zgoda na wykorzystanie wizerunku - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-10-12, 15:50   #1
aniyam
Szanelowa Madżesti
 
Avatar aniyam
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: to tu to tam :)
Wiadomości: 34 678
GG do aniyam
Question

zgoda na wykorzystanie wizerunku


mam do Was pytanie, poszukuję informacji kiedy należy spisać taki dokument tzn. zgodę na wykorzystanie wizerunku, nie jestem profesjonalistą raczej amatorem fotografii, często pstrykam foty przygodnie spotkanym ludziom, chciałabym umieścić je na necie jako portfolio lub chociażby np na wizażu żeby zaczerpnąć opinii na ich temat ( oczywiście na temat fot a nie ludzi fotografowanych ) ale nie chce mieś w razie czego jakichś nieprzyjemności. Czy jako amator muszę mieć taki dokument, czy mogę umieścić takie zdjęcia na necie bez zgody i wiedzy fotografowanych osób, nie będzie to w ramach zarobku, nie będę miała z tego żadnych profitów. I co ze zdjęciami sportowców i np artystów bo takowe też posiadam i nie wiem czy mogę je umieścić. Jestem wykonawcą i właścicielem tych fotek, n ie umieszczam ich w celach zarobkowych . Wiem, że jest jakaś różnica między osobami publicznymi a zwykłymi ale nie bardzo kojarzę co i jak. Pomozecie w tym temacie??
__________________
Kiedy kobieta nie może zdecydować się pomiędzy dwiema sukienkami, kupuje wszystkie trzy!!!

"Cały cud życia polega na tym, że wszystko, co ważne, zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie.Wszystko ma swoją przyczynę i skutek. I jest po coś."


Edytowane przez aniyam
Czas edycji: 2010-10-12 o 15:51
aniyam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-13, 14:32   #2
ka_tula
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: wstyd się przyznać... Starachowice ... ;)
Wiadomości: 360
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

Nieważne w jakim celu jeżeli umieszczasz gdzieś zdjęcie osoby z rozpoznawalną twarzą musisz mieć jej zgodę (najlepiej na piśmie).

Inaczej jest to bezprawne wykorzystanie wizerunku.

chyba, że jest to zdjęcie tłumu ale tu pojawia sie problem w definicji
Polecam lekturę pisma dfv - (trzy miesiace do tyłu o ile mnie pamięć ne myli) tam było wszystko wytłumaczone.

Edytowane przez ka_tula
Czas edycji: 2010-10-13 o 14:34
ka_tula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-13, 15:03   #3
sanderus
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-08
Wiadomości: 34
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

Jeszcze oczywiście jak robisz jej zdjęcia to w umowie możesz zawrzeć podpunkt że wyraża zgodę na to abyś wykorzystywał jej wizerunek
sanderus jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-13, 17:22   #4
aniyam
Szanelowa Madżesti
 
Avatar aniyam
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: to tu to tam :)
Wiadomości: 34 678
GG do aniyam
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

Cytat:
Napisane przez ka_tula Pokaż wiadomość
Nieważne w jakim celu jeżeli umieszczasz gdzieś zdjęcie osoby z rozpoznawalną twarzą musisz mieć jej zgodę (najlepiej na piśmie).

Inaczej jest to bezprawne wykorzystanie wizerunku.

.
no włąsnie nie do końca jest to prawda, znalazłam ustawę Zasady rozpowszechniania wizerunku zostały unormowane w art. 81 ustawy – Prawo autorskie (pr. aut.). Art. 83 pr. aut. W zw. z art. 78 pr. aut. reguluje natomiast konsekwencje
naruszenia prawa do wizerunku

w skrócie Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
pkt. 1
osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,

pkt. 2
osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


ale nie wiem czy to też się odnosi do celów niezarobkowych i czy mogę np na swoim blogu czy stronie www umieścić np foto piłkarza, który idzie ulicą bez piłki czy stroju piłkarskiego itp

polecam artykuły:
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-262-0.php
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/o...63-2--1-d.html
__________________
Kiedy kobieta nie może zdecydować się pomiędzy dwiema sukienkami, kupuje wszystkie trzy!!!

"Cały cud życia polega na tym, że wszystko, co ważne, zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie.Wszystko ma swoją przyczynę i skutek. I jest po coś."

aniyam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 08:01   #5
ka_tula
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2006-10
Lokalizacja: wstyd się przyznać... Starachowice ... ;)
Wiadomości: 360
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

zawsze możesz wrzucić i czekać na reakcję jak nie dostaniesz pozwu znaczy się można ;p

z tego co wiem artysta/osoba publiczna gdy nie wykonuje swoich obowiązków/pracy jest osoba prywatną.
ka_tula jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-14, 10:25   #6
aniyam
Szanelowa Madżesti
 
Avatar aniyam
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: to tu to tam :)
Wiadomości: 34 678
GG do aniyam
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

Cytat:
Napisane przez ka_tula Pokaż wiadomość
zawsze możesz wrzucić i czekać na reakcję jak nie dostaniesz pozwu znaczy się można ;p

.
hahahah no właśnie chciałabym tego uniknąć
__________________
Kiedy kobieta nie może zdecydować się pomiędzy dwiema sukienkami, kupuje wszystkie trzy!!!

"Cały cud życia polega na tym, że wszystko, co ważne, zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie.Wszystko ma swoją przyczynę i skutek. I jest po coś."

aniyam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-28, 14:16   #7
Arbuzanka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 12
Dot.: zgoda na wykorzystanie wizerunku

Faktycznie te dwie ustawy są słuszne. Możesz umieszczać zdjęcia osób powszechnie znanych i osób "na imprezach" publicznych.

Mimo wszystko na zabezpieczenie fajnie jest spisać umowę. Co do pozowania osób "prywatnych" - najlepiej im zapłać chociażby 10 zł i zawrzyj w umowie, że zgadzają się na niekomercyjne i komercyjne wykorzystanie ich wizerunku. Wtedy nie mogą Cię pozwać, bo wzięły kasę (w świetle prawa nie ważne ile). Im więcej szczegółów spiszesz w umowie, tym lepiej dla Ciebie, bo w razie ciągania się po sądach, wszystko jest spisane. Obie strony wiedzą, co podpisują.
Arbuzanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:27.