nietolerancja pokarmowa - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zdrowie i Medycyna > Dietetyka

Notka

Dietetyka Miejsce dla osób, które są na diecie. Rozmawiamy o zdrowym odżywianiu. Uwaga! Wyznacznikiem jest kaloryczność dobowa diet - muszą one mieć ponad 1000 kcal.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-10-05, 20:07   #1
PaniP
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Wroclaw&Holandia
Wiadomości: 31

nietolerancja pokarmowa


Witam wszystkich,
Miałam ogromne problemy z trądzikiem. Lekarz po zastosowaniu silnych leków, które pomogły w 75%, stwierdził, ze powód moze być tylko jeden: nietolerancja pokarmowa. W teście faktycznie wyszła mi nietolerancja na niektóre produkty:
- gluten
-pszenica
-pszenica durum
-żyto
-kukurydza
-jajko
-papryka
-ziemniaki
- drożdże

Muszę na 6 miesięcy odstawić te produkty. Stąd moje pytanie do was:
Czy czeka mnie pieczenie chleba z mąki gryczanej/ ryżowej/ amarantusa/ gryki? Z tego co przeglądałam gotowe pieczywo bezglutenowe zawiera niestety kukurydze ( chyba, ze się mylę). Może trafiliście na jakieś fajne przepisy?
Z góry wieeeelkie dzięki za wszelką pomoc!!
PS. próbowałam zrobić naleśniki bez dodatku jajek, z mąki ryzowej....... Wszystko sie rozpadło i w sumie miałam puree naleśnikowe....( jadalne, aczkolwiek wolałabym takiego normalnego naleśnika)
__________________
Never let the fear of striking out keep you from playing the game
PaniP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-06, 07:53   #2
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: nietolerancja pokarmowa

Cytat:
Napisane przez PaniP Pokaż wiadomość
Witam wszystkich,
Miałam ogromne problemy z trądzikiem. Lekarz po zastosowaniu silnych leków, które pomogły w 75%, stwierdził, ze powód moze być tylko jeden: nietolerancja pokarmowa. W teście faktycznie wyszła mi nietolerancja na niektóre produkty:
- gluten
-pszenica
-pszenica durum
-żyto
-kukurydza
-jajko
-papryka
-ziemniaki
- drożdże

Muszę na 6 miesięcy odstawić te produkty. Stąd moje pytanie do was:
Czy czeka mnie pieczenie chleba z mąki gryczanej/ ryżowej/ amarantusa/ gryki? Z tego co przeglądałam gotowe pieczywo bezglutenowe zawiera niestety kukurydze ( chyba, ze się mylę). Może trafiliście na jakieś fajne przepisy?
Z góry wieeeelkie dzięki za wszelką pomoc!!
PS. próbowałam zrobić naleśniki bez dodatku jajek, z mąki ryzowej....... Wszystko sie rozpadło i w sumie miałam puree naleśnikowe....( jadalne, aczkolwiek wolałabym takiego normalnego naleśnika)
Jakie to były testy? Ze skóry pewnie, prawdziwe testy na nietolerancję polegają na badaniu przeciwciał z krwi i kosztują krocie. Za to są wiarygodne.
Co do trądziku, odstawienie wszystkich zbóz i nabiału to podstawa. Cio chcesz piec? Nie lepiej jeśc naturalne prdukty? Zamiast tych cholernych przetworoznych subsytytów jedzenia? Mieso, ryby, jajka, warzywa, zdrowe tluszcze, owoce...to jest jedzenie.
Poczytaj o trądziku i diecie przy nim stosowanej, jak chcesz moge podesłac sporo książek (po ang). Trądzik to nie jst choroba skóry...to jest znak o braku odpowiedniej równowagi hormonalnej, o nieprawidłowej florze bakteryjnej jelit i złej diecie.
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-06, 13:01   #3
Rubella
Rozeznanie
 
Avatar Rubella
 
Zarejestrowany: 2009-01
Wiadomości: 820
Dot.: nietolerancja pokarmowa

z chlebem będzie raczej ciężko bo nawet jak jest bezglutenowy to ma mąkę kukurydzianą czy ziemniaczaną w składzie, albo jaja no i drożdże...
co do naleśników, to musi byc w nich coś co zwiąże masę- w tradycyjnym przepisie jest to jajko, a np. w wegańskim płatki owsiane, które zawierają już gluten
za to czytałam też gdzieś że zamist jajka takim "spajaczem" masy może byc taki glutek z lnu

podam przepis na nalesniki, który mam na komputerze, ale niesprawdzony i wymaga różnych nietypowych składników
C. to cup- kubek ok. 235-240ml
1/2 C. dowolnej mąki bezglutenowej
1/3 C. mąki ryżowej
1/3 C. mąki z sorgo
1/3 C. ziemniaczanej lub zrobionej z tapioki skrobii (przy nietolerancji na ziemniaki raczej to drugie)
1 łyżka proszku do pieczenia
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
3/4 łyżeczki gumy ksantanowej (do kupienia w ekologicznych sklepach za ok. 5zł)
1 1/2 C. niekrowiego mleka (np. migdałowe, sojowe- przepis- lepiej zrobic, bo cena 8zł za litr powala, a łatwe w wykonaniu i wyniesie Cię z 50gr )
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
1 łyżeczka oleju kokosowego+dodatkowo do posmarowania patelni (myślę, że można zastąpic zwykłą plantą)

1 siemieniowe "jajko" (1 łyżka zmielonego lnu, 3 łyżki wody)

1. Przygotuj "jajko"- zalej gorącą wodą len i dostaw na 5 minut do zagęszczenia.
2. Wszystkie składniki sypkie mąki, cukier, sól, skrobię, proszek, gumę ksantanową przesiej do miski.
3. Dodaj olej kokosowy i mleko, aromat waniliowy.
4. Rozgrzaną patelnie smaruj tłuszczem i wylewaj ciasto, smaż 2-4 minuty z każdej strony.


ale poza tym mam jeszcze przepis na pancakesy lub gofry (przepis 2 w jednym, ale myślę, ze bez dodania sody można i by z tego zrobic naleśniki)
1 1/4 cup-158 gram mąki*
1/2 cup- 86 gram skrobii (z tapioki w Twoim przypadku)
2 łyżeczki proszku do pieczenia (lub po jednej sody i proszku)
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki cukru

1/4 cup niesłodzonego musu jabłkowego**
2 łyżki oleju
1 cup płynu-(np. mleko sojowe, lub woda+mleko, <samej wody raczej bym nie dawała>, sok)***


1. Wymieszaj razem suche składniki
2. Razem wymieszaj mus jabłkowy, olej i 1/2 cupa płynu. Wlej mokare składniki do suchych i mieszaj, dodając powoli więcej płynu- do osiągnuęcia odpowiedniej gęstości.
3. a. żeby zrobic gofry, gofrownica musi byc bardzo nagrzana, a ciasto gęste, żeby się nie wylało z gofrownicy.
3.b. Żęby zrobic pancakes potrzbujesz trochę wiecej płynu (2-4 łyzki). Wylewasz małe porcje ciasta na patelnie (może byc deliatnie posmarowana tłuszczem), smażyc z obu stron na rumiano małe placki.
3.c. Nie ma tego w oryginalnym przepisie, ale możliwe że jeżeli nie dodasz sody i proszku, zrobisz rzadsze ciasto to da się zrobic naleśniki francuskie

*dowolna bezglutenowa(np. gryczana, quinoa, jaglana, sorgo, amarantusowa, ryżowa)
**mus jabłkowy- w zagranicznych przepisach pojawia się bardzo często- zamiennik tłuszczu czy jajek
1. Pokrojone jabłka wrzuc na wrzątek, gotuj ok 10 minut, wyciągnij z wody.
2. Obierz ze skórek, pokrój i zblenderuj dokładnie z odrobiną wody (można dodac cynamon)
3. wrzuc na patelnię i gotuj ok, 30 minut, mieszając żeby się nie przypaliło.
4. Gorące można wrzucic w słoioczki-to się "wciągnie" wieczko i będzie mogło trochę postac.
*** do odpowiedniej konsystencji po prostu
Rubella jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-06, 18:20   #4
PaniP
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Wroclaw&Holandia
Wiadomości: 31
Dot.: nietolerancja pokarmowa

Cytat:
Napisane przez klora Pokaż wiadomość
Jakie to były testy? Ze skóry pewnie, prawdziwe testy na nietolerancję polegają na badaniu przeciwciał z krwi i kosztują krocie. Za to są wiarygodne.
Co do trądziku, odstawienie wszystkich zbóz i nabiału to podstawa. Cio chcesz piec? Nie lepiej jeśc naturalne prdukty? Zamiast tych cholernych przetworoznych subsytytów jedzenia? Mieso, ryby, jajka, warzywa, zdrowe tluszcze, owoce...to jest jedzenie.
Poczytaj o trądziku i diecie przy nim stosowanej, jak chcesz moge podesłac sporo książek (po ang). Trądzik to nie jst choroba skóry...to jest znak o braku odpowiedniej równowagi hormonalnej, o nieprawidłowej florze bakteryjnej jelit i złej diecie.
To były właśnie testy z krwi robione w laboratorium
Nie jadłam nabiału przez pół roku (dermatolog podejrzewała nabiał) i właściwie nic sie nie zmieniło w wyglądzie mojej skóry, teraz po testach wyszło, ze mogę jeść nabiał. Natomiast zrobiłam sobie "test własny" z jajkami. Zjadłam jajecznice i obserwowałam, po 2 dniach faktycznie wysypało mnie w okolicach ust (a "wysyp" w tym miejscu jest własnie oznaką, ze zostało to spowodowane jedzeniem- informacja dermatologa).
Zgodnie z piramidą żywienia zboża są ważnym składnikiem naszej diety, mogę to co nie powinnam jeść zastapić np. mąką gryczaną czy z amarantusa- WŁAŚNIE ZNALAZŁAM PRZEPIS NA CHLEBEK dlatego też z pieczywka nie chce rezygnować
Czy nie lepiej jeść naturalne produkty? oczywiście, ze warto tylko trzeba sie liczyc z tym, że te z ogródka niedługo się skończą, a z samów? nigdy nie wiadomo czym warzywka czy owoce były nawożone to raz, a dwa w dzisiejszych czasach też nie wiadomo ile szynki w szynce i ile mięcha w mięsie Co do rybek uwielbiam i jak dla mnie mogą być podstawowym składnikiem mojej diety

A co do hormonów: badania były robione przed braniem izotretynoiny i wszystko mam w normie

Rubella!! dziękuję bardzo za przepisy!! na pewno wypróbuję

---------- Dopisano o 19:20 ---------- Poprzedni post napisano o 18:20 ----------

taka ciekawa historia: http://www.izotek.pl/dyskusja_ogolna...aj_8327.0.html
__________________
Never let the fear of striking out keep you from playing the game

Edytowane przez PaniP
Czas edycji: 2012-10-06 o 17:25
PaniP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-07, 15:18   #5
klora
Rozeznanie
 
Avatar klora
 
Zarejestrowany: 2005-05
Wiadomości: 975
Dot.: nietolerancja pokarmowa

Cytat:
Napisane przez PaniP Pokaż wiadomość
To były właśnie testy z krwi robione w laboratorium
Nie jadłam nabiału przez pół roku (dermatolog podejrzewała nabiał) i właściwie nic sie nie zmieniło w wyglądzie mojej skóry, teraz po testach wyszło, ze mogę jeść nabiał. Natomiast zrobiłam sobie "test własny" z jajkami. Zjadłam jajecznice i obserwowałam, po 2 dniach faktycznie wysypało mnie w okolicach ust (a "wysyp" w tym miejscu jest własnie oznaką, ze zostało to spowodowane jedzeniem- informacja dermatologa).
Zgodnie z piramidą żywienia zboża są ważnym składnikiem naszej diety, mogę to co nie powinnam jeść zastapić np. mąką gryczaną czy z amarantusa- WŁAŚNIE ZNALAZŁAM PRZEPIS NA CHLEBEK dlatego też z pieczywka nie chce rezygnować
Czy nie lepiej jeść naturalne produkty? oczywiście, ze warto tylko trzeba sie liczyc z tym, że te z ogródka niedługo się skończą, a z samów? nigdy nie wiadomo czym warzywka czy owoce były nawożone to raz, a dwa w dzisiejszych czasach też nie wiadomo ile szynki w szynce i ile mięcha w mięsie Co do rybek uwielbiam i jak dla mnie mogą być podstawowym składnikiem mojej diety

A co do hormonów: badania były robione przed braniem izotretynoiny i wszystko mam w normie

Rubella!! dziękuję bardzo za przepisy!! na pewno wypróbuję

---------- Dopisano o 19:20 ---------- Poprzedni post napisano o 18:20 ----------

taka ciekawa historia: http://www.izotek.pl/dyskusja_ogolna...aj_8327.0.html
Nietolerancje powoduja duzo wiecej niz tradzik tak ogolnie
Wiesz, ja nie jem zboz od dawna, nabialu tez i zyje i mam sie ok. Izotek bralam rok, po 3 latach tradzik i tak wrocil, wczesniej bylo z 20 kuracji antybiotykami (zaczynalam w latach 90 tych), hormony i tona innych lekow. Prawidlowa dieta wyeliminowala problem...chociaz nietolerancji nie mam.
Co do chleba to moze taki na bazie ziemia lnianego lub mak orzechowych? Ewentualnie mozesz probowac z pseudozbzami jak amarantus i quinoa. No i jest jeszcze ryz.
__________________


klora jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-10-09, 09:32   #6
PaniP
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2010-04
Lokalizacja: Wroclaw&Holandia
Wiadomości: 31
Dot.: nietolerancja pokarmowa

Heh, też brałam Izotek . Gdy miałam 14 lat i rok temu w wieku 22. Wprawdzie złagodził on ten trądzik- nie mam kłopotów z plecami, dekoltem, a i na głowie też miałam 'wulkany'. Na twarz mocniejszy trądzik(ale już mniejszy niż w wieku 14 lat) wrócił mi 2 lata temu. Teraz po izoteku jest lepiej, same wągry, od czasu do czasu coś wyskoczy, no ale chciałabym mieć wreszcie twarz bez trądziku za nim będe miała zmarszczki:P Masz racje ze zdrową dietą. Lepsze odżywianie to też lepsze samopoczucie, lepszy metabolizm itp itd. Także same plusy. Zobaczymy jak mi pójdzie ta zmiana diety, początki zawsze trudne, ale potem to moze byc tylko lepiej A lekami nie mam już zamiaru się faszerować:P
__________________
Never let the fear of striking out keep you from playing the game
PaniP jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-12-11, 14:33   #7
MarzenkaH123
Raczkowanie
 
Zarejestrowany: 2015-09
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 50
Dot.: nietolerancja pokarmowa

U mnie tez ostatnio wykryto nietolarancję pokarmową a dokładniej glutenu. Nigdy tym się nie interesowałam ale czułam od jakiegoś czasu zmęczenie i liczne biegunki. Lekarz zasugerował że mogę mieć nietolerancję dlatego zrobiłam test genetyczny na cielikię i wyszedł mi pozytyw. Powoli przyzwyczajam się do nowej diety ale ciężko idzie bo uwielbiam makarony

Edytowane przez MarzenkaH123
Czas edycji: 2016-02-08 o 13:07
MarzenkaH123 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Dietetyka


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-12-11 15:33:21


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 18:16.