Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-08-17, 18:29   #1
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931

Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.


Czym według was jest termin klasyk? Kto to jest klasyk. I jakie dzieło można nazwać klasyką? Termin jest bardzo szeroki.Definicja zaś ciekawa. Według mnie nazwanie dzieła klasykiem sugeruje pochwałę. Sugeruje pewne wartości np. doskonałość formy.Jednak chyba to nie wszystko. Pewnie w różnych regionach są różne dzieła podchodzące pod tę nazwę.Dla nas to będzie np. ,,Pan Tadeusz'' .Jakie dzieła to według was klasyki? Bo są np.klasyki literatury kobiecej czy dziecięcej. Trudno więc o jakąś konkretną odpowiedź. Czy klasykiem może zostać nazwany Harry Potter?
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-17, 22:04   #2
alaba71
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2014-07
Wiadomości: 236
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Już myślałam że na tym forum nie powstają wątki. Klasyk to wg . mnie coś dojrzałego. Utwór który jest napisany np.dojrzałą polszczyzną.Taki który coś wnosi do kultury.Wartości moralne historyczne lub poznawcze. Dla mnie to np.Wergilusz i Eneida lecz też Edgar Poe czy Gombrowicz. Jest też tzw klasyka śmieciowa i pewnie Potter może być uznany za klasyk śmieciowy
alaba71 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-08-18, 09:35   #3
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez alaba71 Pokaż wiadomość
Już myślałam że na tym forum nie powstają wątki. Klasyk to wg . mnie coś dojrzałego. Utwór który jest napisany np.dojrzałą polszczyzną.Taki który coś wnosi do kultury.Wartości moralne historyczne lub poznawcze. Dla mnie to np.Wergilusz i Eneida lecz też Edgar Poe czy Gombrowicz. Jest też tzw klasyka śmieciowa i pewnie Potter może być uznany za klasyk śmieciowy
Co według ciebie oznacza termin dojrzała polszczyzna?Czemu Potter miałby być klasykiem literatury śmieciowej.Do tej kategorii zalicza się raczej romanse.
Nie twierdzę , że jeśli jakaś literatura ma być godna miana wielkiej literatury, to musi posiadać jakiegoś autora czy jakiś okres, w którym wszystkie te zalety się uwydatniają. Jednak umieszczania Pottera wśród klasyków jest wg. mnie dziwne. I ten rozdział na klasykę śmieciową . Poe to raczej klasyk w krajach anglojęzycznych. W Polsce raczej mało znany i czytany pisarz.
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 09:04   #4
hycka
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2015-09
Wiadomości: 20
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Dla mnie klasyk to dzieło/autor, które przyczyniło się bardzo do rozwoju danego gatunku i zapisało się na karty historii tego gatunku. Np. klasykiem dla mnie jest "Boska komedia" D. Alighieriego
hycka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 10:38   #5
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez hycka Pokaż wiadomość
Dla mnie klasyk to dzieło/autor, które przyczyniło się bardzo do rozwoju danego gatunku i zapisało się na karty historii tego gatunku. Np. klasykiem dla mnie jest "Boska komedia" D. Alighieriego
Do danego gatunku? Czy książka kucharska Compendium ferculorum albo zebranie potraw …, wydana w 1682 r. to według ciebie jest klasyka?
Czterej pancerni też zapisali się w historii książek wojennych wydawanych za czasów PRL- u .Czy to wystarcza by nazwać ją klasykiem?
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 13:37   #6
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez CDN2015 Pokaż wiadomość
Do danego gatunku? Czy książka kucharska Compendium ferculorum albo zebranie potraw …, wydana w 1682 r. to według ciebie jest klasyka?
Czterej pancerni też zapisali się w historii książek wojennych wydawanych za czasów PRL- u .Czy to wystarcza by nazwać ją klasykiem?

A czemu nie?
Dla mnie jak najbardziej książki kucharskie, np. : " 365 obiadów za 5 złotych'' Ćwierczakiewiczowej czy "Kuchnia Polska" to klasyki tego gatunku.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-04, 15:39   #7
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
A czemu nie?
Dla mnie jak najbardziej książki kucharskie, np. : " 365 obiadów za 5 złotych'' Ćwierczakiewiczowej czy "Kuchnia Polska" to klasyki tego gatunku.
Oczywiście.Tylko tak podchodząc do klasyki zaliczymy również,,Czterech pancernych''
Trudno tą książkę nazwać klasykiem prawda?
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-09-05, 12:10   #8
cava
Zakorzenienie
 
Avatar cava
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 22 122
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez CDN2015 Pokaż wiadomość
Oczywiście.Tylko tak podchodząc do klasyki zaliczymy również,,Czterech pancernych''
Trudno tą książkę nazwać klasykiem prawda?

Nawet nie wiedziałam, że to ma wersje książkową.

Ale powyższych będę bronić, każdy gatunek ma swoją klasykę, więc i książki kulinarne ją mają i te powyższe nimi są.
I tu bym to ujęła tak: klasyka gatunku, to pozycje ponadczasowe, które się nie starzeją.
Dotyczyć mogą każdej tematyki.
__________________
Cava

Z salamandrą w dłoni szedłem przez powierzchnię komety.
Liz Williams
cava jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-05, 12:38   #9
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez cava Pokaż wiadomość
Nawet nie wiedziałam, że to ma wersje książkową.

Ale powyższych będę bronić, każdy gatunek ma swoją klasykę, więc i książki kulinarne ją mają i te powyższe nimi są.
I tu bym to ujęła tak: klasyka gatunku, to pozycje ponadczasowe, które się nie starzeją.
Dotyczyć mogą każdej tematyki.
Oczywiście, że ma. Gatunek -książki z czasów PRL. Bardzo się różni od wersji filmowej.Co mnie utwierdza w przekonaniu, że nie da się zrobić dokładnie oddać książkowej atmosfery w filmie.
Pomyśl ustawiasz Masz np. w bibliotece ustawić książki na półce wg. takiego schematu.
na jednej książki podróżnicze
na drugiej kucharskie
na trzeciej klasyki.
Stosując twoje podejście do książkowej klasyki .Obok ,, Boskiej komedii'' znaleźliby się wtedy ,,Czterej pancerni''

Na miejscu czytelnika byłbym zdziwiony.
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-05, 20:05   #10
abiblabla
Zakorzenienie
 
Avatar abiblabla
 
Zarejestrowany: 2009-08
Wiadomości: 5 108
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Ciekawe pytanie w tytule wątku, chociaż dziwi mnie przeskakiwanie nagle do książek kucharskich. Myślałam, że mowa o literaturze, a spis przepisów chyba ciężko tak nazwać? Czy się może mylę?
Tak samo też jak książka telefoniczna, czy słownik wyrazów bliskoznacznych. Chyba nie we wszystkim co jest fizycznie książką można się doszukiwać wartości innej niż merytoryczna.
__________________
i'm just standing here being a horse and a wizard
abiblabla jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-09-06, 09:59   #11
CDN2015
Rozeznanie
 
Avatar CDN2015
 
Zarejestrowany: 2015-03
Lokalizacja: Elbląg
Wiadomości: 931
Dot.: Co jest klasyką? Kto to jest klasyk? Dzieła pisarze.

Cytat:
Napisane przez abiblabla Pokaż wiadomość
Ciekawe pytanie w tytule wątku, chociaż dziwi mnie przeskakiwanie nagle do książek kucharskich. Myślałam, że mowa o literaturze, a spis przepisów chyba ciężko tak nazwać? Czy się może mylę?
Tak samo też jak książka telefoniczna, czy słownik wyrazów bliskoznacznych. Chyba nie we wszystkim co jest fizycznie książką można się doszukiwać wartości innej niż merytoryczna.
No hycka poddała myśl, z której wynika, że
klasyk to ,,.. dzieło/autor, które przyczyniło się bardzo do rozwoju danego gatunku i zapisało się na karty historii..''

cava się z nią zgodziła. Dobrze piszę cava?Ja mam jednak wątpliwości, które oparłem m.in na książce kucharskiej, czy ,,Czterech Pancernych''- to już literaturaWydaje mi się, że epopeje narodowe, dzieła o ważnych wydarzeniach, coś co jest napisane w sposób szczególny? To wszystko się jednak kłóci. W zestawieniu bowiem trudno określić książkę napisaną w szczególnym języku. Stąd pytanie jakie zadałem w temacie.Czyli lub kto to jest według was klasyk?
CDN2015 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-09-06 10:59:34


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 06:42.