Nadwrażliwość na gluten? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-08-29, 13:24   #1
axn22
Zakorzenienie
 
Avatar axn22
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 5 086

Nadwrażliwość na gluten?


Od pewnego czasu zastanawiam się czy mogę mieć problem z nietolerancją glutenu. Nie, nie przez obecną "modę" a objawy, które zaostrzyły się ok rok temu.

Po ustabilizowaniu się organizmu po ciąży i karmieniu, zaczęły się u mnie problemy ze skórą. Skóra rogowacieje na kostce stopy, pęka i łuszczy się na palcu dłoni i kolanie. Dermatolog nie widzi przyczyny, potrafię to załagodzić odpowiednimi kremami ale nic więcej. Wygląda to okropnie

Zaczęłam więc obserwować swój organizm. Zmiany nasilały się 1-2 dni po spożyciu jakiejś 'bomby glutenowej' np tradycyjnego ciasta na urodzinach czy pizzy. Wszystko czerwone, swędzące...
Na co dzień w domu mąki pszennej nie używam, zastępuję bardziej wartościowymi ale co kilka dni coś się zawsze pojawi np kromka chleba czy kawałek ciasta. Nie znalazłam żadnej innej zależności z jedzeniem. Morfologia ok, tarczyca idealna. Zrobiłam sobie podstawowe 'glutenowe' badania i na szczęście wyszły negatywne. Czekam w kolejce do alergologa żeby zrobić kolejne badania i odrzucić alergie.

Inne życiowe objawy i problemy: migreny, słabe zęby, PCOS, częste wzdęcia, afty

Z jednej strony, po odrzuceniu glutenu, objawy ustępują i skóra wygląda lepiej. Z drugiej, odrzucając gluten, odrzucam tak naprawdę wszystkie niezdrowe rzeczy więc nie mam pewności czy to zasługa braku glutenu (czyli na rzeczy byłaby nieceliakalna nadwrażliwość) czy po prostu zdrowej diety

Zastanawiam się jak do tego podejść. Jakie badania można by tu zrobić żeby znaleźć przyczynę takich dziwnych problemów skórnych...
axn22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-09-01, 14:09   #2
Mini1991
Zakorzenienie
 
Avatar Mini1991
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 4 846
Dot.: Nadwrażliwość na gluten?

Czesc
powodow moze byc milion.. niestety ale to chyba juz wiesz.

Większosc ludzi slabo reaguje na gluten...
Obserwuj swój organizm i to co jesz.
Wyklucz produkty po ktorych faktycznie sie ciężko czujesz bądz chociaz je ogranicz

Nie jestem rowniez za tym, zeby wykluczac gluten calkowicie z diety (chyba ze mamy do czynienia z jednstką chorobową) bo to dopiero prowadzi do nietolerancji i pozniej jak chcemy zjesc cos z glutenem to zaczyna się problem

Na Twoim miejscu zrobilabym porządek z jelitami i sprawdzila czy po tym bedzie lepiej

pozdrawiam
__________________
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/kalinowskaiza/
Mini1991 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-09-01 15:09:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 17:01.