Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-05-10, 18:01   #1
linguaphile
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 281

Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?


Dziewczyny, co wam się wydaje bardziej przyszłościowe - lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ? Tylko bez uszczypliwych komentarzy, proszę


___________________
Przeniesione z wątku "Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!" ponieważ wątek ten ma służyć wyjaśnieniu kwestii technicznych podczas rekrutacji, takich jak terminy czy interpretacja progów punktowych, a nie rozmyślań nad wyborem kierunku studiów.
viva91

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-05-11 o 23:05 Powód: dopisek
linguaphile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-10, 18:06   #2
201604130936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 16 501
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Filo mimo wszystko. Jest ogrom ludzi znający francuski, o angielskim nie wspominajac nawet. A skoro myślisz o takich kierunkach to na pewno jakiś jezyk obcy nowożytny, z ktorego zdaje sie mature, masz mniej więcej opanowany. Rob ceryfikat z niego, a do tego szwedzki i super.
201604130936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-10, 18:19   #3
linguaphile
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 281
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Problem jest taki, że UJ mam bardzo daleko od domu, a moi rodzice bardzo nieprzychylnie patrzą na filologię. Myślisz, że po lingwistyce naprawdę nie ma przyszłości? Myślałam o jakichś stażach w Unii, udzielaniu korepetycji...
Bo jeżeli faktycznie jest tak źle, to może postaram się ich przekonać z całej siły :P
linguaphile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-10, 19:55   #4
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Kiedyś widziałam raport o zarobkach absolwentów filologii i najlepiej wypadły skandynawskie. Przebiły nawet sinologię czy japonistykę. Także pod względem czysto praktycznym, wygrywa pewnie filologia szwedzka. Ale już z kolei lingwistyka to znacznie bardziej praktyczne studia niż filologia. Przedmioty powiedzmy ogólnorozwojowe typu historia, literatura itp. zostały tam okrojone na rzecz przedmiotów językowych i praktycznych, np. warsztatów tłumaczeniowych. Także po prostu lepiej przygotowują, jeśli być chciała na przykład zostać kiedyś tłumaczem przysięgłym. Chociaż tłumacz przysięgły szwedzkiego jest zdecydowanie bardziej dochodowy niż angielskiego niż francuskiego, bo takich jest po prostu na rynku mniej. A korki w trakcie studiów zawsze można dawać, na to jest popyt. i przestańcie z tą nierentownością filologii. Nawet jak nie będziesz uczyć języków czy tłumaczyć, to one otworzą ci wiele drzwi. Tyle jest w dzisiejszych czasach różnych korpoprac, w których nie wymaga się żadnej wiedzy związanej z konkretnym kierunkiem, za to znajomość języków bardzo tam pomaga i to nie na takim poziomie "coś tam dukam po liceum".
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-10, 20:10   #5
201604130936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 16 501
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez linguaphile Pokaż wiadomość
Problem jest taki, że UJ mam bardzo daleko od domu, a moi rodzice bardzo nieprzychylnie patrzą na filologię. Myślisz, że po lingwistyce naprawdę nie ma przyszłości? Myślałam o jakichś stażach w Unii, udzielaniu korepetycji...
Bo jeżeli faktycznie jest tak źle, to może postaram się ich przekonać z całej siły :P
Myślę że jest, ale połączenie masz dosyć oczywiste dlatego ja bylabym za szwedzka.
201604130936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-11, 18:27   #6
mell002
Zadomowienie
 
Avatar mell002
 
Zarejestrowany: 2007-06
Wiadomości: 1 489
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez megamag Pokaż wiadomość
Ale już z kolei lingwistyka to znacznie bardziej praktyczne studia niż filologia. Przedmioty powiedzmy ogólnorozwojowe typu historia, literatura itp. zostały tam okrojone na rzecz przedmiotów językowych i praktycznych, np. warsztatów tłumaczeniowych. Także po prostu lepiej przygotowują, jeśli być chciała na przykład zostać kiedyś tłumaczem przysięgłym.
Niekoniecznie. Studiuję dwie filologie, dostałam się też na lingwistykę i sama się wahałam, ale doszłam do wniosku, że szkoda było pieniędzy na rekrutację na tę lingwę. Skończyłabym ją z B2 z obu języków. Z B2 mogłabym co najwyżej pracować w help desku albo uczyć w podrzędnej szkółce językowej, ale na pewno nie tłumaczyć. Na filo są tłumaczenia prawnicze, ekonomiczne, techniczne, audiowizualne, konsekutywne, symultaniczne. Na lingwie miałabym historię kina włoskiego.
__________________



mell002 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-11, 18:42   #7
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez linguaphile Pokaż wiadomość
Myślałam o jakichś stażach w Unii, udzielaniu korepetycji...
Kuzynka pracowała w KE, żeby się załapać na jakikolwiek staż trzeba mieć oblatane tematy "unijne" i język perfect. Jeśli studia mają się kończyć na b2/c1 to szkoda czasu. Na filo grupy zaawansowane od tego b2 często zaczynają.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-05-11, 20:44   #8
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez mell002 Pokaż wiadomość
Niekoniecznie. Studiuję dwie filologie, dostałam się też na lingwistykę i sama się wahałam, ale doszłam do wniosku, że szkoda było pieniędzy na rekrutację na tę lingwę. Skończyłabym ją z B2 z obu języków. Z B2 mogłabym co najwyżej pracować w help desku albo uczyć w podrzędnej szkółce językowej, ale na pewno nie tłumaczyć. Na filo są tłumaczenia prawnicze, ekonomiczne, techniczne, audiowizualne, konsekutywne, symultaniczne. Na lingwie miałabym historię kina włoskiego.
A to ciekawe. A gdzie studiujesz? Widać to jednak różnie bywa na różnych uczelniach.

Edytowane przez megamag
Czas edycji: 2015-05-11 o 20:48
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-11, 22:50   #9
linguaphile
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 281
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Chodzi mi o lingwistykę na UW, tam chyba poziom jest nieco wyższy niż to B2. Ogólnie jestem też dobra z matematyki i zastanawiałam się, czy nie zrobić sobie certyfikatów, a jednak spróbować z ekonomią. Niestety zdawałam tylko podstawę, ale wynik będzie oscylować w granicach 95%. Myślicie, że z takim wynikiem i 100% z R z angielskiego (laureatka) mam szanse na jakąkolwiek dobrą uczelnię kształcącą młodych ekonomistów?
Edit: Zdawałam też rozszerzony wos, ale tu kiepsko - z 50% będzie raczej. Rozszerzony fr na 100% i polski - wielka enigma. Myślałam też sobie nad lingwistyką ang-jap na UW. To byłby dopiero 2. rok, gdy uczelnia "wypuszcza" absolwentów tego kierunku, więc na pewno mniejsza konkurencja niż po oklepanej ang-fr. Zależy mi także na tym, by uczyć się czegoś ciekawego, a języki wschodnie od zawsze mnie fascynowały i czułabym się dobrze na takich studiach również.

Edytowane przez linguaphile
Czas edycji: 2015-05-11 o 23:08
linguaphile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 07:50   #10
201604130936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 16 501
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

Złote czasy japońskiego niestety minęły. Dalej jestem za szwedzka. A co do ekononii, niech odpisze ci maciek. On studiuje i fir i filologie to ci opowie.

---------- Dopisano o 08:50 ---------- Poprzedni post napisano o 08:48 ----------

Zwłaszcza jal widzę, ze o tych wschodnich to pojęcie masz niewielkie i się mozesz srogo rozczarowac.
201604130936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 16:32   #11
megamag
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2011-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 7 488
Dot.: Rekrutacyjne SOS - wątek zbiorczy!

Cytat:
Napisane przez linguaphile Pokaż wiadomość
Chodzi mi o lingwistykę na UW, tam chyba poziom jest nieco wyższy niż to B2. Ogólnie jestem też dobra z matematyki i zastanawiałam się, czy nie zrobić sobie certyfikatów, a jednak spróbować z ekonomią. Niestety zdawałam tylko podstawę, ale wynik będzie oscylować w granicach 95%. Myślicie, że z takim wynikiem i 100% z R z angielskiego (laureatka) mam szanse na jakąkolwiek dobrą uczelnię kształcącą młodych ekonomistów?
Edit: Zdawałam też rozszerzony wos, ale tu kiepsko - z 50% będzie raczej. Rozszerzony fr na 100% i polski - wielka enigma. Myślałam też sobie nad lingwistyką ang-jap na UW. To byłby dopiero 2. rok, gdy uczelnia "wypuszcza" absolwentów tego kierunku, więc na pewno mniejsza konkurencja niż po oklepanej ang-fr. Zależy mi także na tym, by uczyć się czegoś ciekawego, a języki wschodnie od zawsze mnie fascynowały i czułabym się dobrze na takich studiach również.
Ta specjalność z japońskim okazała się bardzo popularna, ale z takimi wynikami z języków to Ciebie powinni prosić, żebyś przyszła. Żałuję, że nie jestem młodsza, bo sama bym na to startowała. :p Jednak japoński też zawsze gdzieś mi się marzył. No ale teraz, to mogę tylko wystawić dobrą rekomendację lingwistyce na UW i powiedzieć, że poziom jest tam dobry, a zajęć praktycznych odpowiednio dużo. (Bo jak widać nie wszędzie tak jest). Wypowiadam się tu o lingwistyce na ILS (czyli tam, gdzie teraz mają japoński), bo lingwistykę prowadzi teraz też Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej, ich kierunek istniał wcześniej i nazywał się tłumaczenia specjalistyczne. No ale tam, zdaje się, nie mają francuskiego, a co najwyżej włoski od podstaw.

O ekonomii nic nie wiem, ale wydaje mi się, że takie SGH to chyba jednak wymagało rozszerzeń...
megamag jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-05-12, 16:53   #12
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 3 663
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

No właśnie, pewni jesteście tych opinii o orientalnych filologiach? Sama wybieram się na japonistykę, ale nie bardzo chce mi się wierzyć w zapewnienia o kosmicznych zarobkach japonistów, których jest sporo, a popyt na tłumaczenia nie wydaje się niesamowity. Właściwie to ze słów absolwentów wynika, że wielu z nich nie ma nawet okazji popracować z językiem. Oczywiście wiem, że wiele zależy od wysiłku włożonego w studia i własnej inicjatywy, ale są też ogólne tendencje, które nie wydają się aż tak optymistyczne, jak zwykło się mówić. Chociaż chciałabym, żeby tak było.
3d23842983a6357ec11121c0b2dc0194ed81d40b_604ff51fe6891 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 17:29   #13
201604130936
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-12
Wiadomości: 16 501
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

[1=3d23842983a6357ec11121c 0b2dc0194ed81d40b_604ff51 fe6891;51374512]No właśnie, pewni jesteście tych opinii o orientalnych filologiach? Sama wybieram się na japonistykę, ale nie bardzo chce mi się wierzyć w zapewnienia o kosmicznych zarobkach japonistów, których jest sporo, a popyt na tłumaczenia nie wydaje się niesamowity. Właściwie to ze słów absolwentów wynika, że wielu z nich nie ma nawet okazji popracować z językiem. Oczywiście wiem, że wiele zależy od wysiłku włożonego w studia i własnej inicjatywy, ale są też ogólne tendencje, które nie wydają się aż tak optymistyczne, jak zwykło się mówić. Chociaż chciałabym, żeby tak było. [/QUOTE]

Pewna swojej powyzej opinii. Ja finalnie wybralam sino, a tez jestem niedoszlym japonista. Z tym, ze moje zainteresowania krążą w okol calego dalekiego, a lektorat z jp zaspokaja moje japońskie ambicje okazało się. No i u mnie sino to drugi kierunrk, z pasji, plan na życie mam zgoła inny.

Edytowane przez 201604130936
Czas edycji: 2015-05-12 o 17:40
201604130936 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 18:45   #14
linguaphile
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-02
Wiadomości: 281
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

Nawet nie chodzi mi o SGH, a np. o WNE na UW. Jestem też ciekawa, jak wyglądałaby pozycja na rynku takiego lingwisty, który pójdzie również na kursy z księgowości. Wiadomo, że to nie to samo co bycie ekonomistą, ale jednak ma się tę językową przewagę. Czy można wtedy liczyć na ciekawe oferty pracy w stolicy?
linguaphile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 19:15   #15
Leseratte93
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-11
Wiadomości: 1 484
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

Cytat:
Napisane przez linguaphile Pokaż wiadomość
Nawet nie chodzi mi o SGH, a np. o WNE na UW. Jestem też ciekawa, jak wyglądałaby pozycja na rynku takiego lingwisty, który pójdzie również na kursy z księgowości. Wiadomo, że to nie to samo co bycie ekonomistą, ale jednak ma się tę językową przewagę. Czy można wtedy liczyć na ciekawe oferty pracy w stolicy?
Świetnie wyglądałaby na pewno w stolicy, ale także w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Nie wiem jak w Poznaniu.
Leseratte93 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-05-12, 19:25   #16
Takion94
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 1 814
Dot.: Lingwistyka ang-fr czy filologia szwedzka z niemieckim od podstaw na UJ?

Cytat:
Napisane przez Leseratte93 Pokaż wiadomość
Świetnie wyglądałaby na pewno w stolicy, ale także w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Nie wiem jak w Poznaniu.
Znam osobę, która skończyła filologię angielską i pracuje w korporacji międzynarodowej w Krakowie.
Takion94 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-05-12 20:25:13


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 22:01.