Jak to dobrze oświetlić? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Hobby > Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć

Notka

Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć Miejsce dla miłośników fotografowania. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat sprzętu fotograficznego, metod fotografowania. Możesz zamieścić zdjęcia.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-07-20, 11:21   #1
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa

Jak to dobrze oświetlić?


Hej Będę robić sesję w kawiarni. Stąd moje pytanie - jak to dobrze oświetlić? Zdjęcia bardziej sylwetki niż tylko portrety (trochę się obawiam tego że mam ciasne obiektywy bo 50 i 85 na cropie, ewentualnie tylko 18-55 kitowy). I teraz zastanawiam się jak dobrze zagrać światłem. Na jednej ścianie są okna, dość małe.
Do dyspozycji mam w sumie tylko średniej wielkości blendę 5w1 i lampę. Jak to dobrze rozegrać?
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-21, 19:12   #2
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jak to dobrze oświetlić?

Cytat:
Napisane przez Mojwa Pokaż wiadomość
Hej Będę robić sesję w kawiarni. Stąd moje pytanie - jak to dobrze oświetlić? Zdjęcia bardziej sylwetki niż tylko portrety (trochę się obawiam tego że mam ciasne obiektywy bo 50 i 85 na cropie, ewentualnie tylko 18-55 kitowy). I teraz zastanawiam się jak dobrze zagrać światłem. Na jednej ścianie są okna, dość małe.
Do dyspozycji mam w sumie tylko średniej wielkości blendę 5w1 i lampę. Jak to dobrze rozegrać?
Co to znaczy "dobrze"? Równo, jasno, płasko, bezcieniowo, jak na zdjęciach do dokumentów?
Obawiasz się ogniskowych - ale nie napisałaś, jak duża jest kawiarnia.
Wiesz że są małe okna, to już coś
A bez żartów - jak możesz podejdź o podobnej porze dnia, zwróć uwagę na położenie względem słońca (jak będziesz może być zachmurzenie, na sesji wyjdzie słońce dając przepalone plamy na ofiarach - tfu, modelach). Zrób na próbę kilka klatek na zastanym świetle, jak kogoś ściągniesz do pomocy to przy okazji sprawdzisz miejsca i rozkład cieni. Wysokie ISO nie gryzie (w oczy), oczywiście zależy, jakie ma być wykorzystanie zdjęć.
Z tego co piszesz nic nie wynika, czy np. ma to być jakaś klimatyczna sesja której głównym tematem będą ludzie, czy np. chcesz pokazać ubrania na tych osobach, a może jeszcze coś innego. To w pewien sposób określa światło - nastrojowe zdjęcia możesz zrobić na zastanym, jak będziesz mieć 5 różnych temperatur barwowych (nie przesada: dzienne z okna, lampy halogenowe, lampy energooszczędne, oświetlenie efektowe LED, odbicia z kolorowych płaszczyzn ścian i sufitu) pójdziesz w cz-b i będzie dobrze. Jak masz pokazać przedmioty (ubrania), powinny mieć pokazany kształt, fakturę, kolor, wtedy trudność (+koszty sprzętu, i kwota na fakturze dla klienta ) nieco rośnie.
Do lampy mogą się przydać folie korekcyjne (masz, korzystasz? jak nie-napisać więcej?), a pomoc (sprzętowa i osobista) jakiegoś zaprzyjaźnionego fotografa też nie jest głupim pomysłem

Piractwo: wyobraź sobie, że kawiarnia zamawia u Ciebie zdjęcia wnętrz, a potem mówi, że ich od Ciebie nie kupi, bo ściągnie sobie z Twojej strony, za darmo

Edytowane przez magrad
Czas edycji: 2012-07-21 o 19:15
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-23, 20:38   #3
Mojwa
zuy mod
 
Avatar Mojwa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 23 352
GG do Mojwa
Dot.: Jak to dobrze oświetlić?

Klimatyczna bieliźniana sesja W takim razie będę próbować na miejscu, w sumie racja, trudno coś na sucho wymyślić.

Co to są te folie korekcyjne?
__________________


L'amore scalda il cuore.




Do. Or do not. There is no try.

23.05.2011
22.05.2017
02.12.2017
Mojwa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-07-24, 00:45   #4
magrad
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2008-06
Wiadomości: 988
Dot.: Jak to dobrze oświetlić?

O, to spokojnie
Jakieś blendy, płyty styropianowe, "ściski stolarskie" (takie przerośnięte żabki do prania) i powinno się dac zrobić nawet na świetle zastanym. Aparat na statyw, nawet przy czasie 0.5s modelka może być nieruchoma, a w połączeniu z dużą czułością (doda "klimatycznego ziarna") masz ogromne pole manewru.

Folie korekcyjne-filtry zakładane na źródła światła (np. lampę błyskową), aby dopasować je do potrzeb i pomysłów fotografa.
Przykład: lampa błyskowa ma światło zbliżone do dziennego (temperatura barwowa 5500K), zwykła żarówka około 3200K (ciepłe, żółte światło). Jak W pomieszczeniu oświetlonym żarówkami (zwykłe+halogeny) doświetlisz delikatnie lampą, będziesz mieć mieszankę kolorów, tło będzie żółtopomarańczowe a obiekty (twarze, ciała) doświetlone błyskiem będą trupioniebieskie. Balans bieli w aparacie ani przy obróbce nie pomoże, np. środek policzka będzie niebieski, nos pomarańczowy itd. Wtedy zakładasz na lampę filtr które ociepla jej światło (są filtry o różnej gęstości, mniej lub bardziej ocieplają), i nie masz problemu.
Inny przykład: chcesz mieć niebieską ścianę (a masz białą), zakładasz niebieski na lampę - i gotowe.
magrad jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Fotografia, sprzęt fotograficzny, galerie zdjęć


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 01:20.