Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja > Studia

Notka

Studia Miejsce dla osób, które są zainteresowane studiami. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda życie studenckie? Dołącz do nas, podziel się doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2016-05-30, 18:15   #1
anika9999
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-04
Wiadomości: 33
Exclamation

Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne


Witam
W te wakacje zamierzam podjąć pracę sezonową w Anglii. Zastanawiam się czy dochód ten będzie wliczany w zarobki mojej rodziny, bo jeśli tak to pewnie odbiorą mi stypendium. Czy macie jakieś doświadczenia z tym związane? Nie chciałabym, by zabrano mi stypendium z powodu dorabiania w wakacje Co na to prawo?
PS Praca oczywiście legalna, nie mam zamiaru ryzykować
anika9999 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-30, 20:56   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Praca to dochód, dlaczego więc Twoje zarobki miałyby zostać niedoliczone? Twoi rodzice zarabiają i ich zarobki się liczą, Ty jesteś pełnoprawnym członkiem rodziny tak jak i oni, więc też Twój zarobek będzie liczony. Sama dorabiałam w wakacje, co prawda w kraju, ale to żadna różnica. Później wykazywałam, kto z mojej rodziny miał dochód w poprzednim roku i musiałam siebie wpisać, jeśli nie chciałam być na bakier z prawem.
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2016-05-30 o 20:58
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-30, 21:15   #3
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Ja w podobnej sytuacji przy składaniu podania dopisywałam, że jest to dochód utracony i z tego co wiem inaczej się to traktowało, przynajmniej na mojej uczelni.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-30, 21:20   #4
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Też pomyślałam o takiej możliwości, ale pani w dziekanacie rozwiała moje nadzieje
Jednak skoro na innych uczelniach się da, to nie pozostaje Ci nie innego autorko, jak dowiedzieć się jak sprawa traktowana jest u Ciebie.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-30, 22:41   #5
21kasia21
Work, work, work
 
Avatar 21kasia21
 
Zarejestrowany: 2010-05
Wiadomości: 3 246
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez anika9999 Pokaż wiadomość
Witam
W te wakacje zamierzam podjąć pracę sezonową w Anglii. Zastanawiam się czy dochód ten będzie wliczany w zarobki mojej rodziny, bo jeśli tak to pewnie odbiorą mi stypendium. Czy macie jakieś doświadczenia z tym związane? Nie chciałabym, by zabrano mi stypendium z powodu dorabiania w wakacje Co na to prawo?
PS Praca oczywiście legalna, nie mam zamiaru ryzykować
Zapytaj, jak to wygląda na Twojej uczelni.
Ja przez całe swoje studia zawsze w wakacje pracowałam za granicą, oczywiście legalnie i nie było z tym problemu, gdy przez jakiś czas pobierałam stypendium socjalne. Było to kilka ładnych lat temu, więc może coś się zmieniło w tej kwestii
__________________
"...są w życiu chwile, w których trzeba podjąć ryzyko i dać się ponieść szaleństwu."
mikroREKLAMA
*** Szukasz oryginalnego prezentu na ślub, urodziny, rocznicę, komunię albo chrzciny? ***
Projektowanie i realizacja indywidualnych zamówień: prezentów rocznicowych, podziękowań dla gości, figurek na tort, kolczyków, magnesów itp.

Ta reklama pokazywana jest pod 3 246 postami tego użytkownika na forum. Jak założyć taką reklamę? (klik!)
21kasia21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-31, 00:34   #6
Kucias
Zadomowienie
 
Avatar Kucias
 
Zarejestrowany: 2014-06
Wiadomości: 1 286
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Dziwi mnie, że ktoś nie miał możliwości wpisania dochodu utraconego...

Dochód utracony można odliczyć zależnie od rodzaju pracy. Nie można uznać za dochód utracony dochodu z umowy o dzieło. O pracę, zlecenie, owszem.

Całkiem bez sensu wydaje się sytuacja, w której nie można by było pobierać stypendium, gdy członkowie rodziny potracili pracę, bo w zeszłym roku ją mieli.

---------- Dopisano o 23:34 ---------- Poprzedni post napisano o 23:20 ----------

Edit:

Doczytałam. W ustawie o szkolnictwie wyższym jest napisane, że dochód oblicza się na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Tam zaś jest napisane:
- dochód utracony to ten, który był w zeszłym roku, a w tym roku go nie ma.
- dochód uzyskany to ten, którego nie było w zeszłym roku, ale jest obecnie.

Koleżanka pyta o wakacje. Jeśli skończysz pracować przed składaniem wniosku, dochód z wakacji w ogóle nie bierzesz pod uwagę, bo liczy się ten z zeszłego roku. Dochód z wakacji byłby uzyskanym, gdybyś kontynuowała pracę w czasie składania wniosku.
Za rok, będziesz brała pod uwagę dochód z tych wakacji, ale zaliczany będzie do utraconego.
__________________
Ignorowanie Onnej przynosi szczęście.

Edytowane przez Kucias
Czas edycji: 2016-05-31 o 00:35
Kucias jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2016-05-31, 10:12   #7
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Sezonowa praca za granicą a stypendium socjalne

Cytat:
Napisane przez Kucias Pokaż wiadomość
Koleżanka pyta o wakacje. Jeśli skończysz pracować przed składaniem wniosku, dochód z wakacji w ogóle nie bierzesz pod uwagę, bo liczy się ten z zeszłego roku. Dochód z wakacji byłby uzyskanym, gdybyś kontynuowała pracę w czasie składania wniosku.
Za rok, będziesz brała pod uwagę dochód z tych wakacji, ale zaliczany będzie do utraconego.
To w takim razie już chyba wiem... Czasami pracowałam kilka razy w trakcie roku akademickiego, możliwe, że w miesiącu, w którym starałam się o stypendium socjalne miałam podpisaną umowę, nie pamiętam teraz dokładnie, kilka lat minęło. Dlatego miałam wliczany ten swój dochód.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Studia


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-05-31 11:12:24


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 19:23.