Uczymy się programować, tworzyć strony www - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Komputery, telefony, tablety

Notka

Komputery, telefony, tablety Masz problem z komputerem, telefonem lub tabletem? Potrzebujesz fachowej porady na temat oprogramowania? Masz wiedzę i chcesz pomóc innym? Dołącz.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-09-21, 13:31   #1
Mitgard
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 54

Uczymy się programować, tworzyć strony www


Kto ma ochotę na naukę programowania oraz tworzenia stron internetowych?
Ja jakoś sama nie mam motywacji. Jeśli chodzi o html i css - przebrnęłam kilka miesięcy temu przez książkę i coś tam wiem, ale to tylko teoria. O programowaniu też coś tam czytałam.
Natomiast chciałam porządnie się do tego wziąć. Jest ktoś ze mną?
Mogłybyśmy się tutaj wspierać i motywować. Hm, od czego zacząć?

Ja proponuję uczyć się metodą ćwiczeniową, to znaczy od razu przećwiczyć to, co się nauczyło, bo jest to przyjemniejsze, i łatwiej się zapamiętuje. No i z doświadczenia wiem, że sama teoria to w tym przypadku bardzo mało. Tylko właśnie - jak się w ten sposób uczyć?

Edytowane przez Mitgard
Czas edycji: 2013-09-21 o 13:43
Mitgard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 13:40   #2
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Miałam niedługo zakładać zbiorczy...
I tak to zrobię, to połączę
Aby łatwiej było odnaleźć informacje, literaturę, kursy itp.
Witam się na pokładzie!
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 14:51   #3
Ashiitaka
Przyczajenie
 
Avatar Ashiitaka
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 8
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Polecam do nauki PHP kursy z tej strony. Przygodę z PHP zaczynałem własnie od tych kursów nie wiem dokładnie jak obecnie to wygląda ale parę lat temu były naprawdę super.
Ashiitaka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 14:55   #4
mnka
Zakorzenienie
 
Avatar mnka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 3 927
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Zacznijmy od tego jaką książkę na temat CSS i HTML czytałaś? Bo ogólnie teorii w całym tym temacie to jest niewiele, więc coś już umieć powinnaś Przede wszystkim ukierunkuj się. Programowanie to bardzo szerokie pojęcie. A HTML/CSS ciężko nazwać językiem programowania Na początek porządnie naucz się HTML, później wprowadzaj CSS, cały czas rozszerzając swoją wiedzę bo temat jest bardzo obszerny. Tutaj dopiero może jakiś PHP. Dalej zainteresuj się bazami danych. Później dynamiką strony- JavaScript, może Flash. Masz dużo alternatywnych opcji. Jeśli chodzi o naukę samego programowania- jeśli nauczysz się w jednym języku, to przestawić się na inny jest już łatwo. Pamiętaj, że każdy w/w temat wydaje się być studnią bez dna i musisz się przygotować na to, że ciągle będziesz się uczyć czegoś nowego. Nie jest tak, że posiądziesz wiedzę i dalej radośnie będziesz pykać strony jedną za drugą. To jest ciągłe doskonalenie.

Edytowane przez mnka
Czas edycji: 2013-09-21 o 14:58
mnka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 14:59   #5
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Ashiitaka Pokaż wiadomość
Polecam do nauki PHP kursy z tej strony. Przygodę z PHP zaczynałem własnie od tych kursów nie wiem dokładnie jak obecnie to wygląda ale parę lat temu były naprawdę super.
Od siebie dorzucę, że PHP bez zgłębienia manuala nie ma sensu
Obowiązkowa lektura.
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 15:16   #6
Mitgard
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 54
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Dzikun Pokaż wiadomość
Miałam niedługo zakładać zbiorczy...
No ja nie mogłam się doczekać.

Cytat:
Napisane przez Dzikun Pokaż wiadomość
Dziękuję, bardzo ciekawa strona.

Ile czasu warto przeznaczać dziennie na naukę?

Jeśli chodzi o książkę o do nauki projektowania stron, to kolega kiedyś podarował mi - dostał na jakimś kursie grafiki. I fajna moim zdaniem - Bartosz Danowski "Tworzenie stron www w praktyce". Jest tu XHTML i CSS.

Edytowane przez Mitgard
Czas edycji: 2013-09-21 o 15:23
Mitgard jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 16:27   #7
szprotka_
Zakorzenienie
 
Avatar szprotka_
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 4 550
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

jeżeli ktoś nie miał kontaktu z programowaniem czy tworzeniem stron internetowych, to fajnym językiem do nauki jest Ruby. prosty, logiczny język (mój TŻ jest programistą, i to co czasami kodzi wygląda jak totalna czarna magia, bo tego kodu jest naciapane i milion wyjątków, o których musi pamiętać, że to zniechęca do nauki), którego się da w miarę szybko nauczyć.
szprotka_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2013-09-21, 16:58   #8
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

A czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie w C++?
Ja nie potrafię żadnego języka, a właśnie "uczę się" C++ od kilku dni. Słyszałam, że to język przyszłości. Mogę prosić o jakieś informacje?
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 17:10   #9
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 9 207
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
A czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie w C++?
Ja nie potrafię żadnego języka, a właśnie "uczę się" C++ od kilku dni. Słyszałam, że to język przyszłości. Mogę prosić o jakieś informacje?
Ja w C++ zdawałam maturę i miałam trochę go na studiach.
Jest dobry na początek. Raczej popularniejsze są języki wyższego poziomu, ale czasem i w cpp się programuje
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 17:22   #10
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Ja zaczynałam od C++, teraz wiem że to był błąd (w moim mniemaniu oczywiście)
Wzięłam się za Symfonię C++ i niestety, kompletnie do mnie nie trafiła, nie mogłam jej zmęczyć i odpuściłam.
Teraz uczę się PHP, co widać po moim podpisie w mikroreklamie
I póki co na tym się skupię. Xampp + konsola + manual + wyżej wymieniona książka i jeszcze kilka stron z sieci, no i samozaparcie...
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 17:27   #11
Vacuous
Rozeznanie
 
Avatar Vacuous
 
Zarejestrowany: 2009-06
Wiadomości: 681
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

[1=8f44be8657be3d2a3733d9c 7d3db3d2234bdc5f1_6583833 2e9b82;42925869]Raczej popularniejsze są języki wyższego poziomu, ale czasem i w cpp się programuje [/QUOTE]


A jakie języki są tymi językami wyższego poziomu?
Przepraszam, na razie nie za bardzo orientuję się w tej branży.

A co sądzicie o Javie? Na jakim miejscu "stoi" w hierarchii języków programowania?
__________________
Walczę ze swoim niezdecydowaniem.
Vacuous jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-21, 17:41   #12
mnka
Zakorzenienie
 
Avatar mnka
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 3 927
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
A czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie w C++?
Ja nie potrafię żadnego języka, a właśnie "uczę się" C++ od kilku dni. Słyszałam, że to język przyszłości. Mogę prosić o jakieś informacje?
Ja też zdawałam maturę w C++ i też kontynuuję na studiach. Na początek wg mnie idealny język. Polecam "C++ bez obaw" Helionu.
mnka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-21, 20:40   #13
Drakan
Zadomowienie
 
Avatar Drakan
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Warszawa/Włocławek
Wiadomości: 1 493
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
A czy któraś z Was ma jakieś doświadczenie w C++?
Ja nie potrafię żadnego języka, a właśnie "uczę się" C++ od kilku dni. Słyszałam, że to język przyszłości. Mogę prosić o jakieś informacje?
Przyszłościowy bardziej jest C#, acz dotarły do mnie plotki, że raczej jest stosowany przy tworzeniu biznesowego oprogramowania i w celach biznesowych się go stosuje. Dosyć, że jest bardzo przejrzysty.
W IT C++ może się przydać, to zresztą bardzo popularny język i nadal dużo aplikacji w nim powstaje. Zresztą jeżeli dobrze opanujesz C++ warto chapnąć Javę, która w dużej mierze bazuje na C++. Miejscami deklaracje obiektów, klas, tworzenie interfejsów, konstruktorów nadpisywanie i tworzenie i łączenie innych przyjemności typowych dla programowania jest bardzo posrane, ale idzie to ogarnąć.
Aha, może zacznij od obiektowych, bo jak zaczniesz zgłębiać programowanie liniowe może być ciężko się przestawić później.

Języki wyższego poziomu to tak w skrócie myślowym szereg poleceń (makropoleceń), które z kolei składają się z szeregu innych mniejszych poleceń właśnie niższego poziomu. Dalej są już asemblery, kod maszynowy i skoki napięcia w kablach

To wszystko mi przypomina, że czas zabrać się za Unity, bo XNA nie będzie już wspomagane...
__________________
Matematyk to maszyna do zmieniana kawy w twierdzenia.




Drakan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-22, 10:18   #14
Ashiitaka
Przyczajenie
 
Avatar Ashiitaka
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 8
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez mnka Pokaż wiadomość
Ja też zdawałam maturę w C++ i też kontynuuję na studiach. Na początek wg mnie idealny język. Polecam "C++ bez obaw" Helionu.
Hmm wydaje mi się ze lepsza na początek jest JAVA, niema tam np wskaźników z którymi nowi maja często masę problemów. Dodatkowo java obecnie używana jest prawie wszędzie zarówno w aplikacjach desktopowych jak i stronach internetowych czy app mobilnych np na Androida.

PHP jest również ciekawą opcja na początek. Stworzony kod można natychmiast uruchomić bez konieczności kompilacji itp. . Dodatkowo w necie jest masa tutoriali oraz gotowych rozwiązań które można wykorzystać we własnej apce

Cytat:
Napisane przez Drakan Pokaż wiadomość
Przyszłościowy bardziej jest C#, acz dotarły do mnie plotki, że raczej jest stosowany przy tworzeniu biznesowego oprogramowania i w celach biznesowych się go stosuje....
C## jest ostatnio faktycznie coraz częściej używany jednak jest to rozwiązanie używane niestety głównie przez duże firmy. W mniejszych używa się raczej technologi takich jak np. java czy php
Ashiitaka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-22, 14:03   #15
Drakan
Zadomowienie
 
Avatar Drakan
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Warszawa/Włocławek
Wiadomości: 1 493
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Ashiitaka Pokaż wiadomość
C## jest ostatnio faktycznie coraz częściej używany jednak jest to rozwiązanie używane niestety głównie przez duże firmy. W mniejszych używa się raczej technologi takich jak np. java czy php
Też racja. Ale C# i tak warto znać. Może kiedyś się trafi do tej dużej firmy U mnie zresztą był konieczny przy korzystaniu z XNA, a w XNA powstawało zresztą pełno indie gier tworzonych przez różnej maści zapaleńców.
__________________
Matematyk to maszyna do zmieniana kawy w twierdzenia.




Drakan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-22, 19:18   #16
RedDragon
Raczkowanie
 
Avatar RedDragon
 
Zarejestrowany: 2013-06
Wiadomości: 37
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Ashiitaka Pokaż wiadomość
Hmm wydaje mi się ze lepsza na początek jest JAVA, niema tam np wskaźników z którymi nowi maja często masę problemów. Dodatkowo java obecnie używana jest prawie wszędzie zarówno w aplikacjach desktopowych jak i stronach internetowych czy app mobilnych np na Androida.

PHP jest również ciekawą opcja na początek. Stworzony kod można natychmiast uruchomić bez konieczności kompilacji itp. . Dodatkowo w necie jest masa tutoriali oraz gotowych rozwiązań które można wykorzystać we własnej apce

C## jest ostatnio faktycznie coraz częściej używany jednak jest to rozwiązanie używane niestety głównie przez duże firmy. W mniejszych używa się raczej technologi takich jak np. java czy php
To może i ja się wypowiem bazując na powyższej wypowiedzi: Jak najbardziej zgadzam się z powyższym stwierdzeniem iż Java jest dobrym językiem na początek. Łączy w sobie możliwości pisania aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych (chociaż na początek zdecydowanie polecam zacząć od desktopowych). Java jest teraz bardzo popularna, a odkąd zaszły zmiany właściciela tej technologii, wreszcie ruszyło się jeżeli chodzi o wydania nowych wersji.

Do C++ radzę usiąść tylko i wyłącznie w momencie, jeżeli nosimy się z zamiarem pisania gier. Oczywiście to moja ocena, ale nie widzę większego sensu używania tego języka do jakiegokolwiek innego celu (ew. jeszcze wysoko wydajne algorytmy, ale nie sądzę żeby o takiego typu programowanie chodziło w tym wątku )

PHP - zgadzam się z powyższym.

Natomiast absolutnie nie zgadzam się że Java używana jest w małych firmach. Bardzo duże projekty również realizowane są (i były) w Javie i jakoś wszystko daje sobie bardzo dobrze rade .

Tak naprawdę C# ~= JAVA, bo C# pełnymi garściami czerpie z Javy. Java posiada bardzo dobre, darmowe i sprawdzone narzędzia i technologie. Natomiast C# jest językiem droższym, ale za to udostępnia więcej "pomocników" dla programisty.

Ja dorzuciłbym jeszcze do tego naukę SQL'a (języka związanego zapisywaniem i czytaniem danych zapisanych w bazie danych). Na początku nie będzie on niezbędny, ale nie ma w tej chwili aplikacji która nie korzystałaby z tej czy innej bazy danych. A bazy relacyjne są w dalszym ciągu najbardziej popularne.

Jeżeli chodzi o literaturę, to ja bardzo polecam serię "Head First" - najlepsze książki tego typu jakie miałem okazję czytać (na pewno jest dla Javy i C#). Poza tym polecam "Obiekty z klasą!" - bardzo niestandardowa książka, ale polecam ją dla wszystkich osób które chcą rozpocząć swoją przygodę z Javą a nie miały wcześniej kontaktu z jakimkolwiek programowaniem.
RedDragon jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-22, 21:02   #17
Drakan
Zadomowienie
 
Avatar Drakan
 
Zarejestrowany: 2013-04
Lokalizacja: Warszawa/Włocławek
Wiadomości: 1 493
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Dzikun Pokaż wiadomość
Ja zaczynałam od C++, teraz wiem że to był błąd (w moim mniemaniu oczywiście)
Wzięłam się za Symfonię C++ i niestety, kompletnie do mnie nie trafiła, nie mogłam jej zmęczyć i odpuściłam.
Teraz uczę się PHP, co widać po moim podpisie w mikroreklamie
I póki co na tym się skupię. Xampp + konsola + manual + wyżej wymieniona książka i jeszcze kilka stron z sieci, no i samozaparcie...
Cytat:
Napisane przez RedDragon Pokaż wiadomość
Do C++ radzę usiąść tylko i wyłącznie w momencie, jeżeli nosimy się z zamiarem pisania gier. Oczywiście to moja ocena, ale nie widzę większego sensu używania tego języka do jakiegokolwiek innego celu (ew. jeszcze wysoko wydajne algorytmy, ale nie sądzę żeby o takiego typu programowanie chodziło w tym wątku )
Dobra, to i ja w takim razie dorzucę do wątku swoją cegiełkę. O ile do Symfonii zamierzam się lepiej przymierzyć, to jeszcze prócz niej jest jedna książka, w której m. in C++ jest przystępnie opisany. Mam na myśli Programowanie gier. Kompendium Bruno Miguela Teixeira de Sousa. W pierwszych rozdziałach zanim w ogóle się do rzeczy przystąpi, zawarta jest wiedza na temat programowania w C++ i to całkiem obszerna, więc jak jak nie ma się Symfonii lub się jej nie lubi można brać.
__________________
Matematyk to maszyna do zmieniana kawy w twierdzenia.




Drakan jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 13:25   #18
babs
Raczkowanie
 
Avatar babs
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Hej

A ja zupełnie początkującym trochę odradzałabym książki, a polecałabym interaktywne kursy online- przyjemniejsze, tańsze (przeważnie darmowe) i myślę, że łatwiej się z nimi zmotywować - część z nich ma formę gier, w części dostaje się odznaki za skończenie kolejnych etapów. Oczywiście, nie zdobędziemy w ten sposób całej potrzebnej nam wiedzy - ale zanim dojdziecie do tego etapu, to będziecie już naprawdę sporo umieć.

A nawet jak jak już sporo umiecie, to popatrzcie, może Was coś zaciekawi?
http://www.codecademy.com/learn (HTML+CSS, Ruby, Python, JavaScript, jQuery, PHP i inne)
http://www.codeavengers.com/ (HTML+CSS, podstawy programowania)
http://www.codeschool.com/courses (Rails, JavaScript, iOs etc - tylko podstawowe kursy są darmowe)
https://www.bloc.io/ruby-warrior/#/ Ruby
http://railsforzombies.org/ Rails
https://tutsplus.com/course/30-days-...-html-and-css/ HTML+CSS
https://www.udacity.com/course/cs046 Wstęp do programowania w Javie
http://tryruby.org/ Ruby
http://skillcrush.com/ dużo różnych rzeczy

Poza tym, sprawdzie sobie czy koło Was nie szykują się http://railsgirls.com/ a jak ktoś z okolic Krakowa to polecam https://www.facebook.com/webmuses

I mega polecam - kursy z amerykańskich uniwerstetów, tylko uprzedzam - trzeba się uczyć regularnie
https://www.coursera.org/
babs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 13:29   #19
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Dzięki za dużo materiałów
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2013-09-23, 13:40   #20
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 9 207
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Ale fajne linki. Ruby z ludzikiem. Jak nic przyda się na 4 semestr.
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 13:41   #21
babs
Raczkowanie
 
Avatar babs
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Vacuous Pokaż wiadomość
A jakie języki są tymi językami wyższego poziomu?
Przepraszam, na razie nie za bardzo orientuję się w tej branży.

A co sądzicie o Javie? Na jakim miejscu "stoi" w hierarchii języków programowania?
Hierarchia języków nie mówi nam, który język jest lepszy, a który gorszy, tylko jak bardzo język ten jest zbliżony do kody maszynowego. I tak, języki niskiego poziomu będą do niego bardziej zbliżone (a przez to szybsze i będą mieć pewne dodatkowe możliwości, ale za to będą trudniejsze do zrozumienia dla ludzi). Wyższego poziomy mogą być trochę wolniejsze, ale za to bardzo często wyglądają jak zwykłe zdania (po angielsku, patrz Ruby czy Python), przez co programuje się w nich dużo szybciej.
Ponieważ moc maszyn sprawia, że nawet programy pisane w językach bardzo wysokiego poziomu działają wystarczająco szybko, to w większości przypadków warto się ich uczyć zwłaszcza na początku - zapotrzebowanie na rynku jest spore, a są one dużo przyjemniejsze.
Java IMO jest gdzieś pośrodku, próbowałam znaleść jakąś ładną grafikę z rozpisem, ale google nic nie znajduje.

Edytowane przez babs
Czas edycji: 2013-09-23 o 15:56 Powód: literówki
babs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-23, 13:51   #22
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Jakby ktoś miał coś z PHP najlepiej po polsku to poproszę
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 13:12   #23
normalnyfacet85
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 115
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Drakan Pokaż wiadomość
Miejscami deklaracje obiektów, klas, tworzenie interfejsów, konstruktorów nadpisywanie i tworzenie i łączenie innych przyjemności typowych dla programowania jest bardzo posrane, ale idzie to ogarnąć.
Wręcz przeciwnie. Wszystkie te rzeczy są tak pomyślane, żeby kod był łatwy do zrozumienia i do zmian.

Polecam skupić się nie tylko na składni konkretnego języka programowania, ale też (a raczej przede wszystkim) na pryncypiach programowania obiektowego.

Moim zdaniem dobra książka jest lepsza niż kursy online. Wiadomo, kto ją napisał, kto recenzował, nie znika nagle itd., przez co jest po prostu lepszej jakości.

Na początek jakaś dobra książka wprowadzająca do programowania obiektowego i danego języka programowania, np. Thinking in Java.

Dalej obowiązkowo Inżynieria oprogramowania: Wzorce projektowe autorstwa Bandy Czterech i Refaktoryzacja. Ulepszanie struktury istniejącego kodu Fowlera.

A potem kosimy dobry pieniądz. I kontynuujemy naukę, żeby mieć jeszcze lepsze perspektywy.

Oczywiście nie tylko czytamy, ale przede wszystkim ćwiczymy.

Edytowane przez normalnyfacet85
Czas edycji: 2013-09-24 o 13:33
normalnyfacet85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 14:18   #24
babs
Raczkowanie
 
Avatar babs
 
Zarejestrowany: 2005-04
Lokalizacja: kraków
Wiadomości: 54
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez normalnyfacet85 Pokaż wiadomość
Moim zdaniem dobra książka jest lepsza niż kursy online. Wiadomo, kto ją napisał, kto recenzował, nie znika nagle itd., przez co jest po prostu lepszej jakości.
Zgadzam się, ale tylko pod warunkiem, że nie wyląduje na półce tuż po zakupie i tam już zostanie. Z doświadczenia wiem, że dużo osób się bardzo szybko zniechęca , bo np. już sama konieczność używania IDE, edytora tekstowego czy wiersza poleceń może stresować i być problemem. A jak ktoś w ogóle nie ma pojęcia od czego zacząć - i rozważa czy Java czy HTML - to sensownie sobie zobaczyć, co jest co, zanim się zainwestuje kasę w podręczniki do Scali.
Wyjątkiem są kursy na courserze - ale tu mamy konkretnego profesora/profesorów i najlepsze uniwerki. I "troszkę" wyższy poziom trudności.

Edytowane przez babs
Czas edycji: 2013-09-24 o 14:46
babs jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 20:38   #25
myszakotka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 817
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Jak dla mnie warto mieć "na żywo" osobę, która pomoże, wytłumaczy. Jakoś nie wyobrażam sobie obecnie uczyć się programowania samej. Byle głupi błąd, który dla osoby w miarę doświadczonej jest od razu do wykrycia, dla osoby uczącej się może być nie do przejścia. Obecnie środowiska programistyczne też są złożone (czytaj skomplikowane bardziej) i warto, aby ktoś pokazał, jak się tworzy projekt, kompiluje, debbuguje, itp.
Wiadomo, że stukanie kodu jest najważniejsze (a nie czytanie książek).
Ja akurat jestem przeciwniczką zaczynania od Javy i innym języków obiektowych. Wydaje mi się, że na początek lepiej zacząć od zwykłego C, nauczyć się podstaw (ify, pętle, czytanie plików, wskaźniki, itp.), a dopiero później zabrać się za obiektówkę.
myszakotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 22:03   #26
Ashiitaka
Przyczajenie
 
Avatar Ashiitaka
 
Zarejestrowany: 2013-09
Wiadomości: 8
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez myszakotka Pokaż wiadomość
Ja akurat jestem przeciwniczką zaczynania od Javy i innym języków obiektowych. Wydaje mi się, że na początek lepiej zacząć od zwykłego C, nauczyć się podstaw (ify, pętle, czytanie plików, wskaźniki, itp.), a dopiero później zabrać się za obiektówkę.
Strukturalnie można programować również w Javie czy C++ nie trzeba od razu zaczynać od obiektów. Więc niezbyt widzę sens zaczynać od C.

Jeżeli chodzi o pomoc na "żywo" to coś tam mogę pomoc z PHP czy HTML-a w razie problemów

Polecam dla początkujących ta stronkę do nauki
http://www.codecademy.com/

Edytowane przez Ashiitaka
Czas edycji: 2013-09-24 o 22:06
Ashiitaka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-24, 22:29   #27
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Odp: Uczymy się programować, tworzyć strony www

O, to już wiem do kogo będę uderzać w razie problemów
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 17:33   #28
myszakotka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 817
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Cytat:
Napisane przez Ashiitaka Pokaż wiadomość
Strukturalnie można programować również w Javie czy C++ nie trzeba od razu zaczynać od obiektów. Więc niezbyt widzę sens zaczynać od C.

Jeżeli chodzi o pomoc na "żywo" to coś tam mogę pomoc z PHP czy HTML-a w razie problemów

Polecam dla początkujących ta stronkę do nauki
http://www.codecademy.com/
Z Javą nie miałam do czynienia, natomiast mam zawsze wątpliwości co do nauki programowania strukturalnego w C++, czy to nie jest tak, że później będzie problem z obiektowością. Pamiętam z zajęć, jak prowadzący (doświadczony w nauczaniu programowania) stwierdził, że zdarza się, że student twierdzi, że pisze obiektowo i w c++ bo użył strumieni. Dlatego jestem chyba bardziej za nauką czystego ansi C (później przydaje się np. do programowania w systemach czasu rzeczywistego, uczy też pewnych standardów). Chociaż swoich studentów nie gnębię za używanie strumieni na zajęciach z podstaw programowania (mają wtedy programowanie strukturalne i teoretycznie powinni mieć C).
myszakotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 18:23   #29
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-03
Wiadomości: 9 207
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Widzę że będę tu regularnie zaglądać
Teraz chcę bardziej Jave rozwinąć, bo znam tylko podstawy- tyle co egzamin zaliczyć.
Potem biorę się za naukę podstaw Pytona, Ruby- moja obierałka.
I zamierzam w końcu iść na koło C#. Na mojej uczelni jakoś to dobrze się rozwija.
Cytat:
Napisane przez myszakotka Pokaż wiadomość
Z Javą nie miałam do czynienia, natomiast mam zawsze wątpliwości co do nauki programowania strukturalnego w C++, czy to nie jest tak, że później będzie problem z obiektowością. Pamiętam z zajęć, jak prowadzący (doświadczony w nauczaniu programowania) stwierdził, że zdarza się, że student twierdzi, że pisze obiektowo i w c++ bo użył strumieni. Dlatego jestem chyba bardziej za nauką czystego ansi C (później przydaje się np. do programowania w systemach czasu rzeczywistego, uczy też pewnych standardów). Chociaż swoich studentów nie gnębię za używanie strumieni na zajęciach z podstaw programowania (mają wtedy programowanie strukturalne i teoretycznie powinni mieć C).
Ja zaczynałam od strukturalnego C++. Całe liceum klepałam w tym jakieś algorytmy itp, zdałam dość dobrze maturę.
Jakoś nie miałam i nie mam problemów z rozpoznawaniem co jest obiektowe, a co nie. W pierwszym semestrze podstawy programowania( w ANSI C) zaliczyłam bez problemu.
I na początek łatwiej mi się było posługiwać strumieniami cin/cout w cpp niż printf w C.

Sama się zastanawiam w jaką stronę iść. Teraz będę miała trochę więcej przedmiotów kierunkowych. Więc mam nadzieję że wybiorę w końcu w którą stronę chcę iść.
8f44be8657be3d2a3733d9c7d3db3d2234bdc5f1_65838332e9b82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-09-25, 21:50   #30
myszakotka
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 817
Dot.: Uczymy się programować, tworzyć strony www

Kwestia załapania obiektowości zależy od osoby, niektórym jest łatwiej, innym trudniej (pojawiają się problemy, po co sobie to wszystko komplikować, dlaczego coś ma być prywatne, przecież później trudno się do tego dostać (a już robienie akcesorów wydaje się totalną zbędnością, itp.).
Ja też wolę cout/cin niż bawić się w printf/scanf, ale wydaje mi się, że warto uczyć też standardu ansi C. Chociaż np. u mnie na wydziale zaczynamy od C, później jest C++, a na innym wydziale zaczynają od razu od Javy. Ile osób, tyle preferencji i opinii. Mnie uczono przez pierwszy rok Pascala, dopiero później było C, a kolejno C++. Teraz nie ma niestety aż tylu semestrów nauki programowania.
Co do C# to polecam się uczyć, jest dużo ofert pracy, koledzy ostatnio też chcieli zatrudnić studentów, aby klepali w pythonie i był problem ze znalezieniem takich osób.
myszakotka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Komputery, telefony, tablety


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2019-11-29 15:28:19


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:35.