Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe

Notka

Forum plotkowe Zapraszamy do plotkowania. Na forum plotkowym nie musisz się trzymać tematyki urodowej. Tutaj porozmawiasz o wszystkim co cię interesuje, denerwuje i zadziwia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-11-14, 15:20   #1
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032

Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?


Zainspirowana dyskusjami różnorakimi jakie ostatnio mam na zajęciach, chciałabym poznać Wasza odpowiedź i opinię drogie wizażanki na pytanie:

czy uważasz, że kościół w Polsce jest sprawcą/ przyczynił się do homofobii i seksizmu?
czy mimo tego, że oficjalnie nasze państwo jest świeckie, można uznać je jednak za państwo teokratyczne?


i tu jeszcze do dyskusji cytat z Katechizmu Kościoła Katolickiego (bo to on jest wykładnią dla katolików, a nie Biblia):

"ZnacznaPewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej;Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować jete osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji."

To jest wersja z 1998r bodajże, to co jest na czerwono pochodzi z wcześniejszej wersji.
Mam wrażenie,że kościół się cofa...No i co to jest niesłuszna dyskryminacja?
Znaczy ni mniej ni więcej, że istnieje dyskryminacja słusza.

Mam nadzieję, że nie wkładam kija w mrowisko, dyskusje o religii są trudne acz bardzo ciekawe,wszystko zależy od poziomu dyskutantów, a tu akurat myślę że nie ma z tym problemu

P.S: wiem ,że istnieją wątki o homoseksualistach, kościele i feminiźmie,ale interesuje mnie konkretna dyskusja na przedstawione wyżej pytanie, dlatego pozwoliłam sobie założyć nowy wątek.
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat





Edytowane przez yoona
Czas edycji: 2008-11-14 o 16:43
yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 15:34   #2
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Oczywiście, że polski Kościół jako instytucja jest nietolerancyjny, homofobiczny, seksistowski. I zacorany do tego. Ciaśniutkie umysły nim rządzą, które pragnął coraz większej władzy nad ludźmi. I dlatego Kościół uwielbiam wyłącznie jako piękne budowle
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:10   #3
Narek
Zakorzenienie
 
Avatar Narek
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mrozy
Wiadomości: 9 046
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Mnie ksiądz z mojej parafii ostatnio powiedział, że homoseksualizm to choroba i zboczenie, więc... ekhm.
__________________
17.12.2007- Walka o zdrowe i piękne mo-hery Moja pielęgnacja-> klik!
Przewodnik po olejowaniu!
Profil na Endo

TF, CE, obwodówka- zrobione
Bieganie + Turbo Ewy Ch.
Narek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:12   #4
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Narek Pokaż wiadomość
Mnie ksiądz z mojej parafii ostatnio powiedział, że homoseksualizm to choroba i zboczenie, więc... ekhm.
No wiesz, biologiczka z mojej szkoły uważa, że homoseksualizm to choroba i należy ją leczyć
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:12   #5
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Narek Pokaż wiadomość
Mnie ksiądz z mojej parafii ostatnio powiedział, że homoseksualizm to choroba i zboczenie, więc... ekhm.
ten pogląd to jest niestety dość powszechny i to nie tylko wśród katolików..
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:17   #6
Narek
Zakorzenienie
 
Avatar Narek
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Mrozy
Wiadomości: 9 046
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9715765]No wiesz, biologiczka z mojej szkoły uważa, że homoseksualizm to choroba i należy ją leczyć[/quote]
Pytanie tylko: jak? Bo, szczerze, nie wyobrażam sobie tego

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
ten pogląd to jest niestety dość powszechny i to nie tylko wśród katolików..
Wiem o tym, ale spotykałam się z tą opinią głównie z ludźmi, którzy mają jakieś homofobowe zapędy.
Ale żeby ksiądz tak się wypowiedział?
__________________
17.12.2007- Walka o zdrowe i piękne mo-hery Moja pielęgnacja-> klik!
Przewodnik po olejowaniu!
Profil na Endo

TF, CE, obwodówka- zrobione
Bieganie + Turbo Ewy Ch.
Narek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:27   #7
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

są ośrodki i grupy, bodajże grupa Odwaga, które prowadza terapię osób homoseksualnych i podobno odnoszą efekty. IMHO jst to niedorzeczne

edit: o znalzlam nawet:

http://www.odwaga.oaza.pl/homepage.html
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat





Edytowane przez yoona
Czas edycji: 2008-11-14 o 16:29
yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-11-14, 16:40   #8
Aramintha
Wtajemniczenie
 
Avatar Aramintha
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Bywa tu, bywa tam, bywa też gdzie indziej...
Wiadomości: 2 110
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość

czy uważasz, że kościół w Polsce jest sprawcą/ przyczynił się do homofobii i seksizmu?
czy mimo tego, że oficjalnie nasze państwo jest świeckie, można uznać je jednak za państwo taoistyczne?

Chodziło Ci chyba o państwo teokratyczne? Taoizm to system filozoficzno-religijny wywodzący się z Chin i w Polsce nie ma on raczej zbyt wielu zwolenników.

Edytowane przez Aramintha
Czas edycji: 2008-11-14 o 16:42
Aramintha jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 16:42   #9
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Aramintha Pokaż wiadomość
Chodziło Ci chyba o państwo teokratyczne? Taoizm to system filozoficzno-religijny wywodzący się z Chin i w Polsce nie ma on raczej zbyt wielu zwolenników.
tfu, no jasne ze takcos mnie przycmilo widocznie. juz poprawiam i dzieki
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 17:15   #10
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9715765]No wiesz, biologiczka z mojej szkoły uważa, że homoseksualizm to choroba i należy ją leczyć[/quote]

Cytat:
Napisane przez Narek Pokaż wiadomość
Mnie ksiądz z mojej parafii ostatnio powiedział, że homoseksualizm to choroba i zboczenie, więc... ekhm.
Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
ten pogląd to jest niestety dość powszechny i to nie tylko wśród katolików..
Cytat:
Napisane przez Narek Pokaż wiadomość
Pytanie tylko: jak? Bo, szczerze, nie wyobrażam sobie tego

Wiem o tym, ale spotykałam się z tą opinią głównie z ludźmi, którzy mają jakieś homofobowe zapędy.
Ale żeby ksiądz tak się wypowiedział?
Homoseksualizm zostal wykreslony z listy chorob psychicznych w 1973r. przez Amerykanskie Towarzystwo Psychiatryczne, a przez WHO w 1990r. i chyba nie byly to decyzje jednoglosne; jakis czas temu widzialem opinie jednego z amerykanskich psychiatrow, ktory twierdzil, ze na gremium byly wywierane naciski - zrodla niestety nie pamietam. Mysle ze tak moga byc motywowane takie opinie?


Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
Zainspirowana dyskusjami różnorakimi jakie ostatnio mam na zajęciach, chciałabym poznać Wasza odpowiedź i opinię drogie wizażanki na pytanie:

czy uważasz, że kościół w Polsce jest sprawcą/ przyczynił się do homofobii i seksizmu?
czy mimo tego, że oficjalnie nasze państwo jest świeckie, można uznać je jednak za państwo teokratyczne?

i tu jeszcze do dyskusji cytat z Katechizmu Kościoła Katolickiego (bo to on jest wykładnią dla katolików, a nie Biblia):

"ZnacznaPewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej;Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować jete osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji."

To jest wersja z 1998r bodajże, to co jest na czerwono pochodzi z wcześniejszej wersji.
Mam wrażenie,że kościół się cofa...No i co to jest niesłuszna dyskryminacja?
Znaczy ni mniej ni więcej, że istnieje dyskryminacja słusza.

Mam nadzieję, że nie wkładam kija w mrowisko, dyskusje o religii są trudne acz bardzo ciekawe,wszystko zależy od poziomu dyskutantów, a tu akurat myślę że nie ma z tym problemu

P.S: wiem ,że istnieją wątki o homoseksualistach, kościele i feminiźmie,ale interesuje mnie konkretna dyskusja na przedstawione wyżej pytanie, dlatego pozwoliłam sobie założyć nowy wątek.
Po pierwsze, dla katolikow wykladnia jest Biblia, a katechizm jest tylko czy az jednym z katolickich dokumentow teologicznych.

Po drugie, w jaki niby sposob kosciol mial sie przyczynic do wywolania homofobii ?

Co do tekstu cytowanego, to wg mnie troche szukanie dziury w calym - wyraznie jest opisane jak nalezy traktowac takie osoby - a raczej ze nie nalezy podchodzic do nich inaczej niz do innych bliznich. "Niesluszana dyskryminacja" to po prostu okreslenie - jest dyskryminacja, jaka jest? Niesluszna; a nie wskazanie, ze jest w domysle sluszna dyskryminacja.

Oczywiscie ze Polska nie jest teokracja Nie wiem jak moze komukolwiek to w ogole przyjsc do glowy, zalaczam definicje tego pojecia:

http://www.merriam-webster.com/dictionary/theocracy
Cytat:
Main Entry: the·oc·ra&m iddot;cy Pronunciation: \thē-ˈä-krə-sē\ Function: noun Inflected Form(s): plural the·oc·ra&m iddot;cies Etymology: Greek theokratia, from the- + -kratia -cracy Date: 1622 1 : government of a state by immediate divine guidance or by officials who are regarded as divinely guided 2 : a state governed by a theocracy
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3986483

Cytat:
teokracja [gr. theós ‘bóg’, krátos ‘władza’], forma ustroju polit., w którym rządy sprawuje stan kapłański; ideol. podstawą t. jest doktryna oficjalnej religii, zgodnie z którą kapłani są ziemskimi reprezentantami najwyższej władzy należącej do Boga lub bogów (zwł. Egipt XXI–XXIII dynastii, państwa Inków i Azteków, do niedawna Tybet).


http://portalwiedzy.onet.pl/53165,,,...cja,haslo.html

Cytat:
Teokracja (z greckiego theos - bóg i kratos - władza), ustrój państwowy, w którym najwyższą władzę sprawują kapłani. Podstawą tej władzy jest doktryna religijna, według której suwerenna władza należy do bóstwa, a kapłani, jako najbliżsi bóstwu, są jej wykonawcami. Terminu teokracja użył po raz pierwszy historyk żydowski Józef Flawiusz (ok. 37 - ok. 103) na określenie ustroju starożytnego państwa żydowskiego. Istniała m.in w starożytnym Egipcie, państwie krzyżackim, współcześnie w Iranie.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 17:23   #11
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość

Po pierwsze, dla katolikow wykladnia jest Biblia, a katechizm jest tylko czy az jednym z katolickich dokumentow teologicznych.
nie do końca. owszem Bilbia, ale w interpretacji kościoła katolickiego. czyli: nie możesz wziąć sobie Biblii i zinterpretowac jej jak chcesz. obowiązuje interpretacja Kościoła czyli KKK.

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Co do tekstu cytowanego, to wg mnie troche szukanie dziury w calym - wyraznie jest opisane jak nalezy traktowac takie osoby - a raczej ze nie nalezy podchodzic do nich inaczej niz do innych bliznich. "Niesluszana dyskryminacja" to po prostu okreslenie - jest dyskryminacja, jaka jest? Niesluszna; a nie wskazanie, ze jest w domysle sluszna dyskryminacja.

właśnie że to nie jest po prostu określenie, na moje oko KAŻDE słowo w KKK jest użyte celowo. zresztą w dokumentach Ojców Kościoła ( nie podam Ci dokładnie źródła, bo niepamiętam) jest dokładnie opisane, co jest słuszną dyskryminacją. A słuszna dyskryminacja to wg tych zapisów m.in. to że homoseksualista nie może być księdzem, nauczycielem, nie może wstepowac do wojska itp.

Pisząc o teokracji miałam na mysli nie władzę dosłowną, no bo oczywiście jest u nas demokracja, prezydent i tak dalej. Chodziło mi raczej o duży wpływ jaki kościół ma na życie polityczne, poglądy jak i życie przeciętnego Kowalskiego.
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat





Edytowane przez yoona
Czas edycji: 2008-11-14 o 17:28
yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-14, 17:47   #12
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość

Pisząc o teokracji miałam na mysli nie władzę dosłowną, no bo oczywiście jest u nas demokracja, prezydent i tak dalej. Chodziło mi raczej o duży wpływ jaki kościół ma na życie polityczne, poglądy jak i życie przeciętnego Kowalskiego.
A jaki wplyw ma kosciol na Twoje zycie/poglady?
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:06   #13
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
A jaki wplyw ma kosciol na Twoje zycie/poglady?
na moje za bardzo nie ma, bo ukształtowałam poglądy sobie sama.
ale na wielu ludzi ma.
przykład pierwszy z brzegu: kiedy zajdę w ciążę nie mogę o sobie decydować, a jedyne argumenty o ochronie życia poczętego wypływają właśnie z religii.

nie mówię,że jestem za aborcją,żeby nie wywołać burzy, podaję tylko przykład.
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:13   #14
Dosiak
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 2 543
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Uważam, że nie ma co generalizować. Jak w każdym środowisku, tak i w kościele znajdą się ludzie, którzy będą piętnować homoseksualistów, mówiąc, że to choroba i zboczenie oraz tacy, którzy są tolerancyjni i nie mają nic przeciwko homoseksualistom.
Dosiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:38   #15
almondfairy
seriously? no.
 
Avatar almondfairy
 
Zarejestrowany: 2007-07
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 3 004
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9715765]No wiesz, biologiczka z mojej szkoły uważa, że homoseksualizm to choroba i należy ją leczyć[/quote]

czyli nie tylko księża piętnują homoseksualistów...

nie rozumiem dlaczego piszesz że Kościół szerzy w polsce homofobię skoro w tekście który przytoczyłaś nie ma ani słowa o nietolerancji

"Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji."

czytanie ze zrozumieniem... może inaczej: "nie powinno się stosować wobec nich jakiejkolwiek dyskryminacji"

moim skromnym zdaniem szukanie dziury w całym. nie twierdzę oczywiście że nie zdarzają się jakieś skrajne przypadki (patrz radio maryja i jego fanki) ale nie generalizujmy. Kościół nie uznaje homoseksualizmu dlatego że jest on w jakiś sposób sprzeczny z wiarą, Biblią... ale zauważ ilu jest w Polsce obywateli nijak związanych z Kościołem a wyzywają homoseksualistów od pedałów itp...

na koniec dodam że wierzy się w Boga a nie w proboszcza, wikarego czy kościelnego...
__________________

książki
ubrania
almondfairy jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:47   #16
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Ale to nie ja przytoczyłąm cytaty.

Wyrak, Kościół słowami księży Ilu znasz takich, którzy powiedzą, że homoseksualizm to nic złego? Ja - żadnego. Za to spotkałam właśnie tych, którzy z ambony grzmią, że to złe, psychiczne, że homoseksualizm = pedofilia i tak dalej w kółeczko. Czyż nie jest to szerzenie homofobii?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:47   #17
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez almondfairy Pokaż wiadomość

nie rozumiem dlaczego piszesz że Kościół szerzy w polsce homofobię skoro w tekście który przytoczyłaś nie ma ani słowa o nietolerancji
nigdzie tego nie napisalam.ciekawa bylam tylko opinii,podalam temat do dyskusji.
a jesli napisalam ze to moje zdanie to pokaż gdzie.
czytanie ze zrozumieniem
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 18:59   #18
Malla
Nie depcze krokusów
 
Avatar Malla
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 53 233
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

szajajaba - nie wiem gdzie się kształciła ta nauczycielka biologii, że uważa homoseksualizm za chorobę. To jest po prostu mniejszościowa cecha mózgu, powstała w przypadku wystąpienia określonych bodźców hormonalnych. Nie wiem jak oni to chcą leczyć, podobnie można leczyć kobiety, które nie chcą mieć dzieci

We wskazanym przez autorkę tekście również nie widzę słów świadczących o tym, że jest to choroba, myślę że to jedyne, sensownie wyrażone zdanie, jakie może oficjalnie wyrazić Kościół. Nie widzę tu żadnego cofania, wręcz poprawę sformułowań. Przyjemny tekst, wcale nie wywołujący nietolerancji.
__________________
- Rób swoje, wiedźminie. Resztą się nie turbuj.
Geralt solennie obiecał sobie nie turbować się.
Malla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:14   #19
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość

We wskazanym przez autorkę tekście również nie widzę słów świadczących o tym, że jest to choroba, myślę że to jedyne, sensownie wyrażone zdanie, jakie może oficjalnie wyrazić Kościół.
zgadzam sie. bo gdyby kościół miał inne zdanie, czytaj aprobował takie związki, za tym musiała by iśc legalizacja, rejestracja,adopcja..
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat




yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-11-14, 19:18   #20
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
na moje za bardzo nie ma, bo ukształtowałam poglądy sobie sama.
ale na wielu ludzi ma.
Czyli masz wybor. Tak samo jak inni maja wybor i wybieraja kierowanie sie pogladami kosciola katolickiego czy jakiegokowiek innego. Nie jest to kwestia ingerencji w czyjes zycie, tylko wolnego wyboru czlowieka. Chyba ze wolny wybor ma znaczyc "poglady ktore sie z kosciolem nie zgadzaja "

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
przykład pierwszy z brzegu: kiedy zajdę w ciążę nie mogę o sobie decydować, a jedyne argumenty o ochronie życia poczętego wypływają właśnie z religii.

nie mówię,że jestem za aborcją,żeby nie wywołać burzy, podaję tylko przykład.
Skad taki pomysl? Jest mnostwo osob, ktore sa przeciwko aborcji, a nie wyplywa to wcale z religii. Rownie dobrze moze to wyplynac z jakiegokolwiek, niereligijnego systemu etycznego; powodow moze byc mnostwo - od zabijania niewinnych istot, do kwestii spolecznych, odpowiedzialnosci osobistej itd. Znam osoby niewierzace/agnostykow, ktore sa przeciwko aborcji, a raczej za ustawa w obecnym ksztalcie.

Wlasnie takie myslenie, ze przeciwnicy aborcji to tylko wierzacy, prowadzi do blednej percepcji roli religii w zyciu publicznym.

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9717823]Ale to nie ja przytoczyłąm cytaty.

Wyrak, Kościół słowami księży Ilu znasz takich, którzy powiedzą, że homoseksualizm to nic złego? Ja - żadnego. Za to spotkałam właśnie tych, którzy z ambony grzmią, że to złe, psychiczne, że homoseksualizm = pedofilia i tak dalej w kółeczko. Czyż nie jest to szerzenie homofobii?[/quote]

Zalezy o czym mowimy, czy o homoseksualizmie jako orientacji seksualnej, czy "aktywnym". Poza tym, nalezy odroznic potepienie postawy od osoby.

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
szajajaba - nie wiem gdzie się kształciła ta nauczycielka biologii, że uważa homoseksualizm za chorobę. To jest po prostu mniejszościowa cecha mózgu, powstała w przypadku wystąpienia określonych bodźców hormonalnych. Nie wiem jak oni to chcą leczyć, podobnie można leczyć kobiety, które nie chcą mieć dzieci
Ja sie nie dziwie o tyle, ze jeszcze niecale 20lat temu homoseksualizm byl na liscie chorob psychicznych WHO.

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
We wskazanym przez autorkę tekście również nie widzę słów świadczących o tym, że jest to choroba, myślę że to jedyne, sensownie wyrażone zdanie, jakie może oficjalnie wyrazić Kościół. Nie widzę tu żadnego cofania, wręcz poprawę sformułowań. Przyjemny tekst, wcale nie wywołujący nietolerancji.
Tez tak sadze
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:18   #21
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Malla Pokaż wiadomość
szajajaba - nie wiem gdzie się kształciła ta nauczycielka biologii, że uważa homoseksualizm za chorobę. To jest po prostu mniejszościowa cecha mózgu, powstała w przypadku wystąpienia określonych bodźców hormonalnych. Nie wiem jak oni to chcą leczyć, podobnie można leczyć kobiety, które nie chcą mieć dzieci
UŚ, Katowice Ale myślę, że miejsce kształcenia sie ma niewiele do rzeczy, raczej - ciasnota umysłowa. Ma pewne poglądy i ani myśli je zmieniać, choć - podobno krową nie jest
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:33   #22
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

no ja ostatnio jestem pod głębokim wrażeniem księdza,ktory napisał poradnik sexualny dla małżeństw.
słyszałam tylko urywki w TV i powiem,że szczęka mi opadła.
ciekawa jestem ,czy napisał tylko teorię,czy opisał swoją praktykę.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:35   #23
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 44 997
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

TMargot, może napisze też 2 część - jak wychowywać swoje dziecko?
0096a1e2f6245c4e98bc18de9b0ed84c369ef137_632f8bf2adc0b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:41   #24
TmargoT
Zakorzenienie
 
Avatar TmargoT
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Neverland
Wiadomości: 25 334
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

[1=0096a1e2f6245c4e98bc18d e9b0ed84c369ef137_632f8bf 2adc0b;9718575]TMargot, może napisze też 2 część - jak wychowywać swoje dziecko? [/quote]
chętnie poczytam .nie ma to jak poradnik księdza,człowieka,ktorego darzy się poważaniem i szacunkiem.
TmargoT jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 19:42   #25
yoona
Zakorzenienie
 
Avatar yoona
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Dublin
Wiadomości: 9 032
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość

Skad taki pomysl? Jest mnostwo osob, ktore sa przeciwko aborcji, a nie wyplywa to wcale z religii. Rownie dobrze moze to wyplynac z jakiegokolwiek, niereligijnego systemu etycznego; powodow moze byc mnostwo - od zabijania niewinnych istot, do kwestii spolecznych, odpowiedzialnosci osobistej itd. Znam osoby niewierzace/agnostykow, ktore sa przeciwko aborcji, a raczej za ustawa w obecnym ksztalcie.
a zabijanie niewinnych istot to co? to właśnie przykazanie nie zabijaj.
nie twierdzę, że zwolennicy aborcji to ludzie niewierzący i odwrotnie.



Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Zalezy o czym mowimy, czy o homoseksualizmie jako orientacji seksualnej, czy "aktywnym". Poza tym, nalezy odroznic potepienie postawy od osoby.
właśnie ciężko to odróżnić. co znaczy homoseksualizm nieaktywny?
nie podoba mi się jedynie, że wartościuje się ludzi na podstawie tego, z kim śpią. a samo pojęcie homoseksualizmu zostało wprowadzone w roku zdaje się 1870, i od tego momentu jest wartościowane. co nie znaczy że homoseksualizm wcześniej nie istaniał, nie był tylko nazywany.

znalazłam źródło o którym wpsominałam w którymś tam poście, na temat "słusznej " dyskryminacji a jest to Kongregacja Nauki Wiary, Omossessualita - Uwagi dotyczące odpowiedzi na propozycje ustaw o niedyskryminacji osób homoseksualnych

Stwierdzono tam, m. in., że osoby homoseksualne jako osoby ludzkie mają te same prawa co wszyscy ludzie. Nie są to jednak prawa absolutne. Dyskryminacja ze względu na "predyspozycję seksualną" nie jest tym samym, co dyskryminacja etniczna czy rasowa. "Predyspozycja homoseksualna, będąc obiektywnym nieuporządkowaniem, budzi niepokój moralny" .Stąd też uwzględnienie tej predyspozycji i dalej zakazanie osobom homoseksualnym wykonywania zawodu nauczyciela, trenera sportowego, wychowawcy itp. nie jest przejawem niesprawiedliwej dyskryminacji, ale wypływa z całkiem elementarnej roztropności.
Jest ogólnie przyjęte, że "(...) państwo może ograniczać korzystanie z pewnych praw, na przykład osobom cierpiącym na chorobę zakaźną lub psychiczną, aby chronić dobro wspólne" .Odnosi się to również do osób o skłonnościach homoseksualnych

czyli, że jednak są inni

i żeby było jasne, nie staram się usilnie udowodnić, że teza postawiona w pierszym poście jest prawdziwa. z takim stwierdzeniem spotkałam się na zajęciach i ciekawa jestem Waszych opinii. więc w razie czego prosze mnie nie atakować
__________________
Adoptuj Uszate Serduszko!
Klik!

Blogowy świat





Edytowane przez yoona
Czas edycji: 2008-11-14 o 19:45
yoona jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 20:24   #26
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
a zabijanie niewinnych istot to co? to właśnie przykazanie nie zabijaj.
nie twierdzę, że zwolennicy aborcji to ludzie niewierzący i odwrotnie.
To ze w Chrzescijanstwie jest przykazanie "nie zabijaj", nie znaczy ze taka postawa wystepuje wylacznie w Chrzescijanstwie, przeciez wlasnie o tym powyzej pisalem?

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
właśnie ciężko to odróżnić. co znaczy homoseksualizm nieaktywny?
Kosciol odroznia pomiedzy sklonnosciami - czyli po prostu pociagiem do tej samej plci a sypianiu z osoba tej samej plci.

Cytat:
Napisane przez yoona Pokaż wiadomość
nie podoba mi się jedynie, że wartościuje się ludzi na podstawie tego, z kim śpią. a samo pojęcie homoseksualizmu zostało wprowadzone w roku zdaje się 1870, i od tego momentu jest wartościowane. co nie znaczy że homoseksualizm wcześniej nie istaniał, nie był tylko nazywany.
Przedtem bylo zwane po prostu sodomia i bylo wartosciowane - jednoznacznie negatywnie, wlacznie z odpowiedzialnoscia karna za to.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 22:27   #27
BondInBlond
Raczkowanie
 
Avatar BondInBlond
 
Zarejestrowany: 2008-04
Wiadomości: 55
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Jest parę rzeczy które wkurzają mnie przynajmniej w moim Kościele a mianowicie :
1. Brak akceptacji dla homoseksualistów
2. Brak akceptacji dla antykoncepcji ( ? tego to już w ogóle nie rozumiem )
3. Denerwuje mnie jak ksiądz wyczytuje np. : " Pani Maryla Kowalska w tym tygodniu przeznaczyła na Kościół 300 zł "


I tak ogólnie uważam ,że Kościół się zmyka na nowości i inne kultury , i cofa się .
__________________
Zapraszam: http://agdziebog.blogspot.com/
BondInBlond jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 23:01   #28
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Kosciol nie potepia ludzi, lecz czyny.
__________________
Petersburski bogacz uchodzący za mecenasa sztuki,
zaprosił kiedyś na filiżankę herbaty Henryka
Wieniawskiego i jakby mimochodem, dodał:
- Może pan także wziąć ze sobą skrzypce.
- Dziękuję w imieniu skrzypiec, ale one herbaty nie
piją!


PRZYNAJMNIEJ ≠ BYNAJMNIEJ
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-14, 23:53   #29
Amani
Zakorzenienie
 
Avatar Amani
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 3 563
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Temat jak dla mnie bardzo na czasie, gdyż ostatniej niedzieli wyszłam z kościoła w niemałym szoku. Zresztą i tak było cudem to, że nie wyszłam w połowie kazania...
Przez cały czas żałowałam, że nie miałam przy sobie dyktafonu, bo gdyby nagrać i opublikować słowa wygłaszane przez tego księdza, możliwe, że wybuchłaby afera na skalę Polski... Choć może nie? Może kościół, który ostatnio odwiedziłam niestety nie jest odosobniony w swych poglądach?
Do rzeczy. Z niedzielnego kazania dowiedziałam się, że:
- Chrześcijanie muszą się "opamiętać", bo posprzątają po nich Muzułmanie (zachowane oryginalne słownictwo)
- Naród Żydowski jest narodem przeklętym, spotkała ich za wszystkie grzechy kara w postaci... holocaustu.
- historia lubi się powtarzać i już wieki temu, istniały sytuacje, gdzie cyt. "chłop z chłopem, baba z babą..."
- ksiądz przedstawiał książkę (ponoć niezwykle interesującą), gdzie zostały opisane wszelki "dewiactwa" (jako pierwsze z nich wymienione zostały FEMINISTKI)
- z ambony popłynęły też gorące podziękowania za obecność wiernych, bo dzięki nim będzie możliwe odnowienie ołtarza, wzbogacenie wystroju (i wiele innych atrakcji, które sprowadzają się do jednego - wyciągnięcia jak największej sumy z portfeli parafian)
Pisać mogłabym tak dłużej...

Jakie było moje zdziwienie, kiedy po szokującym kazaniu, wierni automatycznie wrzucili do koszyka na ofiarę grube pieniądze. Jakby zupełnie nie słyszeli słów, które wypowiedział w ich stronę kapłan niespełna 10 min wcześniej.

Celem mojego postu nie jest nagonka na Kościół. Wręcz przeciwnie, sama jej nie popieram. Nawet na długi czas osunęłam się od Kościoła obserwując co dzieje się dookoła. Obecnie jestem na etapie odzyskiwania wiary i zwyczajnie nie byłam gotowa na uczestnictwo w takiej mszy. TŻ, który jest bardzo wierzący również nie mógł uwierzyć własnym uszom. Chodzimy razem do innego kościoła, który zdecydowanie różni się od tego, który odwiedziliśmy zeszłej niedzieli.

Czy Kościół wpływa na poglądy w tematach homofobii, seksizmu? Zbyt wielka "instytucja" i zbyt mała ja, by to oceniać
Kościół (przez małe "k"), w którym wysłuchałam pamiętnego kazania? Na pewno tak.
Kościół, do którego regularnie uczęszczam? Na pewno nie.
__________________
' DIET IS „DIE” WITH A „T” '
- Garfield -

-26kg


Edytowane przez Amani
Czas edycji: 2008-11-14 o 23:54
Amani jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-15, 17:48   #30
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: Kościół, homofobia,seksizm.Co sądzisz?

Cytat:
Napisane przez BondInBlond Pokaż wiadomość
Jest parę rzeczy które wkurzają mnie przynajmniej w moim Kościele a mianowicie :
1. Brak akceptacji dla homoseksualistów
Po pierwsze, KK akceptuje osoby a nie akceptuje czynow. Po drugie nie wiem czy to kwestia semantyki czy czego, ale dlaczego mialby akceptowac? Chyba raczej chodzi o tolerancje a nie o akceptacje?

Cytat:
Napisane przez BondInBlond Pokaż wiadomość
3. Denerwuje mnie jak ksiądz wyczytuje np. : " Pani Maryla Kowalska w tym tygodniu przeznaczyła na Kościół 300 zł "
Dlaczego Ciebie to denerwuje ? Jesli darczynca chce zostac anonimowy, to ksiadz nie czyta jego nazwiska, a jesli nie, to czyta. Co Cie w tym denerwuje?

Cytat:
Napisane przez BondInBlond Pokaż wiadomość
I tak ogólnie uważam ,że Kościół się zmyka na nowości i inne kultury , i cofa się .
O to chodzi - niezmienne podejscie powinno byc jedna z podstaw wiary. "Otwarcie sie" jest nie tylko dla religii niepotrzebone, ale i szkodliwe, co widac po zachodnioeuropejskich kosciolach protestanckich. Abstrahujac juz od tego czy to sie komus podoba czy nie, to zupelnie rozumiem takie a nie inne postepowanie KK w tej sprawie.

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Przez cały czas żałowałam, że nie miałam przy sobie dyktafonu, bo gdyby nagrać i opublikować słowa wygłaszane przez tego księdza, możliwe, że wybuchłaby afera na skalę Polski...
Dlaczego? Przeciez konstytucja gwarantuje wolnosc slowa, nie wylaczajac pogladow dla Ciebie szokujacych czy kontrowersyjnych.

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
- Chrześcijanie muszą się "opamiętać", bo posprzątają po nich Muzułmanie (zachowane oryginalne słownictwo)
No i? Podobna tez ktore stawiala Orianna Fallaci. Dla Ciebie moze to absurd, ale jak dla mnie rozmycie tozsamosci Europy w polaczeniu z naplywem ekspansywnej, obcej kultury jest jak najbardziej zagrozeniem.

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
- historia lubi się powtarzać i już wieki temu, istniały sytuacje, gdzie cyt. "chłop z chłopem, baba z babą..."
Abstrahujac od uzytego slownictwa, to stwierdzenie jest prawdziwe (geneza terminu "milosc grecka").


Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
- z ambony popłynęły też gorące podziękowania za obecność wiernych, bo dzięki nim będzie możliwe odnowienie ołtarza, wzbogacenie wystroju (i wiele innych atrakcji, które sprowadzają się do jednego - wyciągnięcia jak największej sumy z portfeli parafian)
Irytuje mnie to strasznie. Nie chcesz = nie dawaj, ale dlaczego Ci przeszkadza, ze ktos inny daje pieniadze? Nie mowiac juz o tym, ze datki na remont kosciola nie sa zadnym wyciaganiem pieniedzy od parafian, bo kosciol do ktorego uczeszczaja jest jakby nie patrzec dobrem calej parafii.

Oczywiscie nazwanie feminizmu dewiacja i twierdzenie ze holokaust jest kara jest po prostu glupie.

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Jakie było moje zdziwienie, kiedy po szokującym kazaniu, wierni automatycznie wrzucili do koszyka na ofiarę grube pieniądze. Jakby zupełnie nie słyszeli słów, które wypowiedział w ich stronę kapłan niespełna 10 min wcześniej.
Moze maja po prostu inne poglady od Ciebie?

Cytat:
Napisane przez Amani Pokaż wiadomość
Czy Kościół wpływa na poglądy w tematach homofobii, seksizmu?
Jak dotad, to nie wiem po co ten seksizm w tytule, bo autorka w ogole tematu nie poruszyla, a jesli chodzi o stosunek do homoseksualizmu, to jest jasno napisane stanowisko w KKK.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum plotkowe


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:28.