ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne > Ceremonia i tradycja ślubna, weselna

Notka

Ceremonia i tradycja ślubna, weselna W tym miejscu możesz podzielić się widzą, jak zaplanować ceremonię ślubną. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu sali weselnej. Przypomnieć tradycje weselne.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2010-07-02, 13:27   #1
ffenix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 34

ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba


Witam jestem tu od niedawna i możliwe, że temat był poruszany, niestety go nie znalazłam....

Parę minut temu dzwoniłam właśnie do ZAiKS`a, by dowiedzieć się o wysokość opłaty i to co usłyszałam, mówiąc szczerze, wprowadziło mnie w zdumienie

Na początek napisze o co mi chodzi
W sierpniu biorę ślub kościelny, po uroczystości zaślubin będzie uroczysty obiad. Jako, że miejcem zaślubin jest Opactwo w Tyńcu, to i na obiad zdecydowaliśmy się też w Opactwie (mają tam całkiem fajne warunki). W uroczystości i obiedzie razem ze mną i TŻ bierze udział w sumie 15 osób, obiad będzie trwał pewnie nie dłużej niż 3 godziny, bo wszyscy jesteśmy spoza Krakowa a nawet województwa małopolskiego i nie planujemy noclegów, więc po obiedzie wsiad do samochodu i do domu.

Czyli przy założeniu, że jest to tylko obiad, który trwa do 3 godzin i bierze w nim udział 15 osób, a w tle ma być puszczona muzyka (z wiadomych względów tylko do słuchania a nie tańców), a konkretnie moje własne płyty zespołu/chóru Gregorianie - pani z ZAiKS`u poinformowała mnie, że należy uiścić opłatę w wysokości 83 zł

Kwota taka, to dla jednych będzie dużo dla innych mało, a dla innych w sam raz. Jednak biorąc pod uwagę czas puszczania muzyki, i ilość osób, moim zdaniem to dużo za dużo

A co Wy o tym myślicie?
Jakie są wogóle Wasze doświadczenia z instutucją ZAiKS?
Ile Wy płacicie, jeśli wogóle płacicie i przy jakich założeniach, jeśli chodzi o wielkość imprezy?
ffenix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 14:11   #2
certina4
Wtajemniczenie
 
Avatar certina4
 
Zarejestrowany: 2009-07
Lokalizacja: gdzieś na końcu świata
Wiadomości: 2 930
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

my mamy płacić 100 zł właścicielce lokalu za ZAIKS a ona przekazuje pieniążki, robimy wesele 1- dniowe
__________________


Apel Rumburaka
Uszy przedłużeniem duszy
certina4 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 14:39   #3
takaya
Zakorzenienie
 
Avatar takaya
 
Zarejestrowany: 2009-02
Wiadomości: 10 636
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

U nas wsio załatwi DJ on będzie opłacał, nas to nie interesuje, byle by było opłacone
takaya jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:03   #4
potterka
Zakorzenienie
 
Avatar potterka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 833
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

szczerze, nawet nie wpadłabym na to, że jakieś dziwne opłaty za muzykę w tle trzeba uiszczać.. to tak jakby płacić za to, że robi się np. urodziny w domu i puszcza muzykę ...
potterka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:07   #5
fatal21
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-12
Wiadomości: 2 729
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Kiedyś śpiewałam w zespole na weselach i nigdy młodzi nie uiszczali opłaty zawsze My to załatwialiśmy.
fatal21 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:25   #6
ffenix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 34
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez certina4 Pokaż wiadomość
my mamy płacić 100 zł właścicielce lokalu za ZAIKS a ona przekazuje pieniążki, robimy wesele 1- dniowe
czyli porównywalna kwota do "mojej"

Cytat:
Napisane przez takaya4 Pokaż wiadomość
U nas wsio załatwi DJ on będzie opłacał
z tego co zdążyłam się zorientować, to w 90% formalności tego typu załatwia albo właściciel lokalu, albo zespół/DJ
zdażają się jednak przypadki, że ww. zastrzegają sobie, że formalności ma załatwić PM i w sumie mają do tego prawo, bo wg przepisów opłatę powinien uiścić Organizator, którym jest PM
Nie mniej jednak uważam, ze dobrze jest jak lokal lub zespół/dj bierze to na siebie.

U mnie tego nie ma, bo i miejsce szczególne, a co za tym idzie, nie nastawione na organizację wesel itp. i dlatego, żeby urozmaicić, to co oni proponują we własnym zakresie jako muzyke w tle, mam załatwić ZAiKS`a

Cytat:
Napisane przez potterka4 Pokaż wiadomość
to tak jakby płacić za to, że robi się np. urodziny w domu i puszcza muzykę ...
nio właśnie Pani z zaiksa powiedziała mi, że jakby to było w domu, to by opłaty nie była

generalnie chodzi mi o to, że opłata 83 zl jest opłatą za do 25 par (50 osób) w mieście Kraków za całodniową impreze, więc dlaczego ja mam płacić tyle samo za 7,5 pary czyli 15 osób, gdzie muzyka odtwarzana byłaby przez góra 3 godziny?

ehh, chciałam uczciwie załatwić sprawę, a czuję się jakbym, z braku w tej chwili lepszego słowa - była okradana
ffenix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:40   #7
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

My placimy 100zl i zespol to zalatwia A mamy proprawiny i sami bedziemy puszczac muzyke mam nadzieje ze drugi raz nie musze tego placic???

Ale ja na Twoim miejscu nie wpadlabym na pomysl zeby dzwonic do ZAiKS no chyba ze Wam kazano

Edytowane przez natalontko
Czas edycji: 2010-07-02 o 15:41
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2010-07-02, 15:41   #8
potterka
Zakorzenienie
 
Avatar potterka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 833
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

ale to miejsce, którym macie obiad Wam nakazało uiszczenie takiej opłaty? bo jak nie to ja bym nie płaciła
potterka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:48   #9
ffenix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 34
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez natalontko Pokaż wiadomość
Ale ja na Twoim miejscu nie wpadlabym na pomysl zeby dzwonic do ZAiKS no chyba ze Wam kazano
nio niestety kazano, bo obyłoby się bez zaiksa ale wtedy w tle leciałyby tylko chorały gregoriańskie w wykonaniu braci z Tyńca. Byłoby okej, bo fajnie brzmią, ale niestety przy dłuższym niż półgodzinnym słuchaniu tylko ich, to obawiam się ze goście by nam pozasypiali dlatego jeśli chcemy coś jeszcze, oczywiście stosownego do miejsca, to trzeba załatwić zaiksa

---------- Dopisano o 15:48 ---------- Poprzedni post napisano o 15:46 ----------

Cytat:
Napisane przez potterka Pokaż wiadomość
ale to miejsce, którym macie obiad Wam nakazało uiszczenie takiej opłaty? bo jak nie to ja bym nie płaciła
ja jak sprawdzałam te tabelki na stronce zaiksa, to wogóle myślałąm że plasuje się z rubryce z 14 zł i to wg mine byłoby ok, ale niestety... 14 zł to jest wtedy kiedy puszczany jest obraz z dzwiękiem do 2 godzin przy bodajze 20 osobach - w grącie rzeczy to mam tych Gregorian i na dvd więc moze coś wymyśle
ffenix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:50   #10
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez ffenix Pokaż wiadomość
nio niestety kazano, bo obyłoby się bez zaiksa ale wtedy w tle leciałyby tylko chorały gregoriańskie w wykonaniu braci z Tyńca. Byłoby okej, bo fajnie brzmią, ale niestety przy dłuższym niż półgodzinnym słuchaniu tylko ich, to obawiam się ze goście by nam pozasypiali dlatego jeśli chcemy coś jeszcze, oczywiście stosownego do miejsca, to trzeba załatwić zaiksa
No to rozumiem Te oplaty sa straszne, niedosyc ze slub sam w sobie drogi to te wszystkie dodatki, oplaty tez masakra
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:53   #11
ffenix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 34
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez natalontko Pokaż wiadomość
A mamy proprawiny i sami bedziemy puszczac muzyke mam nadzieje ze drugi raz nie musze tego placic???
a poprawiny macie w lokalu tym co dzień pierwszy? jeśli tak, to pewnie "wg prawa" powinno uiścić się opłaty, ale jak nikt nie doniesie, to luzik a jak doniesie to są podobno jakieś kary

---------- Dopisano o 15:53 ---------- Poprzedni post napisano o 15:51 ----------

natalontko u mnie to ta opłata jest prawie równowartością obiadu dla jednej osoby
ffenix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-02, 15:55   #12
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez ffenix Pokaż wiadomość
a poprawiny macie w lokalu tym co dzień pierwszy? jeśli tak, to pewnie "wg prawa" powinno uiścić się opłaty, ale jak nikt nie doniesie, to luzik a jak doniesie to są podobno jakieś kary

---------- Dopisano o 15:53 ---------- Poprzedni post napisano o 15:51 ----------

natalontko u mnie to ta opłata jest prawie równowartością obiadu dla jednej osoby
no mamy w tym samym lokalu. No raczej nie bedziemy placic 2 razy Mam nadzieje ze sie nie wyda
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 15:58   #13
ffenix
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Wiadomości: 34
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez natalontko Pokaż wiadomość
Mam nadzieje ze sie nie wyda
ja napewno nie doniose
ffenix jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-02, 16:55   #14
potterka
Zakorzenienie
 
Avatar potterka
 
Zarejestrowany: 2007-09
Lokalizacja: Zabrze
Wiadomości: 3 833
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Fenix w takim razie pokombinuj żeby te 14 zł zapłacić.. podejrzewam, że nikt nie przyjdzie sprawdzić ze stoperem czy puszczasz do 2h czy 2h i 28 minut
potterka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-03, 11:21   #15
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez ffenix Pokaż wiadomość
ja napewno nie doniose
mam nadzieje, a zreszta to troche jeszcze czasu jest wiec nie wiem co sie wydarzy zawsze sala moze zawolac o te pieniadze badz sama zaplaci liczac od nas wiecej za wynajem

Edytowane przez natalontko
Czas edycji: 2010-07-03 o 11:22
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-03, 21:05   #16
MALENSTWO84
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 270
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

powiem Wam szczerze, że dla mnie wiadomości, jakie dostałam odnośnie opłaty ZAIKS to czysta kpina... Ale w czym sedno... Wypytywaliśmy zarówno DJ, jak i właścicieli sali kto ma płacic. Wszyscy się wymigują. DJ zrzuca na właścicieli sali, właściciele na nas, albo DJa... Zadzwoniłam nawet do ZAIKS w Krakowie, i tak naprawdę to nie ma określonego podmiotu, który ma płacic. Jak dla mnie, to zarówno DJ jak i właściciele lokalu, który jest przeznaczony do celów "zabawowych" powinni się tym zając. Dla nich ceny abonamentowe nie są jakoś specjalnie wysokie - w ogólnym rozrachunku, poza tym zawsze mogą sobie to jakoś tam wliczyc w koszta prowadzenia działalności gospodarczej, a tu lipa, od Kajfasza do Annasza nas odsyłają. tak więc stwierdziliśmy, że skoro tyle kasy płacimy za wesele (sama sala to ponad 19 tys. , a DJ 1600 zł), to kurcze pieczone chyba by wypadało, żeby tym się zajęli... My nie będziemy się tym przejmować..
__________________
narzeczona od 11.11.2009 r.

ślub cywilny 07.05.2011 r.


ślub kościelny 28.04.2012 r.

czekamy na Maleństwo 16.05.2012 r.
MALENSTWO84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-03, 21:40   #17
_Maya_
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 4 806
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

ja w umowie z zespołem najzwyczajniej na świecie wpisałam paragraf o tym, że to na zespole ciąży obowiązek uiszczenia tej opłaty w ZAIKS-ie - nikt nie robił problemów, umowa podpisana czyli zespół zgodził się na te warunki (swoją drogą mam nadzieję, że zapłacą...)
_Maya_ jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-04, 17:16   #18
Strazaksam
Raczkowanie
 
Avatar Strazaksam
 
Zarejestrowany: 2010-01
Lokalizacja: Tarnów
Wiadomości: 379
GG do Strazaksam
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez MALENSTWO84 Pokaż wiadomość
powiem Wam szczerze, że dla mnie wiadomości, jakie dostałam odnośnie opłaty ZAIKS to czysta kpina... Ale w czym sedno... Wypytywaliśmy zarówno DJ, jak i właścicieli sali kto ma płacic. Wszyscy się wymigują. DJ zrzuca na właścicieli sali, właściciele na nas, albo DJa... Zadzwoniłam nawet do ZAIKS w Krakowie, i tak naprawdę to nie ma określonego podmiotu, który ma płacic. Jak dla mnie, to zarówno DJ jak i właściciele lokalu, który jest przeznaczony do celów "zabawowych" powinni się tym zając. Dla nich ceny abonamentowe nie są jakoś specjalnie wysokie - w ogólnym rozrachunku, poza tym zawsze mogą sobie to jakoś tam wliczyc w koszta prowadzenia działalności gospodarczej, a tu lipa, od Kajfasza do Annasza nas odsyłają. tak więc stwierdziliśmy, że skoro tyle kasy płacimy za wesele (sama sala to ponad 19 tys. , a DJ 1600 zł), to kurcze pieczone chyba by wypadało, żeby tym się zajęli... My nie będziemy się tym przejmować..
Moim zdaniem ZAIKS-em powinien zając sie ktoś kto odtwarza ,lub gra muzykę do której istnieją prawa autorskie a więc DJ,lub ewentualnie orkiestra...z tego co się orientuje u nas (Tarnów) zawsze tymi rzeczami zajmują się właśnie Ci ludzie lub właściciele sali, a kwota jest odrazu doliczana do rachunku za salę lub orkiestrę.Często nawet PM o tym nie wiedzą że płacą za ZAIKS...

Edytowane przez Strazaksam
Czas edycji: 2010-07-04 o 17:17
Strazaksam jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-04, 19:02   #19
natalontko
Zakorzenienie
 
Avatar natalontko
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Wielkopolska
Wiadomości: 6 826
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Jesli o nas chodzi to my mamy na umowie napisane ze 100zl idzie do ZAiKS nic nie dopisywalismy zespol ma juz to napisane, spytali sie nas tylko czy wyrazamy na to zgode
natalontko jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2010-07-04, 23:33   #20
hajduczkawojtusia
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-09
Wiadomości: 459
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Powiem szczerze, że u mnie w mieście nikt się nie przejmuje czymś takim jak ZAiKS
__________________
Czyżby Stanisław był gejem?
hajduczkawojtusia jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-05, 18:11   #21
stubbornme
Zadomowienie
 
Avatar stubbornme
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: K-ce
Wiadomości: 1 355
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

jak dla mnie cały ten ZAIKS to sposób na wyciagniecie kasy i nic wiecej..

po pierwsze - ja płyt zadnych nie puszczam np!
tylko zespół bedzie spiewał.. jak wiadomo na weselach najnowszych hiciorów nie puszczają, a nawet za jakieś "olala" trzeba płacić

jak to jest u mnie?
slub i impreza w Katowicach - hotel nie placi zespół tez nie zamierza, a zadne z nich nie zrobi imprezy bez ZAIKS bo nie wolno.. a ponad to mega kary jak cie złapią, a osobiscie znam przypadki jak ktoś dostał od ZAIKS kare...

jak pytalam ile tak na oko Pani by mi wyliczyla to na jakies 100 osob 300-400 zł patologia!
__________________

stubbornme jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-06, 22:06   #22
MALENSTWO84
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2009-05
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 270
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez Strazaksam Pokaż wiadomość
Moim zdaniem ZAIKS-em powinien zając sie ktoś kto odtwarza ,lub gra muzykę do której istnieją prawa autorskie a więc DJ,lub ewentualnie orkiestra...z tego co się orientuje u nas (Tarnów) zawsze tymi rzeczami zajmują się właśnie Ci ludzie lub właściciele sali, a kwota jest odrazu doliczana do rachunku za salę lub orkiestrę.Często nawet PM o tym nie wiedzą że płacą za ZAIKS...

ja mam takie samo zdanie, jak Ty. A druga sprawa to taka, że właściciele sal też potrafią na tym nieźle zarobić.. spotkałam się z tym, iż oficjalnie było napisane na stronie, że płacą ten ZAIKS w imieniu Młodej Pary, a koszt to 300 zł (co oczywiście pokrywają Młodzi). Najlepsze i powalające jest to, że opłata za takie wesele do ZAIKSu to - jeśli mnie pamięć nie myli - jakieś 80-100 zł. Więc na kilku weselach w miesiącu trzepią kawiorkę a uczciwi Młodzi płacą i nie wiedzą, jak się ich dutka na pieniążkach....
__________________
narzeczona od 11.11.2009 r.

ślub cywilny 07.05.2011 r.


ślub kościelny 28.04.2012 r.

czekamy na Maleństwo 16.05.2012 r.
MALENSTWO84 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-07, 11:59   #23
mysiak
Wtajemniczenie
 
Avatar mysiak
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Wiadomości: 2 185
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Bardzo fajnie, że pojawił się ten temat. Ja też nie mam najlepszego zdania o Zaiksie - uważam, że nie należy im się tyle, ile żądają - ale prawo autorskie rzecz święta No i to trochę jak z biletem ZTM - wolę zapłacić te cholerne 2,4zł niż karę 120zł, nawet jeśli szansa na złapanie nie jest taka wielka
__________________

ADOPTUJ wirtualnie FRETKĘ- tak wiele za tak niewiele http://fretek.org/adopcje/showlist/37
mysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-08, 10:55   #24
KOTUCHA
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: PODBESKIDZIE
Wiadomości: 305
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

nieee.... wygooglowałam co to ZAiKS bo nie wiedziałam..... dla mnie to jakaś kpina!
u mnie czegoś takiego nie ma... no chyba że jest ale nikt sie tym nie przejmuje... podsumowując nikt nie kazał mi czegoś takiego opłacać! będę miała obiad na 50osób sala wynajęta na ok 4h...
KOTUCHA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-08, 11:25   #25
mysiak
Wtajemniczenie
 
Avatar mysiak
 
Zarejestrowany: 2006-08
Lokalizacja: Warszawa i okolice
Wiadomości: 2 185
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez KOTUCHA Pokaż wiadomość
nieee.... wygooglowałam co to ZAiKS bo nie wiedziałam..... dla mnie to jakaś kpina!
u mnie czegoś takiego nie ma... no chyba że jest ale nikt sie tym nie przejmuje... podsumowując nikt nie kazał mi czegoś takiego opłacać! będę miała obiad na 50osób sala wynajęta na ok 4h...
U każdego jest

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania go i ponoszenia konsekwencji w przypadku jego złamania. Nie bronię ZAiKS-u, uważam że zdzierają. Ale cóż - twarde prawo, ale prawo...
__________________

ADOPTUJ wirtualnie FRETKĘ- tak wiele za tak niewiele http://fretek.org/adopcje/showlist/37
mysiak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-07-08, 15:17   #26
KOTUCHA
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Lokalizacja: PODBESKIDZIE
Wiadomości: 305
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Cytat:
Napisane przez mysiak Pokaż wiadomość
U każdego jest

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania go i ponoszenia konsekwencji w przypadku jego złamania. Nie bronię ZAiKS-u, uważam że zdzierają. Ale cóż - twarde prawo, ale prawo...
zdaję sobie sprawę... ale jakoś poprostu dziwne to...
KOTUCHA jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2010-10-19, 22:51   #27
beata 12
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2010-03
Wiadomości: 11
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Dla mnie też to jest bez sensu i też to mam w umowie że trzeba zapłacić za zaiks, idąc na dicho też powinniśmy uiszczać jakieś śmieszne opłaty zaiks,
to powinni sobie opłacać Ci co grają czyli dj-e albo orkiestra.
przecież biorą za granie dużo kasy i w końcu na tym zarabiają!
beata 12 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2011-03-16, 19:23   #28
Nemesis69
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-06
Wiadomości: 67
Cool Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Na ten post trafiłem bo akursat mam wyjątkowo po znajomości do zagrania wesele , a szukałem info na temat kto odprowadza ZAIKS i tu zonk wszyscy mówia różnym głosem , cytat ze strony ZAIKS-u www.zaiks.org.pl
"Czy zespół muzyczny, zabawiający gości weselnych w czasie przyjęcia musi opłacać tantiemy?
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie określa w sposób precyzyjny, kto w opisanym powyżej przypadku jest zobowiązany do wniesienia opłat z tytułu honorariów autorskich. Tym samym daje uprawnionym prawo do ubiegania się o wynagrodzenie zarówno od właściciela sali wynajmowanej na ten cel, zespołu muzycznego wykonującego utwory na weselu, jak i od samych Państwa Młodych (ale oczywiście tylko od jednego, a nie od wszystkich tych podmiotów równocześnie). Najczęściej jednak w przypadku organizacji wesela, opłatę taką wnosi właściciel sali, któremu zespół powinien wręczyć wykaz wykonywanych utworów z nazwiskami autorów."

Generalnie ustawa jednoznacznie nie precyzuje ,kto ma płacic ZAIKS, według tego wyjasnienia wychodzi na to, że zobowiazany jest każdy, ale tylko jeden z podmiotów czyli albo zespół /dj ,albo właściciel lokalu ,albo organizator/młodzi. Z praktyki jest tak,że ZAIKS odropowadza własciciel lokalu , bo i tak powinien mieć umowę z ZAIKS-em na publiczne odtwarzanie utworów, tutaj ustawa podciaga wszystkie możliwości odtwarzania utwórów (kaseta, płyta, zespół, a nawet radio i telewizja, liga mistrzxów też hehehehe).Słowem sprawa jest do dogadania, gorzej jak nikt nie chce się dogadać , albo lokal niepytany o zdanie sam wyskakuje z ZAIKS-em w stylu "nas to nie interesuje" (uczciwie powinno i to solidnie).Osobiście jestem za tym by ZAIKS-opłacał ten co najwiecej zarabia na tym weselu ,a napewno nie jest to zespół ,ani DJ. Znam kilku restaturantów i wiem za ile kupują towar i ile zarabiają na tych weselach , wydatki to często jest 1/4 1/3 całości kwoty za wesele zapłaconej restaurantowi. czyli włos z głowy by mu nie spadł gdyby zapłacił miesięcznie 200zł ryczałtu, albo po 80zł za sobotę i sprawa głowy, po prostu ci restauranci co się migają od współpracy w/s tantiemów za utwory grane na weselu , z reguły tym sposobem wiadomo, że nie mają żadnej umowy z ZAIKS-em i niczego nie odprowadzają.Moim zdaniem, jest szanasa na ominięcie płatności ,jeśli ktoś nie chce płacić ZAIKS-u. W zasadzie z tego wyjasnienia wynika,że obowiazek płacena ZAIKS-u jest ,ale nie wiadomo konkrertnie kto ma płacić czyli nie ma konkretnego wskazania kto ma płacić słowem nie musi tego nikt płacić.Na koniec ,karygodne jest by organizator/młodzi byli obciążeni ZAIKS-em, młodzi nie powinni być brani pod uwagę (wyłączam z tego tych organizatorów którzy zarabniają na imprezie).Można byłoby skorzystać ze zwolnienia, ale jest jeden warunek, trzeba by we wniosku o zwolnienie oficjanie zaznaczyć ,że zespół gra za darmo i sprawa z głowy.Jak tego dokonac wyjasnia w/w stronie w pytaniach punkt dotyczący szkolnych dyskotek i zabaw ,gdzie generalnie też powinny być odprowadzone tantiemy do ZAIKS-u, wtedy robi się wniosek o zwolnienie z opłaty.Co do dyskotek to ,akurat tu sparwa jest całkiem ok właściciele dyskotek sumiennie odprowadzają tantiemy, po drugie praktycznie kazdy DJ jest zrzeszony w jakieś agencji czyli za pośrednictwem tej agencji uzyskiwało się zezwolenie na publiczne odtwarzanie nagrań ,ale z wydawnictw tych agencji lub rozprowadzanych prze te agencje, nie wiem jak jest teraz z MTD FTB czy coś innego , kiedyś był DMC Club (później DeeJay Mix Club) , więc sprawa była jest prosta, zezwolenie było pod warunkiem członkostwa w DMC.

Edytowane przez Nemesis69
Czas edycji: 2011-03-16 o 22:10
Nemesis69 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2017-10-17, 09:38   #29
Vivi12399
Raczkowanie
 
Avatar Vivi12399
 
Zarejestrowany: 2007-01
Wiadomości: 452
Dot.: ZAiKS, czyli kiedy, ile i czy wogóle trzeba

Czy ktoś wie jak to wygląda obecnie? Mamy z narzeczonym restaurację i tam nie płacimy Zaiksu bo korzystamy z muzyki niezależnej. Przychodzi czas wesela i się orientujemy w temacie - wydaje mi się osobiście, że opłata za DJ-a czy zespół powinna już uwzględniać te koszta i to oni powinni opłacać ZAiKS....

Edytowane przez elvegirl
Czas edycji: 2018-09-07 o 19:35 Powód: usunięcie linka z reklamą
Vivi12399 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Ceremonia i tradycja ślubna, weselna


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2017-10-17 09:38:51


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 03:18.