Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2017-06-24, 14:49   #1
InVain
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 364

Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?


Hej dziewczyny, skończyłam niedawno studia już na drugim stopniu, pozostała mi tylko obrona. Problem jest w tym, ze wybieralam je posiadając małą wiedzę o ,,życiu" i teraz juz na ten kierunek bym sie nie zdecydowała, poniewaz ciezko po nim o pracę, poza tym był srednio prowadzony na mojej uczelni. Juz po inżynierce chcialam je zamienic na dużo wg mnie ciekawsze budownictwo, jednak za namową rodziców kontynuowałam swój kierunek. I teraz łapię sie na tym ze chciałabym studiować budownictwo ale boję sie ze jest dla mnie za pozno, chcąc zdobyc uprawnienia budowlane musialabym przejść przez wszystkie etapy gładko a i tak dopadlaby mnie trzydziestka. Oczywiscie poszlabym na studia zaoczne, pracując w tygodniu. Boję sie tylko tego ze będzie to bezsensowny krok.. Któraś z was byla w podobnej sytuacji? Na co wy byście sie zdecydowały? Jest sens zaczynać kolejne studia w wieku 24 lat?
__________________
,,Wierzę w różowy kolor. Wierzę, że śmiech to najlepszy sposób na spalenie kalorii. Wierzę w całowanie się, w wiele pocałunków. Wierzę w to, że szczęśliwe dziewczyny są najładniejsze. Wierzę, że jutro też jest dzień i wierzę w cuda."



InVain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-24, 16:34   #2
wikii15
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 216
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Ja zaczęłam studia z przypadku na danym kierunku tzn zgodny z profilem liceum i maturą rozszerzona ale nie miałam pojęcia co chcę robić itp. w sumie studia okazały się mega ciężkie nie wiem czy je skończę ale rodzice nalegają bo tyle lat itp. W między czasie zaczęłam już studia wybrane 'z głową' w wieku 26 lat będzie z nich licencjat potem idę na mgr więc będę miała 28. Tamte studia nawet jeśli skończę to i tak nie wiedzę się w zawodzie- trudności w opanowaniu materiału zabiły jakiekolwiek zainteresowanie daną dziedziną. Więc można działaj i bądź szczęśliwa!!!

Edytowane przez wikii15
Czas edycji: 2017-06-24 o 16:35
wikii15 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-24, 17:13   #3
polna_rozyczka
Rozeznanie
 
Avatar polna_rozyczka
 
Zarejestrowany: 2013-10
Wiadomości: 750
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Gdyby mój wymarzony kierunek był dostępny zaocznie, od razu bym brała. Niestety... moje ostatnie podejście do wymarzonych studiów nastąpiło, kiedy miałam 23 lata. Po tym stwierdziłam, ze niestety pieniądze mi z nieba nie spadną, a ze miałam do wyboru kolejna próbę startu na studia dzienne a pracę, wybrałam pracę... Jeśli masz szansę studiować zaocznie, skorzystaj z niej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
polna_rozyczka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-24, 19:51   #4
cocolocco
Raczkowanie
 
Avatar cocolocco
 
Zarejestrowany: 2017-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 377
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Moim zdaniem nigdy nie jest za późno na edukację, w końcu od tego zależy całe późniejsze życie.. i jeżeli masz przez całe życie pracować w czymś co Cię nie interesuje to będziesz się po prostu męczyć.. Jak najbardziej poszlabym na budownictwo, aczkolwiek z tego co się orientuje to jest raczej ciężki kierunek, więc może być ciężko pogodzić pracę ze studiami zależy dużo od Twojego charakteru, bo ja jestem osobiście zdania że jak się chce to da się radę nie ważne jakby było ciężko

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
cocolocco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-24, 20:44   #5
olamona80
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 155
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Chciałam tu ładnie napisać coś motywującego, ale widzę, że Dziewczyny już to zrobiły, więc pozostaje mi tylko zgodzić się z nimi
olamona80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-25, 00:44   #6
mogg
Zakorzenienie
 
Avatar mogg
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 084
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

A ja powiem tak... skończyłam budownictwo.
Zaoczne świetna sprawa tylko jeśli myślisz o uprawnieniach to mogę Ci powiedzieć na własnym przykładzie- nie pogodzisz tego z uczelnią.


Praca na budowie jest specyficzna , nie każdy daje sobie radę ( nie ważne czy chłopak czy dziewczyna) i nie każdy chce tak pracować. Pracodawcy coraz chętniej patrzą na kobiety w tym zawodzie ( to na plus).
Ja obecnie ( jestem drogowcem). Pracuje na budowie ok. 11 h dziennie. I jestem przez ten czas tam fizycznie na miejscu. Załatwiam decyduje itp. Słońce, deszcz - pracujemy. No chyba że ulewa jest ogromna. Jestem jedyną kobietą inżynierem w firmie
Soboty większość pracujących. Nie wyobrażam sobie dodatkowo jeszcze zdawać egzaminy i zaliczenia a gdzie projekty jeszcze.
Praca w biurze projektowym ma inny znów charakter ale bez pracy na budowie nie zrobisz uprawnień.
Pracodawcy na ogół zatrudniają studentów ale po 3 roku studiów by mieli już przedmioty kierunkowe.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
mogg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-25, 01:05   #7
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 9 276
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Cytat:
Napisane przez mogg Pokaż wiadomość
A ja powiem tak... skończyłam budownictwo.
Zaoczne świetna sprawa tylko jeśli myślisz o uprawnieniach to mogę Ci powiedzieć na własnym przykładzie- nie pogodzisz tego z uczelnią.


Praca na budowie jest specyficzna , nie każdy daje sobie radę ( nie ważne czy chłopak czy dziewczyna) i nie każdy chce tak pracować. Pracodawcy coraz chętniej patrzą na kobiety w tym zawodzie ( to na plus).
Ja obecnie ( jestem drogowcem). Pracuje na budowie ok. 11 h dziennie. I jestem przez ten czas tam fizycznie na miejscu. Załatwiam decyduje itp. Słońce, deszcz - pracujemy. No chyba że ulewa jest ogromna. Jestem jedyną kobietą inżynierem w firmie
Soboty większość pracujących. Nie wyobrażam sobie dodatkowo jeszcze zdawać egzaminy i zaliczenia a gdzie projekty jeszcze.
Praca w biurze projektowym ma inny znów charakter ale bez pracy na budowie nie zrobisz uprawnień.
Pracodawcy na ogół zatrudniają studentów ale po 3 roku studiów by mieli już przedmioty kierunkowe.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
ale podczas studiów można zrobić praktyki projektowe, a budowlane potem
69d5782cb96c44b77f6e0ec22c8f79bc60c635f6_65a5448a32992 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2017-06-25, 08:55   #8
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Skoro masz za sobą jakiś techniczny kierunek to jakąś część przedmiotów udałoby się przepisać? Wtedy próbowałabym się spiąć i zrobić nowe studia w krótszym niż przewidywany czasie
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-25, 09:19   #9
InVain
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 364
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Skończyłam gospodarkę przestrzenną, część przedmiotow faktycznie mialabym przypisaną, ale jednak te najważniejsze musiałabym zaliczyć. Zdaje sobie sprawę ze ciężko bedzie to pogodzić, nie wiem tylko czy bedze to przynosic wymierne korzyści w przyszłości - czy ciężko bedzie o pracę itd. No i nie wiem czy zwyczajnie nie jestem za stara pracy bede szukac dopiero, celuje w jakies biuro nieruchomosci lub deweloperskie bo w biurze projektowym po moim wyksztalceniu nikt mnie nie bedzie chcial
__________________
,,Wierzę w różowy kolor. Wierzę, że śmiech to najlepszy sposób na spalenie kalorii. Wierzę w całowanie się, w wiele pocałunków. Wierzę w to, że szczęśliwe dziewczyny są najładniejsze. Wierzę, że jutro też jest dzień i wierzę w cuda."



InVain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-06-25, 10:17   #10
mogg
Zakorzenienie
 
Avatar mogg
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 084
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

[1=69d5782cb96c44b77f6e0ec 22c8f79bc60c635f6_65a5448 a32992;74930621]ale podczas studiów można zrobić praktyki projektowe, a budowlane potem [/QUOTE]

Tak to z pewnością tylko biura projektowe na ogół w ogłoszeniach piszą że przynajmnej z inżynierem - bo sa już studenci po przedmiotach kierunkowych i wiedzą, znają podstawy czy też nazewnictwo. Ja właśnie na 2 roku szukałam pracy w biurze projektowymi każdy mówił ze po 3 roku studiów dopiero lub najlepiej po inż.

A znów bardzo ciężko jest przenieść się z biura projektowego na budowę- szczególnie kobietom. Co nie jest też nie wykonalne- bo zawsze możesz być tą jedną jedyną której się udało. Praca na budowie daje 1000 razy więcej niż biuro projektowe. Sama wiem po sobie. T a budowie uczysz się jak to "działa" naprawdę.

Ja bardzo długo chodziłam do obecnej firmy aż pracodawca mnie zatrudnił ( a miałam już doswiadcznienie) bo oni na budowie nie zatrudniają kobiet - wiadomo że w większym mieście typu Wawa czy Krk, Poznań uważam że pracodawcy już inaczej patrzą ale w mniejszych myślą bardo stereotypowo.

W razie czego pisz na priv chętnie pomogę odpowiedzieć na pytania

Ja dla przykładu - studiowałam 2 lata inżynierie środowiska zaocznie , preszłam na budownitwo dzienne i w wieku 26 lat skończylam studia. Teraz mam 30 lat i robię w tym roku uprawnienia.

Ja uważam że jeśli to jest Twoje marzenie to idź i nie patrz na innych
mogg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-06, 20:46   #11
InVain
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-11
Wiadomości: 364
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Pomyślałam też, żeby nie marnować czasu i zacząć studia drugiego stopnia niestacjonarne na kierunku budownictwo, zastanawiam sie tylko czy po skończonych studiach inżynierskich z gospodarki przestrzennej będzie to możliwe? Teoretycznie według systemu bolońskiego jest to do ,,zrobienia" z tym że nie wiem czy uda mi się nadgonić w tak krótkim czasie różnice programowe, jednocześnie chodząc do pracy...
Mogg, może doradziłabyś na co zwrócić uwagę podczas już ewentualnego studiowania budownictwa? Modelowania w 3D, ogarnięcia jakiegoś konkretnego programu czy któremu przedmiotowi poświęcić więcej uwagi? Z góry dzięki
__________________
,,Wierzę w różowy kolor. Wierzę, że śmiech to najlepszy sposób na spalenie kalorii. Wierzę w całowanie się, w wiele pocałunków. Wierzę w to, że szczęśliwe dziewczyny są najładniejsze. Wierzę, że jutro też jest dzień i wierzę w cuda."



InVain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2017-07-09, 20:28   #12
mogg
Zakorzenienie
 
Avatar mogg
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 5 084
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Cytat:
Napisane przez InVain Pokaż wiadomość
Pomyślałam też, żeby nie marnować czasu i zacząć studia drugiego stopnia niestacjonarne na kierunku budownictwo, zastanawiam sie tylko czy po skończonych studiach inżynierskich z gospodarki przestrzennej będzie to możliwe? Teoretycznie według systemu bolońskiego jest to do ,,zrobienia" z tym że nie wiem czy uda mi się nadgonić w tak krótkim czasie różnice programowe, jednocześnie chodząc do pracy...
Mogg, może doradziłabyś na co zwrócić uwagę podczas już ewentualnego studiowania budownictwa? Modelowania w 3D, ogarnięcia jakiegoś konkretnego programu czy któremu przedmiotowi poświęcić więcej uwagi? Z góry dzięki
Hej dopiero zauważyłam że pisałaś.
To wszystko zależy którś ze specjalności wybierzesz.

Szczerze powiedziawszy ja np. nie miałam w ogóle dróg w 3d ( Autocad Civil) a projekty drogowe wykonywaliśmy na programie którego nikt nie używa . Tak naprawdę studia dały mi podstawę tj. umiem posłużyć się ( w mom przypadku) niweletą. Nazwać poszczególne jej elementy oraz je odczytać.
Jednak tak naprawdę tego JAK wykonywać zawód nauczyłam się w pracy dopiero. Na nic 5 w indeksie, praca inż i mgr na 5. Nikt na to nie zwrócił uwagi liczy się doświadczenie.
Studia zdecydowanie lepiej przygotowują do projektowania niż wykonawstwa.
Ciężko mi się odnieść do konstrukcji czy technologi lub motów. Mogę mówić tylko o swojej specjalności.
mogg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-07-10, 12:30   #13
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Uwielbiam te rady rodziców "jak zacął niech skuńczy". Pokolenie sierot po komunie, które próbuje uprawiać doradztwo zawodowe już niejednemu spartoliło plany na przyszłość. Nie masz 84 lat, tylko 24. Zostało ci naprawdę bardzo dużo życia, w perspektywie których 5 lat to niewiele. A jak możesz robić zaocznie i pracować (czyli odpada kwestia bycia utrzymywanym przez rodziców), tobym się nawet nie zastanawiała.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-22, 19:14   #14
cocolocco
Raczkowanie
 
Avatar cocolocco
 
Zarejestrowany: 2017-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 377
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

To prawda, rynek pracy teraz bardzo się zmienia, myślenie ludzi też więc słuchanie ludzi którzy żyli w innych czasach i nie orientują się zbytnio w temacie nie jest dobrym rozwiązaniem

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
__________________
cocolocco jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-09-22, 23:22   #15
Viann
Raczkowanie
 
Avatar Viann
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 310
Dot.: Nowy kierunek studiów w wieku 24 lat?

Ja się zdecydowałam na całkowitą zmianę ścieżki zawodowej również w wieku 24 lat. Studiowałam prawo, a przeszłam na architekturę wnętrz, o której marzyłam od liceum, ale wiadomo - rodzice popchnęli. Poprzednich studiów nie skończyłam, na 3 roku złapałam totalną blokadę, zrezygnowałam i skupiłam się na pracy, żeby móc samodzielnie opłacić sobie nowe studia - prywatnie, ponieważ nie byłam w ogóle przygotowana żeby zdawać na ASP. I bardzo dobrze zrobiłam, ponieważ podczas pierwszego roku nadrobiłam wszystko, co było mi potrzebne - rysunek, malarstwo, rzeźba - wszystkie przedmioty artystyczne i tak uczone są od podstaw. Obawiałam się strasznie, bo pasja pasją ale przecież nigdy się tym nie zajmowałam, co jak sobie nie poradzę, co jak się obudzę przed 30 z kolejnymi nieskończonymi studiami?

Z mojej perspektywy to wszystko pięknie brzmi - to "tylko" zmarnowane 5 lat, całe życie przed Tobą, mając 24 lata jeszcze nie jesteś za stara itd. Fajnie się mówi, ale obawy są realne. Pierwszy rok robiłam dziennie - totalna porażka. Z grupą nie umiałam się dogadać, profesorowie mnie irytują traktowaniem wszystkich jak szczyli po liceum, którzy tylko imprezują i powiem szczerze, że poczucie że ja tu nie należę było bardzo silne :/ Przychodzą myśli, że może to faktycznie już jest za późno.

Przechodzę w tej chwili na zaoczne na 2 rok i szukam pracy. Po 2 miesięcznych praktykach stwierdzam, że studia nigdy nie nauczą mnie tyle co praca i studia dziennie w naszym wieku to naprawdę jest strata czasu. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić to spróbuj zrobić 1 - 2 darmowe praktyki gdzieś, żeby podłapać doświadczenie do CV, na pewno będzie łatwiej znaleźć pracę w zawodzie wiedząc już co nie co.

Ja nie skończyłam poprzednich studiów i nie mogłam iść od razu na magisterkę, ale gdybym była na Twoim miejscu to bym się w ogóle nad tym nie zastanawiała - nie żal Ci 3 lat na licencjat, który jest wypełniony głównie przedmiotami ogólnorozwojowymi, krążącymi gdzieś wokół tematu? Jasne, rozumiem że one mają jakiś cel aby student nie myślał jednotorowo, ale według mnie na to sobie można tracić czas będąc po liceum. Przecież przeszłaś już to wszystko na gospodarce przestrzennej, dużo przedmiotów będzie się powtarzało, a części nie przepiszesz bo będą się czymś różniły, mimo że kręcą się wokół podobnych problemów. Te wszystkie różnice programowe których się obawiasz nie są warte poświęcenia na nie 3 lat, bo podejrzewam że nadrobisz je w 3 miesiące w pracy.

Idź na magisterkę, zawsze są korepetycje w razie czego, a na magisterce się dopiero będziesz uczyła konkretów. Porównując swój program studiów na licencjacie i magisterce zauważyłam, że dużo przedmiotów się powtarza. Prawdopodobnie będą po prostu bardziej rozwinięte.

Druga sprawa to to, że takie studia są kosztowne - materiały, projekty itp, a brak dyplomu opóźnia Ci moment rozpoczęcia sensownie płatnej pracy. Co z tego, że twoje umiejętności bronią się same, robisz świetne projekty, ale jednak nie masz tego papierka. Nie wiem jak z Twoimi rodzicami, ale moi przestali mi już pomagać, bo swoje dofinansowanie na studia już "wykorzystałam". I w tym momencie już spieszy mi się, żeby mieć dyplom za sobą, ale ja nie mogę żadnych lat przeskoczyć - Ty tak.

Nie bój się, że jest za późno. Zdaj sobie sprawę z realiów i staw im czoła
Viann jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-09-22 23:22:14


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:34.