patelnia żeliwna tak czy nie? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Kuchnia - moje gotowanie

Notka

Kuchnia - moje gotowanie Forum dla osób, które kochają gotować. W kuchnia - moje gotowanie dzielimy się wiedzą jak przyrządzić najlepsze na świecie potrawy, ciasta i desery.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2019-02-25, 12:31   #1
PaLLitQa
żona
 
Avatar PaLLitQa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 7 817

patelnia żeliwna tak czy nie?


Hej,
zastanawiam się nad kupnem patelni i chociaż jednego garnka żeliwnego. Ostatnio dosyć głośno o żeliwie i jego dobrych właściwościach...

Przeraża mnie ciężar tych garów + jeszcze zawartość np. zupa? Boję się że ciężko utrzymać to w czystości, trzeba o nie specjalnie dbać...

Macie? Polecacie?
jak tak to skąd kupione??
PaLLitQa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-25, 13:52   #2
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez PaLLitQa Pokaż wiadomość
Hej,
zastanawiam się nad kupnem patelni i chociaż jednego garnka żeliwnego. Ostatnio dosyć głośno o żeliwie i jego dobrych właściwościach...

Przeraża mnie ciężar tych garów + jeszcze zawartość np. zupa? Boję się że ciężko utrzymać to w czystości, trzeba o nie specjalnie dbać...

Macie? Polecacie?
jak tak to skąd kupione??
Ja mam 5 patelni i 4 garnki żeliwne. Od Le Creuset poprzez Skeppshult i Ronneby Bruck. Nagrzewają się dłużej , za to trzymają potem równo temperaturę. Jestem bardzo zadowolony wykonują swoje zadanie świetnie . Ale.. to prawda że są ciężkie, im większy garnek tym cięższy do tego trzeba dodać wagę produktu, raczki są gorące trzeba mieć rękawiczki. Taka brytfanna żeliwna może sama ważyć z 6 kg plus np kaczka 2 kg i dodatki....Czyszczenie jest proste ... sól i wrzątek przy czystym żeliwne, normalny zmywak przy emaliowanym żeliwne . (Trzeba uważać w zlewie ceramicznym!)
Jest jedna seria firmy Ronneby Bruk tzw ronneby bruk ultra light. Są to patelnie i garnki z bardzo cieńkiego żeliwa i zarazem dużo lżejsze...te bym polecał na początek.
Patelnia czy garnek żeliwny jest praktycznie niezniszczalny no i zdrowe gotowanie bez żadnych powłok ochronnych. Żeliwne rzeczy trzeba chcieć i polubić wtedy odwdzięcza się pięknymi daniami.
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-25, 15:11   #3
Amilyn
Przyczajenie
 
Avatar Amilyn
 
Zarejestrowany: 2019-02
Wiadomości: 20
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Patelnia żeliwna jest dobra do określonego rodzaju mięs przede wszystkim - z tego co pamietam to np. robienie wołowiny jest polecane wlasnie na żeliwnej.
Amilyn jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-25, 16:05   #4
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Amilyn Pokaż wiadomość
Patelnia żeliwna jest dobra do określonego rodzaju mięs przede wszystkim - z tego co pamietam to np. robienie wołowiny jest polecane wlasnie na żeliwnej.
Patelnie żeliwne są do wszystkiego nawet można piec chleb w nich a ze wołowina potrzebuje dużo czasu to żeliwne są ekonomiczniejsze. Pewno nie masz żadnej wiec dlatego tak piszesz.
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-26, 11:46   #5
Agataa_S
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2017-09
Wiadomości: 548
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Jajecznica też najlepsza na żeliwnej O mięsie już dziewczyny wyżej wspominały. Z myciem ciężko, to fakt ale coś za coś. Mam jedną i jest niezastąpiona.
Agataa_S jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-02-27, 09:27   #6
PaLLitQa
żona
 
Avatar PaLLitQa
 
Zarejestrowany: 2006-02
Lokalizacja: Południe
Wiadomości: 7 817
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Patelnie żeliwne są do wszystkiego nawet można piec chleb w nich a ze wołowina potrzebuje dużo czasu to żeliwne są ekonomiczniejsze. Pewno nie masz żadnej wiec dlatego tak piszesz.
Właśnie przepis na chleb z patelni żeliwnej też mam, dlatego zależało mi żeby to była patelnia którą można wykorzystać też w piekarniku

Zamówiłam na próbę jedną bo mają odpinane rączki

Edytowane przez PaLLitQa
Czas edycji: 2019-07-29 o 19:12
PaLLitQa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-03-14, 10:51   #7
ewciamarchewcia1
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2019-03
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 30
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

ja używam żeliwnej właśnie do wołowiny, ziemniaków czyli tego co potrzebuje dużej temperatury.
ewciamarchewcia1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2019-11-03, 21:12   #8
virtual_luv
Raczkowanie
 
Avatar virtual_luv
 
Zarejestrowany: 2006-12
Wiadomości: 420
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cześć, może ktoś jest w stanie mi pomóc.
Zamówiłam patelnię żeliwną i zrobiłam krok po kroku to co bylo w instrukcji.Wszystko niby fajnie,nic nie przywiera ale okazało się, że patelnia jest czymś pokryta.Zafarbowało mi jedzenie,szoruje tą patelnię i nic,non stop ręcznik papierowy jest brudny.
Ktoś wie jak się tego pozbyć?

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
virtual_luv jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-04, 03:38   #9
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez virtual_luv Pokaż wiadomość
Cześć, może ktoś jest w stanie mi pomóc.
Zamówiłam patelnię żeliwną i zrobiłam krok po kroku to co bylo w instrukcji.Wszystko niby fajnie,nic nie przywiera ale okazało się, że patelnia jest czymś pokryta.Zafarbowało mi jedzenie,szoruje tą patelnię i nic,non stop ręcznik papierowy jest brudny.
Ktoś wie jak się tego pozbyć?
Trochę więcej danych o tej patelni by się przydało...np link gdzie zamówiłaś, lub foto jakieś , bo o żeliwnej powleczonej co farbuje...nigdy nic nie słyszałem
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-26, 20:42   #10
Kiewna
Przyczajenie
 
Avatar Kiewna
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 19
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez PaLLitQa Pokaż wiadomość
Hej

Macie? Polecacie?
jak tak to skąd kupione??
Mam jedną patelnię z IKEA i nie polecam. Nie zauważyłam żadnej zalety, same wady. Ciężka, chropowata, wszystko przystaje, potrzebuje olbrzymie dawki masła-oleju i wciąż zjada polowe dania. Oprócz tego jeszcze ma charakterystyczny zapach, bardzo odczuwalny pod czas nagrzewania. Mycie - masakra. Nie mam zmywarki, szoruję ręcznie i przeklinam ten dzień, kiedy kupiłam tą patelnię.
Zastanawiam się nad tym, czy to w sumie jedzenie z żeliwa jest zdrowe - na emaliowanym jak najbardziej, ale te surowe jest bardzo porowate i zbiera mikroskopiczne pozostałości tłuszczu i brudu po każdym smażeniu, a do tego może jeszcze pojawiać się rdza, jeżeli dobre nie wyschnie....


W tym momencie jestem rozczarowana, ale wciąż mam nadzieje, że znajdę podejście do tego kawala żeliwa (albo chociaż inną patelnię lepszej jakości).

Edytowane przez Kiewna
Czas edycji: 2019-11-26 o 20:45
Kiewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-26, 21:20   #11
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Nie wierzę że patelnia żeliwna z ikei jest taka zła. Bardziej jestem przekonany że operator jej jest do kitu. To ze jest ciężka to normalne w końcu jest z żeliwa grubego a nie z papieru, narzekanie na wagę nie ma sensu. Z tego co widziałem ... to one są powleczone od wewnątrz matową ala emalią. Przed użytkiem trzeba ja dobrze wypalić wtedy nic nie przywiera i nie potrzeba dużo tłuszczu do smażenia.
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-11-26, 23:05   #12
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Moja patelnia się wyrobiła w końcu, ale naleśników na niej nie smażę
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 18:23   #13
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Kiewna Pokaż wiadomość
(...)
W tym momencie jestem rozczarowana, ale wciąż mam nadzieje, że znajdę podejście do tego kawala żeliwa (albo chociaż inną patelnię lepszej jakości).
Ze swojej strony, skoro żeliwna Ci nie podeszła, polecam Gerlach Granitex. Miałam jedną i dokupiłam resztę serii, bo jestem mega zadowolona. Ale to również nie są super lekkie patelnie. Patelnia nie może być zbyt lekka - wszystko przypalisz na takiej. No chyba, że jakaś naleśnikowa, czyli do szybkiego smażenia. Tylko, że również nie do zmywarki, ale czyści się mega łatwo.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 18:34   #14
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Moja patelnia się wyrobiła w końcu, ale naleśników na niej nie smażę
Ja do naleśników mam extra żeliwną podobna jak na foto 24 cm
Załączone zdjęcia
Rodzaj pliku: jpeg 652F90D2-1A68-4F63-B35C-CED33577884E.jpeg (8,6 KB, 14 załadowań)
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 20:25   #15
Kiewna
Przyczajenie
 
Avatar Kiewna
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 19
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Ellen_Ripley Pokaż wiadomość
Ze swojej strony, skoro żeliwna Ci nie podeszła, polecam Gerlach Granitex.
Dzięki! Sprobuję znaleźć.

Trochę wiem o patelniach — przecież to nie jakaś pierwsza. I właśnie nie liczyłam, że będzie jak piórko, ale myślałam, że gdyż tyle ludzi tak kochają się w tym żeliwie, to zalety muszą przeważyć, he-he))

Przeczytałam artykuł o wypalaniu i konserwacji żeliwnej patelni — o matko... Warto było od tego zacząć, zanim kupować tego skarba.

A oprócz tego konserwacja:

„nie używaj płynu do naczyń – wyczyść patelnie przy pomocy gąbki i wody”

„natrzyj niewielką ilością tłuszczu i przykryj wnętrze ręcznikiem papierowym i przechowuj w suchy miejscu”

Wiec jak jej nie myć i smarować ładnie tłuszczykiem przed stawianiem do szafki to w końcu, jaki będzie aromat?
Kiewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 20:37   #16
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Ja do naleśników mam extra żeliwną podobna jak na foto 24 cm
Jakiej firmy ?
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 21:07   #17
Ellen_Ripley
Zakorzenienie
 
Avatar Ellen_Ripley
 
Zarejestrowany: 2018-04
Wiadomości: 20 853
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Kiewna Pokaż wiadomość
(...)
Wiec jak jej nie myć i smarować ładnie tłuszczykiem przed stawianiem do szafki to w końcu, jaki będzie aromat?
Dlatego jak dla mnie żeliwne cuda są dobre, jeżeli ma się dużą, przewiewną kuchnię i można patelnię mieć zawieszoną na wieszaku.
__________________
Żegnaj Wizaż Forum. Tyle lat za nami. Witaj Życie po Wizażu (Discord). Wszystko przed nami.
Ellen_Ripley jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-28, 21:09   #18
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Jakiej firmy ?
To jest ze stajni Ronneby Bruk , a dokładnie to Maestro pancake/crepes pan 120810
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-30, 13:20   #19
Iavender
 
Avatar Iavender
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 245
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Ja nie przepadam za rzeczami, które wymagają specjalnego traktowania. U mnie dobra patelnia to taka, która ma nieprzywierającą powierzchnię, myje się w zmywarce i działa na indukcji
__________________
Iavender jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2019-11-30, 13:32   #20
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

A czemu żeliwo miałoby nie działać na indukcji
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-30, 13:36   #21
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

..... taka dobra patelnia...powinna jeszcze mieć lusterko , żeby się można było przejrzeć
Niestety żeliwne nie mają lusterka
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-11-30, 14:12   #22
Iavender
 
Avatar Iavender
 
Zarejestrowany: 2018-11
Wiadomości: 245
patelnia żeliwna tak czy nie?

Ale ja nie napisałam, że żeliwo jest zaprzeczeniem tego wszystkiego. Tylko to czyszczenie jest na tyle zniechęcające dla takiego lenia jak ja, że to na pewno nie dla mnie.
Komentarza o lusterku nie rozumiem.
__________________
Iavender jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-01, 18:40   #23
Kiewna
Przyczajenie
 
Avatar Kiewna
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 19
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Iavender Pokaż wiadomość
Komentarza o lusterku nie rozumiem.
Gdyż zaryzykujesz powiedzieć cos nieładnego o żeliwnych patelniach, koniecznie spotkasz Adepta religii żeliwnych patelni. Każdego, kto za nimi nie przepada, uważa za osobę nieosiągająca wystarczających władz fizycznych lub umysłowych.
Kiewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-03, 06:33   #24
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Kiewna Pokaż wiadomość
Gdyż zaryzykujesz powiedzieć cos nieładnego o żeliwnych patelniach, koniecznie spotkasz Adepta religii żeliwnych patelni. Każdego, kto za nimi nie przepada, uważa za osobę nieosiągająca wystarczających władz fizycznych lub umysłowych.
Może powinnaś kupić porządną patelnię żeliwną, a nie taniochę w Ikei . Inne miałabyś zdanie.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-04, 18:18   #25
Kiewna
Przyczajenie
 
Avatar Kiewna
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 19
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez kaledonia Pokaż wiadomość
Może powinnaś kupić porządną patelnię żeliwną, a nie taniochę w Ikei . Inne miałabyś zdanie.
Ze szczerą radością i pocieszeniem zbieram porady i opinie w tym wątku. LegoJedi napisał, że Ikea nie jest taka zła, Pani pisze, że to taniocha i warto kupić inną. Czy trzeba poprawić umiejętności z obecnym naczyniem, czy w końcu dostać cos porządnego?

Zdecydowałam na żeliwo, bo już nie chce raz na rok albo dwa wyrzucać zniszczone Tefale. Wszystkie te nieprzywierające powłoki są nietrwale, niestety.
Kiewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-04, 20:03   #26
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Z tymi powleczonymi to niestety jest prawda, starczają na krótki czas. I te ciagle obawy ze się porysuje itd. No i ten smak chemii na patelni wyjętej ze zmywarki joke

Ja używam zarówno tanie żeliwne (ok 50zl) jak i te droższe (500zł) i stwierdziłem ze jak się je dobrze przygotuje do użytkowania to każda żeliwna jest supi. Te droższe maja lepszy materiał i są proste (na płycie indukcyjnej nie kołyszą się ) te tańsze.. to różnie bywa. Wszystkie są ciężkie to fakt bo to jest żeliwo. Dlatego na początek polecam patelnie od 24 cm w dół np 20 cm. Są poręczne , nie takie ciężkie jak 28 cm i o dziwo dużo się tam mieści .
Żeliwne patelnie myje się bardzo łatwo bo wystarczy wrzątek i plastikowy zmywak np ewentualnie trochę soli (jakby jakiś miejsca były mocniej przypieczone). Wyciera się je papierem kuchennym . I ewentualnie naciera się paroma kropelkami oleju od wewnątrz (jak ma dłużej być nie używana) jak się używa regularnie to nie trzeba olejem smarować . Także polecam pierw poczytać na ten temat( to samo dotyczy patelni stalowych kutych) i to trzeba mieć troszkę zamiłowania. Patelnia się na pewno odwdzięczy smakiem. Modele z żeliwna rączką ... oczywiste maja gorąca rączkę ale można kupić silikonowa czy inna nakładkę na rączkę i poproblemie. Ten typ tak ma, za to można je wkładać do piekarnika i grillować nawet. Także początkujący ...nie rzucajcie się na wielkie patelnie no i trochę cierpliwości.
Jest szwedzka firma która robi patelnie żeliwne tzw ultra light ... są polowe lżejsze. No i kosztują trochę.
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad

Edytowane przez LegoJedi
Czas edycji: 2019-12-04 o 20:06
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-06, 20:56   #27
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Kiewna Pokaż wiadomość
Ze szczerą radością i pocieszeniem zbieram porady i opinie w tym wątku. LegoJedi napisał, że Ikea nie jest taka zła, Pani pisze, że to taniocha i warto kupić inną. Czy trzeba poprawić umiejętności z obecnym naczyniem, czy w końcu dostać cos porządnego?

Zdecydowałam na żeliwo, bo już nie chce raz na rok albo dwa wyrzucać zniszczone Tefale. Wszystkie te nieprzywierające powłoki są nietrwale, niestety.
Z tanią, a dobrą się jeszcze nie spotkałam.
Żeliwo jest specyficzne, ale żywotność dłuższa niż teflonu czy tych nie przywieralnych.
Ono się wyrabia w czasie.
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-07, 10:04   #28
Kiewna
Przyczajenie
 
Avatar Kiewna
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 19
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez LegoJedi Pokaż wiadomość
Z tymi powleczonymi to niestety jest prawda, starczają na krótki czas. I te ciagle obawy ze się porysuje itd. No i ten smak chemii na patelni wyjętej ze zmywarki joke

Ja używam zarówno tanie żeliwne (ok 50zl) jak i te droższe (500zł) i stwierdziłem ze jak się je dobrze przygotuje do użytkowania to każda żeliwna jest supi. Te droższe maja lepszy materiał i są proste (na płycie indukcyjnej nie kołyszą się ) te tańsze.. to różnie bywa. Wszystkie są ciężkie to fakt bo to jest żeliwo. Dlatego na początek polecam patelnie od 24 cm w dół np 20 cm. Są poręczne , nie takie ciężkie jak 28 cm i o dziwo dużo się tam mieści .
Żeliwne patelnie myje się bardzo łatwo bo wystarczy wrzątek i plastikowy zmywak np ewentualnie trochę soli (jakby jakiś miejsca były mocniej przypieczone). Wyciera się je papierem kuchennym . I ewentualnie naciera się paroma kropelkami oleju od wewnątrz (jak ma dłużej być nie używana) jak się używa regularnie to nie trzeba olejem smarować . Także polecam pierw poczytać na ten temat( to samo dotyczy patelni stalowych kutych) i to trzeba mieć troszkę zamiłowania. Patelnia się na pewno odwdzięczy smakiem. Modele z żeliwna rączką ... oczywiste maja gorąca rączkę ale można kupić silikonowa czy inna nakładkę na rączkę i poproblemie. Ten typ tak ma, za to można je wkładać do piekarnika i grillować nawet. Także początkujący ...nie rzucajcie się na wielkie patelnie no i trochę cierpliwości.
Jest szwedzka firma która robi patelnie żeliwne tzw ultra light ... są polowe lżejsze. No i kosztują trochę.
Dziękuje!
O, no właśnie od warto było zacząć, a nie od lusterka .
I o smaku chemii nic nie wiem (nie mam zmywarki, to ona powoduje smak?)


Stalowe patelnie również są bardzo ciekawe!
Kiewna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-07, 15:36   #29
kaledonia
zielony stworek
 
Avatar kaledonia
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: z miasta Łodzi kot pochodzi :D
Wiadomości: 16 977
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Stalowe ciekawe, ale ja się do Le Creuset nie mogę przekonać. Mam jedną, małą i wolę swoją żeliwną
__________________
18 lat z Wizażem


Moda przemija, styl pozostaje

Jestem
tutaj
kaledonia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2019-12-07, 17:20   #30
LegoJedi
Wtajemniczenie
 
Avatar LegoJedi
 
Zarejestrowany: 2018-07
Wiadomości: 2 013
Dot.: patelnia żeliwna tak czy nie?

Cytat:
Napisane przez Kiewna Pokaż wiadomość

Stalowe patelnie również są bardzo ciekawe!
Tu się kłania firma De Buyer z patelniami serii Mineral B ...obsługa podobna jak żeliwne, 3 mm gruba stal ..rewelacyjne
I ze stali szlachetnej Fissler Crispy Steelux Comfort i Premium (można wkładać do zmywarki )
__________________
Pieniądze mogą dużo.... Miłość może wszystko

Wysłane z iPad
LegoJedi jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kuchnia - moje gotowanie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2020-09-23 12:39:16


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:51.