Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby? - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Intymnie

Notka

Intymnie Forum intymnie, to wyjątkowe miejsce, w którym podzielisz się emocjami, uczuciami, związkami oraz uzyskasz wsparcie i porady społeczności.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-02-05, 20:26   #1
erosomak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 11

Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?


Mam problem... Dwa dni temu zmarł tata mojego chłopaka. Tego dnia przyjechał do mnie, bo mieliśmy świętować naszą rocznice. Gdy odebrał telefon, wiedziałam, że coś się stało złego. Widziałam jak jego twarz czerwona od śmiechu nagle robi się strasznie blada, a później znowu czerwona- od powstrzymywanych łez. Gdy skończył rozmawiać powiedział mi, że jego tata leży w szpitalu w bardzo ciężkim stanie i musi natychmiast wracać do domu do swojej mamy. Oczywiście nie protestowałam, złapałam kluczyki od samochodu, nawet się nie ubrałam i go zawiozłam do domu. Za jakieś 2 godz., zadzwonił, że jego tata nie żyje. Normalnie mnie zamurowało, nie wiedziałam co mam powiedzieć. Jak mam z nim rozmawiać, co mu powiedzieć? Mam wrażenie, że wszystko co teraz powiem i tak głupio zabrzmi, ale nie chce go zostawić z tym samego. Poradźcie coś.!!!

Edytowane przez erosomak
Czas edycji: 2012-02-05 o 20:27
erosomak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:30   #2
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Po prostu z nim/przy nim bądź, nie trzeba wielkich słów, ale obecność bliskiej osoby jest ważna, wiem, bo moi rodzice nie żyją, a nie zmarli jako starzy ludzie.
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:36   #3
erosomak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 11
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Ja wiem, ale mam wrażenia, że wszystko co teraz zrobię czy powiem to będzie wielki nie takt z mojej strony. Tym bardziej, że on nie chce mojej pomocy, twierdzi, że sam sobie z tym wszystkim musi poradzić, ale ja nie chce, żeby on z tym sam został..

Edytowane przez erosomak
Czas edycji: 2012-02-05 o 20:50
erosomak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:41   #4
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Cytat:
Napisane przez erosomak Pokaż wiadomość
Ja wiem, ale mam wrażenia, że wszystko co teraz zrobię czy powiem to będzie nie wielki nie takt z mojej strony. Tym bardziej, że on nie chce mojej pomocy, twierdzi, że sam sobie z tym wszystkim musi poradzić, ale ja nie chce, żeby on z tym sam został..
- czujesz się tak, bo ludzie często nie wiedzą , jak zachować się wobec śmierci bliskiej osoby- stąd taka, a nie inna twoja relacja- nie ma w tym nic złego. A u chłopaka to tak świeża sprawa, że na razie to i tak pewnie chce być głównie z matką i po prostu nauczyć się żyć z poczuciem straty.
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:49   #5
erosomak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 11
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Czyli mam się nie narzucać? Mam poczekać aż sam zadzwoni i będzie chciał ze mną rozmawiać? Najbardziej boje się spotkania z nim. Od tamtego czasu rozmawialiśmy może ze 4 razy przez telefon i były to krótkie rozmowy, które i tak sie nie kleiły...
erosomak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 20:51   #6
madana
Zakorzenienie
 
Avatar madana
 
Zarejestrowany: 2004-05
Wiadomości: 17 072
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Nie narzucaj się; ale skoro trudno mu rozmawiać przez telefon, to napisz wspierającego smsa, że myślisz o nim, że może liczyć na twoje wsparcie itp.
madana jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 21:30   #7
common
Raczkowanie
 
Avatar common
 
Zarejestrowany: 2012-01
Lokalizacja: RP
Wiadomości: 342
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Ja jeszcze proponuje dopisać w tym smsie, że gdy tylko będzie chciał się spotkać to zawsze może na Ciebie liczyć. Zapewnij go, że w każdej chwili może przyjść bo zawsze będziesz czekać.
Bardzo smutna sytuacja.
__________________
"racja jest jak dupa, każdy ma swoją"
common jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-02-05, 22:11   #8
catttt
Zakorzenienie
 
Avatar catttt
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Wiadomości: 5 699
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

14 stycznia zmarł ojciec mojego narzeczonego, więc akurat w tym temacie mogę się wypowiedzieć.
Nie pytaj o szczegóły- gdy emocje opadną, on sam Ci opowie.
Bądź przy nim i dużo trzymaj go za rękę, przytulaj. Na pewno chce czuć, że jesteś z nim.
Nie mów, że chcesz mu pomóc- po prostu mu pomagaj.
Nie wiem jak się u Was ma sytuacja, czy spotykacie się często, rzadko, czy zostajecie u siebie na noc, ale ja byłam z TŻtem od chwili śmierci jego ojca przez 4 doby praktycznie bez przerwy przy nim i jego mamie (bez jednej nocy) i gdy już musiałam jechać do siebie popłakał się i powiedział że nie wie jak sobie beze mnie poradzi, choć nie robiłam nic specjalnego, po prostu byłam, od gotowania obiadu po dzwonienie po rodzinie powiadamiając o pogrzebie.
catttt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 22:38   #9
erosomak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 11
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Nie widujemy się zbyt często, mieszkamy w innych miejscowościach. Jesteśmy ze sobą pół roku, wydaje mi się, że nie chcieliby, żebym im teraz sie plątała po mieszkaniu.
erosomak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 22:55   #10
significant
Rozeznanie
 
Avatar significant
 
Zarejestrowany: 2008-05
Lokalizacja: Vice City.
Wiadomości: 500
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Gdy dostałam telefon od TŻ, że zmarła jego mama (bardzo młoda kobieta), to w pierwszej chwili sama nie potrafiłam z siebie słowa wykrztusić, a co dopiero pocieszać go. Powiedziałam, że jestem, gdyby mnie potrzebował, żeby ochłonął i w razie czego dzwonił i w międzyczasie napisałam mu kilka smsów, że wszystko będzie dobrze, że się ułoży i że go kocham.
W ciągu następnych kilku dni starałam się go jakoś pocieszyć drobnostkami - np domowa gorąca czekolada itp. Niby nic, ale wydaje mi się, że pomogło mu wtedy chwilowo zapomnieć.
Bodajże po roku powiedział mi, że to wszystko wiele dla niego znaczyło (że wspólnie przeszliśmy przez ciężkie chwile po jej śmierci) i że pomogłam mu wtedy przetrwać.
Proponowałabym zrobić podobnie
significant jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-05, 23:01   #11
catttt
Zakorzenienie
 
Avatar catttt
 
Zarejestrowany: 2009-10
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Wiadomości: 5 699
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Cytat:
Napisane przez erosomak Pokaż wiadomość
Nie widujemy się zbyt często, mieszkamy w innych miejscowościach. Jesteśmy ze sobą pół roku, wydaje mi się, że nie chcieliby, żebym im teraz sie plątała po mieszkaniu.
Skoro tak, to dobrze Ci się wydaje. Każdy związek jest inny
Nie narzucaj się, ale daj mu do zrozumienia że z nim jesteś i może na Ciebie liczyć, to bardzo ważne.
catttt jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-02-05, 23:39   #12
Unex
bez kija nie podchodz
 
Avatar Unex
 
Zarejestrowany: 2011-10
Lokalizacja: UK
Wiadomości: 9 126
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Bądź przy nim - to wystarczy, nie narzucaj się...
W tej chwili nie możesz nic zrobic...
Ja także byłam przy moim ex, gdy jego ojciec umarł i jakoś to wtrwaliśmy..

( plus ex tż był także blisko mnie po smierci samobójczej przyjaciela)
Zycie płata róźne życiorysy, musicie być silni!

Powodzenia!
__________________
Czyli Ex-Klucha dzwiga
-32,5 kg


Cytat:
Waga najszybciej spada jak się ją wypie**oli przez okno

10/06/14



Unex jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 00:17   #13
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 33 559
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Cytat:
Napisane przez significant Pokaż wiadomość
napisałam mu kilka smsów, że wszystko będzie dobrze, że się ułoży
Tekst nieco nie na miejscu moim zdaniem.

---------- Dopisano o 01:17 ---------- Poprzedni post napisano o 01:16 ----------

Cytat:
Napisane przez catttt Pokaż wiadomość
Nie narzucaj się, ale daj mu do zrozumienia że z nim jesteś i może na Ciebie liczyć, to bardzo ważne.
Zgadzam sie.
4e9f92519f0a2c998a884c2af4c543da9bfeb435_5ffce6a84e16b jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 10:17   #14
erosomak
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2011-11
Wiadomości: 11
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Takie pocieszenie zaserwowałam mu jak go do domu odwoziłam... On był taki przerażony, pukał nerwowo o cos, jeszcze ta cisza w samochodzie... Gdy zatrzymałam się na światłach odwróciłam się do niego i powiedziałam "nie martw się, wszystko będzie dobrze, zobaczysz". I może nie był by to taki nie takt z mojej strony, gdyby nie to, ze 2 godziny później dostałam telefon od niego...
Na dodatek on należy to facetów typu, "nie chce cię denerwować/martwić, sam sobie ze wszystkim poradzę". Nie żartuje. Raz, gdy wyjechał do babci (mieszkamy w zachodniopomorskim, on do babci pojechał do Zakopanego), trafił do szpitala. O jego pobycie tam dowiedziałam się 2 tygodnie później jak wrócił i to nie od niego, a od jego siostry, przypadkiem bo myślała, że wiem. Gdy poszłam "wyjaśnić" to (czyt. zrobić mega awanturę) usłyszałam od niego " Ale po co miałem ci mówić? Mi nic poważnego się nie stało, jestem cały, a ty nie potrzebnie byś się denerwowała, bo byś nawet do mnie przyjechać nie mogła i znając ciebie nie spałabyś po nocach i po co?" i wiem, że będzie chciał mnie na siłę teraz odsunąć od tej sytuacji, żebym sie "nie martwiła" o niego, bo on sobie sam poradzi...
erosomak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-02-06, 11:24   #15
GagaFace
Zadomowienie
 
Avatar GagaFace
 
Zarejestrowany: 2010-12
Wiadomości: 1 262
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Cytat:
Napisane przez madana Pokaż wiadomość
Nie narzucaj się; ale skoro trudno mu rozmawiać przez telefon, to napisz wspierającego smsa, że myślisz o nim, że może liczyć na twoje wsparcie itp.
Dokładnie, nie ma nic gorszego niż pocieszanie kogoś na kilka sposobów.
__________________
Sztywny moralny kodeks z dala od chorych podniet.


GagaFace jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 17:27   #16
kwiatelek
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-03
Wiadomości: 1
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Mojej przyjacióki mama jest cięzko chora wszystko wydarzyło się w ciągu miesiąca, jej choroba postępuje tak szybko, że są małe szanse na to, że wyzdrowieje. Ja i moja przyjaciółka mamy po 18 lat, ona jest osobą, która twierdzi, że nie potrzebuje pomocy, nie chce rozmawiać o tym co się dzieje z jej mamą, nie chce od nikogo praktycznie nic, żadnego pocieszenia, współczucia. Próbuje się ona powoli oswoić z myślą, jak jej już nie będzie, ale wiadomo, że jest to cięzkie, szczególnie w przypadku straty bliskiej osoby w tak młodym wieku. Sama nie wiem jak jej pomóc, jak z nią rozmawiać, chciałam żeby porozmawiała ze mną szczerze, wypłakała się bo pewnie tego potrzebuje, ale gdy chce jej pomóc twierdzi, że nie chce mnie obciążać tym co się dzieje i nie chce żebym widziała ją w takim stanie. Co mam zrobić, żeby jej pomóc?
kwiatelek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-03-12, 19:45   #17
babeczki
Zakorzenienie
 
Avatar babeczki
 
Zarejestrowany: 2013-02
Lokalizacja: Lbn
Wiadomości: 5 168
Dot.: Jak pocieszyć po stracie bliskiej osoby?

Rok temu zmarł w domu tata mojego TŻ, jak zadzwonił i o tym powiedział, płakaliśmy oboje przez telefon, powiedziałam, że jeśli będzie mnie potrzebował to żeby dzwonił, pisał, bo może na mnie liczyć,

gdy tylko zakład pogrzebowy zabrał ciało, zadzwonił żebym przyjechała bo potrzebuje mnie..od wtedy przez 2 dni byłam ciągle z nim i jego mamą, spałam u nich, jadłam z nimi, co chwilę wszyscy się przytulaliśmy i mama TŻ powtarzała, że bez nas by sobie nie poradziła.

Nie trzeba robić nic konkretnego, trzeba wtedy być przy nich. jak musiałam już wrócić 3 dnia do siebie do domu TŻ płakał, że sami by tego nie przeżyli i że jestem kochana, że byłam z nimi w trudnych chwilach.
__________________
Życie jest w kolorze, który ma Twoja wyobraźnia

babeczki jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Intymnie


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-03-12 20:45:17


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 16:56.