W którym kościele ślub? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-12-14, 15:59   #1
dżacha86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 192

W którym kościele ślub?


Witam,
za jakiś czas chcemy z tż się pobrać. Jesteśmy z różnych miejscowości i tego problemu dotyczy moje pytanie: czy zasadą jest, że ślub powinien być w parafii panny młodej? A jeśli sprawa wygląda tak, że z mojej strony jest jakieś 3 razy mniej ludzi niż od chłopaka czy nie można postarać się o ślub w jego parafii? Czy to prawda, że wówczas oprócz opłaty za ślub w jego parafii musiałabym też płacić u siebie jakąś sumę jako że mój proboszcz "traci" na tym, że nie będzie udzielał mi slubu?
Będę wdzieczna za rady
__________________
"Najlepszym przyjacielem jest ten,kto nie pytając o powód Twojego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca Ci radość..."
dżacha86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 16:10   #2
Antilia
Uzależnienie
 
Avatar Antilia
 
Zarejestrowany: 2008-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 14 453
Dot.: W którym kościele ślub?

Nie wiem jak to tam z opłatami, ale teraz najcześciej ludzie robią wesela tam gdzie jest więcej gości, bo po prostu tak jest bardziej ekonomicznie
__________________

Ćwiczę z Ewką, bo nic się samo nie wydarzy!
Skalpel: 48 + 17
Skalpel II: 3

Bridezilla

Edytowane przez Antilia
Czas edycji: 2012-12-14 o 17:51
Antilia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 16:18   #3
dżacha86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 192
Dot.: W którym kościele ślub?

Właśnie o te sprawy ekonomiczny mi chodzi
Chodzi mi o to, ze bez sensu aby od tż jakieś 90 osób jechało do mnie, skoro od mnie mniej niż 30 wyjdzie...
__________________
"Najlepszym przyjacielem jest ten,kto nie pytając o powód Twojego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca Ci radość..."
dżacha86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 16:19   #4
Kyiia
Zakorzenienie
 
Avatar Kyiia
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 3 869
Dot.: W którym kościele ślub?

Cytat:
Napisane przez dżacha86 Pokaż wiadomość
Witam,
za jakiś czas chcemy z tż się pobrać. Jesteśmy z różnych miejscowości i tego problemu dotyczy moje pytanie: czy zasadą jest, że ślub powinien być w parafii panny młodej? A jeśli sprawa wygląda tak, że z mojej strony jest jakieś 3 razy mniej ludzi niż od chłopaka czy nie można postarać się o ślub w jego parafii? Czy to prawda, że wówczas oprócz opłaty za ślub w jego parafii musiałabym też płacić u siebie jakąś sumę jako że mój proboszcz "traci" na tym, że nie będzie udzielał mi slubu?
Będę wdzieczna za rady
W drugą stronę też to działa... Proboszcz młodego również "traci" skoro ślub w parafii młodej

Nie ma nacisku czy to kościół młodej, młodego czy jeszcze inny. Potrzeba tylko wszystkie dokumenty ze swoich parafii powyciągać i dostarczyć tam gdzie ma być uroczystość. Przyjęło się że zawsze ślub "u młodej", ale problemu nie powinni robić jeśli się chce gdzie indziej. Chociaż w sumie można na różnych księży trafić, jeden się zgodzi a drugi na każdym kroku będzie próbował problemy stwarzać. Najprościej iść, spytać i wyjaśnić jaka jest sytuacja.

Sama byłam na ślubie który odbywał się w parafii młodego, "bo dziadkowie bardzo chorzy i nie byłoby opcji przewiezienia ich do parafii młodej".
__________________
Jednego odesłano - i następnie stracono - za nieudaną próbę zabójstwa wyższego rangą studenta, drugi został zabity na arenie w czasie ćwiczeń, a trzeci umarł z przyczyn naturalnych - sztylet w sercu naturalnie powoduje śmierć.

Kyiia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 17:52   #5
magnusia
Zakorzenienie
 
Avatar magnusia
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 7 496
Dot.: W którym kościele ślub?

Cytat:
Napisane przez dżacha86 Pokaż wiadomość
Witam,
za jakiś czas chcemy z tż się pobrać. Jesteśmy z różnych miejscowości i tego problemu dotyczy moje pytanie: czy zasadą jest, że ślub powinien być w parafii panny młodej? A jeśli sprawa wygląda tak, że z mojej strony jest jakieś 3 razy mniej ludzi niż od chłopaka czy nie można postarać się o ślub w jego parafii? Czy to prawda, że wówczas oprócz opłaty za ślub w jego parafii musiałabym też płacić u siebie jakąś sumę jako że mój proboszcz "traci" na tym, że nie będzie udzielał mi slubu?
Będę wdzieczna za rady

ja jestem z parafii A , mo mąż z parafii B a ślub braliśmy w parafii C Wybraliśmy parafię C bo kościół był piękny i blisko sali weselnej.
W mojej parafii załatwiliśmy wszystkie formalności i tzw licencję czyli zgodę na ślub w innej parafii.
Nic ani w mojej ani w męża nie płaciliśmy (oprócz zapowiedzi) ale słyszałam, że w niektórych regionach w parafiach młodych płaci się tzw "półślubek"w wysokości połowy opłaty za ślub w parafii gdzie się odbędzie.
Najlepiej zapytaj księdza i wszystko wyjaśnij
__________________
16.06.2012
magnusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-14, 22:53   #6
Malgos_12
Zakorzenienie
 
Avatar Malgos_12
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 13 556
Dot.: W którym kościele ślub?

Ja też nic nie płaciłam za licencję, choć u mnie pewnie troszkę inna sytuacja bo mieszkam za granicą i tu też spisywałam swój protokół... ksiądz w mojej rodzinnej parafii próbował robić problemy przy odbiorze aktu chrztu (tzn był niesamowicie niemiły i czepiał się wszystkiego), ale za nic w świecie nie zapłaciłabym mu nawet złotówki bo i za co??
Jeśli ślub ma być w parafii jednego z młodych to nie ma problemu, gorzej jak w całkowicie innej parafii, teoretycznie księża nie mogą zakazać, ale robią czasem problemy i nie chcą owej licencji wypisać.

Edytowane przez Malgos_12
Czas edycji: 2012-12-14 o 22:54
Malgos_12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 08:42   #7
dezire
Zakorzenienie
 
Avatar dezire
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 3 555
Dot.: W którym kościele ślub?

Też jestem z parafii A, TZ z parafii B, a licencje wyrabiamy w parafii C (gdzie obecnie mieszkamy) na ślub w parafii D (czyli w kościele który wybralismy) tak doradził nam ksiądz na naukach przedmałżeńskich: wybierzcie księdza najsympatyczniejszego, który Wam w tym pomoże więc nie ma tu reguły który ksiądz powinien, albo w której parafii ślub.

Dziewczyny chciałam sie dowiedzieć: jakei znaczenie przy robieniu licencji i w ogóle w procesie "ślubnym" ma przyjęcie kolędy ? Akurat nie zderzyłam sie z tym problemem, bo tu gdzie obecnie mieszkamy kolęda była przyjęta, ale moja koleżanka miała duuuuże problemy z tego powodu że przez 8 lat nie przyjmowała kolędy (mieszkala w wielu miejscach) - to jakby "dowód" że sie przynalezy do Kościoła ?
__________________

2004 - Boisz się, że ludzie z internetu odnajdą cię w prawdziwym życiu.

2014 - Boisz się, że ludzie z prawdziwego życia odnajdą cię w internecie.



dezire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-12-15, 15:17   #8
dżacha86
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 192
Dot.: W którym kościele ślub?

Cytat:
Napisane przez Kyiia Pokaż wiadomość
W drugą stronę też to działa... Proboszcz młodego również "traci" skoro ślub w parafii młodej

Przyjęło się że zawsze ślub "u młodej", ale problemu nie powinni robić jeśli się chce gdzie indziej. Chociaż w sumie można na różnych księży trafić, jeden się zgodzi a drugi na każdym kroku będzie próbował problemy stwarzać. Najprościej iść, spytać i wyjaśnić jaka jest sytuacja.
Niby zdaję sobie sprawę, że proboszcz z parafii młodego też jakby "traci" na tym, że chłopak nie będzie brał ślubu u niego
Miałam na myśli raczej to, czy to że ślub z reguły bierze się w parafii młodej to nadal taka tradycja czy już przeżytek?
Chyba, że to faktycznie zależy od widzi mi się księdza...

Cytat:
Napisane przez magnusia Pokaż wiadomość
słyszałam, że w niektórych regionach w parafiach młodych płaci się tzw "półślubek"w wysokości połowy opłaty za ślub w parafii gdzie się odbędzie.
Też tak słyszałam ale nie wiem czy wszędzie tak jest?
I czy działa to w obie strony?
__________________
"Najlepszym przyjacielem jest ten,kto nie pytając o powód Twojego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca Ci radość..."
dżacha86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-15, 18:24   #9
Malgos_12
Zakorzenienie
 
Avatar Malgos_12
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 13 556
Dot.: W którym kościele ślub?

Dezire - my potrzebowaliśmy takie zaświadczenie o tym, że mama tż-ta potwierdza, że tż jest stanu wolnego (zamiast zapowiedzi), dokument ten powinno podpisać się w obecności księdza świadka, czyli teoretycznie on miał być tylko w chwili kiedy mama tż-ta to podpisuje, oczywiście pierwsza rzecz jaką sprawdził było czy była kolęda (tzn ile dali na kolędzie), potem 1000 niepotrzebnych pytań, już byłyśmy bliskie żeby wyjść, strasznie nieprzyjemny człowiek był z tego proboszcza, ale okazało się, że obydwoje znają pewnego księdza i proboszcz momentalnie zmienił gadkę...
Malgos_12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-17, 14:23   #10
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 247
Dot.: W którym kościele ślub?

My braliśmy ślub w całkowicie innej parafii niżeli moja i męża.
Protokół spisywaliśmy u mnie w parafii, a ksiądz potem przekazywał dalej te dokumenty. Było nam tak po prostu wygodniej, oboje znamy mojego proboszcza, który jest człowiekiem z powołania. Księdzu z parafii, gdzie braliśmy ślub się to nie podobało, bo jak to określił: "Nic nie będzie z tego mieć". Udostępnił kościół, protokołu nie spisał i nie poprowadził mszy, bo mieliśmy swojego zaprzyjaźnionego księdza. Troszkę problemów było, ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze

Cytat:
Dziewczyny chciałam sie dowiedzieć: jakei znaczenie przy robieniu licencji i w ogóle w procesie "ślubnym" ma przyjęcie kolędy ? Akurat nie zderzyłam sie z tym problemem, bo tu gdzie obecnie mieszkamy kolęda była przyjęta, ale moja koleżanka miała duuuuże problemy z tego powodu że przez 8 lat nie przyjmowała kolędy (mieszkala w wielu miejscach) - to jakby "dowód" że sie przynalezy do Kościoła ?
Masakra, o takie coś się czepiają?
Ciekawe co za niedługo jeszcze wymyślą...
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 247 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-17, 18:38   #11
magnusia
Zakorzenienie
 
Avatar magnusia
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 7 496
Dot.: W którym kościele ślub?

Cytat:
Napisane przez dezire Pokaż wiadomość
Dziewczyny chciałam sie dowiedzieć: jakei znaczenie przy robieniu licencji i w ogóle w procesie "ślubnym" ma przyjęcie kolędy ? Akurat nie zderzyłam sie z tym problemem, bo tu gdzie obecnie mieszkamy kolęda była przyjęta, ale moja koleżanka miała duuuuże problemy z tego powodu że przez 8 lat nie przyjmowała kolędy (mieszkala w wielu miejscach) - to jakby "dowód" że sie przynalezy do Kościoła ?

co za ludzie- masakra
u nas problemu nie było a nigdy nie wpuszczaliśmy księdza po kolędzie bo nas nigdy nie było. Nie mieliśmy żadnych problemow z tego powodu
__________________
16.06.2012
magnusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-12-19, 13:39   #12
Sehnsucht87
Rozeznanie
 
Avatar Sehnsucht87
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 618
Dot.: W którym kościele ślub?

Ja biorę ślub w parafii TŻta, właśnie ze względu ekonomicznego
Moja siostra, zrobiła podobnie, nikt o to nie miał pretensji.

Co do tych historii - to jakaś totalna masakra. Nie rozumiem, co ma kolęda do ślubu. Ważne że człowiek wierzy, chodzi do kościoła i przede wszystkim chce wziąć ślub kościelny, żeby było w zgodzie z wiarą.
No cóż, są różni księża. Jedni bardziej dzisiejsi, inni jakby zatrzymali się parę lat wstecz. Trzeba wziąć się w garść i nie dać się. W najgorszym wypadku można zmienić parafię
__________________
Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem,
lecz patrzeć razem w tym samym kierunku.
Sehnsucht87 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 18:59   #13
verumka
Wtajemniczenie
 
Avatar verumka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 2 200
Dot.: W którym kościele ślub?

Cytat:
Napisane przez dżacha86 Pokaż wiadomość
Miałam na myśli raczej to, czy to że ślub z reguły bierze się w parafii młodej to nadal taka tradycja czy już przeżytek?
Chyba, że to faktycznie zależy od widzi mi się księdza...
Nie od "widzi mi się" księdza, tylko od Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Kan. 1115 - Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej.


To, że częściej bierze się ślub w parafii Panny Młodej to tradycja i zwyczaj, nie ma żadnych przeszkód, jeśli ktoś chciałby brać ślub w parafii pana młodego. Co innego, kiedy chodzi o ślub z zupełnie innej parafii, z tym czasem mogą być problemy, to rzeczywiście może zależeć od "widzi mi się" proboszcza...
__________________


verumka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-12-20, 20:23   #14
Malgos_12
Zakorzenienie
 
Avatar Malgos_12
 
Zarejestrowany: 2011-02
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 13 556
Dot.: W którym kościele ślub?

U nas ciągle na kursie powtarzali, że trzeba na terenie danej parafii mieszkać przynajmniej 3 miesiące... ale mniejsza z tym...
z jednej strony ksiądz nie powinien robić żadnych problemów, ale licencję od niego trzeba zdobyć, bo inaczej ksiądz z tej parafii gdzie będzie się chciało ślub będzie miał "związane ręce"

PS>
Oczywiście w przypadku kiedy wybieramy sobie jakąś parafię, ale żadne z nas w niej nie mieszka
Malgos_12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:35.