Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II - Strona 169 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Ginekologia

Notka

Ginekologia Miejsce, w którym rozmawiamy o ginekologii. Tutaj znajdziesz pytania i odpowiedzi związane ze zdrowiem intymnym kobiety. Rozmawiamy np. o antykoncepcji.

Zamknij wątek
 
Narzędzia
Stary 2014-05-27, 22:45   #5041
Pandora_23
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2012-01
Wiadomości: 54
Dot.: Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II

a czy PCO może występować jeśli testosteron wolny i SHGB są w normie? tylko np DHEAS jest podwyższony?
a jeśli ktoś miałby przerost nadnerczy to czy oprócz 17OH jakieś inne hormony by to wykazywały np kortyzol?
Pandora_23 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-05-27, 22:55   #5042
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II

Cytat:
Napisane przez Pandora_23 Pokaż wiadomość
a czy PCO może występować jeśli testosteron wolny i SHGB są w normie? tylko np DHEAS jest podwyższony?
PCO (policystyczne jajniki) tak, PCOS (Zespół Policystycznych Jajników) nie.
Podwyższony DHEA-S wskazuje raczej na problemy z nadnerczami, chociaż podniesiony niewiele (ok 30 %) bardzo często występuje w PCOS.

Cytat:
a jeśli ktoś miałby przerost nadnerczy to czy oprócz 17OH jakieś inne hormony by to wykazywały np kortyzol?
Z kortyzolem ciężka sprawa. Generalnie on rośnie w stresie, więc mnóstwo os. ma go podwyższonego mimo, że z nadnerczami wszystko ok. Poza tym podwyższony kortyzol najczęściej jest kojarzony z Zespołem Cushinga.
NK-WPN to przede wszystkim podwyższony 17- OH progesteron, który rośnie min 3- krotnie po 1 h od podania Synacethenu.

Poza tym zarówno wszystkie te 3 hormony można mieć podwyższone (DHEA-S, kortyzol, 17- OHp.) przy PCOS (patrz: ja)
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-05-27, 22:57   #5043
linnenn
Przyczajenie
 
Avatar linnenn
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 23
Dot.: Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II

Hej wam!
Dołączam się do wątku po długim czasie nie pisania tutaj, ale wiadomo, jak trwoga to... na forum .

Po wielu badaniach hormonalnych stwierdzono u mnie PCOS pochodzenia nadnerczowego i dostałam w związku z tym na regulację tabletki Pabi-Dexamethasion w ilości 1/4 tabletki rano. Do tego standardowo Euthyrox 50.
Z badań wyszło, że androstendion mam podwyższony do 4-coś, po lekach (Pabi-dexamethasion) zszedł do 2. I wszystko było pięknie, ale coś zaczęło się znowu dziać. Miesiączki mam 2x w roku, owłosienie na twarzy (wąsik i broda chyba najgorsze) szaleje coraz bardziej a lekarz zaczęła wspominać o InVitro, mimo że jako tako jeszcze nie bawiłyśmy się w wywoływanie cyklu przez środki antykoncepcyjne czy inne, w stylu luteiny itp. A kasa na ulicy nie leży...

Zlecono mi natomiast wykonanie kolejnych badań:
Ferryny, FT4, TSH, Prolaktyny po obciążeniu, Androstendionu i AMH, aby określić zdolność jajników do "działania"... załamało mnie to ostatnie badanie i właśnie nerwowo sprawdzam, czy już pojawiły się wyniki na internetowym koncie. Niestety widać, ze jeszcze muszę poczekać :/

W chwili obecnej ferryna wyszła mi 49 ng/ml, TSH 1.65mlU/l, FT4 17.82 pmol/l, androstedion wyższy nawet niż na początku, czyli 5,5 ng/ml a prolaktyna 273.8 ulU/ml bez obciążenia i po tabletce po 60 minutach AŻ 3125, co mnie trochę martwi :/.

Czy któraś z was wykonywała badanie na prolaktynę i pojawił się u niej aż taki duży skok po obciążeniu?

Termin do lekarza dopiero pod koniec czerwca, więc zdążę się załamać kilkukrotnie ;], szczególnie, że staramy się z mężem o dziecko i już świruję od widoku pojedynczej kreski

Edytowane przez linnenn
Czas edycji: 2014-05-27 o 23:02
linnenn jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-05-28, 18:39   #5044
Dzikun
Zakorzenienie
 
Avatar Dzikun
 
Zarejestrowany: 2009-03
Wiadomości: 5 729
Dot.: Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II

Dziewczyny, proszę o założenie nowego wątku. Później ten zamknę
Dzikun jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2014-05-28, 19:39   #5045
gwiazdka93
Zakorzenienie
 
Avatar gwiazdka93
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Małpolska
Wiadomości: 7 428
Dot.: Zespół Policystycznych Jajników - wątek zbiorczy! - część II

Link do nowego wątku: https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...6#post46652526
gwiazdka93 jest offline Zgłoś do moderatora  
Zamknij wątek

Nowe wątki na forum Ginekologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-05-28 20:39:10


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 10:19.