złożenie skargi na pracodawcę - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-08-12, 14:12   #1
ptakassia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 101

złożenie skargi na pracodawcę


Witam, dziewcyzny mam tai problem.
Mam 19 lat, pracowałam przez prawie 2 miesiące w pewnym miejscu (nie byłam zatrudniona na żadną umowę, jak i pozostałe dziewczyny). Po mojej rezygnacji doszło do konfliktu między mną a pracodawcą, w wyniku czego pracodawca nie chce mi wypłacic pieniędzy za ostatni tydzien pracy. Nie chcę tak tego zostawic. Jak wygląda zgłaszanie skargi na pracodawcę do inspekcji pracy czy urzędu skarbowego? ( nie chodzi o zgłoszenie skargi o niewypłacenie pieniędzy, ale o zatrudnianie pracowników na czarno, tuszowanie dochodów (brak kasy fiskalnej). Mam nadzieję , ze pomożecie.
__________________
Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.



ptakassia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 15:00   #2
anka_res
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-06
Lokalizacja: RzeszUFF
Wiadomości: 7 528
Dot.: złożenie skargi na pracodawcę

Co do PIP, niestety nie pomogę, a co do US, ja nie wiem czy odważyłabym się tam zgłosić, przynajmniej pod własnym nazwiskiem. Z tej przyczyny, że to Ty również uchyliłaś się od obowiązku podatkowego - pracując na czarno. Może ktoś bardziej obcykany w przepisach karno-skarbowych rzuci trochę światła na ewentualne konsekwencje, ale na Twoim miejscy przynajmniej zweryfikowałabym to, zanim udałabym się do US.

Anonim może być bezpieczniejszy?

Edytowane przez anka_res
Czas edycji: 2011-08-12 o 15:02
anka_res jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 15:07   #3
ptakassia
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 1 101
Dot.: złożenie skargi na pracodawcę

Tak, chciałabym anonimowo, jeśli chodzi o PIP to właśnie przeczytałam, że można nawet maila wysłac, wszystko jest anonimowo, nie wiem jak to wygląda w US. Mam nadzieję, że ktoś tutaj mi coś podpowie
__________________
Live as if you were to die tomorrow. Learn as if you were to live forever.



ptakassia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-12, 17:28   #4
paczanga
Zadomowienie
 
Avatar paczanga
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 1 341
Dot.: złożenie skargi na pracodawcę

W PIP anonimy są ignorowane o ile nie dotyczą bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pracowników. Musiałabyś się podpisać z imienia i nazwiska oraz podać swój adres, Twoje dane nie byłyby udostępnione pracodawcy. Jeśli praca dotyczy tylko dwóch ostatnich miesięcy to pewnie mogłabyś sama odprowadzić podatek (poprawcie mnie jeśli się mylę) + ew. czynny żal + załączona informacja, że wynika to z tego, że taki a taki pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne oraz z zaliczek na podatek dochodowy.
Co do ostatniego wynagrodzenia - to pip albo sąd pracy.
paczanga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-08-14, 08:33   #5
rozi2807
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Zielona Góra
Wiadomości: 4
Dot.: złożenie skargi na pracodawcę

Nie zawsze PIP ignoruje anonimy. Pracuję w firmie, która od maja 2011 r. ma juz trzecią kontrolę z PIP w związku z nieterminowym wypłacaniem wynagrodzenia. Dwie poprzednie skargi były anonimowe. Możesz spokojnie złożyć do PIP skargę na pracodawcę i dokładnie opisać sytuację, jeżeli takich sytuacji jest więcej to zareagują szybko.
Do US też możesz napisać skargę i podpisać się jako klient, że nie są wydawane paragony i np. nie ma mozliwości zareklamowania uszkodzonego towaru. Jeżeli US przyjdzie na kontrolę i stwierdzi nieprawidłowości, np.brak kasy fisklanej, nieodprowadzanie podatku to pracownicy konsekwencji nie poniosą. Przesłuchają Was odnośnie wypłat wynagrodzenia ale napewno nie wyciągną konsekwencji wobec pracownika za to, że pracodawca nie odprowadza podatku do wynagrodzeń do US. Tak samo za brak kasy fisklanej nie wyciągną wobec "szeregowego" pracownika konsekwencji, nie maja podstaw. Za wszelkie nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych odpowiada właściciel, zarząd lub inna osoba upoważniona
rozi2807 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:45.