prawo a filologia. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2014-01-31, 23:25   #1
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604

prawo a filologia.


Założyłam wątek, gdyż, jak większość tutaj, potrzebuję małej rady.


Otóż jestem na pierwszym roku filologii hiszpańskiej na UJ. Był to kierunek moich marzeń, fascynowało mnie wszystko co zwiazane z Hiszpanią, jednak teraz praktycznie nic mi się nie podoba. Język uwielbiam, dodatkowo w 2 semestrze mam szansę uczyć się francuskiego, lecz coraz częściej rozmyślam o porzuceniu kierunku na rzecz innego, który rusza od października: 'prawo własności intelektualnej i nowych mediów' na Wydziale Prawa i Administracji' UJotu. Nie powiem, kierunek mi się spodobał, oczywiście nie wiadomo jakby to było w praktyce, ale chyba jest to jednak coś bardziej przyszłościowego.. (?)

Wiem, że nikt mi tutaj nie powie 'zrób tak i tak', ale jestem ciekawa Waszych opinii, które być może pomoga podjać mi decyzję.
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-01-31, 23:47   #2
kandyzowane_morele
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 4
Dot.: prawo a filologia.

moim zdaniem już lepiej żebyś poszła na prawo, bo taki kierunek to jakbyś "obgryzła delicję doookoła" na co Ci coś takiego, a może z tą filologią masz takie chwilowe załamanie, jak wiekszość studnetów przed lub w trakcie sesji przemyśl swój wybór jeszcze
kandyzowane_morele jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 01:02   #3
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: prawo a filologia.

Cytat:
Napisane przez gallina1 Pokaż wiadomość
Założyłam wątek, gdyż, jak większość tutaj, potrzebuję małej rady.


Otóż jestem na pierwszym roku filologii hiszpańskiej na UJ. Był to kierunek moich marzeń, fascynowało mnie wszystko co zwiazane z Hiszpanią, jednak teraz praktycznie nic mi się nie podoba. Język uwielbiam, dodatkowo w 2 semestrze mam szansę uczyć się francuskiego, lecz coraz częściej rozmyślam o porzuceniu kierunku na rzecz innego, który rusza od października: 'prawo własności intelektualnej i nowych mediów' na Wydziale Prawa i Administracji' UJotu. Nie powiem, kierunek mi się spodobał, oczywiście nie wiadomo jakby to było w praktyce, ale chyba jest to jednak coś bardziej przyszłościowego.. (?)

Wiem, że nikt mi tutaj nie powie 'zrób tak i tak', ale jestem ciekawa Waszych opinii, które być może pomoga podjać mi decyzję.
Na Twoim miejscu jeśli zastanawiałabym się nad zmianą, to bardziej z filologii na lingwistykę. Filologie są o tyle wnerwiające, że nie uczysz się języka, lecz duuuużo za dużo o kulturze i historii danego kraju - a taka wiedza przydać się może tylko tłumaczowi, których na rynku jest przesyt. Na lingwistyce natomiast uczysz się stricte języka, dlatego jest lepsza.

Zanim rzucisz obecne studia, pójdź do pierwszej pracy - dzięki temu dowiesz się:
a) w czym jesteś dobra
b) jaki tryb pracy Ci odpowiada (zdalna? w jakich godzinach? z ludźmi? zespołowa?)
c) jakich kompetencji potrzebujesz do swojej dream job.
Niestety tego, jak wykonywać dream job na studiach się nie dowiesz, więc nie patrz na studia pod kątem "przyszłościowości" - wybrałaś na tyle dobrze, że nie będziesz startowała z podobnej pozycji co absolwenci "lepszych" kierunków, ale pozbawieni pasji i talentu, no i z dużo lepszej pozycji niż absolwenci psychologii itp.
Język to bardzo cenna kompetencja twarda.

Co do tych kolejnych studiów - dla mnie są be. Za rok byś narzekała tak samo, jak nie gorzej. Poza tym nie wiem, co w nich niby takiego "przyszłościowego"?

Edytowane przez Pantegram
Czas edycji: 2014-02-01 o 01:03
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 01:26   #4
Desertflowers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 36
Dot.: prawo a filologia.

Cytat:
Napisane przez Pantegram Pokaż wiadomość
Na Twoim miejscu jeśli zastanawiałabym się nad zmianą, to bardziej z filologii na lingwistykę. Filologie są o tyle wnerwiające, że nie uczysz się języka, lecz duuuużo za dużo o kulturze i historii danego kraju - a taka wiedza przydać się może tylko tłumaczowi, których na rynku jest przesyt. Na lingwistyce natomiast uczysz się stricte języka, dlatego jest lepsza.
Zgadzam się w zupełności. Ja jestem w tym roku w klasie maturalnej i wybieram się na lingwistykę stosowaną angielski-rosyjski, uważam, że to bardzo przyszłościowy kierunek, ponieważ rosyjski na zachodzie (oraz w polskich firmach międzynarodowych) jest bardzo pożądany.
Jeżeli chodzi o Twoją filologię to mnóstwo ludzi mówi po hiszpańsku, więc wydaje mi się, że to też ma przyszłość, a zakładam, że przynajmniej w stopniu komunikacyjnym znasz jeszcze jeden język. Więc mogłabyś się zastanowić nad lingwistyką. Lecz z doświadczenia wiem, że w Krakowie jest z tym problem, bo lingwistyk prawie nie ma :/
Ludzi po prawie jest bardzo dużo, co doprowadza do tego, że nie wszyscy mają pracę. Musisz zadać też sobie pytanie czy chcesz to robić w życiu. Bo praca to połowa życia !
Desertflowers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 08:19   #5
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: prawo a filologia.

Tak, z tym, że to jest kierunek 'ukierunkowany'(masło maślane) na prawo ochrony własności , wszelkie prawa Internetu, wydawnictw, radia, itp itd, opis w erk wydaje się bardzo ciekawy co do lingiwstyki, bardzo bym chciała, lecz tak jak mówicie- w Krakowie nie ma. Jest dopiero w katedrze UNESCO na studiach magisterskich niestety.



Nowa oferta kształcenia w ramach studiów I stopnia „Prawo własności intelektualnej i nowych mediów” stanowi odpowiedź na wzmożone znaczenie własności intelektualnej w różnych dziedzinach gospodarki i życia codziennego oraz uwzględnia potrzeby przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, podmiotów w działających w branży nowych technologii, medialnej, promocyjnej, reklamowej w zakresie zatrudniania wyspecjalizowanej kadry specjalistów z zakresu zarządzania własnością intelektualną i transferu technologii.
Unikatowy program studiów łączący ogólnokształcące kursy obejmujące prawo cywilne, gospodarcze, unijne, ekonomię, zarządzania oraz specjalizacyjne kursy z zakresu szeroko pojętego prawa własności intelektualnej, prawa mediów, transferu teologii i zarządzania wiedzą i innowacjami pozwoli studentom na zdobycie poszukiwanej na rynku wiedzy i umiejętności, które mogą być zastosowane w wielu dziedzinach działalności gospodarczej i badawczo-rozwojowej.
Program studiów umożliwia studentom wybór kilku ścieżek specjalizacyjnych:
  • w zakresie prawa autorskiego, znajdującego zastosowanie w działalności kulturalnej, artystycznej, marketingowej i reklamowej;
  • prawa własności gospodarczej, znajdującego zastosowanie w działalności przedsiębiorstw w szczególności działalności innowacyjnej;
  • prawa nowych mediów, znajdującego zastosowanie w wielu dziedzinach działalności gospodarczej, medialnej, marketingu i reklamie;
  • prawa ochrony konkurencji, i konsumentów, znajdującego zastosowanie w wielu dziedzinach działalności gospodarczej, obrocie umownym z udziałem konsumentów (w tym transakcjach zawieranych z wykorzystaniem nowych technologii).
Uwzględnienie w programie studiów połowy wymiaru godzin o charakterze praktycznym (realizowanych głównie w ramach warsztatów), kadra prowadząca zajęcia złożona z uznanych praktyków z dziedziny prawa własności intelektualnej, mediów i reklamy, a także przewidziane praktyki studenckie w instytucjach administracyjnych, instytucjach otoczenia biznesu, przedsiębiorstwach stanowiących potencjalnych pracodawców dla przyszłych absolwentów – umożliwią zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie właściwego zarządzania zasobami intelektualnymi, która będzie mogła być wykorzystana w wielu dziedzinach działalności gospodarczej, kulturalnej, medialnej, badawczo-rozwojowej, a także w marketingu i reklamie.

Edytowane przez gallina1
Czas edycji: 2014-02-01 o 08:20
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 09:58   #6
20160901857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 21 098
Dot.: prawo a filologia.

Według mnie to jakiś bezsensowny twór, zrobiony chyba tylko po to żeby ludzie na ładną nazwę (ą ę będę prawnikię) polecieli. Program nie powala - gdzie tam jakiekolwiek podstawy prawa cywilnego, administracyjnego, ale nie po łebkach (wszystko i nic, totalny misz masz) tylko nauczane porządnie? Bez tego ten kierunek to jakaś farsa.

Edytowane przez 20160901857
Czas edycji: 2014-02-01 o 10:02
20160901857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 15:07   #7
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: prawo a filologia.

Ja mam wrażenie, że to jakaś specjalizacja konkretna. ale dlatego pytam, żeby pozn
ać rózne opinie, za które dziękuję
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2014-02-01, 15:10   #8
20160901857
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2011-05
Wiadomości: 21 098
Dot.: prawo a filologia.

Ja uważam, że nie warto. Weź pod uwagę, że jest cała masa prawników po normalnym prawie, którzy zajmują się tym tematem, konkurencja jest ogromna. To może być fajny temat na podyplomówkę ewentualnie.
20160901857 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-01, 20:23   #9
Desertflowers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 36
Dot.: prawo a filologia.

Sądzę, że jednak większą przyszłość ma Twoja filologia hiszpańska I możesz się jeszcze na własną rękę dokształcać np w angielskim
Desertflowers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-02, 21:52   #10
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: prawo a filologia.

aktualnie nie wiem gdzie mogłabym po tym pracować, to co mi się podobało, przestało mieć w sumie sens.
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-02, 22:13   #11
Desertflowers
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 36
Dot.: prawo a filologia.

A nie myślałaś nad zmianą kierunku na inny niż to prawo? Może po prostu zwykłe prawo?
Desertflowers jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-02-02, 22:38   #12
gallina1
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2013-07
Wiadomości: 604
Dot.: prawo a filologia.

Nie, zwykłe prawo mi się nie podoba, poza tym prawników i studentów prawa jest stanowczo za dużo, nie ma się w co pchać. Inne kierunki, raczej nie póki co muszę zostać na filo, podobno drugi rok jest lepszy
gallina1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2014-02-03, 14:45   #13
Pantegram
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2012-07
Wiadomości: 3 019
Dot.: prawo a filologia.

Dobrą opcją dla lingwistów jest praca w dyplomacji, więc jak chciałabyś drugi kierunek lub inną magisterkę, to szukaj czegoś w tym kierunku
Pantegram jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-02-03 15:45:04


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 15:23.