Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE??? - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2011-03-16, 10:12   #31
margerita090
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 128
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Na mój rozum to jeszcze zależy od formy w zaproszeniu.
Zwykłe zaproszenie gdzie jest napisane Mamy zaszczyt zaprosić .....Piaseckich
ale w żartobliwej formie np jak jest wezwanie to tez albo
Wzywa sie państwa Piaseckich
Państwo Piaseccy wzywani sa w charakterze świadków....


Trzeba to do formy gramatycznej dostosować. Moi znajomi np. mieli zaproszenia w formie wezwań, to jest fajne szczególnie jeśli się ma rozrywkowa rodzinę, bo jak są sztywniaki to nie polecam. Sympatyczne sa również zaproszenia w formie zaproszenia na przedstwienie....

Można tez mieć 2 rodzaje zaproszeń jak to zrobili inni moi znajomi którzy dla starszych zamawiali tradycyjne, a dla młodych sami drukowali nietypowe.
margerita090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 10:14   #32
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez mezaga Pokaż wiadomość
Akurat nazwisko Gazda się odmienia - może być inna sprawa, że osoby które mają takie nazwisko nie życzą sobie odmiany.
Oczywiście, że nazwisko Gazda się odmienia. Iovaa, dlaczego twierdzisz, że się nie odmienia? Odmienia się. Może tylko ktoś sobie nie życzy, ale to inna kwestia.
Wypisując zaproszenia spotkałam się ze sprzeciwem odmiany nazwiska "Woźniak" ze strony osoby noszącej to nazwisko. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby to nazwisko się nie odmieniało, bo to jedno z najbardziej typowych, polskich nazwisk. Zignorowałam i odmieniłam, bo nie odmieniając czułabym się jak "Kali jeść, Kali pić", inna sprawa, że to osoba towarzysząca kolegi, więc mogłam sobie na to pozwolić. Wyglądało to tak: "PM mają zaszczyt zaprosić X.Y z Piotrem Woźniakiem", oczywiście gdyby chodziło o kobietę, to wtedy odmieniałabym tylko imię.
Prawie wszystkie nazwiska się odmieniają, większość osób, które twierdzą, że nie - uważają tak na zasadzie "nie i już", mnie to nie rusza.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...

Edytowane przez wika82
Czas edycji: 2011-03-16 o 10:17 Powód: uściślenie
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 10:37   #33
margerita090
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-03
Lokalizacja: Lublin
Wiadomości: 128
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Moja koleżanka się oburzyła jak wypisywałyśmy kiedyś zaproszenia na studniówki że odmieniłyśmy nazwisko jej partnera. Na nazwisko miał Głąb... Faktycznie wyszło nieciekawie... Zapraszamy Krzysztofa Głąba ... Ale tak jest po polsku i nic się na to nie poradzi... Jak ktoś ma niefartowne nazwisko to powinien przywyknąć przez tyle lat.

Moje zdanie jest takie że jak się komuś nie podoba odmiana nazwiska to niech je zmieni.

Podawane przez was nazwiska wcale nie są takie złe i brzmią normalnie po odmianie.
margerita090 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 10:42   #34
201804160904
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 477
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Treść usunięta
201804160904 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 10:46   #35
monik_85
Raczkowanie
 
Avatar monik_85
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 208
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

o proszę fajny wątek

Dziewczyny nie krytykujcie od razu, odmiana nazwisk rzeczywiście budzi wiele kontrowersji i wątpliwości !! Poza tym uważam że żadne pytanie nie jest głupie i po to między innymi istnieje forum żeby pytania zadawać!!!

My też mamy kilka wątpliwości co do nazwisk naszych gości... zazwyczaj są to nazwiska osób które dopiero dołączyły do rodziny i jeszcze nie są tak powszechnie używane np.: X i Y Rozwałka, X i Y Zemło, X i Y Madała ... ma ktoś pomysły na odmianę????? np Mamy zaszczyt zaprosić SzP Ewę i Rafała Rozwałkę/Rozwałków brzmi bardzo dziwnie
monik_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 10:47   #36
iovaa
Raczkowanie
 
Avatar iovaa
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 230
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Oczywiście, że nazwisko Gazda się odmienia. Iovaa, dlaczego twierdzisz, że się nie odmienia? Odmienia się. Może tylko ktoś sobie nie życzy, ale to inna kwestia.
Wypisując zaproszenia spotkałam się ze sprzeciwem odmiany nazwiska "Woźniak" ze strony osoby noszącej to nazwisko. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby to nazwisko się nie odmieniało, bo to jedno z najbardziej typowych, polskich nazwisk. Zignorowałam i odmieniłam, bo nie odmieniając czułabym się jak "Kali jeść, Kali pić", inna sprawa, że to osoba towarzysząca kolegi, więc mogłam sobie na to pozwolić. Wyglądało to tak: "PM mają zaszczyt zaprosić X.Y z Piotrem Woźniakiem", oczywiście gdyby chodziło o kobietę, to wtedy odmieniałabym tylko imię.
Prawie wszystkie nazwiska się odmieniają, większość osób, które twierdzą, że nie - uważają tak na zasadzie "nie i już", mnie to nie rusza.
Nie chodziło mi o to, że według zasad języka polskiego się nie odmienia, tylko że para, o której mowa, wyraziła swoje niezadowolenie z faktu, iż ich nazwisko odmieniono, zgodnie z zasadami, jak rzeczownik pospolity, a oni sobie tego nie życzyli.
Odmiana nazwiska przy imieniu męskim wydaje się być sensowna, przy żeńskim i czasem w liczbie mnogiej - chociaż zgodna z zasadami, jednak niekoniecznie przyjemna uchu i być może krępująca dla zainteresowanych.
Rozumiem, że zgodność z zasadami jest ważna, ale czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby dowiedzieć się, jaką formę preferują zaproszeni? Czy takie odstępstwo od zasad jest do tego stopnia karygodne, że wymaga społecznego potępienia?
Na tym forum widzę też coraz częściej pojawia się duch złośliwości i dziewczyny mają rację, że dyskusja tutaj coraz częściej przestaje być miła i sympatyczna, a tego się oczekuje po wątkach ślubnych...
iovaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 11:04   #37
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez iovaa Pokaż wiadomość
Nie chodziło mi o to, że według zasad języka polskiego się nie odmienia, tylko że para, o której mowa, wyraziła swoje niezadowolenie z faktu, iż ich nazwisko odmieniono, zgodnie z zasadami, jak rzeczownik pospolity, a oni sobie tego nie życzyli.
Odmiana nazwiska przy imieniu męskim wydaje się być sensowna, przy żeńskim i czasem w liczbie mnogiej - chociaż zgodna z zasadami, jednak niekoniecznie przyjemna uchu i być może krępująca dla zainteresowanych.
Rozumiem, że zgodność z zasadami jest ważna, ale czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby dowiedzieć się, jaką formę preferują zaproszeni? Czy takie odstępstwo od zasad jest do tego stopnia karygodne, że wymaga społecznego potępienia?
Na tym forum widzę też coraz częściej pojawia się duch złośliwości i dziewczyny mają rację, że dyskusja tutaj coraz częściej przestaje być miła i sympatyczna, a tego się oczekuje po wątkach ślubnych...
Ale gdzie ja Cię potępiłam? W pierwszym poście napisałaś, że się nie odmienia, a nie, że goście sobie tego nie życzą.

---------- Dopisano o 12:04 ---------- Poprzedni post napisano o 12:02 ----------

W moim przypadku zignorowałam protest partnera mojego kolegi, bo (partner) nie jest dla mnie osobą szczególnie bliską, a poza tym nazwisko "Woźniak" jest pospolite i jak najbardziej się odmienia.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...

Edytowane przez wika82
Czas edycji: 2011-03-16 o 11:05 Powód: uściślenie
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2011-03-16, 11:08   #38
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez 201804160904 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Andziu ja akurat mam znajomą o tym nazwisku co Twoje przyszłe. Top wszystko zależy od tego jak będzie brzmiało Twoje - Podsiadło, Podsiadły czy Podsiadła.
Co do nazwiska Aleksanderek - to według mnie powinno się odmienić i zaprosić Aleksanderków

Cytat:
Napisane przez monik_85 Pokaż wiadomość
o proszę fajny wątek

Dziewczyny nie krytykujcie od razu, odmiana nazwisk rzeczywiście budzi wiele kontrowersji i wątpliwości !! Poza tym uważam że żadne pytanie nie jest głupie i po to między innymi istnieje forum żeby pytania zadawać!!!

My też mamy kilka wątpliwości co do nazwisk naszych gości... zazwyczaj są to nazwiska osób które dopiero dołączyły do rodziny i jeszcze nie są tak powszechnie używane np.: X i Y Rozwałka, X i Y Zemło, X i Y Madała ... ma ktoś pomysły na odmianę????? np Mamy zaszczyt zaprosić SzP Ewę i Rafała Rozwałkę/Rozwałków brzmi bardzo dziwnie
Według mnie Rozwałków. E tam dziwnie.

Cytat:
Napisane przez iovaa Pokaż wiadomość
Nie chodziło mi o to, że według zasad języka polskiego się nie odmienia, tylko że para, o której mowa, wyraziła swoje niezadowolenie z faktu, iż ich nazwisko odmieniono, zgodnie z zasadami, jak rzeczownik pospolity, a oni sobie tego nie życzyli.
Odmiana nazwiska przy imieniu męskim wydaje się być sensowna, przy żeńskim i czasem w liczbie mnogiej - chociaż zgodna z zasadami, jednak niekoniecznie przyjemna uchu i być może krępująca dla zainteresowanych.
Rozumiem, że zgodność z zasadami jest ważna, ale czy w tej sytuacji nie lepiej byłoby dowiedzieć się, jaką formę preferują zaproszeni? Czy takie odstępstwo od zasad jest do tego stopnia karygodne, że wymaga społecznego potępienia?
Na tym forum widzę też coraz częściej pojawia się duch złośliwości i dziewczyny mają rację, że dyskusja tutaj coraz częściej przestaje być miła i sympatyczna, a tego się oczekuje po wątkach ślubnych...
Dowiedzenie się jak inni życzą sobie wymawiać nazwisko (odmienione czy nie) jest sprawa pierwszorzędną. Ale tu o tym wcześniej nie było mowy. Napisane było, że Gazda się nie odmienia - a to nieprawda.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 11:11   #39
201804160904
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 477
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Treść usunięta
201804160904 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 11:12   #40
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez mezaga Pokaż wiadomość
Według mnie Rozwałków. E tam dziwnie.
Absolutnie normalnie. Być może mi się osłuchało, bo znam to nazwisko, tzn. parę która je nosi i dla mnie zawsze funkcjonowało w liczbie mnogiej.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 11:17   #41
iovaa
Raczkowanie
 
Avatar iovaa
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 230
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Ale gdzie ja Cię potępiłam? W pierwszym poście napisałaś, że się nie odmienia, a nie, że goście sobie tego nie życzą.
Nie chodziło mi konkretnie o Ciebie, ponieważ Twoje posty są rzeczowe i składne, ja rzeczywiście nie sprecyzowałam opisu.

Chodzi mi o inną wizażankę, a właściwie już teraz kilka wizażanek, które chyba czerpią przyjemność ze złośliwości bądź ganienia innych.
Powoduje to, że ja, i pewnie część innych osób, odwiedzamy niektóre wątki bez euforii towarzyszącej nam dotychczas w czytaniu o przygotowaniach innych dziewczyn do ślubu i coraz mniej chętnie dzielimy się naszymi pytaniami i wątpliwościami, z obawy przed wyśmianiem czy publicznym ostracyzmem.
iovaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-16, 11:20   #42
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez iovaa Pokaż wiadomość
Nie chodziło mi konkretnie o Ciebie, ponieważ Twoje posty są rzeczowe i składne, ja rzeczywiście nie sprecyzowałam opisu.

Chodzi mi o inną wizażankę, a właściwie już teraz kilka wizażanek, które chyba czerpią przyjemność ze złośliwości bądź ganienia innych.
Powoduje to, że ja, i pewnie część innych osób, odwiedzamy niektóre wątki bez euforii towarzyszącej nam dotychczas w czytaniu o przygotowaniach innych dziewczyn do ślubu i coraz mniej chętnie dzielimy się naszymi pytaniami i wątpliwościami, z obawy przed wyśmianiem czy publicznym ostracyzmem.
Dzięki. Miłych przygotowań, ja już na finiszu: 99 dni.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 11:50   #43
monik_85
Raczkowanie
 
Avatar monik_85
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 208
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez mezaga Pokaż wiadomość
Według mnie Rozwałków. E tam dziwnie.
Cytat:
Napisane przez 201804160904 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Absolutnie normalnie. Być może mi się osłuchało, bo znam to nazwisko, tzn. parę która je nosi i dla mnie zawsze funkcjonowało w liczbie mnogiej.
Dzięki Dziewczyny
monik_85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 12:02   #44
201804160904
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 477
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Treść usunięta
201804160904 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 12:19   #45
iovaa
Raczkowanie
 
Avatar iovaa
 
Zarejestrowany: 2010-09
Wiadomości: 230
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez 201804160904 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
Heh na razie nie będę bić piany, nie ma sensu, może jak te osoby poczytają kilka komentarzy podobnych do moich, to przemyślą swoje zachowanie, i tak jak wcześniej napisałaś, ugryzą się w język, zanim znowu napiszą coś przykrego. Jeśli sytuacja zacznie się nagminnie powtarzać, to zapewne zareaguję ja, lub inna osoba dotknięta niemiłą wypowiedzią.

Tymczasem, skoro emocje już trochę opadły, wróćmy do beztroskiego cieszenia się czasem, który zapewne dla wielu z nas jest najpiękniejszym w życiu
Możemy też robić to, co zaproponowała wika82: odliczać dni
U mnie zostało 178 dni

A propos tematu, co by nie było off top'a: jak byście odmieniły:
Państwo A. i A. Burek oraz A. i A. Deszczak -
zapraszamy Państwa Burków i Deszczaków?
Państwo A. i A. Łoś, A. i A. Sosnówka -
zapraszamy Państwa Łosiów i Sosnówków?
iovaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 12:21   #46
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Dokładnie tak jak napisałaś.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 12:29   #47
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez mezaga Pokaż wiadomość
Dokładnie tak jak napisałaś.
Też tak uważam.
Dodam jeszcze, że w życiu codziennym rzadko odmieniamy nazwiska w liczbie mnogiej i może dlatego wydają nam się dziwne po tej odmianie.
Zwróćcie uwagę, że podobnie jest z liczebnikami. Wiele osób zamiast powiedzieć "pięćdziesięcioro dzieci" powie "pięćdziesiąt dzieci".
Ach i nie mogę się powstrzymać, ale nie rozumiem dlaczego ludzie zamiast mówić/pisać, że dziś jest dzień "szesnasty marca" nagminnie mówi/pisze "szesnasty marzec".

Sorry za offtop.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...

Edytowane przez wika82
Czas edycji: 2011-03-16 o 12:33 Powód: dopisek, pogubiłam się :D
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 14:29   #48
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Mam ciut inne pytanie:

Jak wypisuje koperty do zaproszen to powinno byc (przyklad):

Anna i Jan Nowak czy Anna i Jan Nowakowie????
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 14:36   #49
mezaga
Zakorzenienie
 
Avatar mezaga
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: Małopolska
Wiadomości: 10 169
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Ja bym napisała Nowakowie.
__________________
Twory - powrót do życia - kilka dłubanek
Zaproszenia - odkurzamy wątek - zaproszenia na Chrzest
mezaga jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2011-03-16, 14:58   #50
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez natalontko Pokaż wiadomość
Mam ciut inne pytanie:

Jak wypisuje koperty do zaproszen to powinno byc (przyklad):

Anna i Jan Nowak czy Anna i Jan Nowakowie????
Sama sobie odpowiedz na pytanie: czy to nazwisko się odmienia? Odmienia się. Więc powinno być odmienione. Tak samo w zaproszeniu: "zapraszam X. i Y. Nowaków".
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 16:27   #51
Kicur
Raczkowanie
 
Avatar Kicur
 
Zarejestrowany: 2009-06
Lokalizacja: Lublin/ odchłań medycyny
Wiadomości: 101
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Odmiana odmianą ale przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby odmieniać WŁAŚCIWE nazwisko... ja nazywam się Rakuś (tak, też niejednoznaczne do odmiany) a dostałam kiedyś zaproszenie z nazwiskiem 'Rachuś'... Odmienione było dobrze, ale cóż z tego skoro musiałam się zastanawiać czy to aby na pewno mnie młodzi chcą widzieć na swoim weselu mam nadzieję, że wypisując zaproszenia na swój ślub jakoś poradzę sobie z tym tematem
__________________
'Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, bo wiedza jest ograniczona.' A.Einstein
Kicur jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 22:00   #52
betterw
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 352
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Wszystkie nazwiska można odmienić, ale nie każda rodzina to praktykuje i jeśli sobie tego nie życzą, to oczywiście nie odmieniajcie. Najlepiej dowiedzieć się u źródła, bo takie samo nazwisko jedna rodzina może odmieniać, inna nie.

Na KOPERTACH piszemy nazwiska nie odmienione (tak jak zawsze na kopertach, np. gdy adresujemy listy).
W ZAPROSZENIU po zwrocie "zaprasza się (kogo?)" odmieniamy.

Autorko nie widzę podstaw, aby się obrażać o pytanie o narodowość. W pierwszym poście spytałaś o odmianę najpopularniejszego nazwiska w Polsce- Kowalski, więc to normalne, że od razu przyszła myśl, że być może nie jesteś Polką. Pytasz o polskie nazwiska, stąd moje pytanie o rodzinę TŻta. Nikt nie chciał być złośliwy, zwykła ludzka ciekawość. Jeśli nie znasz prawdziwych intencji danej osoby, przyjmij, że są one pozytywne. Takie podejście ułatwia życie.

Edytowane przez betterw
Czas edycji: 2011-03-16 o 22:04
betterw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 22:11   #53
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez betterw Pokaż wiadomość
Wszystkie nazwiska można odmienić, ale nie każda rodzina to praktykuje i jeśli sobie tego nie życzą, to oczywiście nie odmieniajcie. Najlepiej dowiedzieć się u źródła, bo takie samo nazwisko jedna rodzina może odmieniać, inna nie.

Na KOPERTACH piszemy nazwiska nie odmienione (tak jak zawsze na kopertach, np. gdy adresujemy listy).
W ZAPROSZENIU po zwrocie "zaprasza się (kogo?)" odmieniamy.

Autorko nie widzę podstaw, aby się obrażać o pytanie o narodowość. W pierwszym poście spytałaś o odmianę najpopularniejszego nazwiska w Polsce- Kowalski, więc to normalne, że od razu przyszła myśl, że być może nie jesteś Polką. Pytasz o polskie nazwiska, stąd moje pytanie o rodzinę TŻta. Nikt nie chciał być złośliwy, zwykła ludzka ciekawość. Jeśli nie znasz prawdziwych intencji danej osoby, przyjmij, że są one pozytywne. Takie podejście ułatwia życie.
Rozumiem, że masz na myśli: Mianownik: kto? co? - Państwo Kowalscy...?
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 22:33   #54
betterw
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 352
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
Rozumiem, że masz na myśli: Mianownik: kto? co? - Państwo Kowalscy...?
Oczywście, że w mianowniku (kto?), ale widząc, że autorka nie orientuje się w gramatyce, użyłam słowa "nieodmienione", bo nie wiem, czy słowo "mianownik" coś jej powie.
betterw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 22:52   #55
201804160904
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2010-01
Wiadomości: 477
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Treść usunięta
201804160904 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-17, 07:48   #56
11Lola11
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2011-01
Wiadomości: 61
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Tak to Racja uzyłam nazwiska "Kowalski" jako przykład i nie mam zamiaru sie tłumaczyc z czegokolwiek. Kazdy ma prawo do pytan tak jak dziecko pyta o byle co dla nas to bzdura a dla niego wazne... I to by było na tyle !!!

Ps. wystarczy spojrzec ile osób w postach ma tez z tym problem mam na mysli "odmiana nazwiska" Wiec nie tylko ja!!!

Edytowane przez 11Lola11
Czas edycji: 2011-03-17 o 07:50
11Lola11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-17, 11:06   #57
wika82
Zakorzenienie
 
Avatar wika82
 
Zarejestrowany: 2009-04
Wiadomości: 16 184
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez 201804160904 Pokaż wiadomość
Treść usunięta
To ciekawe, bo ja nie doszukałam się ani krzty złośliwości w wypowiedziach Betterw. Naprawdę.
__________________
najważniejsze w życiu jest być zdrowym, mieć zdrowego małżonka, zdrowe dziecko, zdrowych rodziców, zdrowe rodzeństwo. wszystko inne jest kwestią chęci i siły, niekiedy szczęścia...
wika82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-17, 12:54   #58
_kamea_
Zakorzenienie
 
Avatar _kamea_
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 4 207
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Cytat:
Napisane przez wika82 Pokaż wiadomość
To ciekawe, bo ja nie doszukałam się ani krzty złośliwości w wypowiedziach Betterw. Naprawdę.
Ja też nie
__________________
_kamea_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-17, 13:07   #59
takaya
Zakorzenienie
 
Avatar takaya
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10 636
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Nie wszystkie nazwiska się odmienia! Jak ktoś ma np Pogoda to nie mówi się zapraszam Marię i Antroniego Pogodów tylko Marię i Antoniego Pogoda
takaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-17, 13:13   #60
_kamea_
Zakorzenienie
 
Avatar _kamea_
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 4 207
Dot.: Jak wypisywac zaposzenia ŚLUBNE???

Nie wiem, jak dla mnie to nazwisko jak każde:
Pogoda - Pogodowie - Pogodów
Woźniak - Woźniakowie - Woźniaków
__________________
_kamea_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-06-23 11:29:39


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:59.