Matura 2015- biologia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-08-31, 09:48   #1
moja imaginacja
Zakorzenienie
 
Avatar moja imaginacja
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: De
Wiadomości: 9 061

Matura 2015- biologia


Hej
Chciałabym się poradzić. Jestem w LO na profilu humanistycznym (nie wybrałam go, bo "nie wiedziałam co ze sobą zrobić" - na prawdę lubiłam polski, lubię pisać, i dobrze mi to idzie, zawsze z polskiego 4 lub 5) no ale, niestety po 1 klasie okazało się, że z moją nauczycielką od j. polskiego będzie w ogóle ciężko zdać maturę, a co dopiero udać się gdzieś dalej
Przemyślałam to trochę, i parę miesięcy przed wakacjami uznałam, że pasjonuje mnie biologia i z miłą chęcią udałabym się potem na studia z tym związane (kosmetologia lub fizjoterapia). W związku z tym muszę zdawać maturę z biologii, a mój rocznik może ją zdawać tylko na poziomie rozszerzonym.
Zaznaczam - nie przeniosę się do innej klasy.

Chcę chodzić na korepetycje- pod kątem matury - ale dopiero, jak sama opracuję trochę materiał.
Kupiłam vademecum maturzysty, jedno z polecanych. I głównie mój problem polega na tym, że nie wiem jak się uczyć. Nie umiem przyswajać informacji z książki, więc pomyślałam, że informacje z vademecum będę pisać w zeszycie w taki sposób, z jakiego najłatwiej się nauczę.
No i teraz - wiem, że biologię trzeba zrozumieć, te wszystkie procesy itp i staram się to robić, ale wydaje mi się, że nie przyswoję tych informacji od samego zrozumienia - po miesiącu już nie będę pamietać.

Dlatego może dziwne pytanie, ale jak się do tego wszystkiego zabrać? Może ktoś uczył się do matury z biologii i może coś poradzić?
moja imaginacja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 10:07   #2
natkawes
Raczkowanie
 
Avatar natkawes
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 30
Dot.: Matura 2015- biologia

W tym roku zdawałam maturę rozszerzoną z biologii oraz chemii. Jeszcze na początku trzeciej klasy LO byłam pewna, że chcę iść na chemię kosmetyczną. W deklaracji wpisałam biologię tylko po to, by mieć więcej pkt do stypendium.
W lutym mieliśmy maturę próbną z chemii. Poszła mi strasznie słabo. Wtedy to się obudziłam i stwierdziłam, że kompletnie się do tego nie nadaje. Niecały miesiąc przed maturą zaczęłam się uczyć. Miałam tylko podręczniki z Operonu oraz vademecum. Analizowałam każdy podręcznik bardzo dokładnie. Dzień przed maturą jedynie sobie wszystko powtórzyłam. Zdałam rozszerzenie na ponad 50%.
Jak widać wystarczy miesiąc by ogarnąć ten materiał na poziomie średnim.
natkawes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 10:20   #3
Isialina
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 17
Dot.: Matura 2015- biologia

Ja bym radziła pracować jak najwięcej na zbiorach zadań, ćwiczeniach, a jak najmniej na suchej treści. Wracaj do zadań po kilku miesiącach, zobacz, czy nadal umiesz je rozwiązywać. No i przede wszystkim arkusze maturalne z poprzednich lat, jest ich mnóstwo. Jak przerobiłabyś je wszystkie od deski do deski to maturę możesz spokojnie dobrze znać. Te zadania sie powtarzają co roku, tyle że w lekko zmienionej formie
Isialina jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 10:26   #4
moja imaginacja
Zakorzenienie
 
Avatar moja imaginacja
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: De
Wiadomości: 9 061
Dot.: Matura 2015- biologia

Cytat:
Napisane przez Isialina Pokaż wiadomość
Ja bym radziła pracować jak najwięcej na zbiorach zadań, ćwiczeniach, a jak najmniej na suchej treści. Wracaj do zadań po kilku miesiącach, zobacz, czy nadal umiesz je rozwiązywać. No i przede wszystkim arkusze maturalne z poprzednich lat, jest ich mnóstwo. Jak przerobiłabyś je wszystkie od deski do deski to maturę możesz spokojnie dobrze znać. Te zadania sie powtarzają co roku, tyle że w lekko zmienionej formie
No tak, to wiem
ale nie mam zbyt dużej wiedzy - najwięcej pamiętam nt genetyki i biotechnologii, dlatego najpierw chyba powinnam się pouczyć z tego repetytorium, a potem zabrać się za zadania itd?
moja imaginacja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 10:40   #5
Adne
Raczkowanie
 
Avatar Adne
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 364
Dot.: Matura 2015- biologia

Cytat:
Napisane przez moja imaginacja Pokaż wiadomość
No tak, to wiem
ale nie mam zbyt dużej wiedzy - najwięcej pamiętam nt genetyki i biotechnologii, dlatego najpierw chyba powinnam się pouczyć z tego repetytorium, a potem zabrać się za zadania itd?
Ja w ogóle nie ogarniam tej nowej podstawy, ale Wy macie zakres materiału taki sam jak wcześniej?
Generalnie na rozszerzeniu zawsze jest/było(?) dużo tematyki ze starej III klasy, w to się wlicza królestwo roślin, zwierzęta. Na tym bym się radziła skupić, jeśli ta matura będzie wyglądała podobnie. 2 lata to sporo czasu na naukę.
Odnośnie nauki, najlepiej jest przerobić materiał, potem dla utrwalenia zadania i od czasu do czasu wracać do tego i powtarzać. Ja nie mogę dać innej rady, bo sama siedziałam i ryłam z repetytorium. Zrozumienie to jedno, ale nazwy własne, kolejności procesów, to jest wszystko do wyrycia.
Dasz radę. A korki to bardzo dobry pomysł.
__________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku,
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie – nieskończoność czasu.
Adne jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 10:45   #6
moja imaginacja
Zakorzenienie
 
Avatar moja imaginacja
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: De
Wiadomości: 9 061
Dot.: Matura 2015- biologia

Cytat:
Napisane przez Adne Pokaż wiadomość
Ja w ogóle nie ogarniam tej nowej podstawy, ale Wy macie zakres materiału taki sam jak wcześniej?
Generalnie na rozszerzeniu zawsze jest/było(?) dużo tematyki ze starej III klasy, w to się wlicza królestwo roślin, zwierzęta. Na tym bym się radziła skupić, jeśli ta matura będzie wyglądała podobnie. 2 lata to sporo czasu na naukę.
Odnośnie nauki, najlepiej jest przerobić materiał, potem dla utrwalenia zadania i od czasu do czasu wracać do tego i powtarzać. Ja nie mogę dać innej rady, bo sama siedziałam i ryłam z repetytorium. Zrozumienie to jedno, ale nazwy własne, kolejności procesów, to jest wszystko do wyrycia.
Dasz radę. A korki to bardzo dobry pomysł.
cyt. z repetytorium (o nowej maturze): podczas egzaminu sprawdzane będą umiejętności krytycznej analizy informacji, rozumowania i argumentowania w zakresie zdobytych informacji oraz znajomość m.in. różnorodności biologicznej, procesów biologicznych, budowy i funkcjowania organizmów, a także metodyki badań biologicznych.
Więc chyba zakres materialu jest taki sam albo bardzo podobny
moja imaginacja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 11:38   #7
201605300922
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 6 282
Dot.: Matura 2015- biologia

Nie należy się uczyć z repetytoriów, jak nazwa wskazuje, one są do szybkich powtórek materiału, czyli gdy już go umiesz i rozumiesz. Podręczniki, ot i co. Ja się uczyłam z operonu, do tego stary operon z ,,tulipanem" (lepiej napisane, więcej informacji) + ,,Jedność i różnorodność", do tego mnóstwo matur i zbiorów -> 93% z biologii R I lepiej unikać przepisywania podręcznika, to wyłącznie strata czasu, a jak się ma taki nawyk, to potem na studiach (gdzie naprawdę do jednego egzaminu jest zazwyczaj więcej materiału niż do matury z biologii) ma się problem. Notatki należy robić albo jak się ma na to czas (czyli na lekcji), albo gdy jakiegoś zagadnienia bez tego nie ogarniemy np. ja sobie zawsze rozrysowywałam cykle u roślin, obieg azotu.

Nawiasem mówiąc, na kosmetologię - z tego co wiem - bez chemii nie ma co startować, jeśli myślisz o uczelni medycznej. Chyba, że coś się zmieniło, to wtedy przepraszam

Ja osobiście nawet jednego repetytorium nie miałam. A w operonie - z tego, co analizowałam z nauczycielką - naprawdę było trochę błędów. I z mojej klasy nikt, kto rozwalił maturę powyżej 80%, nie uczył się z repetytorium, dla mnie osobiście to jest pójście na łatwiznę, co niekoniecznie potem procentuje. Uczenie się z tak skondensowanych informacji powoduje właśnie takie wrażenie chaosu. W podręcznikach jest to przekazane w bardziej, moim zdaniem, przystępnej formie.
201605300922 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-08-31, 12:43   #8
moja imaginacja
Zakorzenienie
 
Avatar moja imaginacja
 
Zarejestrowany: 2010-09
Lokalizacja: De
Wiadomości: 9 061
Odp: Dot.: Matura 2015- biologia

Cytat:
Napisane przez Nadis Pokaż wiadomość
Nie należy się uczyć z repetytoriów, jak nazwa wskazuje, one są do szybkich powtórek materiału, czyli gdy już go umiesz i rozumiesz. Podręczniki, ot i co. Ja się uczyłam z operonu, do tego stary operon z ,,tulipanem" (lepiej napisane, więcej informacji) + ,,Jedność i różnorodność", do tego mnóstwo matur i zbiorów -> 93% z biologii R I lepiej unikać przepisywania podręcznika, to wyłącznie strata czasu, a jak się ma taki nawyk, to potem na studiach (gdzie naprawdę do jednego egzaminu jest zazwyczaj więcej materiału niż do matury z biologii) ma się problem. Notatki należy robić albo jak się ma na to czas (czyli na lekcji), albo gdy jakiegoś zagadnienia bez tego nie ogarniemy np. ja sobie zawsze rozrysowywałam cykle u roślin, obieg azotu.

Nawiasem mówiąc, na kosmetologię - z tego co wiem - bez chemii nie ma co startować, jeśli myślisz o uczelni medycznej. Chyba, że coś się zmieniło, to wtedy przepraszam

Ja osobiście nawet jednego repetytorium nie miałam. A w operonie - z tego, co analizowałam z nauczycielką - naprawdę było trochę błędów. I z mojej klasy nikt, kto rozwalił maturę powyżej 80%, nie uczył się z repetytorium, dla mnie osobiście to jest pójście na łatwiznę, co niekoniecznie potem procentuje. Uczenie się z tak skondensowanych informacji powoduje właśnie takie wrażenie chaosu. W podręcznikach jest to przekazane w bardziej, moim zdaniem, przystępnej formie.
No wlasnie kosmetologia to jest cos co hmmm chcialabym studiowac itd ale raczej wiem ze zdecyduje sie na co innego bo chemia to nie dla mnie, jakies podstawy itd to tak ale nic wiecej.
Ja mam vademecum z adamantan, Ewa Pylka-Gutowska. Czytalam o nim same pozytywne opinie.

Wysłane z aplikacji mobilnej Wizaz Forum.
moja imaginacja jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-08-31, 13:15   #9
Aleszka
Przyczajenie
 
Avatar Aleszka
 
Zarejestrowany: 2012-03
Lokalizacja: Ktw
Wiadomości: 20
Dot.: Matura 2015- biologia

Moja imaginacjo, byłam DOKŁADNIE w takiej samej sytuacji jak Ty, ale 5 lat temu. Dokładnie. W trzeciej klasie postanowiłam zdawać maturę z biologii i chemii i na humanie się wszyscy w głowę pukali. Najważniejsze to uwierzyć w siebie. Po drugie: bierz książki do rozszerzonej biologii, ryzę papieru i czerwony długopis [kolor czerwony ułatwia zapamiętywanie - ponoć nawet o 50%] i SYSTEMATYCZNIE notuj. Czytasz rozdział, bierzesz kartkę, opisujesz sobie co to za dział, jakie zagadnienie i zapisujesz swoimi słowami. Jeśli się przypilnujesz i będziesz do tego raz w tygodniu powtarzać wiedzę z całego tygodnia notowania, nie będziesz miała problemu z maturą.
Tym sposobem ja swoją zdałam na, bodajże, 68%, dostałam się na studia [Biologię] i szczęśliwie je skończyłam.
Więc i Tobie się uda! Powodzenia!
__________________
Aleszka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-11-01, 15:14   #10
didaska
Raczkowanie
 
Avatar didaska
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 452
Dot.: Matura 2015- biologia

Ja polecam robić zadania maturalne Kup zbiory WItowskiego i pracuj,najlepiej przerób wszystkie części po kilka razy, ja jestem w 2 klasie LO na profilu biol-chem,choć jestem w 100% humanistką i wiem,że muszę mocno przyłożyć się do nauki. Także powodzenia nam!
__________________
'Jeśli myślisz,że potrafisz lub jeśli myślisz,że nie potrafisz-masz rację'


didaska jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-25, 21:52   #11
Anfer
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 2
Dot.: Matura 2015- biologia

Hej, hej : D
Potrzebuję dowiedzieć się jaki to zbiór zadań. Jeśli ktoś wie, proszę o odpowiedź, bardzo mi na tym zależy
http://m.ocdn.eu/_m/902f98cdffa8a957...4fb3,62,37.jpg
Z góry dziękuję.
Anfer jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2016-03-27, 23:31   #12
Qassais
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2016-03
Wiadomości: 2
Dot.: Matura 2015- biologia

Hej, ja tez miałam sporo stresu zwiaznego z nauka do matury a potem z rekrutacja na studia. Najważniejsze to nauka regularnie i odpowiednie dawkowanie wiedzy, nic na raz i nic na sile. Dzisiaj jestem na wymarzonej medycynie oferuje bardzo dobre notatki/materiały z biologii w formie PDF (nie odręczne tylko w elektronicznej formie), pogrupowane działani wraz z obrazkami i super schematami i pytaniami po każdym dziale dzięki którym jestem dzisiaj na tych studiach. Napisz na qassais@gmail.com pozdr. Kasia
Qassais jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-03-28 00:31:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:30.