byłam u lekarza,powiedziałam ze zaczełam współzycie ze swoiem partnerem i potrzebuje jakiegos zabezpieczenia.On na to odparł ze dziewczynie w moim wieku nigdy nie przepisał i nie przepisze pikułek.Nawet mnie nie zbadał.Stwierdził ze najlepsza bedzie wstrzemięźliwość.A o tym to ja akurat tez dobrze wiem.Prosze o odpowiedz i rade.Moze rzeczywiscie ja gdzies nie mam racji.
dark_women17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 13:54   #2
villemcia
Wtajemniczenie
 
Avatar villemcia
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: WAWA
Wiadomości: 2 106
GG do villemcia
Dot.: antykoncepcja a wiek

widac lekarz ma jakies uprzedzenia..bo z tego co zauwazylam zadko lekarze robia trudnosci w tej kwesti..ze 14-15 moze nie chciec przepisac to rozumiem ale 18 latce??
chyba ze ktos ma jakies przeciwskazania do brania tabletek ale to juz odrebny temat...
__________________
stylizacja pazurków to moja pasja
villemcia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 13:57   #3
AaniaA
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 630
Dot.: antykoncepcja a wiek

ja tam zaczelam brac tabletki w takim wieku, jak ty jestes teraz (18 lat) i nie mialam problemu z lekarzem w tej sprawie. widze po sobie, ze jak mialam te osiemnascie, dwadziesia lat to dobrze tolerowalam te pigulki.
AaniaA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 14:23   #4
hawrodytka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: woj.Opolskie m. Gł........
Wiadomości: 2 018
GG do hawrodytka
Dot.: antykoncepcja a wiek

Mam 17 lat (za 3 miechy skoncze 18) i niedawno rozpoczelam moje pierwsze opakowanie pigulek. Jak poszlam do ginekolożki to mnie trochę opierniczyla, ale przepisala tabletki, bo powiedziala,ze fakt, ze minie przepisze niczego nie zmieni, bo tak czy siak rozpoczne wspolzycie. Wiec z dwojga złego lepiej wspolzyc i miec zabezpieczenie. Tobie proonuje zmienic ginekologa, albo isc prywatnie, wtedy traktuja troche inaczej pacjentki..
hawrodytka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 14:36   #5
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: antykoncepcja a wiek

też mnie to spotkało i to w wieku 19 lat. Usłyszałam, że takie jak ja przychodzą i myślą, że to są cukierki. Że tabletki to tylko dla mężatek robiących to 7 razy dziennie Ale poszłam do innej i bez problemu dostałam. Chociaż trochę zrzędziła, że dziewczyny to pierwszy raz przychodzą do ginekologa właśnie po tabletki a to wcale nie prawda...
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 16:49   #6
hawrodytka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: woj.Opolskie m. Gł........
Wiadomości: 2 018
GG do hawrodytka
Dot.: antykoncepcja a wiek

Hehh tak sie sklada, ze to byla moja druga wizyta u ginekologa. No ale tyle mowi się w mediach o antykoncepcji, w tv wypowiadaja się ginekolodzy,mowia o niechcianych ciążach, a jak co do czego przyjdzie, to tabletek młodej dziewcyznie przepisać nie chcą. W sumie, gdybym ja byla lekarzem, to jeszcze taką młodą pochwalilabym za odwage i rozum, chociaz ktos moze powiedziec, ze zaczynac wspolzycie w wieku 17 lat nie jest rzecza mądra i przemyslana...
Jednak chyba mimo wszystko, lepiej przepisać tabletki, niż pózniej widzieć w poradniach dla kobiet 15-latki z brzuchem (znam takie 3 przypadki w moim malutkim miasteczku).


Btw - wg mnie wychowanie prorodzinne w gimnazjach i podstawowkach to strata czasu. Nie mowia nic konkretnego. Przypomnialo mi sie, jak w 2 klasie gim ogladalismy film o seksie i ciąży. Tyle tylko, ze była to kreskowk, a seks pokazany był jako przytulanie się dwóch animowanych kotków :/

Ale mi to ... edukacja...
hawrodytka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 17:02   #7
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: antykoncepcja a wiek

ja mialam 16 lat(w lutym mi przepisano,a w maju mialam 17 nastke)i nie bylo problemow .lekarka powiedziala ze dziewczynom od 16 przepisuje bez wiedzy rodzicow, a roczniki mlodsze musza byc z rodzicami na takiej wizycie. bylam zadowolona ze sie wymiescilam w normie.to dla mnie paranoja ze 18 latce nie moga przepisac skoro przepisali tak jak mnie -16 latce. a czytalam w bravo(moze glupia, moze madra gazeta), dziewczynie brakowalo 3 miesiecy do 18 i pytala sie o tabletki anty,a stosowala gumki. odpowiedz byla taka ze musi przyjsc z rodzicem, albo poczekac te 3 miesiace. no i dziewczyna ma wpasc? .to widocznie lekarze maja inny punkt widzenia, to tak jakby parze zabroniono uprawiac seksu dopoki nie skacza np studiow, albo nie wezma slubu(tak jak nakazuje religia)
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2005-11-29, 17:11   #8
Misiaczek20
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Lokalizacja: Małopolska/Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 350
Dot.: antykoncepcja a wiek

hej z tego co wiem antykocepcyjne leki mozna juz zapisywac nastolatkom w wieku okolo 16 lat choc im z reguly zapisyuje sie je w celach leczniczych bo badzmy szczerzy hormony maja swoj wplyw na organizm kobiety a czy 18 latce nie mozna zapisac to bujda idz do innego lekarza
__________________

Misiaczek20 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 17:13   #9
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: antykoncepcja a wiek

a propo ze widzialas hawrodytko dziewczyny 15 letnie w ciazy, to tez na lekcji kolezanka opowiadala ze jej ginekolozka kilka takich badala.
a jakos w tym roku dwoje mlodych bo chyba w moim wieku, a moze rok mlodsi brali slub bo wpadli.
ja odnosnie wpadki, mam rowniez w rodzinie taki przypadek.to bylo 2 lata temu, czyli mieli 18. chlopak przerwal liceum chociaz mial pol roku do matury, ale robi obecnie jakies kursy zawodowe i niestety ale zostanie tylko zatrudniony w rodzinie dziewczyny, bo watpie ze po jedynej zakonczonej podstawowce i bez liceum ktos go inny zatrudni.a wlasnie ta dziewczyna skonczyla technikum i poszla na zaoczne studia.
tu pisze o skutkach (w przypadku mojej rodziny i opowiadaniach) ciazy
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 17:14   #10
Bruja
Rozeznanie
 
Avatar Bruja
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: ciemna strona księżyca
Wiadomości: 721
Dot.: antykoncepcja a wiek

a nie przyszło wam do głowy, że nie zawsze lekarz robi to ze złośliwości, głupoty itp.?

z tego co mi mówiono, dziewczyna/kobieta tak naprawdę do około 20 roku nie powinna przyjmować hormonów, bo jej własna gospodarka hormonalna nie jest jeszcze ustabilizowana. Oczywiście można w niektórych konkretnych przypadkach takie tabletki zastosować, ale nie jest to regułą i zależy od wielu innych czynników.
Więc może właśnie przyczyną odmowy z jaką się spotykacie jest troska o wasze zdrowie, a nie te wszystkie złe rzeczy o które podejrzewacie lekarzy?
__________________
Kot składa się z:
materii, antymaterii i fanaberii
Bruja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 17:16   #11
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: antykoncepcja a wiek

"Stwierdził ze najlepsza bedzie wstrzemięźliwość". to mysle ze to wlasnie jest to zabronienie seksu co napisalam wczesniej
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-11-29, 20:03   #12
modliszka84
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Pabianice
Wiadomości: 629
Dot.: antykoncepcja a wiek

Cytat:
Napisane przez Bruja
a nie przyszło wam do głowy, że nie zawsze lekarz robi to ze złośliwości, głupoty itp.?

z tego co mi mówiono, dziewczyna/kobieta tak naprawdę do około 20 roku nie powinna przyjmować hormonów, bo jej własna gospodarka hormonalna nie jest jeszcze ustabilizowana. Oczywiście można w niektórych konkretnych przypadkach takie tabletki zastosować, ale nie jest to regułą i zależy od wielu innych czynników.
Więc może właśnie przyczyną odmowy z jaką się spotykacie jest troska o wasze zdrowie, a nie te wszystkie złe rzeczy o które podejrzewacie lekarzy?
nie zgodze się z tym co piszesz. Gospodarka hormonalna w organiźmie kobiety to bardzo indywidualna sprawa, wszytsko zalezy od daty pierwszej miesiączki, od tego czy cykle były / sa regularne. Ja słyszałam z kolei, że po co najmniej 2-3 letnim regularnym cyklu mozna stosowac pigłuki. Ja zaczęłam brac gdy miałam 16 lat...I byłam u kilka lekarzy, żaden nie wspomniał nic na ten temat ani nawet nie przestrzegł mnie czy ostrzegł przed negatywnymi skutkami brania tabletek w tak młodym wieku. Brałam je przez 4,5 roku, teraz zrobiłam przerwę. Zawsze mój organizm dobrze je tolerował.

A wracając do tematu wątku - zdecydowanie zgadzam się - zmień lekarza. Moim zdaniem lepsza jest antykonpcepcja (nawet hormonalna) niż niechciana ciąża...
__________________
"Jeśli przyjmiesz do siebie zabiedzonego psa i sprawisz, że zacznie mu się dobrze powodzić - nie ugryzie cię. Na tym polega zasadnicza różnica między psem a człowiekiem" - M.Twain

http://www.allegro.pl/show_user_auct...hp?uid=1675216
modliszka84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 20:46   #13
hawrodytka
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Lokalizacja: woj.Opolskie m. Gł........
Wiadomości: 2 018
GG do hawrodytka
Dot.: antykoncepcja a wiek

Hm... ja dostalam miesiaczke dosyć wczesnie, bo w wieku 11 lat. Mialam regularna,ale oostatnio mi się rozregulowala.
Lekarka chciala mi przepisac hormony, ale powiedzialam, ze slyszalam, ze mozna regulować mieisaczke pigulkami, a ja mam w planach rozpoczecie wspolzycia.

Takze nie zgodze sie, ze stweirdzeniem, że dziewczynom do 20roku zycia nie wolno przyjmowac hormonow, bo ginekolodzy przepisują je juz 15-latkom,jak to bylo w przypadku mojej kolezanki. A pigulki to tez hormony i nimi tez mozna regulowac cykl.
hawrodytka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 21:39   #14
margitta
Zakorzenienie
 
Avatar margitta
 
Zarejestrowany: 2004-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 7 482
Dot.: antykoncepcja a wiek

Cytat:
Napisane przez modliszka84
nie zgodze się z tym co piszesz. Gospodarka hormonalna w organiźmie kobiety to bardzo indywidualna sprawa, wszytsko zalezy od daty pierwszej miesiączki, od tego czy cykle były / sa regularne. Ja słyszałam z kolei, że po co najmniej 2-3 letnim regularnym cyklu mozna stosowac pigłuki. Ja zaczęłam brac gdy miałam 16 lat...
JA również słyszałam, że po uregulowaniu się okresu tj. po około 2-3 latach. Z tego by wynikało, że nawet 15-latka może brać tabletki. A słowa lekarza mogą być spowodowane jego własną ideologią. Szczególnie to widać po tej wstrzemięźliwości. Jakby tak bał się o zdrowie to poleciłby jej prezerwatywy, a nie wstrzemięźliwość. Pewnie ma jakieś własne pojmowanie moralności i właściwego wieku do rozpoczęcia współżycia.

Dlatego - inny lekarz.
__________________
Bo reszta nie jest milczeniem, ale należy do nas
Boję się ludzi bez poczucia humoru
margitta jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 21:48   #15
Rose @-'-,---
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 129
Dot.: antykoncepcja a wiek

ja mam 19 lat i też nie miałam problemów z receptą na tabletki, lekarz też nie robił mi uwag, po prostu je przepisal, też mysle ze powinnas zmienić lekarza, chociażby z tego względu ze cos Ci sugeruje i podważa Twoje decyzje
Rose @-'-,--- jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-11-29, 22:08   #16
dr W.Kazimierak
Rozeznanie
 
Avatar dr W.Kazimierak
 
Zarejestrowany: 2005-10
Wiadomości: 559
Dot.: antykoncepcja a wiek

Czytając forum można się zorientować, że tabletki antykoncepcyjne nie szkodzą i nie powodują późniejszych zaburzeń cyklu u bardzo młodych dziewczyn, nawet 15 - 16 lat a niekiedy są przyczyną powikłań w trakcie brania i później u pań znacznie starszych.
Bo każdy organizm jast inny.
Problem dla mnie nie jest zatem zdrowotny ale etyczno - prawny.
Uważam zatem, że jeżeli 18 letnia lub starsza kobieta wie o możliwych skutkach ubocznych i akceptuje to ryzyko, to nie ma dyskusji.
Z kolei dziewczyna w wieku 16-18 lat w większości przypadków jest
emocjinalnie dorosła (bo chłopak w tym wieku to przeważnie jeszcze dzieciak).
Prawo zezwala, aby za zgodą sądu, dziewczyna 16-18 lat wstapiła w zwiazek małżeński.
Zatem wedlug mnie, powinna też móc decydować o swojej płodności.
Dlatego, po zapoznaniu z ewentualnymi skutkami, powinna takie środki otrzymać. To , że prosi o nie, świadczy przecież o jej odpowiedzialności.
I ja im taką receptę wypisuję.
A ponizej 16.... no nie pytajcie mnie, dobra?
__________________
Dr Wojciech Kazimierak
www.twojginekolog.pl
tel. 0609 93 93 93 - sprawy pilne, umawianie wizyt
Leczenie nie może być bardziej uciążliwe od choroby
dr W.Kazimierak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 21:53   #17
Burzalodz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 5
Question Za młoda???

Mam 16 lat i od kwietnia tego roku zdecydowalam sie ze bede przyjmowala tabletki antykoncepcyjne (pani ginekolog przepisala mi Novynette). Byla to wspolna decyzja moja i mojego chlopaka z ktorym jestem ponad 1,5 roku. Uwazam ze raczej sluszna poniewaz lepiej zebym nie zaszla w ciaze niz zebym zostala mlodocianą mamą. Ale moje pytanie dotyczy tego czy przyjmowanie tabletek w tak wczesnym wieku moze powodowac jakies problemy, schorzenia w przyszlosci? Aha i czy koniecznie moja mama musi wiedziec o tych sprawach... poniewaz...tak glupio jest powiedziec ze w tym wieku juz sie wspolzyje ze swoim chlopakiem. Boje sie poprostu jej reakcji.
Burzalodz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 22:08   #18
winner
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 1 026
Dot.: Za młoda???

.

Edytowane przez winner
Czas edycji: 2007-08-06 o 09:48
winner jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-07, 23:04   #19
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Za młoda???

mnie rowniez przepisano pigulki anty w wieku 16 lat
rozmumiem co przechodzisz. ja w wieku 14 lat zaliczylam wpadke i moj tata(mama akurat nie zyje odkad poszlam do komuni) nie chce zebym miala teraz chlopaka a co dopiero wspolzyla. wiec ja rowniez ukrywam fakt ze wspolzyje teraz i biore pigulki od 9 miech.nie musisz mowic rodzicom(tutaj mamie), jezeli to moze zburzyc zwiazek twoj i twojego chlopaka. bo ja sama wiem ze ciezko mi jest sie roztac z chlopakiem.a widze ze dlugo jestescie. ja rowniez tyle chodze i od mniej wiecej tego momentu biore pigulki (co za zbieg okolicznosci )

nie sadze zeby byly problemy w kwestii zdrowotnych.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2005-12-08, 10:01   #20
Oto Ja
Raczkowanie
 
Avatar Oto Ja
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: Wygwizdowo;)
Wiadomości: 47
Dot.: Za młoda???

Moze sie naraze ale musze to napisac;
BLAGAM! przestancie zwalac wczesne sypianie na gaezty czy telewizje! Nie tylko dzis dziewczęta sypiają w wieku 16 lat! Dla mnie tez jest to troche za wczesnie,ale to chyba jest indywidualna sprawa kazdej kobiety?
"Burzalodz" nie prosola o rade czy ma sypiac ze swoim chlopakiem a jedynie chciala sie poradzic czy w jej wieku pigułki nie szkodzą

"burzalodz" ja brałam pigulki od 16 roku zycia z powodow leczniczych i pani ginekolog nie uwazala bym byla za mloda na branie hormonów.
Jesli Twoja ginekolog nie widziala przeciwskazan to mysle ze wszystko dobrze.

Kiedys czytalam taki artykul, w którym bylo napisane ze nalezy sie zastanowic jak czesto chce sie sypiac ze swoim partnerem.Jesli beda to raczej sporadyczne zblizenia to ponoc wystarczy tylko zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, aby nie obciazac niepotrzebnie organizmu lekami
jesli natomiast zamierzasz robic " TO" bardzo czesto (choc mysle ze mieszkasz jeszcze z rodzicami i nie bedziecie mieli tak wiele okazji do kochania sie)to lepsze sa oczywiscie hormony.

Acha i pamietaj ze nie musisz sie z tym wszystkim tak bardzo spieszyc, jeszcze zdarzysz dorosnac, a kto wie, moze jesli poczekasz z kochaniem sie ze swoim chlopcem, to moze dowiesz sie jak wielka jest JEGO sila uczuc do Ciebie
POZDRAWIAM!
Oto Ja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 12:46   #21
Burzalodz
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2005-12
Wiadomości: 5
Dot.: Za młoda???

No wiec tak chcialabym zacząć od tego, że broń Boże to nie był nacisk od strony mojego chłopaka. On powiedział mi, że nie zalezy mu na tym by zrobic to jak naszybciej, ze moze czekac nawet kilkanascie lat. To była wyłącznie moja decyzja, aha i to nie jest dla "rozrywki" (typu imprezka te sprawy) !!!!!! Po drugie nie czytam zadnych Bravo ani innych durnowatych gazet. Po trzecie przez pare miesiecy wczesniej czytalam wiele roznych ksiazek na tematy wspolzycia, seksu, dojrzalosci do stosunku, spedzialm duzo czasu u mojej pani ginekolog i rozwazylysmy wszystkie aspekty mojej decyzji. A moje pytanie dotyczylo samego problemu zdrowotnego w tym wieku i tego ze poprostu wedlug mnie, tak jak stwierdzila to jedna z wypowiadajacych sie tu pań, rodzice nie sa przygotowani na takie rzeczy i nawet nie maja ochoty rozmawiac na takie tematy. Napisalam tu z mysla ze ktos bedzie probowal mnie zrozumiec a odnioslam wrazenie ze zostałam wyzwana od gowniary. Jak dla mnie byla to dojrzala decyzja.
Burzalodz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:10   #22
acaderek
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Grójec
Wiadomości: 218
Dot.: Za młoda???

Burzalodz! Nikt nie chciał Cię tu urazić. Tylko chodzi nam o to, że my jesteśmy trochę starsze i każde doświadczenie się liczy. Ja miała zawsze dobry kontakt z moją mamą i to ona zawsze tłumaczyła mi i rozmawiała ze mną na każdy temat. Fakt, że nie powiedziałam jej od razu, że kochałam się z moim facetem, ale nie musiałam ona sama to zauważyła. Powiedziała, że wie o tym że to zrobiłam. Tak poprostu bo mnie zna. Tylko, że ja wtedy mialam ponad 18 lat, a facet z który się pierwszy raz kochałam jest teraz moim mężem. I wiem, że dobry kontakt z matką wiele daje. Rozumiem, że jesteś przekonana, że wiesz co robisz i masz takie prawo. Dlatego powodzenia! I tak sama musisz wybrać! Sądzę, że nie warto brać w tak młodym wieku hormonów, ale nie jestem lekarzem i nie wiem jakie będą tego skutki i czy będą wogóle. A..... i WIELKI + dla Twojego chłopaka, bo z Twojej wypowiedzi wynika, że nie zależy mu tylko na ''jednym''.
__________________
anika*
acaderek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:30   #23
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Za młoda???

mnie lekarka powiedziala ze sie wymiescilam w granicy, bo jak bym miala 15 lat(czyli rok mniej) to bym musiala przyjsc z dorosla osoba(rodzicem).wiec od 16 roku zycia moja lekarka przepisuje juz pigulki. ja np mam przerozne cykle wiec nie jest bezpiecznie stoswac naturalne metody tj kalendarzyk np. mam cykle 30-35.gumki mi wiele razy pekaly wiec siostra mnie polecila pigulki, ona nie mogla brac bo miala zylaki. uwazam ze tajemnica lekarska powinna obowiazywac, skoro jej i mnie przepisali w tak mlodym wieku pigulki i nie powinni juz powiadamiac rodzicow.

mnie chlopak nie naciskal po pierwsze,a po drugie jestem jego pierwsza dziewczyna i musialam go nauczyc zdejmowania stanika, mial zero pojecia o miesiaczce i o cyklu ogolnie a seks to bylo naprawde co nowego i byl bardzo wstydliwy co do tych rozmow. my zaczelismy wspolzyc rok od znajomosci

nawet jezeli jemu odmowie to nie bedzie mi robil awantury typu mnie "nie kochasz juz bo nie chcesz sie ze mna kochac. owszem przyznaje dla niego seks ze mna jest bardzo przyjemny i bardzo go podniecam ale potrafi zrozumiec "nie"

czytalam ze najmlodsza mama i tata to 11 latka i 13 latek.rodzicami sa juz 14 latka i !!20 latek!!!

i powiem ze nie kazdy rodzic jest wyrozumialy i przymyka oko zeby corce pozwalac juz uprawiac seks.chyba niektore tutaj osoby sa zatym ze seks jest po malzenstwie dopiero dozwolony.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:37   #24
Soncia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 402
GG do Soncia
Dot.: Za młoda???

Droga Burzalodz
Jesli rozmawialas o tym z pania ginekolog, czy Ci hormony zaszkodza, czy nie, to dobrze Jesli mialby Ci zaszkodzic, nie zapisywalaby Ci ich. Jest wiele dziewczyn, ktore sa mlodsze od Ciebie, to musza brac hormony ze wzgledow zdrowotnych.

A jesli chodzi o wspolzycie ze swoich chlopakiem..... Nie bede mowila, ze jestes dzieckiem, bo jestem od Ciebie starsza zaledwie o 3 latka, wiec praktycznie roznicy wiekowej nie ma Bardzo sie ciesze, ze byla to przemyslana decyzja. Jestes przykladem dojrzalej emocjonalnie nastolatki. Bo jednak wiesz jakie moga byc negatywne skutki wspolzycia i chcialas ich uniknac, dlatego poszlas o porade do lekarza

Denerwuja mnie niektore komentarze, bo traktujecie Burzalodz jak dziecko! A dziewczyna jest juz dorosla osoba! Pamietajcie, ze tez kiedys mialyscie 16 lat, mialyscie chlopakow. Popatrzcie na to, ze jest wiele dziewczyn w moim wieku (19 lat), rozpoczynaja dopiero wtedy wspolzycie i nie mysla o tym jakie moga byc tego konsekwencje. Nie sadze ze jest jakis odpowiedni wiek na pojscie z kims do lozka, jest to kwestia dojrzalosci emocjonalnej. Jesli Burzalodz czuje sie bezpiecznie przy swoim chlopaku, wie, ze moze mu zaufac, wiele z nim rozmawiala, to naprawde wykazala sie ogromna odpowiedzialnoscia!

Zycze Ci wiele szczescie z chlopakiem, no powodzenia!!
Pozdrawiam
Soncia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:51   #25
izusek
Rozeznanie
 
Avatar izusek
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 833
Dot.: Za młoda???

Ja tez zaczełam brać pigułki w wieku 16 lat i nie uważam, że był to błąd. Desyzję o współżyciu podjęłam świadomie i nie żałuje tego. Denerwuje mnie podejście wizażanek w stylu: "jeśli dziewczyna ma 16 lat to pewnie idzie do łóżka pod wpływem chłopaka, który chce 'dowodu miłości' a on głupia smarkula nic nie wie o fizjologi i antykoncepcji" Wybaczcie, ale to nie jest watek na ten temat. Burzalodz przemyślała tą decyzję, rozmawiała z lekarzem i swoim chłopakiem, a więc postąpiła dojrzale. Niejedna dwudziestokilkulatka nie ma na tyle rozumu. komentarze na temat młodego wieku są tutaj nie na miejscu (oczywiście nie mówię tutaj o sexie wsród np. 12-latków, bo to inna sprawa)

Jeśli ginekolog wykonał wszystkie potrzebne badania i zapisał tabletki to oznacza że wszystko powinno być OK. To w końcu lekarz i chyba wie co robi.
Burzalodz pozdrawiam
izusek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 13:53   #26
izusek
Rozeznanie
 
Avatar izusek
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 833
Dot.: Za młoda???

Cytat:
Napisane przez Soncia
Droga Burzalodz
Jesli rozmawialas o tym z pania ginekolog, czy Ci hormony zaszkodza, czy nie, to dobrze Jesli mialby Ci zaszkodzic, nie zapisywalaby Ci ich. Jest wiele dziewczyn, ktore sa mlodsze od Ciebie, to musza brac hormony ze wzgledow zdrowotnych.

A jesli chodzi o wspolzycie ze swoich chlopakiem..... Nie bede mowila, ze jestes dzieckiem, bo jestem od Ciebie starsza zaledwie o 3 latka, wiec praktycznie roznicy wiekowej nie ma Bardzo sie ciesze, ze byla to przemyslana decyzja. Jestes przykladem dojrzalej emocjonalnie nastolatki. Bo jednak wiesz jakie moga byc negatywne skutki wspolzycia i chcialas ich uniknac, dlatego poszlas o porade do lekarza

Denerwuja mnie niektore komentarze, bo traktujecie Burzalodz jak dziecko! A dziewczyna jest juz dorosla osoba! Pamietajcie, ze tez kiedys mialyscie 16 lat, mialyscie chlopakow. Popatrzcie na to, ze jest wiele dziewczyn w moim wieku (19 lat), rozpoczynaja dopiero wtedy wspolzycie i nie mysla o tym jakie moga byc tego konsekwencje. Nie sadze ze jest jakis odpowiedni wiek na pojscie z kims do lozka, jest to kwestia dojrzalosci emocjonalnej. Jesli Burzalodz czuje sie bezpiecznie przy swoim chlopaku, wie, ze moze mu zaufac, wiele z nim rozmawiala, to naprawde wykazala sie ogromna odpowiedzialnoscia!

Zycze Ci wiele szczescie z chlopakiem, no powodzenia!!
Pozdrawiam
Napisałyśmy to samo w tym samym czasie Tylko Ty jakoś ładniej to ujęłas
izusek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 14:31   #27
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Za młoda???

Cytat:
Napisane przez Soncia
Droga Burzalodz
Jesli rozmawialas o tym z pania ginekolog, czy Ci hormony zaszkodza, czy nie, to dobrze Jesli mialby Ci zaszkodzic, nie zapisywalaby Ci ich. Jest wiele dziewczyn, ktore sa mlodsze od Ciebie, to musza brac hormony ze wzgledow zdrowotnych.
no nie rozsmieszja mnie ,hormony to leki na recepte i jak wszytskie leki maja swoje skutki uboczne.
co innego brac na leczenie a co innego ze wzgledu na seks.

Cytat:
Napisane przez Soncia
A jesli chodzi o wspolzycie ze swoich chlopakiem..... Nie bede mowila, ze jestes dzieckiem, bo jestem od Ciebie starsza zaledwie o 3 latka, wiec praktycznie roznicy wiekowej nie ma Bardzo sie ciesze, ze byla to przemyslana decyzja. Jestes przykladem dojrzalej emocjonalnie nastolatki. Bo jednak wiesz jakie moga byc negatywne skutki wspolzycia i chcialas ich uniknac, dlatego poszlas o porade do lekarza

jednak roznica 3 jest chociazby ze strony prawnej,19 samodzielnie podejmuje decyzje i nie odpowiadaja za jej czyny rodzice ,mozesz tez zaczac pracowac.

Cytat:
Napisane przez Soncia
Denerwuja mnie niektore komentarze, bo traktujecie Burzalodz jak dziecko! A dziewczyna jest juz dorosla osoba! Pamietajcie, ze tez kiedys mialyscie 16 lat, mialyscie chlopakow. Popatrzcie na to, ze jest wiele dziewczyn w moim wieku (19 lat), rozpoczynaja dopiero wtedy wspolzycie i nie mysla o tym jakie moga byc tego konsekwencje. Nie sadze ze jest jakis odpowiedni wiek na pojscie z kims do lozka, jest to kwestia dojrzalosci emocjonalnej. Jesli Burzalodz czuje sie bezpiecznie przy swoim chlopaku, wie, ze moze mu zaufac, wiele z nim rozmawiala, to naprawde wykazala sie ogromna odpowiedzialnoscia!
owszem dla mnie 16 latnia dziewczyna to dziecko ,chociaz sa dzieci i dzieci.
pochwalam podjecei jakiejkowiek decyzji co do antykoncepcji jelsi juz musi uprawiac sex ale osobiscie wolałabym zeby moje dziecko poczekalo.
autorka watku ma prawo podjac swoja decyzje co zreszta uczynila.

no pewnie ze mialam 16 lat ale o współżyciu nawet nei myslałam ,poczekałam z tym jeszcze troche.

owszem ze wiel 20 latek chodzi do łózka i nie mysli i to jest tragedia .

jednak moim zdaniem ,moim 16 lat to za wczesnie i na seks i na hormony.
byc moz ezycie zweryfikuje moje zdanie w przyszlosci jak i podjeta decyzje przez autorke wątku oby tlyko wyszlo nam to na dobre
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 14:38   #28
agusia_1988
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 121
Dot.: Za młoda???

mnie sie zdaje za takie posty : "do nauki, a nie do seksu" "pigulki w tym wieku?jejku" ....pisza stare zgrzedliwe mezatki ktore tylko stosawaly naturalne metody i/lub te ktore wpolzyly dopiero po slubie. bo czytalam posty ze kobieta juz okolo 30 pisala zeby nie brac pigul a stosowac kalendarzyk i dodatkowo negatywnie pisala o pigulkach.

drogie panie ktore odradzaja pigulki w tym wieku.

wiec skoro kalendzarzyk nie jest dobra metoda przy cyklach nieregularnych(dziewczyny chca sie odchudzac, jakies narkotyki(ogolnie swinstwa)stres szkola to m.in sprawia ze mamy nie regularne miesiaczki), gumki ktore pekaja - rowniez nie! co mozemy zastosowac?metoda ktora nie jest zawodna a jednoczesnie bezpiecznia jesli bedzie ja sie stosowalo zgodnie z zaleceniami. i uwazam ze pigulki sa na miejscu( a ten odsetek kobiet ktore wpadly to wina (zlego stosowania) wspolzycia w czasie zmniejszonej ochrony itp)
jestesmy pod okiem lekarza i same ich nie wzielysmy z ksiezyca, kazda moze za kazdym razem zglosic problem lekarzowi jezeli sie zle czuje.ja

biore 9 miech i zadnego problemu nie mam, a kazde pigulkii, moze wiekszosc obniza libido(ktore jest male w moim wypadku) i naprawde mnie

boli ze wszyscy sie rzucili na diane(takie biore) i oskarazaja je o beznadzejne pigulki i powaznie odradzaja.

dobrze ze sie stosuje anty.. niz zeby sie mialo dziecko w wieku 16 lat.
agusia_1988 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 14:54   #29
paula78
Zakorzenienie
 
Avatar paula78
 
Zarejestrowany: 2003-01
Lokalizacja: z daleka
Wiadomości: 34 839
Dot.: Za młoda???

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
mnie sie zdaje za takie posty : "do nauki, a nie do seksu" "pigulki w tym wieku?jejku" ....pisza stare zgrzedliwe mezatki ktore tylko stosawaly naturalne metody i/lub te ktore wpolzyly dopiero po slubie. bo czytalam posty ze kobieta juz okolo 30 pisala zeby nie brac pigul a stosowac kalendarzyk i dodatkowo negatywnie pisala o pigulkach.
hah tos mnie rozsmieszyla pisza to osoby dorosle widzace troche wiecej niz to co powie ci lekarz tylko po to aby przekonac cie do wypisania jak najwiecej recept na pigulki za co dostanie darmowa wycieczke od producenta.

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
drogie panie ktore odradzaja pigulki w tym wieku.

wiec skoro kalendzarzyk nie jest dobra metoda przy cyklach nieregularnych(dziewczyny chca sie odchudzac, jakies narkotyki(ogolnie swinstwa)stres szkola to m.in sprawia ze mamy nie regularne miesiaczki), gumki ktore pekaja - rowniez nie! co mozemy zastosowac?metoda ktora nie jest zawodna a jednoczesnie bezpiecznia jesli bedzie ja sie stosowalo zgodnie z zaleceniami. i uwazam ze pigulki sa na miejscu( a ten odsetek kobiet ktore wpadly to wina (zlego stosowania) wspolzycia w czasie zmniejszonej ochrony itp)
jestesmy pod okiem lekarza i same ich nie wzielysmy z ksiezyca, kazda moze za kazdym razem zglosic problem lekarzowi jezeli sie zle czuje.ja

biore 9 miech i zadnego problemu nie mam, a kazde pigulkii, moze wiekszosc obniza libido(ktore jest male w moim wypadku) i naprawde mnie

boli ze wszyscy sie rzucili na diane(takie biore) i oskarazaja je o beznadzejne pigulki i powaznie odradzaja.
to ze mcie nieregularnie miesiaczki to czesto na wlasna prosble wlasnie przez odchudzanie i ladowanie w siebie hormonów.
mysle ze w tym wieku gumki bylyby najodpowiedniejsze ale chlopcy najczesciej sa na nie uczuleni wiec tez odpadaja.

Cytat:
Napisane przez agusia_1988
dobrze ze sie stosuje anty.. niz zeby sie mialo dziecko w wieku 16 lat.
najlepiej byloby sie nie bzykac w wieku 16 lat ,poza tym ty swoj limit wpadek wyczerpalas wiec faktycznie mozesz sie bzykac dowoli.
__________________
Mleko migdałowe:
http://pichceiknoce.blogspot.com/


paula78 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2005-12-08, 15:44   #30
izusek
Rozeznanie
 
Avatar izusek
 
Zarejestrowany: 2004-11
Lokalizacja: Gliwice
Wiadomości: 833
Dot.: Za młoda???

Dziewczyna poprostu zadała pytanie o zdrowie a Wy ją umoralniacie na siłę... Przykre może jednak lepiej byłoby zachować komentarz dla siebie?
izusek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:05.