najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-07-07, 15:42   #1
obca
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2004-03
Wiadomości: 1 454
Red face

najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp


chciałabym jakoś podsumowac ten temat bo przyznam ze trochę się w tym gubię

- pełnoziarniste
- razowe (to chyba inne niż pełnoziarniste?)
- graham
- mąka durum (i np. makarony z tej mąki sa bardzo polecane)
- 100% pełnowartościowy (spotkalam się z tym terminem w związku z Indeksem GLikemicznym, który jest dużo niższy niż np. chleba razowego, porównywalny z pełnoziarnistym - i nie mam pojęcia co to dokładnie oznacza :0 )

czy wszystkie te substancje sa równie dobre? czy jednak coś jest najlepsze?

jeśli ktoś wie proszę o uporzadkowanie tego tematu

p.s. chodzi oczywiście o to żeby było jak najbardziej zdrowe i korzystne dla organizmu, jakie ma zalety i ewentualnie wady

Edytowane przez obca
Czas edycji: 2006-07-07 o 18:45 Powód: dopisałam jedną pozycję :)
obca jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-07, 17:05   #2
loneliness
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-07
Wiadomości: 568
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Podpisuję się pod pytaniem... Tyle że pierwszy raz słyszę o jakiejś mące durum... Co to?

Aaa, i czym się różni chleb pełnoziarnisty od razowego? [Ja często kupuję "żytni chleb razowy" ale on jest pełnoziarnisty taki :/ ]
loneliness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-08, 11:01   #3
koosmaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 228
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Jeżeli choszi o pieczywo ja też się w tym gubię.. Mało tego nawet kiedy kupuję chleb sojowy czy żytni to nie mam 100% pewności, że to rzeczywiście zdrowe pieczywo. Kto wie jaka jest zawartość soi w pieczywie sojowym, być może jest to normalne pieczywo z małym dodatkiem sojowym i już szumnie nazywają je sojowym. Może najlepiej jest kupować pakowany chleb, wtedy można po prostu przeczytać etykietę. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby znaleść piekarnię, w której pracują ludzie, którzy chętnie udzielą informacji na ten temat. Ja będę próbować.
koosmaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-08, 11:57   #4
kapucynka
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-06
Lokalizacja: Truj Miasto
Wiadomości: 79
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Jak sama nazwa wskazuje, chleb razowy robi się z mąki, która była mielona raz - dzięki czemu nie jest pozbawiona cennych substancji zawartych w otoczce ziarna. Chleb pełnoziarnisty, prócz mąki zawiera całe, niemielone ziarna.

Co do "100% pełnowartościowego" chleba to jest to oczywiście chwyt marketingowy i aby coś o nim powiedzieć, należałoby poznać jego skład.

Moim zdaniem najzdrowszy jest chleb na zakwasie, najczęściej pieczony przez małe piekarnie, bez drożdży i ulepszaczy. Myślę, że warto zwracać uwagę kupując chleb pełnoziarnisty, czy oprócz ziarna zawiera mąkę razową czy białą. No i nie dajcie się zwieść, często piekarnie oszukują, "farbując" chleb karmelem, aby udawał razowy - spójrzcie na strukturę, nie może być jednolity, powinny być widoczne otręby, itp.
kapucynka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-08, 17:30   #5
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

A co sądzicie o mące gryczanej Czy jest tak samo niezdrowa jak zwykła mąka pszenna Uwielbiam naleśniki i chciałabym zastąpić mąkę pszenną jakąś inną mąką Może macie jakieś pomysły na takie zdrowe naleśniczki Dzisiaj zjadłam sporą porcję zrobioną ze zwykłej pszennej mąki i usmażone na oleju i właśnie mnie wyrzuty sumienia dopadły
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-08, 17:49   #6
koosmaa
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 228
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Milka19 Ja dziś podobnie jak Ty. Należniczki z "normalnej" mąki smażone na oleju..no chociaż smakowało
koosmaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-13, 14:21   #7
stefan666
Przyczajenie
 
Avatar stefan666
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 8
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Ja tam najbardziej lubię taki brązowy ryż pełnoziarnisty, couscous (dodaje przy parzeniu przypraw i oliwy z oliwek). Wiem ogólnie, że najlepsze są produkty pełnoziarniste. Znakomite nie tylko na serce
stefan666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-07-13, 15:36   #8
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Cytat:
Napisane przez Milka19
A co sądzicie o mące gryczanej Czy jest tak samo niezdrowa jak zwykła mąka pszenna Uwielbiam naleśniki i chciałabym zastąpić mąkę pszenną jakąś inną mąką Może macie jakieś pomysły na takie zdrowe naleśniczki Dzisiaj zjadłam sporą porcję zrobioną ze zwykłej pszennej mąki i usmażone na oleju i właśnie mnie wyrzuty sumienia dopadły

A co myślicie o mące gryczanej
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-13, 16:39   #9
lullaby22
Zakorzenienie
 
Avatar lullaby22
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 8 405
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Cytat:
Napisane przez Milka19
Uwielbiam naleśniki i chciałabym zastąpić mąkę pszenną jakąś inną mąką Może macie jakieś pomysły na takie zdrowe naleśniczki Dzisiaj zjadłam sporą porcję zrobioną ze zwykłej pszennej mąki i usmażone na oleju i właśnie mnie wyrzuty sumienia dopadły
Moze być żytnia?

Znalazłam coś takiego:
60 g maki pszennej
40 g maki zytniej
1 jajki
60 g masla / stopionego /
1/2 l pelnego mleka
szczypta soli
Ciasto powinno byc przygotowane 2-3 godziny wczesniej.

Całkiem mąki pszennej podobno (przepis niewypróbowany) nie da się wyeliminować, ponieważ naleśniki będą się rozpadać.
lullaby22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-07-14, 09:48   #10
Milka19
Zakorzenienie
 
Avatar Milka19
 
Zarejestrowany: 2004-08
Wiadomości: 8 446
Smile Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

Dzięki Jak tylko znajdę chwile czasu to wypróbuje - tylko bez mąki pszennej - a noż sie uda Jak wyjdą to koniecznie się pochwale

I mam jeszcze jedno pytanko Tak się od duższego czasu zastanawiam dlaczego mąka pszenna nie, a zytnia tak. Znaczy dlaczego np. pieczywo pszenne jest niewskazane, a żytnie wprost przeciwnie. Przecież i to i to to zboża - pszenica, żyto. Czyżby różniły się one od siebie aż tak bardzo Czy może taka mąka zytnia jest wykonywana w inny sposób
Milka19 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2009-01-29, 19:25   #11
paulinka1128
Zadomowienie
 
Avatar paulinka1128
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: Trento
Wiadomości: 1 467
Dot.: najbardziej zdrowa mąka, pieczywko, makarony itp

a powiedzcie mi jaki clebbedzie najlepszy (najzdrowszy) do pieczenia wlasnego chleba?
Z tego co wyczytałam to najzdrowsze jest pieczywo z mąki żytniej lub razowej, bo ma witaminy z grupy B, składniki mineralne i błonnik.
__________________
www.wloskiedolomity.blogspot.it
Blog fotograficzno-podrozniczy
paulinka1128 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:38.