Kultura języka - Strona 2 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-08-15, 16:20   #31
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Znałam ten dowcip, podoba mi się

A tym że wtrącasz angielskie słówka, gdy przyjeżdżasz do Polski, nie musisz się za bardzo przejmować. Czasem trudno się tak od razu przestawić. Ja często mam kłopoty, gdy mówiąc w jednym obcym języku zostanę o coś zapytana w innym. Z językiem ojczystym niby jest łatwiej, ale jak trzeba przez kilka miesięcy mówić tylko np. po angielsku, to pewne zwroty już tak zakorzeniają się w mózgu, że stosujemy je zupełnie bezwiednie. A w przypadku choćby gimnazjalistów takie wtrącenia obcojęzycznych słów mają raczej inną przyczynę. Ale jaką, to już nie wiem Może chęć bycia modnym, zaszpanowania?
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 16:38   #32
wenedka
Zakorzenienie
 
Avatar wenedka
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: ZAGRANICO
Wiadomości: 10 609
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
władają tym językiem biegle w mowie i w piśmie; szkoda tylko, że jak przyjdzie co do czego, to jest problem ze zrozumieniem najprostszego tekstu... i to mnie właśnie śmieszy, o!
O to chodzi, właśnie o to
__________________
Petersburski bogacz uchodzący za mecenasa sztuki,
zaprosił kiedyś na filiżankę herbaty Henryka
Wieniawskiego i jakby mimochodem, dodał:
- Może pan także wziąć ze sobą skrzypce.
- Dziękuję w imieniu skrzypiec, ale one herbaty nie
piją!


PRZYNAJMNIEJ ≠ BYNAJMNIEJ
wenedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 16:44   #33
marthinisa
Rozeznanie
 
Avatar marthinisa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: zielono mi
Wiadomości: 883
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Ineczka86 Pokaż wiadomość
Znałam ten dowcip, podoba mi się
Ja uslyszalam ten dowcip niedawno i okropnie mnie rozbawil.

Przypomniala mi sie jeszcze jedna smieszna sytacja..To bylo jeszcze w czasach podstawowki kiedy to mialam serdeczna przyjaciolke a ta z kolei mlodszgo brata, z ktorym prowadzila nieustanne wojny. Pewnego razy spytala go ze zlosliwoscia w glosie: - R., czy ty jestes Homo Sapiens??? A na to jej brat z placzem - Mamooo!! Ona mnie znowu przezywa!!!

Historia oparta na faktach (autentycznych)
__________________
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia.

Wystarczy nie umierać.



Woody Allen
marthinisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 19:22   #34
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Żarcik cudowny, jeszcze go nie słyszałam
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 21:13   #35
ruda7816
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: MONKownia
Wiadomości: 7 197
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Przede wszystkim śmieszy mnie używanie (a raczej wtrącanie pojedyńczych słówek) na co dzień angielskich słów, gdy jest ich odpowiednik w języku polskim, to po pierwsze.
A po drugie.
Zauważyłam, że najczęściej robią takie wtręty osoby, które z angielskiego znają pięć słówek na krzyż, a jak przyjdzie co do czego, to nie potrafią zrozumieć tekstu pisanego, że o mowie (w wydaniu native speaker) już nie wspomnę.
A czy masz Freso jakieś dowody potwierdzające tą tezę?
Ja znam osoby,ktore język angielski mają opanowany do perfekt i często wtrącają angielskie słowa , np. dla zabawy .



Cytat:
Napisane przez Fresa
Kulturę języka i wypowiedzi wynosi się z domu.
Przykład idzie przede wszystkim z góry i nie ma co oczekiwać cudów, że dzieci będą inne niż rodzice, których obserwują.
Tutaj się rownież nie zgodzę z Tobą, bo dzieci moich znajomych są wychowane kulturalnie i bez przekleństw, a przebywając w srodowisku rownieśników nabywają niestety złej kultury. Mozna też wziac pod uwagę media, tam też przeklenstwa się szerzą.
Od tego nie jest sie w stanie czlowiek uchronić.



Cytat:
Napisane przez Fresa
Oczywiście, że tak.
Obcując z człowiekiem pięć minut, można - na podstawie sposobu wysławiania się - wiedzieć o nim niemal wszystko, a już na pewno tyle, żeby wyrobić sobie o nim opinię: pozytywną bądź negatywną.

W każdym jezyku istnieją wulgaryzmy, których można używać w uzasadnionej sytuacji , a nie jako przecinka... no sorki , ale jeśli ktoś co drugi wyraz to przekleństwo, to świadczy o tym człowieku, że z kulturą to on jest na bakier; zresztą żadna przyjemność słuchać takiej litanii.
To nie wiem co byś powiedziała o mnie, gdyby doszlo do spotkania.
Znamy się trochę w sieci, ale sieć to nie real.
Ja bardzo przeklinam. Standardem jest dla mnie używanie jako przecinka ,slowa ''kur*wa'' i innych wulgaryzmów.
Dodatkowo bardzo ale to bardzo lubię mówić gwarą kujawską i nie obchodzi mnie,że ktoś powie o mnie ,iż to wieśniackie prostackie itp.
Myslę,że Twoja opinia o mnie z pozytywnej zmieniłaby się na NEGATYWNĄ.
Jest niemożliwością, by ocenić czlowieka w 5 minut!
Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet najlepszy psycholog czy socjolog,więc Ty również nie możesz.


Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Well, well, well... (a co mi tam, zaszaleję po angielsku ), jak łatwo czytać w moich myślach (to tak odnośnie pewnego wątku tego tematu )


Co jeszcze zauważyłam? na przykład: zwykła sobie pasta do zębów (i to nie jest jakiś odosobniony przypadek, wystarczy przespacerować się po supermarketach i pooglądać różne produkty, zarówno żywnościowe jak i chemia gospodarcza), patrzę a tam wszystko na jej temat po angielsku pisze... no litości! , pomyślałby kto, że wszyscy (oczywiście mam na myśli przeciętnego Kowalskiego, a nie osoby, które w jakiś sposób są związane z językiem angielskim i naprawdę potrafią nim władać) władają tym językiem biegle w mowie i w piśmie; szkoda tylko, że jak przyjdzie co do czego, to jest problem ze zrozumieniem najprostszego tekstu... i to mnie właśnie śmieszy, o!

nie mogłam się oprzeć ,by podkreślic to słowo...
__________________
.
ruda7816 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 21:20   #36
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez ruda7816 Pokaż wiadomość




To nie wiem co byś powiedziała o mnie, gdyby doszlo do spotkania.
Znamy się trochę w sieci, ale sieć to nie real.
Ja bardzo przeklinam. Standardem jest dla mnie używanie jako przecinka ,slowa ''kur*wa'' i innych wulgaryzmów.
Dodatkowo bardzo ale to bardzo lubię mówić gwarą kujawską i nie obchodzi mnie,że ktoś powie o mnie ,iż to wieśniackie prostackie itp.
Myslę,że Twoja opinia o mnie z pozytywnej zmieniłaby się na NEGATYWNĄ.
Jest niemożliwością, by ocenić czlowieka w 5 minut!
Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet najlepszy psycholog czy socjolog,więc Ty również nie możesz.

Ale gwara nie jest niczym złym. Ja lubię wtrącić czasem typowo poznańskie słowa, dla żartu, chociażby "Jechali my bimbą, nie?"


Ale można sobie wyrobić o nim zdanie i zacząć siłą rzeczy tak postrzegać człowieka. Nie jest przypadkiem, że mówi się "Jak Cię widzą, tak Cię piszą" czy zasada, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie.
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 21:25   #37
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez ruda7816 Pokaż wiadomość
nie mogłam się oprzeć ,by podkreślic to słowo...
Też miałam ochotę to zrobić Ale właściwie nie byłam pewna, czy ta forma niedawno nie została uznana za poprawną. Wydaje mi się, że coś takiego obiło mi się o uszy. Mam jednak nadzieję, że nadal jest to błąd, bo według logiki pisać może tylko człowiek. Chociaż nie, właściwie to może też to zrobić długopis Tylko że wtedy mamy do czynienia z zupełnie innym kontekstem.
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2008-08-15, 21:39   #38
201804271242
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 536
GG do 201804271242
Dot.: Kultura języka

Omijając temat żartów i wracając do poprawności językowej.. Dużo pisałyście o angielskich skrótach typu DVD, w gruncie rzeczy czytanie ich po polsku na większą skalę nie jest niemożliwe np. w Hiszpanii gdzie obecnie przebywam, wszytko czyta się w języku ojczystym i tak na przykład to słynne DVD wymawiają de uve de, co można zrozumieć i nawet się przyzwyczaić, ale szokiem dla mnie było ujrzenie reklamy angielskiego produktu, m.in. colgate (czyt. kolgate).

Któraś z Wizażanek wspomniała o dyslektykach Muszę przyznać, że jest dużo osób, które udają po to tylko, aby wytłumaczyć się okropnych błędów ortograficznych itp. Dla mnie osoba która 'tworzy' tekst bez żadnych znaków interpunkcyjnych, czy robiąca błędy w słowach typu 'cóż' lub 'też' nie jest osobą chorą, ale zwykłym nieukiem. Sama jestem dyslektykiem, ale błędów w moich wypowiedziach jest jak na lekarstwo, przede wszystkim dlatego, że dbam o język ojczysty i go szanuję- na komputerze piszę z mozillą (automatycznie sprawdza błędy ort.) i każdy tekst czytam przed dodaniem. Nie lubię robić błędów, ale niestety z moją przypadłością czasem mi się zdarzy jakiś banał :P
201804271242 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 21:40   #39
ruda7816
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Lokalizacja: MONKownia
Wiadomości: 7 197
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Ineczka86 Pokaż wiadomość
Też miałam ochotę to zrobić Ale właściwie nie byłam pewna, czy ta forma niedawno nie została uznana za poprawną. Wydaje mi się, że coś takiego obiło mi się o uszy. Mam jednak nadzieję, że nadal jest to błąd, bo według logiki pisać może tylko człowiek. Chociaż nie, właściwie to może też to zrobić długopis Tylko że wtedy mamy do czynienia z zupełnie innym kontekstem.

No właśnie a propos tego nieszczęsnego ''pisze'' .

Pan Cejrowski, o ktorym Fresa wspomniała ,wyraźnie neguje używanie tej formy jako poprawnej .

http://pl.youtube.com/watch?v=wYZcVoIhsno
__________________
.
ruda7816 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 21:57   #40
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

"Pisze" jest JUŻ formą poprawną i napisałam tak świadomie, a nawet brałam pod uwagę fakt, że ktoś się do tego na pewno przyczepi i jak widać się nie myliłam.


http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=4&szukaj=potoczna
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 22:00   #41
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Indescriptible Pokaż wiadomość
Omijając temat żartów i wracając do poprawności językowej.. Dużo pisałyście o angielskich skrótach typu DVD, w gruncie rzeczy czytanie ich po polsku na większą skalę nie jest niemożliwe np. w Hiszpanii gdzie obecnie przebywam, wszytko czyta się w języku ojczystym i tak na przykład to słynne DVD wymawiają de uve de, co można zrozumieć i nawet się przyzwyczaić, ale szokiem dla mnie było ujrzenie reklamy angielskiego produktu, m.in. colgate (czyt. kolgate).

W Niemczech też czytają "kolgate". Natomiast w Szwecji "jazz" czytają "jas" Odbieram to raczej pozytywnie
Któraś z Wizażanek wspomniała o dyslektykach Muszę przyznać, że jest dużo osób, które udają po to tylko, aby wytłumaczyć się okropnych błędów ortograficznych itp. Dla mnie osoba która 'tworzy' tekst bez żadnych znaków interpunkcyjnych, czy robiąca błędy w słowach typu 'cóż' lub 'też' nie jest osobą chorą, ale zwykłym nieukiem. Sama jestem dyslektykiem, ale błędów w moich wypowiedziach jest jak na lekarstwo, przede wszystkim dlatego, że dbam o język ojczysty i go szanuję- na komputerze piszę z mozillą (automatycznie sprawdza błędy ort.) i każdy tekst czytam przed dodaniem. Nie lubię robić błędów, ale niestety z moją przypadłością czasem mi się zdarzy jakiś banał :P
Ja pisałam o dyslektykach A raczej o niby-dyslektykach, którzy w rzeczywistości są tak, jak piszesz, nieukami. Tobie zależy, by pisać poprawnie i to robisz, mimo że jesteś dyslektyczną. Wystarczy tylko chcieć i poprawić to, co komputer zaznaczy jako błędne. Niestety interpunkcji nie wykrywa, ale chyba każdy powinien wiedzieć, gdzie stawiać kropki, a także przynajmniej część przecinków. Czasem jak się czyta takie "zdania" to nie wiadomo, pomiędzy jakimi słowami występują związki.

Indescriptible, trzymaj tak dalej!
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-08-15, 22:10   #42
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: Kultura języka

ja sie wtron...a przepraszam wtrącę odnośnie p. Cejrowskiego.

W tym materiale apeluje o poprawną polszczyznę, no ale halo halo

w swej książce " Gringo wśród dzikich plemion" w Podziękowaniach, przyznaje się On do, jak to sam określił, "ślepoty na ortografię"

Mały fragment :

" Książka prawie gotowa, tylko te błędy...
Od dziecka jestem ślepy na ortografię. Nawet kiedy komputer podkreśla mi coś wężykiem, nie potrafię wybrać poprawnej wersji. To, co napisałem, usiane było różnymi możliwymi pisowniami tych samych wyrazów : rużnymi, rórznymi, rurznymi...
Monika Lipińska siedziała nad tym jak Kopciuszek i wybierała kolejne chrzęszczące błędnie ziarenka piasku. A potem patrzyła na mnie czerwonymi z wysiłku oczami, w których kłębił się obłęd dezorientacji - po kilkunastu stronach lektury ( lektóry???) mojego tekstu człowiek zaczyna mieć wątpliwości, a... może wontpliwości... "

tekst pochodzi z książki Wojciecha Cejrowskiego "Gringo Wśród dzikich plemion" z 2006 r. U mnie strona 301
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 22:11   #43
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
"Pisze" jest JUŻ formą poprawną i napisałam tak świadomie, a nawet brałam pod uwagę fakt, że ktoś się do tego na pewno przyczepi i jak widać się nie myliłam.


http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=4&szukaj=potoczna
a dla mnie dalej bedzie forma niepoprawna
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 22:20   #44
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Ło matko , Dziewczyny

Wspomniałam o Cejrowskim, bo akurat zapadł mi w pamięć odnośnie tego "włączania".
Nawet nie pamiętam tytułu tego programu , a i tak zapewne jest on przygotowywany przez sztab specjalistów-polonistów, a pan Cejrowski użycza tylko swojej twarzy, to tak na fali jego popularności .


Cytat:
Napisane przez Afra86 Pokaż wiadomość
a dla mnie dalej bedzie forma niepoprawna
Hm, no na pewno nie jest to forma niepoprawna , ja tam wierzę temu, co PISZE na tej stronie, zresztą zawsze można zadzwonić do Miodka
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 22:31   #45
Ineczka86
Zadomowienie
 
Avatar Ineczka86
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 1 484
Dot.: Kultura języka

Oprócz form poprawnych i niepoprawnych istnieją także formy dopuszczalne i formy zalecane. Podejrzewam, że nawet jeśli "pisze" nie jest już oficjalnie uważane za błąd, to mało kto taką formę poleci, choćby z przyczyn czysto logicznych, o których wcześniej pisałam. Tak jak dla mnie nie można "ubrać kurtki", tylko ją włożyć (ewentualnie założyć, choć to określenie jest zwykle mniej tolerowane)
Ineczka86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 22:37   #46
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Ineczka86 Pokaż wiadomość
Oprócz form poprawnych i niepoprawnych istnieją także formy dopuszczalne i formy zalecane. Podejrzewam, że nawet jeśli "pisze" nie jest już oficjalnie uważane za błąd, to mało kto taką formę poleci, choćby z przyczyn czysto logicznych, o których wcześniej pisałam.
No racja, zresztą to samo pisze na podlinkowanej przeze mnie stronie.
Skoro jest to forma dopuszczalna i nie jest niepoprawna, to znaczy, że można jej używać, zwłaszcza, że nie piszę tutaj książki, listu do arystokratycznej rodziny, ani oficjanego pisma do urzędnika wysokiego szczebla, gdzie lepiej byłaby widziana wersja (co jest oczywiste): jest napisane.

Zresztą, lepiej raz napisać "pisze", niż sadzić byka w każdym wyrazie, w którym można go (ze względu na zasadzki ortograficzne) zrobić...
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 23:02   #47
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Hm, no na pewno nie jest to forma niepoprawna
napisalam, ze DLA MNIE
wiem, ze w języku już nie jest to traktowane jako błąd jezykowy

ale w moim odczuciu osoby poprawnie poslugujace sie jezykiem wybiora forme.. bardziej poprawna , czyli 'jest napisane'

ja juz kiedys pisalam, ze dla mnie to troche taka lekka obniżka poziomu jezyka...- skoro zezwala się na to ,aby bląd nagle stał się dopuszczalną forma
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 23:11   #48
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Afra86 Pokaż wiadomość
napisalam, ze DLA MNIE
wiem, ze w języku już nie jest to traktowane jako błąd jezykowy
Rozumiem , bo to tak, jak dla mnie "łikend" jest nie do przyjęcia, a jest już słowem, które oficjalnie się w języku polskim już przyjęło (o ile mnie pamięć nie myli, profesor Bralczyk to tłumaczył).

Cytat:
Napisane przez Afra86 Pokaż wiadomość
ja juz kiedys pisalam, ze dla mnie to troche taka lekka obniżka poziomu jezyka...- skoro zezwala się na to ,aby bląd nagle stał się dopuszczalną forma
No, dla mnie obniżką poziomu języka jest angielszczyzna (jako zastępstwo polskiego odpowiednika)
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-15, 23:11   #49
marthinisa
Rozeznanie
 
Avatar marthinisa
 
Zarejestrowany: 2005-11
Lokalizacja: zielono mi
Wiadomości: 883
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
Ale można sobie wyrobić o nim zdanie i zacząć siłą rzeczy tak postrzegać człowieka. Nie jest przypadkiem, że mówi się "Jak Cię widzą, tak Cię piszą" czy zasada, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie.
Zgadzam się z Tobą. Oczywiście wiele mówi się o tym by nie oceniać człowieka zbyt pochopnie, że pierwsze wrażenie bywa często bardzo mylące, ale równie często głęboko zapada w pamięć i wpływa na nasze postrzeganie innej osoby.

Cytat:
Napisane przez ruda7816 Pokaż wiadomość
To nie wiem co byś powiedziała o mnie, gdyby doszlo do spotkania.
Znamy się trochę w sieci, ale sieć to nie real.
Ja bardzo przeklinam. Standardem jest dla mnie używanie jako przecinka ,slowa ''kur*wa'' i innych wulgaryzmów.
Nie masz się czy chwalić. Mnie osobiście tacy ludzie do siebie zrażają, chciaż nie twierdzę, że są niewartościowi. Zastanawia mnie tylko czemu tak właśnie się zachowują??? Przekleństwo używane na okrągło traci swoją "wymowę", mam wtedy wrażenie że dana osoba jest bardzo nerwowa albo negatywnie nastawiona do otoczenia. Dla mnie (nad)używanie wulagryzmów oznacza brak szacunku dla swojego rozmówcy - szczególnie jeśli spotykamy kogos poraz pierwszy. Takie jest moje zdanie.
__________________
Nieśmiertelność jest bardzo łatwa do osiągnięcia.

Wystarczy nie umierać.



Woody Allen
marthinisa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-08-16, 00:17   #50
martini.
Zakorzenienie
 
Avatar martini.
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 7 911
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość

Wspomniałam o Cejrowskim, bo akurat zapadł mi w pamięć odnośnie tego "włączania".
Nawet nie pamiętam tytułu tego programu , a i tak zapewne jest on przygotowywany przez sztab specjalistów-polonistów, a pan Cejrowski użycza tylko swojej twarzy, to tak na fali jego popularności .
Tak, na pewno poloniści maczają w tym palce. I Cejrowski jest tylko gadającą głową wygłaszającą teorie poprawności językowej. A fakt, że jest to jego program autorski, gdzie opowiada o swoich podróżach i nie tylko, nie ma tu nic do rzeczy.

W kwestii "pisze" i "jest napisane". Za słownikiem języka polskiego PWN:

  • pisać 1. «kreślić na papierze lub innym materiale znaki graficzne ręcznie lub odbijać je za pomocą maszyny w celu wyrażenia czegoś»
    2. «tworzyć coś na piśmie, zwykle dla opublikowania»
    3. «formułować swoje myśli na piśmie»
    4. «komunikować coś na piśmie»
    5. daw. «zdobić rysunkami, deseniami itp.»

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=pisze

A więc chyba jednak czasownik ten określa czynność, a nie fakt zaistnienia.
martini. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 09:30   #51
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
Tak, na pewno poloniści maczają w tym palce. I Cejrowski jest tylko gadającą głową wygłaszającą teorie poprawności językowej. A fakt, że jest to jego program autorski, gdzie opowiada o swoich podróżach i nie tylko, nie ma tu nic do rzeczy.
Hm, ale ja nie mówię o tym programie o podróżach , ale innym.

Znalazłam:
http://reklama.tvn.pl/6906,3231,1482816,oferta.html



Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
W kwestii "pisze" i "jest napisane". Za słownikiem języka polskiego PWN:

  • pisać 1. «kreślić na papierze lub innym materiale znaki graficzne ręcznie lub odbijać je za pomocą maszyny w celu wyrażenia czegoś»
    2. «tworzyć coś na piśmie, zwykle dla opublikowania»
    3. «formułować swoje myśli na piśmie»
    4. «komunikować coś na piśmie»
    5. daw. «zdobić rysunkami, deseniami itp.»
http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=pisze

A więc chyba jednak czasownik ten określa czynność, a nie fakt zaistnienia.
Ta forma nie jest uznawana za niepoprawną i ja się będę tego trzymać.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=4&szukaj=potoczna
Poradnia językowa PWN:
Cytat:
Szanowni Państwo!
Przez wiele lat uczono mnie, że nie można mówić „Gazeta pisze” itp. Teraz dowiedziałam się, że podobno taka forma została dopuszczona przez Radę Języka Polskiego i uznana za poprawną. Podobno jest to uwzględnione w jakimś słowniku. Kupiłam Wielki słownik ortograficzny – nie znalazłam. Czy faktycznie jest to już poprawna forma (o zgrozo!) i gdzie znajdę ten zapis?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Konstrukcja, która Panią oburza, jest nieco potoczna, ale nie jest niepoprawna. Nie pamiętam, żeby się nią zajmowała Rada Języka Polskiego (i mam wątpliwości, czy gremium to powinno się zajmować takimi drobiazgami). To, że konstrukcji tej nie znalazła Pani w słowniku ortograficznym, nie jest decydującym argumentem, gdyż słowniki ortograficzne nie zajmują się łaczliwością wyrazów. Ważniejsze, że sformułowania typu „Gazety piszą...” są powszechne, i to nie tylko w gazetach, por. „Gazety piszą o możliwej wojnie Turcji z Grecją” (J. Parandowski, Niebo w płomieniach), „(...) wszystko to, co gazety pisały i piszą w całym Kosmosie” (S. Lem, Cyberiada), „(...) gazety piszą o rozwydrzeniu, rozpuście i wszystkich innych rzeczach wymienianych w takich razach” (J. Iwaszkiewicz, Martwa pasieka).
Większe zastrzeżenia mogą budzić sformułowania typu „Co pisze w gazecie?” lub „W gazecie pisało, że...” Można je spotkać w potocznej polszczyźnie mówionej. W starannych wypowiedziach mówmy raczej: „Co jest napisane w gazecie?” lub „W gazecie jest napisane, że...”. Można też powiedzieć np. „Dzisiejsza Gazeta pisze, że...”, czyli użyć konstrukcji, która się Pani nie podoba.
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 11:11   #52
Kissabble
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2008-07
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 3 004
Dot.: Kultura języka

Zdarzy mi się przeklnąć, owszem - nie ma co ukrywać.
Używam także jak już niektóre osoby wspominały słówek zapożyczonych z ,,Włatców móch'' ale robię to świadomie i oczywiście tylko przy znajomych. Wiem, że do osób starszych czy w danej sytuacji nie wypada tak mówić i nie mówię.
Na mnie również bardzo źle wpływają wyrazy takie jak "poszłem" czy "se" (mimo, że ta druga forma jest podobno poprawna, nie brzmi ona jednak dobrze) i bardzo zwracam na to uwagę. Jeśli z daną osobą używającą tego typu słów mam dobre relacje to nie zawaham się jej poprawić.
Myślę, że tego typu rzeczy nie da się wykorzenić z jężyka polskiego, zawsze znajdą się osoby czy grupy, które choćby nie wiem co nie zaprzestaną bluźnić czy wysławiać się niepoprawnie gramatycznie. Poza tym podejrzewam, a jestem nawet pewna, że nie tylko my, Polacy mamy z tym problem...

pozdrawiam
Kissabble jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 11:24   #53
Afra86
Zakorzenienie
 
Avatar Afra86
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 4 493
Dot.: Kultura języka

a ja natomiast "se" uzywam swiadomie oczywiscie w rozmowach nieoficjalnych
dla mnie to slowo nie jest poprawne, tak samo jak wyrazenie "ja pierdziu"

jak dla mnie takie 'celowe uzywanie niepoprawnych form" sluzy do rozluźnienia nadmuchanych wypowiedzi
__________________
"Hello, I'm Edward Cullen"
Afra86 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 11:26   #54
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Afra86 Pokaż wiadomość
a ja natomiast "se" uzywam swiadomie oczywiscie w rozmowach nieoficjalnych
dla mnie to slowo nie jest poprawne, tak samo jak wyrazenie "ja pierdziu"

jak dla mnie takie 'celowe uzywanie niepoprawnych form" sluzy do rozluźnienia nadmuchanych wypowiedzi
I tu się zgadzam, z całością (a ja na to mówię: świadome błędy językowe )
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 12:35   #55
martini.
Zakorzenienie
 
Avatar martini.
 
Zarejestrowany: 2006-02
Wiadomości: 7 911
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Hm, ale ja nie mówię o tym programie o podróżach , ale innym.

Znalazłam:
http://reklama.tvn.pl/6906,3231,1482816,oferta.html
No przecież napisałam, że "opowiada o swoich podróżach i nie tylko," z czego chyba wynika, że program stricte o podróżach nie jest. A poza tym, to oglądałaś go kiedyś, czy znasz tylko z tego opisu? Bo zdaje się, że pisałaś poprzednio, że go nie znasz. A ja go widziałam kilka razy.
martini. jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 12:43   #56
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Ja nie potrafię przekonać się do formy "tu pisze", jakoś mi "zgrzyta".
Co do dysleksji - jest udowodnione naukowo, że na jej wzrost wpływa większa popularność zamków błyskawicznych, butów na rzepy i użycia klawiatury czy innych, niewymagających manualnych zdolności czynności, a spada zastosowanie guzików, sznurowadeł i ręcznego pisania. Niestety, nie mogę podesłać Wam artykułu, bo moja Mozilla czyści zakładki raz na bliżej niesprecyzowany "ruski rok". Dzięki manualnym zadaniom rozwijają się półkule mózgowe i w takiej grupie badanych ryzyko wystąpienia dysgrafii, dysleksji czy dysortografii jest dużo niższe.

Zastanawiam się, jak sprawdzić u kogoś, czy ma dysfonię Mam w klasie jedną koleżankę, która tak cicho mówi, że siedząc dwa miejsca dalej nie jesteś w stanie czegoś zrozumieć, a co dopiero z drugiego końca pomieszczenia.
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 13:40   #57
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez martini. Pokaż wiadomość
No przecież napisałam, że "opowiada o swoich podróżach i nie tylko," z czego chyba wynika, że program stricte o podróżach nie jest. A poza tym, to oglądałaś go kiedyś, czy znasz tylko z tego opisu? Bo zdaje się, że pisałaś poprzednio, że go nie znasz. A ja go widziałam kilka razy.

Nic nie pisałam, że nie znam tego programu , nie pamiętałam tytułu, bo trafiłam na niego przypadkiem, ale z jakiegoś powodu zapadł mi w pamięć; nie było trudno znaleźć info w necie na ten temat.


Cytat:
Napisane przez Fresa Pokaż wiadomość
Wspomniałam o Cejrowskim, bo akurat zapadł mi w pamięć odnośnie tego "włączania".
Nawet nie pamiętam tytułu tego programu , a i tak zapewne jest on przygotowywany przez sztab specjalistów-polonistów, a pan Cejrowski użycza tylko swojej twarzy, to tak na fali jego popularności .
Z mojej strony EOT na temat tego programu, nie mam ochoty na kłótnie z powodu wyrazu "włączać".



○ ○ ○ ○ ○ ○ ○
Cytat:
Napisane przez larva Pokaż wiadomość
Co do dysleksji - jest udowodnione naukowo, że na jej wzrost wpływa większa popularność zamków błyskawicznych, butów na rzepy i użycia klawiatury czy innych, niewymagających manualnych zdolności czynności, a spada zastosowanie guzików, sznurowadeł i ręcznego pisania. Niestety, nie mogę podesłać Wam artykułu, bo moja Mozilla czyści zakładki raz na bliżej niesprecyzowany "ruski rok". Dzięki manualnym zadaniom rozwijają się półkule mózgowe i w takiej grupie badanych ryzyko wystąpienia dysgrafii, dysleksji czy dysortografii jest dużo niższe.
A to jest ciekawe, bardzo możliwe, że jedno z drugim ma coś wspólnego.
Pytanie tylko: dlaczego w takim razie wszyscy nie jesteśmy dyslektykami?
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 14:09   #58
larva
Wtajemniczenie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 2 434
Dot.: Kultura języka

Zapomniałam dodać, że badania były przeprowadzone na grupie dzieci
(skleroza nie boli)
Może nie jesteśmy dyslektykami, bo w dzieciństwie, kiedy wszystko się w nas rozwijało, używaliśmy guzików, sznurowadeł... Nie wiem
larva jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 19:02   #59
Aninek
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2007-07
Wiadomości: 8 516
GG do Aninek
Dot.: Kultura języka

Na moich studiach, na zajęciach KULTURA JĘZYKA POLSKIEGO (skończyłam filologię polską)mieliśmy ciekawy wykładzik-o formach poprawnych i dopuszczanych...Wydaje mi się,że PISZE to forma raczej dopuszczana-to znaczy,można jej używać i nie jest już uznawana za błąd,ale formą bardziej poprawną(i przez to bardziej zalecaną)jest forma JEST NAPISANE
Odnośnie odmiany nazwisk-prof.Bralczyk wypowiadał się w mojej lokalnej gazecie( Gazeta Lubuska),że nazwiska z reguły są nieodmienne...I sama nie wiem,jak to jest-odmieniać czy nie odmieniać
Piękna nasza polska mowa,naprawdę
Aninek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-16, 19:08   #60
Fresa
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 26 228
Dot.: Kultura języka

Cytat:
Napisane przez Aninek Pokaż wiadomość
Odnośnie odmiany nazwisk-prof.Bralczyk wypowiadał się w mojej lokalnej gazecie( Gazeta Lubuska),że nazwiska z reguły są nieodmienne...I sama nie wiem,jak to jest-odmieniać czy nie odmieniać
Piękna nasza polska mowa,naprawdę
Hm, zaciekawiłaś mnie, bo mnie uczono, że nazwiska polskie należy odmieniać.

"Powiedz pani Kowalskiej, żeby zamknęła okno"
czy:
"Powiedz pani Kowalska, żeby zamknęła okno"
a może:
"Powiedz pani Kowalski, żeby zamknęła okno"



Według mnie pierwsza forma byłaby poprawna, ale czy jest? bo już wątpię
__________________



Fresa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 20:18.