Praca w Szwecji- kosmetologia - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2013-11-28, 12:01   #1
stokrotka111213
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 44

Praca w Szwecji- kosmetologia


Dziewczyny, za rok planuję wyjazd do Szwecji. Mój chłopak jest Szwedem, więc chce zabrać mnie ze sobą na stałe. Z początku bardzo się napaliłam na wyjazd ale teraz mam kilka pytań, które chodzą mi ciągle po głowie.

Skończyłam studia kosmetyczne, pracuję w Polsce w zawodzie. Znam język angielski ( tutaj spór z moim mężczyzną, gdyż ten uważa że w Szwecji nikt nie zatrudni mnie bez znajomości Szwedzkiego gdziekolwiek). Jak właściwie jest ze znajomością języka? Nauka Szwedzkiego przychodzi mi bardzo trudno, więc nie sądzę bym w rok czasu ( a dokładniej 9 miesięcy) znała go na poziomie neutralnym - dobrze komunikatywnym.

Siedzę od kilku dni i przeglądam strony internetowe, przeważa ilość ogłoszeń o opiekunkę osób starszych, to bardzo popularne? Zaczęłam już iść trochę w przód myślami. Mianowicie próbowałam znaleźć jakiekolwiek informacje odnośnie mojego fachu- kosmetologii... Nie ma nic!!! Gdybym nie słyszała od mojego mężczyzny, że salony kosmetyczne tam istnieją- nie uwierzyłabym. Nie mogę znaleźć żadnej informacji jak wygląda tam ta kwestia w Szwecji. Ponoć salonów jest bardzo bardzo mało, zabiegi są bardzo drogie, ludzie bardzo rzadko tam chodzą. Gdy pytałam oto mamę mojego Tż (Szwedkę)- ona nie ma pojęcia, z reguły jej koleżanki również nie chodzą, a mieszkają w mieście około 40 tysięcy mieszkańców- wniosek ? Bardzo słaby kierunek.

Jestem w szoku. Spotkałam się z informacją że Szwedzi na zabiegi kosmetyczne, fryzjerskie przyjeżdżają do Polski- sami są moimi częstymi klientami więc to bardzo możliwe. Wiadomo- wszystko tańsze.

I teraz mam pytanie: Jak oceniacie szansę na dostanie pracy w moim zawodzie- nie mówię o uzyskaniu jej od razu po przyjeździe, ale po upływie- 2, 3 lat?

Czy jest dość spora szansa:
-by dostać zatrudnienie jako cudzoziemka, z może wtedy w miarę komunikatywną znajomością jezyka szwedzkiego?
-czy otwieranie swojego własnego salonu kosmetycznego jest popularną i dość realną kwestią?
-co jeżeli chodzi o prywatną działalność? Czyt. jeżdżenie po domach, przyjmowanie u siebie?

Prosiłabym o informacje osób, które mieszkają w Szwecji i posiadają jakieś odniesienie. Po prostu boję się układać swojego życia w Szwecji, bym za 5-7 lat nie pracowała w zawodzie, w którym się szkoliłam i który uwielbiam.
stokrotka111213 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-28, 20:00   #2
Alexxa11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 3
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Hej,glowa do gory
Ja takze jestem kosmetologiem, mieszkam w Szwecji od siedmiu lat i pracuje w SPA.
Przez cztery lata chodzilam do szkoly i uczylam sie j.szwedzkiego (nie bylo lekko ;-),tym bardziej,ze jestem zwiazana z Polakiem i w domu rozmawialismy po polsku. Po ukonczeniu szkol Sfi, Sas oraz gimnazjum zaczelam poszukiwanie pracy i po miesiacu ja znalazlam,mieszkam w duzym miescie,ok.200 tys. mieszkancow. Salonow kosmetycznych jest tu bardzo duzo,klientek jest mnostwo a ceny nie sa takie wysokie jak uwazasz ;-)
Mysle,ze juz powinnas szkolic jezyk ze swoim chlopakiem,bo jednak jezyk to podstawa,z angielskim tez znajdziesz prace ale skoro kosmetologia to twoj wymarzony zawod to szwedzki musisz miec w miare komunikatywny.
Wlasny salon kosmetyczny to moje ogromne marzenie i rowniez zastanawiam sie nad tym aby otworzyc swoj
Jesli planujesz wstawic ogloszenie jako kosmetyczka wykonujaca zabiegi z dojazdem do klientek na stronie www.blocket.se (tjänster) lub na poloniainfo.se to jest to takze swietny pomysl na poczatek.
Kurcze,moglabym godzinami opowiadac o pracy kosmetyczki w Szwecji ;-)
Pozdrawiam,Alexandra.
Alexxa11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-29, 09:37   #3
stokrotka111213
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2013-08
Wiadomości: 44
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Cytat:
Napisane przez Alexxa11 Pokaż wiadomość
Hej,glowa do gory
Ja takze jestem kosmetologiem, mieszkam w Szwecji od siedmiu lat i pracuje w SPA.
Przez cztery lata chodzilam do szkoly i uczylam sie j.szwedzkiego (nie bylo lekko ;-),tym bardziej,ze jestem zwiazana z Polakiem i w domu rozmawialismy po polsku. Po ukonczeniu szkol Sfi, Sas oraz gimnazjum zaczelam poszukiwanie pracy i po miesiacu ja znalazlam,mieszkam w duzym miescie,ok.200 tys. mieszkancow. Salonow kosmetycznych jest tu bardzo duzo,klientek jest mnostwo a ceny nie sa takie wysokie jak uwazasz ;-)
Mysle,ze juz powinnas szkolic jezyk ze swoim chlopakiem,bo jednak jezyk to podstawa,z angielskim tez znajdziesz prace ale skoro kosmetologia to twoj wymarzony zawod to szwedzki musisz miec w miare komunikatywny.
Wlasny salon kosmetyczny to moje ogromne marzenie i rowniez zastanawiam sie nad tym aby otworzyc swoj
Jesli planujesz wstawic ogloszenie jako kosmetyczka wykonujaca zabiegi z dojazdem do klientek na stronie www.blocket.se (tjänster) lub na poloniainfo.se to jest to takze swietny pomysl na poczatek.
Kurcze,moglabym godzinami opowiadac o pracy kosmetyczki w Szwecji ;-)
Pozdrawiam,Alexandra.
A ja chętnie godzinami bym słuchała, bo to mój jedyny ,,problem" który od dłuższego czasu chodzi mi po głowie. Szwedzki przychodzi mi z trudem- nie oto chodzi, że to trudny język bo jest oczywiście bardzo logiczny ( bez porównania do polskiego) i według mnie jest mieszaniną niemieckiego i angielskiego. Bardziej trudna wydaje mi się wymowa. Te wszystkie A, O U... mnie zniechęcają. Nawet jak nauczę się kilku słów, zdań- mój Tż wymawia je zupełnie inaczej, w ten sposób, że nie jestem w stanie tego powtórzyć- mam wrażenie że specyficznie układają swój język na podniebieniu. Mam świadomość tego, że jakbym nawet teraz zaczęła swoją naukę w przeciągu tych 8 miesięcy- to i tak nie będzie on na stopie ,,komunikatywnej" bo po prostu nie będę rozumiała co kto do mnie mówi.

Zdaję sobie sprawę, że jak tam przyjadę- będę szukać innej pracy niż w zawodzie, bo realnie patrząc nie mam szans by od razu zakręcić się w salonach, Spa itp? O ile będę miała szanse na zatrudnienie gdzie indziej- bo pewnie angielski to nie wszystko. Ja może jestem w tyci lepszej sytuacji bo mój Tż jest Szwedem i jego cała rodzina również rozmawia tylko po szwedzku, ale to nie takie łatwe zebrać się w sobie i przestawić na inny język.

Powiedz mi jak wygląda nasz polski papier z ukończeniem studiów w Szwecji? Mianowicie mam tytuł kosmetologa- skończone studia, kilka certyfikatów na konkretne zabiegi, doświadczenie w zawodzie. Dla nich ma to jakieś znaczenie, czy wymagają ukończenia kursów kosmetycznych w swoim Kraju? Jak wygląda rozpoczęcia szkoły w języku szwedzkim? Bo rozumiem, że masz na myśli normalną szkołę a nie zawodową- o specjalizacji kosmetycznej? Takie szkoły są płatne? Nie chciałabym siedzieć bezczynnie przez kilka lat chodząc tylko do szkoły.... wiadomo, że zależy mi by ,,dokładać" się do życia wspólnego. Dla tego staram się już w głowie układać jakiś w miarę dobry plan.

I gratuluję znalezienia pracy w zawodzie, nie zawsze jest to łatwe w naszym kraju, a co dopiero w obcym Pozdrawiam.
stokrotka111213 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-11-29, 17:14   #4
Alexxa11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 3
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Dziekuje
Zgadza sie,masz ulatwione zadanie jesli chodzi o jezyk, masz chlopaka ,ktory jest Szwedem,jak bedziesz juz tu na miejscu to bedziesz przebywala glownie w ich towarzystwie ,jezyka bardzo szybko sie nauczysz,z nabyciem akcentu moze bedzie gorzej...ale to nie jest absolutnie zaden problem
Ja ukonczylam studia w Polsce. Po przyjezdzie do Szwecji,otrzymalam personnummer,czyli polski pesel. Zapisalam sie do szkoly jezykowej,pierwsza szkola czyli Sfi (svenska för invandrare),podstawowy kurs j. szwedzkiego dla doroslych,trwa ona okolo roku,jest bezplatna,tryb dzienny lub wieczorowy( jesli ktos pracuje) po ukonczeniu tej szkoly zaczyna sie kolejny kurs Sas( trwa oklo 8 miesiecy),poziom gimnazjalny i tu juz mozesz starac sie o stypendium na nauke tzw. CSN(wiekszosc otrzymuje go bez problemu),wynosi ok.7 tys.koron/ m-ac.Nie jest to zaden kredyt,nie musisz tych pieniedzy zwracac po ukonczeniu szkoly..
Czesto,gdy przegladam oferty pracy kosmetyczki,pracodawcy wymagaja dyplom Cidesco,czyli ukonczona szkole kosmetyczna w Szwecji,po ktorej otrzymujesz certyfikat uprawniajacy do pracy kosmetologa lub masazysty.
Gdy ja staralam sie o prace,musialam pokazac tylko swoj dyplom ukonczenia szkoly w Polsce oraz wykonac zabieg oczyszczania twarzy,nie wymagano ode mnie dyplomu Cidesco. Dodatkowo dwa lata temu zrobilam sobie kurs masazu klasycznego i relaksacyjnego,jest to ogromne zapotrzebowanie tutaj w Szwecji, wiec warto o tym pomyslec
Alexxa11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-06, 20:32   #5
Samoyedka
Przyczajenie
 
Avatar Samoyedka
 
Zarejestrowany: 2010-10
Lokalizacja: Szczecin
Wiadomości: 2
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Hej!
Czytając Twój wpis czułam się jakbym czytała o sobie Ja również przenoszę się do Szwecji do 40tys miasta. Tez jestem kosmetologiem i moj facet jest szwedem. Z tym,że ja przeprowadzam się juz styczyń/luty. Tez mam obawy odnosnie pracy,niestety bycie kosmetologiem nie jest tu zbyt popularne.Gdy mowie w Szwecji ,ze jestem po kosmetologii myśla,że robie makijaz i paznokcie,bo to ma nawjeiksze wziecie w Szwecji no i masaze na tym mozna naprawde sporo zarobić. Ja chcialabym pracować w SPA,ale nie wiem czy mi sie to uda, na pewno nie odrazu. Po przyjedzie ide odrazu do szkoly uczyc sie szwedzkiego. Choc troche po szwedzku rozumiem a i wypowiedziec sie czasam cos uda hehe Mam taki plus ze moi rodzice i brat mieszkaja od 6 lat w Szwecji. Pierwszy rok w szkole nie dostaje sie pieniazkow,ale jesli jestes dobra to dostajesz stypendium jednorazowe 12tys kr. Dopiero gdy decydujesz sie kontynuowac nauke dostaje "wyplate" właśnie ok,6-7 tys kr.
Nie wiem jak to jest z naszymi dyplomami,czy one beda uznawane w Szwecji, pewnie wyjdzie "w praniu" jak juz zaczne szukac pracy.

Pytanie do Ciebie, do jakiego miasta sie wybierasz i kiedy planujesz wyjazd?

Alexxa11 kurs masazu robiłaś w Polsce,czy w Szwecji?Pracujesz jako masazystka rownież?Jesli tak to dojezdzasz do klientów,czy pracujesz w gabinecie?

Pzdrawiam Was dziewczyny
__________________
"Every moment it's a chance to change everything"

Edytowane przez Samoyedka
Czas edycji: 2013-12-06 o 20:37
Samoyedka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-07, 11:18   #6
Alexxa11
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2013-11
Wiadomości: 3
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Hej Samoyedka!
Kurs masazu robilam w Polsce,trwal ok.1 miesiaca.
Tak, pracuje takze jako masazystka w naszym SPA,w miejscu w ktorym pracuje ( hotel,restauracja oraz Spa) mamy zabiegi na twarz,cialo oraz masaze. I szczerze powiem,ze wiecej wykonujemy masazu niz pozostalych zabiegow.
Wczesniej pracowalam w gabinecie kosmetycznym (rowniez nie wymagano ode mnie dyplomu Cidesco o ktorym wczesniej wspominalam,tylko wglad do mojego dyplomu z Polski),i tam nastomiast wiecej wykonywalam zabiegow pielegnacyjnych na twarz i cialo. Jesli chodzi o paznokcie to jest oplacalne, mam kolezanke Polke,ktora wynajmuje stolik w salonie fryzjerskim i ma naprawde sporo klientek,zarabia takze dobre pieniadze , Koszt u niej za paznokcie przedluzone metoda zelowa ok.450kr/200zl.W Szwecji wykonuje sie paznokcie zelowe ( akryl juz dawno przeszedl do lamusa ;-).
Trzymam kciuki za Was dziewczyny!
Pozdrawiam

---------- Dopisano o 12:18 ---------- Poprzedni post napisano o 12:15 ----------

Jeszcze jedno,pracuje tylko u siebie w Spa. Po 8 godzinach pracy nie mam juz sily aby pracowac dodatkowo w domu
Alexxa11 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-12-17, 15:45   #7
Rainy_Mood
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2013-12
Wiadomości: 15
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

-

Edytowane przez Rainy_Mood
Czas edycji: 2019-05-05 o 16:02
Rainy_Mood jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2016-12-07, 12:34   #8
hekatetriformis
Raczkowanie
 
Avatar hekatetriformis
 
Zarejestrowany: 2015-05
Wiadomości: 52
Dot.: Praca w Szwecji- kosmetologia

Dziewczyny odgrzebuję wątek. Będę wyjezdzać do Szwecji i chcę Was o kilka rzeczy zapytać. Czy warto robić kurs w PL, czy lepiej od razu zabrać się za to w SE? Ile trwa taka szkoła i czy jest płatna? Czytałam na innym forum, że w Szwecji nie ma czegos takigo jak ogólna kosmetyczka - są specjalistki od paznokci, pielęgnacji twarzy, masażu etc. Czy w takim razie trzeba robić jakąś szkołę kosmetyczną czy raczej kursy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
hekatetriformis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2016-12-07 13:34:44


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:04.