Jakie hormony zbadać? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dermatologia

Notka

Dermatologia Forum dla osób, które interesują się dermatologią lub mają problemy ze skórą. Masz trądzik lub atopowe zapalenie skóry? Dołącz do nas, pomóż sobie i innym.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-05-08, 21:04   #1
_Beata_
Raczkowanie
 
Avatar _Beata_
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 304
Question

Jakie hormony zbadać?


Witam,
proszę o podpowiedź jakie hormony w pierwszej kolejności warto zbadać, aby poznać przyczynę nadmiernego wypadania włosów i trądziku, który pojawił się w wieku 26lat??
Dodam, że nie chciałabym przy tym zbankrutować
Na chwile obecną zastanawiam się nad:
-FT3 i FT4 (czy mogę w związku z tym zrezygnować z samego TSH?),
-estradiolem,
-prolaktyną,
-progesteronem,
-lutropiną (LH),
- myslałam tez o testosteronie lecz takie badanie wykonałam ok 5 lat temu i było w
normie, tak w środku (wtedy jednak nie miałam pryszczy:/)

Które z nich są najważniejsze? z których warto zrezygnować, a może jaki należałoby dodać??
Bardzo prosze o podpowiedź
Pozdrawiam
_Beata_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-08, 22:31   #2
soulife
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 150
Dot.: Jakie hormony zbadać?

Przede wszystkim nalezy zaczac od tego, ze to lekarz, po dokladnym wywiadzie, powinien zlecic odpowiednie badania. Robienie losowo wybranych przez siebie badan jest bezcelowe, jezeli ci ich lekarz nie obejrzy. A testosteron jesli mial wartosc "w srodku" czyli rozumiem ze w skali 0,1-0,9, mial wartość ok. 0,4-0,5, to dla 20-latki jest to poziom za wysoki.
soulife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-09, 09:19   #3
_Beata_
Raczkowanie
 
Avatar _Beata_
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 304
Post Dot.: Jakie hormony zbadać?

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź
Byłam kilka lat temu u 2 lekarzy w moim mieście, każdy z nich niestety problem zbagatelizował. Straciłam do nich zaufanie:/Pomyślałam, że lepiej będzie jeśli najpierw zbadam podstawowe hormony i dopiero z wynikami pojadę do dobrego specjalisty. Nawet jeśli wyniki będą w normie.

Z tego co pamiętam testosteron i TSH badałam jednak w wieku 21 lat (co pewnie nie robi różnicy). Nie mogę znaleźć tych wyników. Pamiętam, że wyniósł 20, a norma
była : do 40.
Znalazłam również badanie TSH 3 generacji - wynik 2,10 norma: 0,4-4,0.

Może warto dodać, że mam bardzo szczupłą budowę ciała, ok. 10 kg niedowagi. 166/45. Mikroskopijny biust, nawet nie A. Pryszcze, których w okresie dojrzewania tyle nie było. Wypadające włosy. Regularne, obfite miesiączki, od kilku miesięcy bardziej bolesne niż zwykle. Lekko podwyższony cholesterol- 210, norma do 200. Suchość pochwy, kompletny brak nawilżenia podczas podniecenie. Problemy trawienne.
Jak powiem to wszystko jednemu lekarzowi to uzna mnie za hipochondryka:/
Jednym słowem - masakra:/
_Beata_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-09, 11:29   #4
DarkChocolate666
Zakorzenienie
 
Avatar DarkChocolate666
 
Zarejestrowany: 2011-04
Lokalizacja: ;-)
Wiadomości: 4 049
Dot.: Jakie hormony zbadać?

Ja jeszcze zbadałabym poziom żelaza, skoro masz obfite miesiączki. Ponadto ważny jest też testosteron i prolaktyna. Nie wyręczaj lekarza, niech on sam postanowi co należy u Ciebie zbadać Koniecznie daj znać jak już odwiedzisz lekarza i będziesz miała wyniki badań
__________________
All I wanna do is get high by the beach.
DarkChocolate666 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-09, 11:43   #5
_Beata_
Raczkowanie
 
Avatar _Beata_
 
Zarejestrowany: 2004-04
Wiadomości: 304
Post Dot.: Jakie hormony zbadać?

Dziękuje DarkChocolate666
Miałam zamiar to zrobić mimo, że anemii nie podejrzewam, czerwonych krwinek zawsze mam sporo.
Zrobię jutro standard czyli: morfologie, ob, cholesterol, glukozę i dodatkowo: żelazo, testosteron, prolaktynę i tarczycę, bo to chyba można badać w dowolnym dniu cyklu. (Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę).
Zastanawia się czy mogę zrezygnować z samego tsh(30zł) i zrobić tylko ft3 i 4 (oba po 17zł)
?
_Beata_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-10, 08:43   #6
Ann_ka
Raczkowanie
 
Avatar Ann_ka
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 171
Dot.: Jakie hormony zbadać?

Cytat:
Napisane przez _Beata_ Pokaż wiadomość
Dziękuje DarkChocolate666
Miałam zamiar to zrobić mimo, że anemii nie podejrzewam, czerwonych krwinek zawsze mam sporo.
Zrobię jutro standard czyli: morfologie, ob, cholesterol, glukozę i dodatkowo: żelazo, testosteron, prolaktynę i tarczycę, bo to chyba można badać w dowolnym dniu cyklu. (Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę).
Zastanawia się czy mogę zrezygnować z samego tsh(30zł) i zrobić tylko ft3 i 4 (oba po 17zł)
?
Nie rezygnuj z oznaczenia TSH. To podstawowe badanie. Jego wynik daje ogólny pogląd na pracę tarczycy i nie podlega znacznym wahaniom w przeciwieństwie do fT3 i fT4. Cena tego TSH jakaś wysoka, u mnie koszt zbadania TSH, fT3, fT4 to 15 zł każde
Ann_ka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-05-10, 20:05   #7
soulife
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 150
Dot.: Jakie hormony zbadać?

Cytat:
Napisane przez Ann_ka Pokaż wiadomość
Nie rezygnuj z oznaczenia TSH. To podstawowe badanie. Jego wynik daje ogólny pogląd na pracę tarczycy i nie podlega znacznym wahaniom w przeciwieństwie do fT3 i fT4. Cena tego TSH jakaś wysoka, u mnie koszt zbadania TSH, fT3, fT4 to 15 zł każde
Popieram ponadto, często jest tak, ze jesli tsh jest w porządku to ft3 i ft4 takze. Dlatego tez jestem zdania ze nie ma co rezygnowac
soulife jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dermatologia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:44.