Koty część XIII - Strona 116 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Zwierzęta domowe - wiZOOż

Notka

Zwierzęta domowe - wiZOOż Porady i dyskusje na tematy związane ze zwierzętami domowymi. Tutaj porozmawiasz o kotkach, pieskach, koniach, chomikach, szczurach, królikach, żółwiach, fretkach, świnkach morskich i innych zwierzętach.

Odpowiedz

Narzędzia
Stary Wczoraj, 17:46   #3451
ula_komuda
Przyczajenie

Dot.: Koty część XIII

A ja mam takie pytanie, a raczej problem. Mój kot sfinks zawsze jak robi kupę to włazi w to łapami. Wszędzie rozdeptuje, cały dom do mycia . W czym może być problem ? Kuwetę ma duża żwirku tez dosypuje zawsze na full.
ula_komuda jest offline   Odpowiedz cytując
Stary Wczoraj, 19:52   #3452
MissChievousTess
Zakorzenienie

Dot.: Koty część XIII

Cytat:
Napisane przez ula_komuda Pokaż wiadomość
A ja mam takie pytanie, a raczej problem. Mój kot sfinks zawsze jak robi kupę to włazi w to łapami. Wszędzie rozdeptuje, cały dom do mycia . W czym może być problem ? Kuwetę ma duża żwirku tez dosypuje zawsze na full.
Spróbuj sypać mniej żwiru. Bo jak sypie się za dużo to kot się w żwirku zapada- efekt ruchomych piasków. Poza tym kwestia rozmiaru kuwety. Kot musi się w kuwecie swobodnie cały obrócić. Jak jest za mała to właśnie może rozdeptywać, zasikiwać obok, załatwiać się obok. Rozdeptywanie jest tez część gdy kto ma kuwetę ze zbyt niskim rantem lub zbyt małym albo taką, które po oparciu łapek o rant sprawia, że kot traci równowagę i boi się, że kuweta wywróci się z nim w środku. Lepsze są kuwety kryte bo mają wysokie ścianki. Te stempelki kot robi wtedy wewnątrz kuwety, na jej ściance. Wystarczy np. chusteczką czyszczącą przetrzeć czy środkiem czyszczącym na papierze i po sprawie. Jedna z moich kotek takie stemple robi czyszcząc łapki po, ale wyłącznie wewnątrz kuwety. Jeśli kot pobrudzi, zasika łapki czyszczenie ich zaraz po załatwieniu się to odruch. I wtedy kot jak ma gdzie to stempluje.

---------- Dopisano o 20:47 ---------- Poprzedni post napisano o 20:44 ----------

Zresztą warto choć raz popatrzeć co kot robi jak się załatwia. Ja mam i zdjęcia i obserwację, a nawet kiedyś TŻ robił filmik.
A nad czyszczeniem łapek po były nawet badania genetyczne nad zdrowiem kotów i ich potomstwa i kot ma to naprawdę w genach. Im zdrowszy genetycznie, tym silniejszy odruch czyszczenia łapek "po" załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Zapach odchodów zdradza stan zdrowia i obecność kota innym drapieżnikom i jest informacją o dostępności pożywienia dla konkurencji, więc trzeba się go z łap pozbyć i nie roznosić.

---------- Dopisano o 20:52 ---------- Poprzedni post napisano o 20:47 ----------

Co do ilości żwiru- lepiej nie sypać więcej niż na wysokość około 5 cm. To też zależy od wagi/wielkości kota, czasem jak kot mniejszy efekt ruchomych piasków może dać nawet te 5 cm, więc warto się przyjrzeć jaki kot ma pod tym względem komfort. Powinien pewnie stać na żwirku, który spod niego nie przesuwa się sam niczym ruchome piaski. Jeśli się zapada trzeba zmniejszyć ilość żwiru. Kot przednie łapki ma słabsze dlatego jak damy za dużo żwiru może też rezygnować z kopania i zakopywania bo się za bardzo męczy. To też skutkuje częstszym brudzeniem łapek odchodami.
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Zwierzęta domowe - wiZOOż

Ten wątek obecnie przeglądają: 2 (0 użytkowników i 2 gości)

Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości