błonnik - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-03-04, 20:33   #61
mirynka
Wtajemniczenie
 
Avatar mirynka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 2 605
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez mavika Pokaż wiadomość
Słyszałam, że spożywanie błonnika zmniejsza przyswajalność składników odżywczych i zmniejsza przez to kaloryczność potraw. Czy to znaczy że ta sama potrawa z dodatkim np. otrąb dostarczy mniej kalorii niż bez nich? Przykładowo kotlet w panierce z dodatkiem otrąb albo owsianka z otrębami

raczej nie bynajmniej ja o czyms takim nie slyszalam i wydaje mi sie to malo prawdopodobne

dziewczyny a gdzie znajde taka rozpiske ci ile zaiwra blonnika?? moze macie takie cos
__________________
watek kosmetyki


https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post16332141


Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/
mirynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-04, 20:38   #62
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez mirynka Pokaż wiadomość

dziewczyny a gdzie znajde taka rozpiske ci ile zaiwra blonnika?? moze macie takie cos
proszę: http://blonnikpokarmowy.fm.interia.pl/#zawartosc
na dole masz tabelkę z rozpiską.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-05, 06:23   #63
mavika
Zakorzenienie
 
Avatar mavika
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 6 629
Dot.: Co z błonnikiem???

powiedziala tak banka od cwiczen z podstaw zywienia czlowieka z uniwerku medycznego w lodzi wiec to chyba wiarygodne zrodlo?
__________________
Wątek ciuchowy
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...8#post38561988
mavika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-05, 06:53   #64
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: błonnik

To fizycznie niemożliwe aby ta sama potrawa miała mniej kcal z powodu błonnika. Kwestia przyswajalności a zmian kalorycznych w potrawie to co innego.
Nie wiem czy to prawda ale nawet jeśli - to Twój organizm po prostu przyswoiłby mniej kcal, ale fizycznie potrawa miałaby ich tyle samo bez błonnika jak z.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-05, 14:43   #65
mavika
Zakorzenienie
 
Avatar mavika
 
Zarejestrowany: 2005-09
Lokalizacja: Łódź
Wiadomości: 6 629
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez Ather Pokaż wiadomość
To fizycznie niemożliwe aby ta sama potrawa miała mniej kcal z powodu błonnika. Kwestia przyswajalności a zmian kalorycznych w potrawie to co innego.
Nie wiem czy to prawda ale nawet jeśli - to Twój organizm po prostu przyswoiłby mniej kcal, ale fizycznie potrawa miałaby ich tyle samo bez błonnika jak z.
no wiem ze nie bedzie miala sumaryczie mniej a nawet wiecej bo otreby tez maja kcal ale ja pytalam czy DOSTARCZY mi mniej kcal czyli czy wykorzystam ich mniej niz bez blonnika?
__________________
Wątek ciuchowy
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...8#post38561988
mavika jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-05, 20:32   #66
mirynka
Wtajemniczenie
 
Avatar mirynka
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: wielkopolska
Wiadomości: 2 605
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez Ather Pokaż wiadomość
proszę: http://blonnikpokarmowy.fm.interia.pl/#zawartosc
na dole masz tabelkę z rozpiską.
wielkie dzieki na Ciebie to zawsze mozna liczyc
__________________
watek kosmetyki


https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...1#post16332141


Miłość nie polega na wzajemnym wpatrywaniu się w siebie, ale wspólnym patrzeniu w tym samym kierunku.
/Antoine de Saint-Exupéry/
mirynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-03-05, 21:37   #67
Ather
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-04
Lokalizacja: Polska
Wiadomości: 8 129
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez mavika Pokaż wiadomość
no wiem ze nie bedzie miala sumaryczie mniej a nawet wiecej bo otreby tez maja kcal ale ja pytalam czy DOSTARCZY mi mniej kcal czyli czy wykorzystam ich mniej niz bez blonnika?
Z tego co czytałam (niestety nie rozmawiałam na ten temat z żadnym specjalistą) to błonnik zmniejsza wchłanianie tłuszczów oraz niektórych mikro i makro elementów jak i witamin. I tylko tyle wiem niestety. Ale jak dowiem się czegoś więcej to wspomnę tutaj o tym.
Ather jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-04-09, 18:51   #68
dziuba85
Zakorzenienie
 
Avatar dziuba85
 
Zarejestrowany: 2008-01
Lokalizacja: Mazowieckie
Wiadomości: 6 838
Dot.: błonnik

Witam. Stosuje diete od prawie 2 miesiecy (bialkowa) . Zastanawiam sie jaki blonnik kupic. Tak czytam posty i sama nie wiem na co sie zdecyowac. Jutro chce pojsc po blonnik z ananasem. Ktos pisal,ze chrom - kiedys bralam i nic ;/

Pozdrawiam
__________________
10.08.2008
28.04.2012

Córcia 21.04.2018 <3

dziuba85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-10, 23:07   #69
blanka2blanka
Raczkowanie
 
Avatar blanka2blanka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 67
Dot.: błonnik

no ja właśnie startuję z wiosennym odchudzaniem i lykam błonnik, kupiłam nowy z beta-karotenem, to może jeszcze ladego kolorku nabiorę, tylo Boże niech wytrwam w diecie!!! lato, plaża, morze.... uuuu
blanka2blanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-12, 10:54   #70
Bibibulka
Raczkowanie
 
Avatar Bibibulka
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Lbn,Londyn
Wiadomości: 70
Dot.: Re: błonnik

Cytat:
Napisane przez cheetah Pokaż wiadomość
Oj blonnik jest bardzo latwo przedawkowac. I trzeba uwazac, stosowac go ostroznie. Jest bardzo ciekawym 'wspomagaczem', ale nalezy sie stosowac do zasad wypisanych na wszelakich ulotkach. Organizm po przedawkowaniu blonnika po prostu sie zapycha..moga wystapic zatwardzenia, bole zoladka itp itd. Ogolnie bardzo nieprzyjemna sprawa, wiec umiar jak najbardziej wskazany. O blonniku bylo tez wiele watkow na forum fitness, wiec takze warto poczytac.

Cheetah
Oj tak blonnik mozna przedawkowac.Wlasnie to mi sie calkiem niedawno przytrafilo.Wyniklo to niestety z niewiedzy a powinnam byla wczesniej sprawdzic.Stosowalam blonnik do platkow z mlekiem rano,pozniej posypywalam nim kanapki a nastepnie dodawalam do salatek.Nie wiedzac wczesniej ze trzeba pic przy tym duze ilosci wody.Po tygodniu takiej akcji myslalam ze umieram.Bolacy brzuch, zaparcia....Trzeba uwazac
Bibibulka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-04-12, 13:22   #71
Efuś
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 64
Dot.: błonnik

Ja kupiłam błonnik w proszku i tam na opakowaniu jest napisane, żeby nie przekraczać 7 łyżeczek a po sporzyciu pić koniecznie szklanke wody. Jak to jest z otrębami nie wiem ale jak wsypuje do jogurtu około 3 łyżeczek to nie mam żadnych problemów potem... no ale to też napewno zależy od indywidualnej diety.
Efuś jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-04-13, 12:13   #72
blanka2blanka
Raczkowanie
 
Avatar blanka2blanka
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 67
Dot.: błonnik

tak też mnie pani w sklepie ze zdrową żywnością przestrzegała przed zaparciami i polecała pić troszkę wiecej wody, jeśli stosuję błonnik naturalny.
blanka2blanka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-01-14, 11:57   #73
Kasalenna
Raczkowanie
 
Avatar Kasalenna
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 87
GG do Kasalenna
Dot.: błonnik

wiadomo, że wszystko w nadmiarze czy niedoborze ma zawsze uboczne skutki.

trzeba uważać zarówno z ilością jedzenia jak i jego niedoborem - często przez diety zabieramy sobie dużo.

błonnik pomaga mi tak się wyregulować, żeby przyswajać co trzeba, a wydalać co zbędne
__________________
...egoiści, łamacze serc...
Kasalenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-09, 21:53   #74
RosemarieV
Rozeznanie
 
Avatar RosemarieV
 
Zarejestrowany: 2010-07
Wiadomości: 936
Dot.: błonnik

A czy któraś z Was bierze błonnik w tabletkach?

Tak, wiem, po co, skoro można naturalnie.. Ale ja nie pytam, jaki błonnik jest lepszy, tylko czy ktoś zażywa tabletki
RosemarieV jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-12, 20:40   #75
Salita
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 24
Dot.: błonnik

Ja wybrałam błonnik w proszku (Vitalio), bo jest lepiej przyswajalny niż tabletki czy chrupki. Ten chrupkowy błonnik jest dobry do chrupania ale nie widzę jakichś specjalnych efektów.
Salita jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-14, 11:26   #76
Agaluk
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2007-09
Wiadomości: 162
Dot.: błonnik

Ja brałam z polecenia koleżanki Błonnik z ananasem w tabletkach, jednak go odstawiłam, bo źle się po nim czułam. Kupiłam Blonnik w proszku Gala i ten mogę przyjmować bez problemu i co ważne schudłam też, po nim nie mam uczucia łaknienia tak dużego, jak to wcześniej miewałam.
Agaluk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-02-25, 16:10   #77
Kasalenna
Raczkowanie
 
Avatar Kasalenna
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 87
GG do Kasalenna
Dot.: błonnik

błonnik chyba trzeba dobrać odpowiedni dla siebie tak jak te herbatki wypróżniające... na każdego działa inaczej, dla jednego za silny dla drugiego za słaby...no i wszystko w nadmiarze szkodzi!
__________________
...egoiści, łamacze serc...
Kasalenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-13, 10:08   #78
crazy_day
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 39
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez Salita Pokaż wiadomość
Ja wybrałam błonnik w proszku (Vitalio), bo jest lepiej przyswajalny niż tabletki czy chrupki. Ten chrupkowy błonnik jest dobry do chrupania ale nie widzę jakichś specjalnych efektów.
mocniejsza szczęka? :P
crazy_day jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-14, 15:15   #79
Kasalenna
Raczkowanie
 
Avatar Kasalenna
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: wlkp
Wiadomości: 87
GG do Kasalenna
Dot.: błonnik

Hm, ja teraz chyba wybiorę warzywa, wiosna idzie, więc będzie w czym wybierać, o
__________________
...egoiści, łamacze serc...
Kasalenna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-06-23, 10:40   #80
Martini17
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-10
Wiadomości: 177
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez dziuba85 Pokaż wiadomość
Witam. Stosuje diete od prawie 2 miesiecy (bialkowa) . Zastanawiam sie jaki blonnik kupic. Tak czytam posty i sama nie wiem na co sie zdecyowac. Jutro chce pojsc po blonnik z ananasem. Ktos pisal,ze chrom - kiedys bralam i nic ;/

Pozdrawiam
Hej, a jakiej firmy używasz? Bo ja od jakiegoś czasu mam na topie błonnik z ananasem i CLA biogarden. Bardzo dobrze reguluje prace jelit. Mi się podobają szczególnie własnie w nim te kwasy CLA.

Błonnika też jest dużo w warzywach i owocach i szczególnie teraz warto właśnie w tej postaci go kupować
Martini17 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-09-03, 07:42   #81
Konsultant Dietetyczny
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-07
Wiadomości: 191
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez Martini17 Pokaż wiadomość
(...) od jakiegoś czasu mam na topie błonnik z ananasem i CLA biogarden. (...)
Mam pewne doświadczenie z tym akurat produktem i przyznam, że jego działanie jest ekektywne. Trzeba mieć się jednak na baczności przy spożywaniu wszelkich błonników czy to w tabletkach, czy sproszkowanych. Dlaczego? Otóż przyjmowanie takich preparatów może skutecznie zniechęcać po sięganie surowych warzyw i owoców, które - poza błonnikiem - posiadają całą gamę potrzebnych nam witamin. Stosowanie takich suplementów generalnie nie zmienia naszej, w większości przypadków, niezdrowej diety, naszych niezdrowych przyzwyczajeń oraz nawyków (w tym i nałogów).

Myślenie jest na ogół takie, że tabletka wszystko załatwi. Owszem, waga może pokazać spektakularne skoki w dół, jednak tak samo szybko, jak spada nam waga, może równie szybko spadać nam zawartość dostarczanych z pożywieniem tego, co nasz organizm potrzebuje najbardziej, czyli witamin, mikroelementów oraz błonnika w pokarmie, a nie osobno.

Większość osób, idąc na łatwiznę, wybiera cudowną tabletkę. Warto przy tym zastanowić się nad tym, dokąd to może doprowadzić. Oczywiście w przypadku dobrze ułożonej diety z surowymi warzywami i owocami, nasionami i orzechami takie przyjmowanie suplementów może mieć sens. W innym jednak przypadku może prowadzić (i często prowadzić) do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Nie bez przyczyny na wszystkich tego rodzaju suplementach czytamy, że:

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety

i tu właśnie jest pies pogrzebany...
Konsultant Dietetyczny jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-10-02, 11:32   #82
majreg
Wtajemniczenie
 
Avatar majreg
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 2 743
Dot.: błonnik

Cytat:
Napisane przez Konsultant Dietetyczny Pokaż wiadomość
Mam pewne doświadczenie z tym akurat produktem i przyznam, że jego działanie jest ekektywne. Trzeba mieć się jednak na baczności przy spożywaniu wszelkich błonników czy to w tabletkach, czy sproszkowanych. Dlaczego? Otóż przyjmowanie takich preparatów może skutecznie zniechęcać po sięganie surowych warzyw i owoców, które - poza błonnikiem - posiadają całą gamę potrzebnych nam witamin. Stosowanie takich suplementów generalnie nie zmienia naszej, w większości przypadków, niezdrowej diety, naszych niezdrowych przyzwyczajeń oraz nawyków (w tym i nałogów).

Myślenie jest na ogół takie, że tabletka wszystko załatwi. Owszem, waga może pokazać spektakularne skoki w dół, jednak tak samo szybko, jak spada nam waga, może równie szybko spadać nam zawartość dostarczanych z pożywieniem tego, co nasz organizm potrzebuje najbardziej, czyli witamin, mikroelementów oraz błonnika w pokarmie, a nie osobno.

Większość osób, idąc na łatwiznę, wybiera cudowną tabletkę. Warto przy tym zastanowić się nad tym, dokąd to może doprowadzić. Oczywiście w przypadku dobrze ułożonej diety z surowymi warzywami i owocami, nasionami i orzechami takie przyjmowanie suplementów może mieć sens. W innym jednak przypadku może prowadzić (i często prowadzić) do pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Nie bez przyczyny na wszystkich tego rodzaju suplementach czytamy, że:

Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety

i tu właśnie jest pies pogrzebany...

Tak wlaśnie siedzę i czytam po kolei wszystkie Pana posty i muszę przyznać, że rady których Pan udziela są bardzo interesujące. Najchętniej to bym w ogóle sobie poczytała o Pana odżywianiu. Może ma Pan gdzieś jakąś stronkę, blog ze zgromadzonymi informacjami nt. co Pan je, kiedy i dlaczego?
Pewnie nie ale zapytać nie zaszkodzi.
__________________
Klęska glodu w Rogu Afryki. Największa susza od 60 lat.
http://unicef.pl/images/stories/akcj...d_banner11.png

Edytowane przez majreg
Czas edycji: 2011-10-02 o 12:19
majreg jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-22, 00:05   #83
madrepadre
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 1
Dot.: błonnik

Generalnie można dosyć sporo zażywać błonnika, ale z jednym małym "ale" - trzeba zawsze popijać duża ilością wody, zeby nie było odwrotnego efektu.

Informacje wzięte stąd :

http://dietarianka.pl/2014/02/19/wszystko-o-blonniku/

Ciekawe jest tez to :

"-jeżeli zażywasz leki zachowaj co najmniej godzinę odstępu zanim spożyjesz błonnik -w pewnych schorzeniach spożycie produktów bogatych w błonnik jest przeciwwskazane, są to m.in. patologiczne zwężenie przełyku, zapalne stany uchyłków, niedrożność jelit, jeśli masz wątpliwości najlepiej skonsultuj się z lekarzem"


Ze swojej strony dodam, że zbyt duża ilość błonnika zaburza (blokuje) trawienie węglowodanów, jeśli wiecie co mam na myśli
madrepadre jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-12-03, 22:49   #84
aswa
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-12
Wiadomości: 2
Smile Dot.: błonnik

PROSZĘ bardzo o wypełnienie ankiety która dotyczy żywności wysokobłonnikowej, będę bardzo wdzęczna
http://moje-☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠☠/respond-71068.html na stronie moje-ankiety
aswa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-12-03 23:49:15


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:48.