Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Praca i biznes

Notka

Praca i biznes W tym miejscu rozmawiamy o pracy i biznesie. Jeśli szukasz pracy, planujesz ją zmienić lub prowadzisz własny biznes, to miejsce jest dla ciebie.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2018-09-28, 18:25   #1
tamitu
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 45

Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy


Może jest na sali osoba znająca się na prawie i będzie w stanie mi coś podpowiedzieć.
Popełniłam błąd w pracy. Wysłałam e-mail do osoby do której miałam bezwzględny zakaz wysyłania pracy. Natłok pracy wybrałam adres, spojrzałam w zasadzie, czy zgadza się nazwa firmy i kliknęłam wyślij
E-mail dotyczył spraw, którymi wcześniej zajmowała się ta osoba, ale w związku z problemami, uchybieniami itp praca ta została przekazana mi, ale "w tajemnicy i nieoficjalnie".
Szef grozi dyscyplinarką - nie mam żalu, zawaliłam.
Zorientowałam się kilka minut później, wysłałam kolejnego e-maila z prośbą o zignorowanie poprzedniej wiadomości.
Ale tak się zastanawiam w każdej wysyłanej wiadomości mam w stopce: "Odbiorcą może być jedynie jej adresat z wyłączeniem dostępu osób trzecich, treść poufna, rozpowszechnianie zabronione itp"
Osoba, która otrzymała maila przekazała informację o mailu, treści pracownikom w firmie (że szefowi to dość jasne), jednak nurtuje mnie kwestia innych pracowników, którym to przekazała. Jak to ma się do RODO i w ogóle do tajemnicy korespondencji?

Dodam jeszcze tylko, że szef nie poniósł wielkiej szkody w związku z tym e-mailem. Po prostu to miała być tajemnica - głupio mu było powiedzieć pracownikowi, kto się będzie tym zajmował i oficjalna wersja była taka, że on to przejął

Edytowane przez tamitu
Czas edycji: 2018-09-28 o 18:30 Powód: dopisek
tamitu jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-28, 20:20   #2
mikoma
Zakorzenienie
 
Avatar mikoma
 
Zarejestrowany: 2016-12
Wiadomości: 4 043
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

Ale co RODO miałoby mieć tutaj do rzeczy? Przecież nie ujawniłaś żadnych danych osobowych.
mikoma jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-29, 06:38   #3
Mort987
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 59
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

RODO dotyczy danych osobowych i w tej sprawie nie widzę żadnego złamania rozporządzenia chyba, że przesłałaś dane osobowe innej osoby. Z tego tytułu szef nic Ci nie może zrobić. Nawet, gdyby Ci dał dyscyplinarkę to w sądzie pracy może przegrać, więc lepiej dla niego gdyby Ci dał normalne wypowiedzenie. Fakt, że przez ten błąd i wynikające dla niego problemy może nie chcieć z Tobą pracować. Gdybyś np. listę płac, umowę z danymi osobowymi wysłała osobie niepowołanej to wtedy mogłabyś się bać konsekwencji prawnych

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mort987 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-29, 07:51   #4
MissChievousTess
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-04
Wiadomości: 12 916
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

Podpis w stopce nie jest żadnym zabezpieczeniem. Zabezpieczenia są opisane prawnie jako określonego typu środki techniczne. RODO raczej nie ma tu nic do rzeczy. Dyscyplinarka może być np. za naruszenie tajemnicy firmy, umów z pracownikiem o unikaniu konkurencji i tym podobne. RODO wchodziłoby w grę gdyby osobom trzecim zostały przekazane dane teleadresowe, osobowe,w tym dane wrażliwe adresata bez jego zgody i wiedzy i bez informacji dla niego jak może je usunąć, komu i w jakim celu zostały przekazane oraz przez kogo i w jakich celach będą przetwarzane.
__________________
Proszę zajrzyj do tego wątku i wypełnij ankietę:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=733894
MissChievousTess jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-29, 09:26   #5
tamitu
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-08
Wiadomości: 45
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

Cytat:
Napisane przez MissChievousTess Pokaż wiadomość
Podpis w stopce nie jest żadnym zabezpieczeniem. Zabezpieczenia są opisane prawnie jako określonego typu środki techniczne. RODO raczej nie ma tu nic do rzeczy. Dyscyplinarka może być np. za naruszenie tajemnicy firmy, umów z pracownikiem o unikaniu konkurencji i tym podobne. RODO wchodziłoby w grę gdyby osobom trzecim zostały przekazane dane teleadresowe, osobowe,w tym dane wrażliwe adresata bez jego zgody i wiedzy i bez informacji dla niego jak może je usunąć, komu i w jakim celu zostały przekazane oraz przez kogo i w jakich celach będą przetwarzane.
Cytat:
Napisane przez Mort987 Pokaż wiadomość
RODO dotyczy danych osobowych i w tej sprawie nie widzę żadnego złamania rozporządzenia chyba, że przesłałaś dane osobowe innej osoby. Z tego tytułu szef nic Ci nie może zrobić. Nawet, gdyby Ci dał dyscyplinarkę to w sądzie pracy może przegrać, więc lepiej dla niego gdyby Ci dał normalne wypowiedzenie. Fakt, że przez ten błąd i wynikające dla niego problemy może nie chcieć z Tobą pracować. Gdybyś np. listę płac, umowę z danymi osobowymi wysłała osobie niepowołanej to wtedy mogłabyś się bać konsekwencji prawnych

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Cytat:
Napisane przez mikoma Pokaż wiadomość
Ale co RODO miałoby mieć tutaj do rzeczy? Przecież nie ujawniłaś żadnych danych osobowych.
Dziękuje Wam za odpowiedzi
Były tam dane osobowe, kwoty- jednak nic nowego z czym wcześniej te osoba nie miała do czynienia- może nie kwoty co do złotówki, ale orientacyjne tak. Co i tak w sumie nie zmniejsza mojej winy.
W kontekście Rodo chodziło mi też o to, że ona otrzymane informacje w e-mailu przekazała innym pracownikom firmy.

Edytowane przez tamitu
Czas edycji: 2018-09-29 o 09:29 Powód: .
tamitu jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-29, 12:16   #6
Mort987
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-07
Wiadomości: 59
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

Cytat:
Napisane przez tamitu Pokaż wiadomość
Dziękuje Wam za odpowiedzi
Były tam dane osobowe, kwoty- jednak nic nowego z czym wcześniej te osoba nie miała do czynienia- może nie kwoty co do złotówki, ale orientacyjne tak. Co i tak w sumie nie zmniejsza mojej winy.
W kontekście Rodo chodziło mi też o to, że ona otrzymane informacje w e-mailu przekazała innym pracownikom firmy.
Jeżeli ta osoba ma upoważnienie dotyczące pozyskiwania danych, które wysłałaś to nie powinno być problemu a raczej to ta druga osoba ma problem. Jak jednak nie jest to już różowo nie jest

Wysłane z aplikacji Forum Wizaz
Mort987 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2018-09-29, 13:23   #7
Laguna2
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2009-04
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 146
Dot.: Prawo pracy, RODO- generalnie problem w pracy

.

Edytowane przez Laguna2
Czas edycji: 2018-09-29 o 13:23 Powód: pomyłka wątków
Laguna2 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Praca i biznes


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-09-29 14:23:14


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 04:54.