Wybór kierunku w liceum - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2018-05-03, 12:21   #1
Izabela2112
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 3
Question

Wybór kierunku w liceum


Praktycznie za chwilę muszę wysyłać dokumenty do szkół ponadgimnazjalnych. Idę do liceum. Pytanie brzmi na co?
Myślałam o humanie (polski, historia, ang) o biol chemie i mat geo ang.
Jestem wręcz zakochana w językach obcych, szczególnie w angielskim, lubię rosyjski i w sumie nauka języków obcych to dla mnie przyjemność.
Boję się jednak, że same języki nie wystarczą.
Za geografią nie przepadam, z matematyką sobie radzę, do polskiego nic nie mam, historii się nauczę, biologia i chemię całkiem lubię.
Ale to angielski kocham.
I wszyscy dają mi sto złotych rad, jeszcze bardziej mącąc w głowie, a ja sama już nie wiem, czego chcę.
Doradźcie proszę, po czym będzie najwięcej pracy i czy celowanie w języki obce jest dobrym pomysłem. I pomóżcie dokonać wyboru. Human, mat geo ang, czy biol chem...
Izabela2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-06, 11:04   #2
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Wiesz, profil w liceum należy chociaż pi razy drzwi wybierać po przyszły kierunek studiów, bo to o to w sumie chodzi, żeby zdać dobrze maturę z wymaganych przy rekrutacji przedmiotów. Pytanie nie brzmi więc, jakie przedmioty lubisz, ale co chcesz w życiu robić. I tak na przykład bio-chem miałby sens, jakbyś myślała o zostaniu lekarzem, weterynarzem albo kosmetologiem. Inaczej to po prostu nie ma sensu. Oczywiście nie musisz być już teraz na 100% zdecydowana, ale chociaż tak mniej więcej.

Gdyby patrzeć po samej opłacalności, pewnie trzeba by Ci doradzić pójście w stronę informatyki albo finansów, bo to dziś najbardziej opłacalne, ale jak tego nie lubisz, to się zamęczysz. Do pracy jednak chodzi się przez większą część życia i to nie jest dobrze, jak sama myśl o niej wywołuje wymioty.

Jako filolog obcy mogę Ci powiedzieć, że ja nie głoduję i nie mam też bezrobotnych znajomych obgryzających ściany. Mogę Ci też powiedzieć coś, czego zwykle nie wiedzą rodzice dający złote rady dzieciom idącym na studia: po filologii nie trzeba być nauczycielem w szkole publicznej. Jest mnóstwo innych opcji poza takimi typowymi filologicznymi zawodami typu nauczyciel i tłumacz. Wiele dużych firm (nie wszystkie korpo są złe i patologiczne, czasem te prace są całkiem przyjemne) rekrutuje w zasadzie tylko po biegłej znajomości języków obcych, bo te stanowiska są dość wyspecjalizowane i mają wąski zakres obowiązków, często łatwo się tego nauczyć w przeciwieństwie do nauczenia się języka, bo to zajmuje lata. W ogóle dzisiaj na rynku dominują zawdy, w których nie trzeba mieć skończonego jakiegoś konkretnego kierunku, a bardziej liczą się umiejętności i doświadczenie.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-06, 13:42   #3
minka01
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2017-04
Wiadomości: 16
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Dobrą opcja (w moim przypadku) jest rozszerzony polski, angielski i biologia. Jestem w 1 kl. i jeszcze nie wiem na jaki kierunek studiów pójdę. Jeżeli wybiorę humanistyczne studia to polski i angielski (historii mogę douczyć się sama bo ją lubię), natomiast na ścisłe kierunki to angielski, biologia i podstawowa matma napisana wysoko też daje dużą szanse.
minka01 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-06, 21:04   #4
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Które kierunki studiów cię interesują? Albo ogólnie, co cię interesuje, myślałam o tym z czym chciałabyś pracować?

Byłam na humanie, drugi raz bym poszła na bio-chem, bo... w ogóle nie sprawdziłam co będę miała na wybranym kierunku studiów, wybrałam profil teoretycznie łatwiejszy i nieśmiertelne "bo przecież nie umiem matmy" Głupia byłam jak nie wiem.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-07, 16:26   #5
Izabela2112
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 3
Dot.: Wybór kierunku w liceum

To daje do myślenia, dzięki za pomoc

---------- Dopisano o 16:26 ---------- Poprzedni post napisano o 16:24 ----------

Myślę o studiach filologicznych. Nie problemem dla mnie jest uczyć się języka obcego, nie tylko angielskiego, i rozważałam filologię krajów skandynawskich. A na filologiach punktują w przeważającej części język polski i ang, więc stąd ten human.
Izabela2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-07, 17:07   #6
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Na filologiach obcych język obcy ma zwykle dużo większą wagę niż polski (a poza tym matura z tego drugiego to jak dla mnie trochę loteria), więc wybierz profil, na którym będzie po prostu dużo godzin tego języka obcego. U mnie w liceum w humanistycznej było dużo polskiego i historii, ale już nie języków obcych. Od tego były klasy lingwistyczne. Jeśli w wybranej przez Ciebie szkole będzie w tej humanistycznej klasie też więcej angielskiego, to chyba najlepszy wybór. A skandynawistyka to dobry strzał (na rynku tłumaczeniowym to jedne z najlepszych stawek), ale i progi wysokie.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-07, 17:38   #7
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Gdybym była mądrzejsza o dzisiejsze doświadczenia, brałabym matematyczno-lingwistyczną.

Typowego humana odpuść - zaorasz się głupią historią, a rozszerzony polski spokojnie zdasz jeśli jesteś ogólnie oczytana i inteligentna. Miliard godzin w szkole to tylko strata czasu.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2018-05-07, 21:15   #8
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Niektórzy uważają, że historia jest ciekawa i pouczająca. A poza tym ona tam nie ma klas matematycczno-lingwistycznych, więc rada trochę z tyłka.

Ja bym tak całkiem tego polskiego nie olewała, bo zdać owszem zda, ale na skandynawistykę jednak progi są na tyle wysokie, że wszystko trzeba zdać dobrze. A ta matura jest z polskiego jest jednak trochę specyficzna, trzeba się przyzwyczaić do tego, jak się te wypracowania pisze tak, żeby się zgadzało z kluczem. Można napisać piękną i erudycyjną pracę, ale z kluczem się rozminąć. A na oblegane kierunki każdy punkcik się liczy. To nie jest tak jak z anglistyką, że jak kilku punktów na najlepsze uczelnie zabraknie, to można iść sobie na te mniej prestiżowe i też będzie cacy. W przypadku skandynawistyki jest tylko kilka opcji (z publicznych to chyba tylko UAM i UG).

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2018-05-07 o 21:58
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-08, 07:48   #9
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Ma klasę matematyczną z angielskim i geografią, co jest najbliższe temu o czym pisałam. Tekst o radzie z tyłka spokojnie mogłaś sobie odpuścić, no ale przecież... nie mogłaś, bo post bez odniesienia personalnego 'z tyłka wziętego' jak to ujmujesz, nie ma racji bytu

Rozszerzony polski można spokojnie zdać na bardzo dobrym poziomie przygotowując się doń samemu, czego jestem żywym przykładem. 98% przy minimalnej wymagającej klasyfikacji frekwencji, do tego, z czego dumna nie jestem acz uczciwie przyznaję - bez czytania niemal żadnych lektur szkolnych z któregokolwiek poziomu. Żeby nie było - swój wynik uważam za pewną farsę, ale, że dzięki systemowi było, i zapewne nadal jest, to możliwe, to insza inszość.

Polonistka nie przekaże na lekcjach żadnej wiedzy tajemnej - kluczem, nomen omen, do sukcesu jest analizowanie kluczy i modelowych wypracowań. Tyle. Jak się to ogarnie, kilka prac nawet ponad program zapewne chętnie sprawdzi nauczyciel czy to uczący daną klasę, czy prowadzący koło przedmiotowe.

W zdaniu historią walnęłam babola - miałam na myśli "zaorać się głupio", palce powędrowały jak chciały, a nie zwykłam szczególnie uważnie sprawdzać postów przed wysłaniem. Piszę to zresztą z pełną świadomością, jako nieszczęsna olimpijka. Historia może być interesująca, ale dla własnej ciekawości można sobie czytać książki historyczne czy podręczniki do poziomu rozszerzonego do poduszki, bez konieczności przejmowania się licealną orką na cześć matury. Jeśli historia nie jest przedmiotem wymaganym na studia to JEST strata czasu. BDTD, zdania nie zmienię.

IMHO, o wiele sensowniej i z pożytkiem na przyszłość będzie spędzenie tych polsko-historycznych dupogodzin na matmie i angielskim. Czy matmę i angielski da się ogarnąć na poziomie rozszerzonym samemu? Jak wszystko, przy determinacji i zdolnościach. Ale skoro i tak trzeba coś wybrać, bo jak rozumiem edu domowa autorki nie interesuje to IMHO o wiele sensowniejsza jest opcja druga.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-08, 10:38   #10
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Tylko że autorka napisała, że ze wszystkich wymienionych rozszerzeń tak naprawdę tylko tej geografii szczerze nie lubi. Więc po co ma spędzać tyle godzin na rozszerzeniu z tego przedmiotu? Będzie się męczyć, bo nie lubi, a do tego nie jest jej to do niczego potrzebne. Do matematyki autorka nic nie ma, ale też jej to rozszerzenie nie jest potrzebne. Więc po co?

Podsumowując, na mat geo ang będzie miała tylko jeden przedmiot rozszerzony, który de facto jest jej potrzebny do rekrutacji, a na pol hist ang dwa. Dla mnie rachunek jest prosty. Jedynym argumentem za tą pierwszą klasą jest więc to, że Norine uważa, że matma jest ważna, a polski i historia głupie i że Norine jest taka genialna, żeby zdać maturę całkowicie samodzielnie i bez nauki. Rada byłaby więc bardzo pomocna, gdyby autorka była klonem Norine, ale nie jest. Izabela2112 jest pewnie raczej bardziej sobą.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2018-05-08 o 17:19
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-08, 11:14   #11
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Sposób wypowiadania się świadczy o Tobie, nie o mnie, więc skoro Cię to bawi to sobie siedź w tej konwencji, ja się nie zniżę.

Temat nie jest zero-jedynkowy, z jedyniesłuszną poprawną odpowiedzią z czterech możliwych. Prezentujemy różne punkty widzenia i różne opcje - autorka sama sobie wybierze to, co do niej w jej sytuacji najbardziej pasuje.

Gimnazjalna ja byłaby bardzo wdzięczna za różnorodne porady, w tym zwrócenie uwagi na kwestie, które wtedy nie były dla mnie oczywiste. Jako spełniony filolog-językoznawca mimo to do dziś żałuję wyboru profilu pół-humanistycznego (tyle dobrego, że bez rozszerzonego polskiego). Rozszerzona matematyka ma większe szanse zaprocentować w przyszłości niż rozszerzona historia i gdybym mogła cofnąć się w czasie z całą pewnościa dokonałabym innego, IMHO mądrzejszego wyboru.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-08, 16:18   #12
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Wybór kierunku w liceum

[1=3ebdb6c370169ce1a39c163 fc8d64643247d9f80;8343291 6]S

Temat nie jest zero-jedynkowy, z jedyniesłuszną poprawną odpowiedzią z czterech możliwych. Prezentujemy różne punkty widzenia i różne opcje - autorka sama sobie wybierze to, co do niej w jej sytuacji najbardziej pasuje.[/QUOTE]

To prawda

W każdym razie, autorko, ważne żebyś pamiętała, że:
a) w pierwszej klasie możesz się spokojnie przenieść jeśli będziesz chciała
b) profil w liceum jeszcze nie gwarantuje, że koniecznie musisz tłuc to samo do końca życia

Osobiście, gdybym cofnęła się w czasie, to poszłabym na bio-chem i przyłożyła do języków, a potem zdała biologię i dwa języki - zaprocentowałoby mi to bardziej w kwestii rozwoju i wyboru kierunku studiów).
Byłam straszną olewaczką i mało mi zależało, więc wybrałam na oślep, a potem się strasznie męczyłam przy przygotowaniach do matury, bo human jednak był słabym wyborem. Historii nienawidziłam, WOS był niezbyt, a z polskiego spokojnie przygotowałabym się sama (ze słabym przygotowaniem, ale względnym ogarnięciem i oczytaniem miałam 100% z rozszerzenia). Oczywiście, w gimnazjum wydawało mi się, że łeee tam, co tam historia, nie lubię, ale nie będzie tak źle - o matko, co ja wycierpiałam na tym rozszerzeniu Rozszerzona matura z historii mnie przeraziła, nawet nie myślałam żeby się odważyć. Dlatego zastanowiłabym się nad tym czy będziesz w stanie się zmotywować do nauki geografii czy całkiem ci obrzydnie i zdemotywuje.
Opierdzielałam się bardziej niż dałabym radę na bio-chemie, ale jednak drugi raz wybrałabym drogę trudniejszą, ale bardziej satysfakcjonującą i pasującą do kierunku studiów, bo teraz mam jednak poczucie zmarnowanego czasu.

Trochę sobie pogdybałam ale generalnie chodzi mi o to, że sama musisz zdecydować czego jesteś w stanie się nauczyć i co może okazać się lepszym wyborem pod kątem studiów, ale też własnego rozwoju i satysfakcji. Nie ma sensu przez kilka lat się męczyć, jeśli nie uważasz, że mogłoby to zaprocentować w przyszłości. Najważniejsza jest twoja praca własna i determinacja, wszystko inne da się wtedy ogarnąć.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-08, 17:39   #13
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Właśnie dlatego ta rozszerzona geografia może być dla autorki dość bolesna. Ja ją tu akurat rozumiem, bo sama nie przepadałam za tym przedmiotem i jednak tyle godzin to byłoby wyzwanie. Wiadomo, że profil w liceum o życiu nie przesądza, ale jednak zdać rozszerzenie jest po prostu łatwiej z przedmiotu, z którego się to rozszerzenie na profilu miało. A z kolei zdane przedmioty jakoś określają pulę kierunków, na które można startować.

Ale z tym zdawaniem najlepiej przedmiotów, do których się nie uczyło, rzeczywiście coś jest. Ja w liceum najbardziej lubiłam polski, miałam fajną polonistkę, która robiła z nami dużo dodatkowych rzeczy, jeździłam na olimpiady i takie tam. WOS i historia mi nie przeszkadzały i w sumie uważam, że to całkiem ciekawe przedmioty, ale uczyć to już mi się nie chciało. No i oczywiście najgorzej zdałam z polskiego (popisałam dużo rzeczy, których w ogóle w kluczu nie było, a tego, co było, już nie, bo mi się wydawało zbyt oczywiste), a najlepiej z historii i WOS-u. I bądź tu mądry.

Wydaje mi się, że te matury z języków rzeczywiście jeszcze jakoś odzwierciedlają poziom ucznia (są przygotowane w końcu tak jak wszystkie inne egzaminy językowe), więc do tego warto się przyłożyć, ale z innymi przedmiotami to niestety czasem decyduje przypadek.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-12, 08:54   #14
Izabela2112
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2018-05
Wiadomości: 3
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Mam jeszcze kilka dni na podjęcie decyzji, może pójdę na tego mojego humana i wezmę korki z matmy? Historii się aż tak nie boję, ale zdaję sobie sprawę z ogromu materiału. Jestem typem słuchowca i mam dobrą pamięć, więc dałabym radę, zastanawiam się jednak jeszcze nad jednym rozwiązaniem. Może pójdę na humana, ale na rozszerzeniu będę zdawała matmę, polski i angielski?
Co o tym myślicie?
I jeszcze jedno pytanie, jako że pochodzę z niewielkiej mieściny, nie mam obecnie możliwości nauki jakiegokolwiek języka skandynawskiego i w związku z tym, czy na filologii krajów skandynawskich muszę mieć już na starcie jakąś wiedzę i znajomość języka?
Interesują mnie głównie uczelnie w Warszawie.
I dziękuję za wszystkie do tej pory otrzymane odpowiedzi. Nie chcę popełnić błędu przy wyborze szkoły średniej
Izabela2112 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-12, 09:01   #15
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez Izabela2112 Pokaż wiadomość
Może pójdę na humana, ale na rozszerzeniu będę zdawała matmę, polski i angielski?
Co o tym myślicie?
Ja już powiedziałam co o tym myślę, ale zrobisz jak chcesz

Cytat:
Napisane przez Izabela2112 Pokaż wiadomość
I jeszcze jedno pytanie, jako że pochodzę z niewielkiej mieściny, nie mam obecnie możliwości nauki jakiegokolwiek języka skandynawskiego i w związku z tym, czy na filologii krajów skandynawskich muszę mieć już na starcie jakąś wiedzę i znajomość języka?
Interesują mnie głównie uczelnie w Warszawie.
Nie, nauka jest od zera.

Natomiast "niewielka mieścina" to dziś żaden problem. Internet jak widać masz
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-12, 10:40   #16
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez Izabela2112 Pokaż wiadomość
Może pójdę na humana, ale na rozszerzeniu będę zdawała matmę, polski i angielski?
Co o tym myślicie?
Jest to jakieś rozwiązanie. U mnie w humanistycznej też w niewielkiej mieścinie jeden kolega zdawał rozszerzenie z matmy, chodził po prostu na część zajęć z matematyczną i to nie był problem. Zdał chyba nieźle, bo poszedł na informatykę na polibudę.

Pożycz sobie chociaż jakieś samouczki z biblioteki albo ściągnij z neta (na youtube są też takie podstawowe lekcje) i zobacz, czy te języki Ci podejdą. Bo one niby też są germańskie, ale o ile angielski lubię, o tyle skandynawskie mnie bolą. A język też trzeba lubić. A nuż bardziej Ci się spodoba jakiś mandaryński.

Ale w Warszawie skandynawistyka jest tylko na SWPS. Stać Cię? Tam czesne będzie wynosiło pewnie jakieś 900 zł. Publicznie to tylko UAM w Poznaniu i UG w Gdańsku.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-12, 15:26   #17
cavvythecat
Wtajemniczenie
 
Avatar cavvythecat
 
Zarejestrowany: 2017-06
Lokalizacja: Szkocja
Wiadomości: 2 057
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez Izabela2112 Pokaż wiadomość
Może pójdę na humana, ale na rozszerzeniu będę zdawała matmę, polski i angielski?
Jeśli znajdziesz dobrego korepetytora i się przyłożysz, to jak najbardziej może się udać. Mój human też w małym mieście, a dosłownie kilka osób z klasy zdawało historię, którą mieliśmy rozszerzoną, reszta brała inne przedmioty. Akurat matmy nie było, ale na pewno biologia i chyba geografia.
__________________
You can’t make homes out of human beings.
Someone should have already told you that.
cavvythecat jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-12, 15:41   #18
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2016-09
Wiadomości: 9 219
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez cavvythecat Pokaż wiadomość
Jeśli znajdziesz dobrego korepetytora i się przyłożysz, to jak najbardziej może się udać.
Dokładnie z tego samego powodu uważam za bardziej sensowną klasę matematyczną, a z polskiego ewentualnie kilka spotkań korepetycyjnych. Bardziej prawdopodobne jest to, że w klasie z podstawową matmą będzie potrzebowała większej liczby godzin korków z matmy, niż w odwrotnej sytuacji z polskim.
3ebdb6c370169ce1a39c163fc8d64643247d9f80 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-13, 16:53   #19
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Wybór kierunku w liceum

A najbardziej prawdopodobne, że dzięki "kochanej" geografii będzie rzygać szkołą.
Ja jestem za minimalizmem maturalnym: jak coś nie jest potrzebne na maturze, to nie ma po co tego zdawać, więc szczerze mówiąc nie widzę sensu w pisaniu matmy oo tak, z nudów.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2018-05-15, 10:21   #20
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
A najbardziej prawdopodobne, że dzięki "kochanej" geografii będzie rzygać szkołą.
Ja jestem za minimalizmem maturalnym: jak coś nie jest potrzebne na maturze, to nie ma po co tego zdawać, więc szczerze mówiąc nie widzę sensu w pisaniu matmy oo tak, z nudów.
Sprawdziłam sobie z ciekawości przedmioty wymagane na skandynawistykę. Na UAM jest tylko polski i obcy, na UG polski, obcy i przedmiot do wyboru. Więc na UG to trzecie rozszerzenie by się przydało, ale czy to będzie matma czy co innego, to już kwestia tego, w czym się kto dobrze czuje. Jak autorka chce iść na SPWS, to już w ogóle jeden pies, grunt, żeby mieć na czesne (nie że mam coś do tego uczelni, bo filologie uchodzą tam za dobre, ale po prostu nie mają aż tylko kandydatów, żeby przebierać).

Ale o co niektórym chodzi z tą matmą, to też nie wiem. Nic do przedmiotu nie mam, ale w życiu nie wpadłabym na to, żeby zdawać z tego rozszerzenie, skoro na żadnym z branych przeze mnie pod uwagę kierunków tego nie uwzględniano. Ale każdy ma jakieś swoje skrzywienia. Niektórym się utarło, że matematyka jest królową nauk i widać czują się bez tego niekompletni.
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-16, 23:40   #21
baru2017
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2017-05
Wiadomości: 30
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez Izabela2112 Pokaż wiadomość
Za geografią nie przepadam, z matematyką sobie radzę, do polskiego nic nie mam, historii się nauczę, biologia i chemię całkiem lubię.
.
No to wybór jest prosty: studia filologiczne = human. Przykładać się polskiego na db-bdb, a historię odstawić i uczyć się na dopa. W mojej szkole humany mają najwięcej pracy, więcej niż biol-chemy startujące na medycynę. Humany mają po 8 godzin polskiego i wyrabiają tylko fani planujacy prawo, psychologię itp., reszta nienawidzi polskiego, bo jest tam przypadkowo albo się nie spodziewała takiego poziomu.

Rozszerzenie z polskiego przygotuje do harówy na studiach filologicznych, tam będziesz mieć i literaturę i historię i gramatykę - zobacz opis studiów na stronie wybranej uczelni i przedmioty podczas studiów. To same rzeczy humanistyczne.
Na studia filologiczne matematyka rozszerzona nie jest potrzebna.
baru2017 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2018-05-17, 22:19   #22
kalor
Gazela inteligencji
 
Avatar kalor
 
Zarejestrowany: 2010-10
Wiadomości: 6 371
Dot.: Wybór kierunku w liceum

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Jest to jakieś rozwiązanie. U mnie w humanistycznej też w niewielkiej mieścinie jeden kolega zdawał rozszerzenie z matmy, chodził po prostu na część zajęć z matematyczną i to nie był problem. Zdał chyba nieźle, bo poszedł na informatykę na polibudę.

Pożycz sobie chociaż jakieś samouczki z biblioteki albo ściągnij z neta (na youtube są też takie podstawowe lekcje) i zobacz, czy te języki Ci podejdą. Bo one niby też są germańskie, ale o ile angielski lubię, o tyle skandynawskie mnie bolą. A język też trzeba lubić. A nuż bardziej Ci się spodoba jakiś mandaryński.

Ale w Warszawie skandynawistyka jest tylko na SWPS. Stać Cię? Tam czesne będzie wynosiło pewnie jakieś 900 zł. Publicznie to tylko UAM w Poznaniu i UG w Gdańsku.
W moim liceum była możliwość w szczególnych przypadkach zapisanie się na inne rozszerzenie w 3 klasie i nieuczęszczanie na rozszerzenie przedmiotu, którego nie chciało się zdawać, a na który większość klasy chodziła. Trzeba było mieć po prostu dwa rozszerzone przedmioty obowiązkowo, no i czasem niestety były okienka albo było się dość długo w szkole

To było podczas starego programu nauczania, z tego, co wiem, pózniej była jeszcze większa dowolność i oczywiście zapisywało się już od 2 klasy.

Jedna dziewczyna zdecydowała się na zdawanie matematyki rozszerzonej, ale coś jej nie pasowało i chodziła z nami na podstawę, nauczycielka jej pomagała, dawała jej rady, inne zadania, inne sprawdziany, chyba była możliwość na uczęszczanie na dodatkowe zajęcia (z każdego przedmiotu były niby "koła", teoretycznie przygotowywały do olimpiad, ale zawsze można było chodzić bez brania udziału w olimpiadzie, posłuchać, porobić zadania, skonsultować się)

Zorientuj się, jak jest w tej szkole, może też daje jakieś możliwości
__________________
kalor jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2018-05-17 23:19:18


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:22.