Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2009-07-25, 14:58   #1
pajka26
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 104

Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby


Mój mąż zrobił wyniki trójghlicerydów i cholesterolu i te pierwsze wyszły 668 a cholesterol 260. Poniważ były te badania poprzedzone ostrą dietą dostał lek Zocor . Jednak moje ptanie brzmi jeżeli mąż zje coś co podwyżzy mu trójglicerydy ( np pizza, bądź coś bardziej tłustego) czy długi jest czas zwalczania tych trójglicerydów?
Chodzi nam o to głównie czy jest sens , aby mąż przez pewien czas sie katował nie jedząc pewnych rzeczy a potem jak zje minimalną ilość to trójglicerysy podskoczą własnie do tego wysokiego stanu? I czy ktoś słyszał jakie efekty daje ten lek? I czy znacie może dietę którą można jeść na obniżenie trójglicerydów, ale która nie szkodzi wątrobie?

Dzięki za pomoc
pajka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-25, 17:37   #2
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Cytat:
Napisane przez pajka26 Pokaż wiadomość
Mój mąż zrobił wyniki trójghlicerydów i cholesterolu i te pierwsze wyszły 668 a cholesterol 260. Poniważ były te badania poprzedzone ostrą dietą dostał lek Zocor . Jednak moje ptanie brzmi jeżeli mąż zje coś co podwyżzy mu trójglicerydy ( np pizza, bądź coś bardziej tłustego) czy długi jest czas zwalczania tych trójglicerydów?

jezu, no faktycznie katowanie się. Przede wszystkim, mąz musi zmienić myślenie o jedzeniu, jedzenie pizzy czy napychanie się podobnymi "specjałami" to jest katowanie siebie i watroby.
Jak doprowadzi się do porzadku - wątroba ma olbrzymią zdolnośc regeneracji, trzeba tylko dac jej szansę, moze będzie w na tyle dobrym stanie że będzie mógł sobie czasami pozwolić na jakieś wybryki.
czy jest sens "tak się katować"? Chyba większy niż cierpieć, faszerowac się lekami do końca życia i chorować coraz bardziej az się dostanie zawału, ale w sumie- co kto lubi.

Czy to długo trwa? Podejrzewam że duuużo krócej niż doprowadzenie się do takiego stanu.

Chodzi nam o to głównie czy jest sens , aby mąż przez pewien czas sie katował nie jedząc pewnych rzeczy a potem jak zje minimalną ilość to trójglicerysy podskoczą własnie do tego wysokiego stanu? I czy ktoś słyszał jakie efekty daje ten lek? I czy znacie może dietę którą można jeść na obniżenie trójglicerydów, ale która nie szkodzi wątrobie?

Dzięki za pomoc
A lekarz nic nie podpowiedział? Tylko zapisał tabletki i posłał do apteki?
Jakiś mało odpowiedzialny.

Ogólnie, na obnizenie złego holesterolu i triglicerydów, dobra jest dieta śródziemnomorska.
Załączam obrazek- łatwo na jego podstwie wychwycić co "oni" jedzą i w jakich proporcjach.
Szukaj w googlach, jest na jej temat masa informacji i gotowych przepisów. IMo- dieta smaczna, zdrowa, na pewno nie jest to "katowanie się".
Ta dieta jest tez dobra w wypadku problemów z watrobą - duża ilosc warzyw, lekkie mięsa.
Niech mąż , przynajmniej na jakiś czas zapomni o alkocholu- żadnych piwek a tym bardziej nic mocniejszego. Jeśli pali- no to sorry- czas rzucić. Wyklucz mu z diety na jakiś czas kawę i czarną herbatę- to pomoze watrobie się szybciej zregenerować, pewnie i bólu oszczędzi.

I sport. Żadna dieta nie pomoze jak się głownie siedzi. trzeba się ruszać.
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: gif piramida_srozmorska.gif (14,3 KB, 82 załadowań)
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-25, 22:05   #3
sss7
Zadomowienie
 
Avatar sss7
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Cambridge
Wiadomości: 1 320
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Zocor to lek powodujący obniżenie poziomu złego cholesterolu - LDL, a podwyższa poziom dobrej frakcji - HDL, obniża też poziom trójglicerydów, to taki popularny lek dla cholesterolowców, stosunkowo "bezpieczny"

Ja uwazam ze zamiast sięgać od razu po druczki na recetpe, to wypadałoby solidnie wyłożyc pacjentowi co i jak jeść a czego nie, nakazac rzucenie palenia i zwiekszenia aktywności fizycznej i wysłac do domu bez rzadnych leków dodatkowo obciązajacych wątrobe. Dopiero gdy porządna dieta nie zadziała włącza sie leki. Ale po co teraz zawracac sobie tym głowe jak mozna walnąc lek i wywalic pacjenta.
Dieta, o któej pisała Cava jest supersmaczna i zdrowa. Warto zrezygnowac przy podwyższonym cholesterolu ze smarzenia a przynajmniej go mocno ograniczyc, oczywiscie zadych fastfoodow. Jemy zdrowe tłuszcze - czyli te z ryb ( jak na obrazku ) orzechów i świerzych olejów roslinnych (oliwa z oliwek, rzepak, słonecznik, sesam, orzech...) urzywanych na zimno - np do sałatki, ja używam kilku kropel olivy do chleba zamiast masła.
__________________
Odchudzam sie, bez kija nie podchodz...
82kg/170cm, cel: 62kg
sss7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-26, 10:31   #4
pajka26
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 104
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Może troszkę sprecyzuję. Mój mąż nie doprowadził się do takiego stanu - tylko niestety jest to generyczne. A wątrobę ma zniszczoną przez zapalenie wątroby typu B. Jest na diecie od ponad roku i nie daje to efektów i dlatego lekarz zaczął o d leków.
cava - pisałam o radę w kwestii diety, a nie pisanie stwierdzeń "Czy to długo trwa? Podejrzewam że duuużo krócej niż doprowadzenie się do takiego stanu."
Nie znasz do końca sytuacji więc proszę nie oceniaj w ten sposób!

Niestety niektórzy wysokie trójglicerydy i cholesterol mają uwarunkowane genetycznie a nie DOPROWADZAJĄ SIĘ DO TAKIEGO STANU!
Nie smarze posiłkow na oleju od ponad roku, a z jedzenia wyrzuciliśmy wszystkie produkty, które podwyższają cholesterol. Mimo, że mąż był na ścisłej diecie 2 tyg przed badaniami wyszły one bardzo wysokie - stąd leki>
pajka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-26, 13:21   #5
sss7
Zadomowienie
 
Avatar sss7
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Cambridge
Wiadomości: 1 320
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Wobec tego Zocor jest dobrym lekiem. Niemniej jednk cały czas nalezy trzymać dietę.

Tutaj troche będe bronic Cavy. Najczęstszą przyczyną podwyższonego cholesterolu jest zapracowanie sobie na niego. Rodzinna hipercholesterolemia jest duuuuuuzo zadsza niż wyczynowe napychanie sie fastfoodami przed telewizorem, dlatego tak zareagowała, gdyż własnie o tym myslimy na hasło "wysoki cholesterol", kiedy nie mamy bardziej sprecyzowanych informacji.

Nie wiem jaka diete stosuje Twój mąz dlatego trudno cos doradzic czy skorygowac.
Zakazy to na pewno wiesz: jajka ( a własciwie zółtka ), majones, tłuste mieso, parówki, boczki itp, smarzone smakołyki, pączki, chipsy, frytki, śmietana, tłuste żółte sery, masło

Produkty dozwolone:
Węgle - pełnoziarniste pieczywo i makarony - zawieraja dużo błonnika, a ten ma bardzo kożystny wpływ na obniżanie cholesterolu ( ciemne pieczywo to nie koniecznie znaczy, ze jest pełnoziarniste lub razowe - trzeba dokładne przeczytac skład, bo czasami to zwykly karmel tudziez jeszcze gorsze, chemiczne barwiniki, makaron - oczywiscie bezjajeczny)
Zdrowe tłuszcze - to juz przerabiałysmy - ryby, orzechy, pestki i zimne oleje
Nabiał - chude mięsa, najlepiej drob a w niewielkich ilosciach chude mieso wieprzowe wolowe cyz baranina, ryby ( wszystko powyższe - oczywiscie nie smazone) , mleczne produkty o obniżonej zawartosci tłuszczu, naturalne jogurty, białe chude sery, jedno jajko tygodniowo jest OK

Noi oczywiscie mnustwo owoców i wazyw. Plecam jabłka, bo mają dużo pektyn, a te świetnie obniżaja cholesterol, czosnek jest świetny na cholesterol, ale tu trzeba uważać na bieną wątrobe.

Z ta pizzą to wiadomo, ze to bomba cholesterolowa, ale jeden trójkącik na miesiąc jakoś ujdzie w tłumie - mąż może potem odpracowac ćwiczeniami.

Może napisz co Twój mąz je przez pare dni to zobacyzmy co trzeba zkorygowac
__________________
Odchudzam sie, bez kija nie podchodz...
82kg/170cm, cel: 62kg

Edytowane przez sss7
Czas edycji: 2009-07-27 o 10:43
sss7 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-27, 07:52   #6
fiolusiek
Zakorzenienie
 
Avatar fiolusiek
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Gdzieślandia
Wiadomości: 11 474
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Ja mialam cholesterol 380 bez lekow w ciagu paru miesiecy spadl mi do granic normy czyli mniej niz 200 zawdzieczam to diecie lekarze zapisywali mi lek lipanthyl ale nie zdecydowalam sie go brac
jezeli twoj maz powroci do jedzenia pizzy i przestanie brac leki to cholesterol znowu podskoczy a i ja jadlam duzo czostku bo go uwielbiam a on obniza cholesterol
fiolusiek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-07-30, 16:02   #7
pajka26
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 104
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Mój mąż je głównie mięso gotowane najczęsciej piersi z kurczka bądź z indyka i do tego pieczoną w piekarniku rybę. Nie stosujemy w ogóle oleju, wszystko co robię to robie na wodzie. Do zup nie dodaję śmietany tylko jgurt naturalny. Dodatkowo mąż nie je słodyczy, a tym bardziej nie stołuje się w mcdonalds bo nie lubi. Je dużo warzyw typu sałata, pomidory, ogórki zielone, je biały chceb bo innego j=nie toleruje jego wątroba, raz na 2 tygodnie 2 jajka, ale tylko z jednym żółtkiem, pija dużo herbaty zielonej nie pija w ogóle alkoholu i kawy, raz na 1,5 tygodnia je biały ser, żółtego w ogóle, wędlinę tylko z indyka albo z kurcząt, żadnych kiełbas z grila itp. Takie jedzenie stosuje od 1,5 roku i efektów nie ma żadnych.
Czytałam o tej diecie śródziemnomorskiej niestety przez wątrobę, nie może jej stosować bo 3/4 składników jest zabronionych do jedzenia po przejściu zapalenia wątroby typu B. Dodatkowo zajada witaminy i kwas omega3.

---------- Dopisano o 17:02 ---------- Poprzedni post napisano o 17:01 ----------

ogólnie nie zmażę dla niego na oleju tylko wszystkio pieczone jest w piekarniku, albo gotowane.
pajka26 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-03-15, 08:20   #8
alicjawl
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 10
Lightbulb Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

na trójglicerydy i cholesterol > błonnik, gynostemma i abana > http://cholesterol-dieta.blogspot.com/
natomiast na wątrobę > ostropest plamisty http://ostropest-plamisty.blogspot.com/
alicjawl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-12-05, 17:20   #9
Martini17
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 177
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

Ryby, ryby i tylko ryby. Do tego te najtłustsze. Możesz mu również kupić kwasy omega-3 np. omegarden. Kwasy omega-3 bardzo ładnie podnoszą poziom dobrej frakcji cholesterolu HDL, ponadto chronią serce.
Ponadto powinien unikać tłuszczy zwierzęcych i cukrów.
Martini17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-05, 12:21   #10
19790411
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Wiadomości: 6
Dot.: Wysokie trójglicerydy, cholesterol i zapalenie wątroby

trochę się z Wami nie zgodzę. Owszem dieta jest bardzo ważna, ale nie do końca skuteczna w przypadku chorób genetycznych. Moje TG od 2 lat są na poziomie 2000. Rekord to 3840. Owszem, dietę stosuję, ale ona nic nie pomaga w zbiciu TG, pomaga natomiast nieznacznie w uniknięciu OZT. Kilkakrotnie przeszłam ozt i dlatego teraz ściśle trzymam się diety. Natomiast TG pomimo stosowania różnych leków i ich kombinacji, diety, uprawiania sportu, jedzenia 5 razy w tyg. ryb i codziennie kilku tabletek Omega-3 nie spadają
19790411 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 00:46.