Licencja na ślub w innej parafii. - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum ślubne

Notka

Forum ślubne Forum ślubne - zanim staniecie na ślubnym kobiercu, możecie tutaj podyskutować na tematy jak: suknie, stroje dla świadków, wybór wizażystki i fryzjerki itd.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2006-11-19, 15:01   #1
Iwa_iw
Zakorzenienie
 
Avatar Iwa_iw
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 489
GG do Iwa_iw

Licencja na ślub w innej parafii.


Witajcie. Czytałam na inetresujący mnie temat wątki pozakładane wcześniej, niestety nie znalazłam tam odpowiedzi na nurtujący mnie problem.
Otóż w przyszłym roku wychodzę za mąż. Zarówno ja jak i mój narzeczony jesteśmy z tej samej parafii, natomiast ślub chcemy wziąść gdzie indziej. Wiem, że powinniśmy otrzymać od naszego proboszcza licencję. Obawiamy się jednak, że jej nie otrzymamy ze względów finansowych (wiadomo, pieniążki naszej parafii uciekają). Co można zrobić w sytuacji, gdy proboszcz nam odmówi? Podobno może zażądać od nas 50% sumy, którą damy w parafii, gdzie weźmiemy ślub. Co wtedy, gdy nawet taka kwota go nie zadowoli i nie wyda nam licencji?
Wierzcie mi, że mamy z narzeczonym bardzo mocne podstawy do tego, by obawiać się takiego obrotu sprawy.
Czy któraś z Was miała kiedyś podobną sytuację?
Czy może są jakieś przepisy regulujące tą kwestię? Ja już sobie myślałam, że gdyby już nic nie dało się zrobić to może powinnam w Kurii wtedy interwenionwać?
Co o tym wszystkim sądzicie?
Dziękuję z góry za wszystkie podpowiedzi
Iwa_iw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-19, 20:53   #2
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

my bierzemy slub w innej parafii, ani nie w mojej ani nie w parafii narzeczonego..poprostu musimy doniesc zgode pisemna, ktora wyda nam nasza parafia..bylam juz pytac o to, nie ma problemu, 40 zł to kosztuje (u nas)...pierwsze slysze ze moga pobierac 50% sumy..dla mnie bezsens..pozdrawiam
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-19, 21:01   #3
Iwa_iw
Zakorzenienie
 
Avatar Iwa_iw
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 489
GG do Iwa_iw
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

To masz szczęście. Dla mnie to też bezsens, ale wiem że w mojej parafii proboszcz robi z tego wielki problem...
Iwa_iw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-19, 21:14   #4
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Szczerze Ci powiem, ze to wlasnie ze wzgledu na kase wybralismy inna parafie. Nie chodzi nam o te 330 zł róznicy, bo 330 przy lacznej sumie to kropla w morzu, ale chodzi nam o sam fakt. W mojej parafi slub kostuje 450 zł, a oprocz tego organista 50 i kwaty 150 (=650), a w parafi, ktora wybralismy slub 200, organista 20 i kwiaty 100 (320). Najpierw sie mocno wachalam, bo wiadomo tradycja mowi ze slub powinien odbyc sie w parafii panny mlodej, ale kurde mol! Lekka przesada! Stwierdzilam ze nie dam im zarobic. Uwazam ze zyjemy w takich czasach ze ksieza powinni sie w ogole cieszyc ze mlodzi decyduja sie na zawarcie zwiazku malzenskiego przed Bogiem, a nie brac za to kase...moge zrozumiec "co laska", a nie 450 i ani grosza mniej. Dla mnie to komedia...

ale cicho asiu, policz do 10, uspokoj sie
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-20, 11:29   #5
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2002-03
Wiadomości: 7 624
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

My bralismy ślib w innej parafii.
Tzn była to moja poprzednia parafia, teraz jestem zameldowana gdzie indziej.
Licencja kosztowała 120... 150zł, to była polowa kosztów slubu w tamtejszej parafii.

Może którąś z was pocieszę wydatki kościelne związane ze slubem na wsi (metryki, licencja, masza, organista, zapowiedzi, kwiaty, nie dużo-kupiłam i ułozyłam sama) wyniosły nas ok 1400zł
1d36bece409c03b7a5895977e3eaa07c69f6d3f6_64237171b1711 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-20, 17:18   #6
senire
Przyczajenie
 
Avatar senire
 
Zarejestrowany: 2005-07
Wiadomości: 8
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez asikkk Pokaż wiadomość
Uwazam ze zyjemy w takich czasach ze ksieza powinni sie w ogole cieszyc ze mlodzi decyduja sie na zawarcie zwiazku malzenskiego przed Bogiem,
Dawno nie słyszałam większej bzdury.
Po co zatem bierzesz ślub kościelny????
__________________
Senire
senire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-20, 17:49   #7
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

cytujesz zdanie urywajac je w polowie, zapomnialas dolozyc tekst o kasie..wtedy brzmi sensownie..
dla mnie bzdura jest ze ksieza biora za to taka gruba kase i ze nawet jak decydujesz sie na slub w innej parafii kaza sobie placic, zeby przypadkiem grosika nie stracic..a po co biore slub koscielny?, bo chce slubowac przed Bogiem, zyje w tej religii, jestem jej wierna - proste - szkoda ze nie wywiesza cennika przed kosciolem..wiesz chcialabym znalezc sobie prace w ktorej bede zarabiac 450 zl/h!!

..moze najpierw przeczytaj uwaznie i wczuj sie w ogolny przeslanie mojego postu, a nie wyzywaj od bzdur

Edytowane przez asikkk
Czas edycji: 2006-11-20 o 18:12
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2006-11-20, 20:01   #8
Iwa_iw
Zakorzenienie
 
Avatar Iwa_iw
 
Zarejestrowany: 2005-12
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 4 489
GG do Iwa_iw
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

My oprócz tego, że ślub chcemy wziąść w innej parafii to chcielibyśmy żeby sakramentu udzielił nam znajomy ksiądz (taka prawie rodzina). W związku z tym liczymy, że parafia nie policzy nam kosztów normalnie tylko np za udzielenie kościoła, wiadomo organistę itd, ale ksiądz z tamtej parafii ślubu udzielał nam nie będzie, więc liczymy na zniżkę.
Skoro więc proboszcz z naszej parafii miałby dostać 50% to i tak nie wyszłoby mu za wiele (chyba, że cennikiem rzuci na stół).
Nie wiem czy jasno wyraziłam swoją myśl
Iwa_iw jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-20, 21:30   #9
asikkk
Raczkowanie
 
Avatar asikkk
 
Zarejestrowany: 2005-08
Wiadomości: 298
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

a bylas juz w kancelarii? pytalas ? ja zarowno w mojej parafii, jak i w parafii, w ktorej bierzemy slub spotkałam miłe babki, musisz zapytac, na pewno Ci wszystko wyjasnia..
..z tego co sie orientuje to tylko Ty bedziesz musiala ową licencje zdobyc, pan mlody juz nie (jako ze przewaznie pan mlody slubuje w innej parafii, parafii panny mlodej)
asikkk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2006-11-20, 21:41   #10
allmode
Wtajemniczenie
 
Avatar allmode
 
Zarejestrowany: 2006-06
Wiadomości: 2 736
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Ja swój ślub kościelny brałam rok temu, w grudniu. I również chcieliśmy to zrobić w kościele innym niż ten, pod który "podpadamy" z racji miejsca zamieszkania. Usłyszałam, że dostanę potrzebne zaśwaidczenia, ale za "przynajmniej 500 zł", ponieważ "skoro mam fanaberie sobie zmieniać kościół, to powinno mnie stać na opłacenie uroczystości w dwóch kościołach, bo oni nie są tacy głupi, żeby pozwolić sobie zabrać pieniądze, które im się należą". Te 500 zł to miało być "tylko po kosztach". Wstałam, trzasnęłam drzwiami i poszłam do dziekana - do parafii, w której chcieliśmy wziąć ślub. Tam powiedziałam, jak mnie to potraktowano w tej i tej parafii. Ksiądz dziekan - na szczęście przemiły, wspaniały człowiek - bardzo mnie przeprosił (nie mam pojęcia za co), wziął ode mnie numer telefonu i pprosił o kilka dni na załatwienie sprawy. Za trzy dni dostałam telefon, że moge iśc odebrać zaświadczenie. Poszłam, wzięłam i nie dałam za to ani grosza.
Ślubu udzielił nam właśnie ksiądz dziekan. Gdy chciałam mu dać ofiarę, to z 10 razy się upewniał, czy aby na pewno i czy to nie będzie dużym uszczerbkiem dla naszego budżetu.
Więc nie daj się tak łatwo
Powodzenia życzę.
allmode jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-21, 17:30   #11
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

podepnę się: nam ksiądz(a właściwie baba, która z nim siedzi w biurze parafialnym) nie chce wydać zaświadczenia, bo kolęda była 2 razy nie przyjęta. Mamy wszystkie dokumenty, oprócz licencji i tylko 3 dni na jej zdobycie. Dziewczyny, co robić????
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-07-21, 17:41   #12
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

a tak zupełnie p.s. jakie dokumenty trzeba wziąć do wydania licencji? - o ile wogóle trzeba, bo np. do wydania świadectwa chrztu nie potrzeba dokumentów...

BARDZO PROSZĘ O POMOC
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-21, 17:44   #13
soffera
Zadomowienie
 
Avatar soffera
 
Zarejestrowany: 2004-09
Wiadomości: 1 597
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez niezwykla22 Pokaż wiadomość
podepnę się: nam ksiądz(a właściwie baba, która z nim siedzi w biurze parafialnym) nie chce wydać zaświadczenia, bo kolęda była 2 razy nie przyjęta. Mamy wszystkie dokumenty, oprócz licencji i tylko 3 dni na jej zdobycie. Dziewczyny, co robić????
O matko
Współczuje, my dostalismy licencje, bez problemow i ani grosza nie dalismy. Proponuje skorzystac z postu nr 10, interweniowac u proboszcza a jezeli sie nei uda to wyzej. Nie trzeba zadnych dokumentow do wydania jej. No moze oprocz dowodow. Powodzenia
soffera jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-21, 17:52   #14
niezwykla22
Zakorzenienie
 
Avatar niezwykla22
 
Zarejestrowany: 2005-10
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 8 366
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez soffera Pokaż wiadomość
O matko
Współczuje, my dostalismy licencje, bez problemow i ani grosza nie dalismy. Proponuje skorzystac z postu nr 10, interweniowac u proboszcza a jezeli sie nei uda to wyzej. Nie trzeba zadnych dokumentow do wydania jej. No moze oprocz dowodow. Powodzenia
no ale Dowody Osobiste POTRZEBNE na 100%?
__________________
niezwykla22 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-21, 18:13   #15
*kaalinaa*
Zadomowienie
 
Avatar *kaalinaa*
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: ...
Wiadomości: 1 076
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Dziewczyny ja też biorę ślub w innej parafii niż moja i TŻ i wcale nie muszę mieć licencji. Bo okazuje się, że jest jeszcze jeden sposób. Parafia Wasza lub TŻ może wydać Wam tzw "zgodę na odbycie nauk kanonicznych poza obrębem parafii" (oczywiście nam ksiądz z tej trzeciej dał ten papierek i poradził do którego z proboszczów lepiej pójść żeby to podpisał - wybierajcie tego bardziej przystępnego). Zgoda ta oznacza, że protokół spisujecie w trzeciej parafii a nie jak w przypadku licencji w parafii Pana lub Panny Młodej. Zmiana polega tylko na tym, że w trzech parafiach dajecie na zapowiedzi ale za to nie płacicie za licencję Nam się udało bo ksiądz u TŻta był jakiś normalny i nie robił z tego żadnego problemu. Podpisał i za nic nie płaciliśmy Mam nadzieję, że nie napisałam za bardzo pokrętnie

Może spróbujcie tej drogi...
__________________
Kalina 9 lipca 2009 r
Hania 5 marca 2011 r


*kaalinaa* jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-22, 13:14   #16
abz
Zakorzenienie
 
Avatar abz
 
Zarejestrowany: 2007-12
Lokalizacja: .
Wiadomości: 3 391
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

my mieliśmy slub 3 m-ce temu, ani nie była to moja parafia ani męża. Musiałam tylko iść po zgodę do mojego proboszcza, najbradziej się obawiałam pytania: dlaczego nie chcecie tu slubu?? ale jakoś wybrnęłam, żeby nie powiedzieć: bo nie lubię księdza! papierek wypisał od ręki. A niech by kazał za to zapłacić to bym chyba ruszyła tych co siedzą nad nim, przecież to jakaś bzdura brać za to pieniądze!!
ps. mąż takiego zezwolenia nie musiał mieć wcale, potrzebne było tylko to od str panny młodej.
abz jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-07-31, 10:41   #17
nel_a
Zakorzenienie
 
Avatar nel_a
 
Zarejestrowany: 2006-09
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Wiadomości: 6 725
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

u mnie nie bylo tak.... moj proboszcz sie nie zgodzil....pozniej powiedzial ze ok ale wszystko zalatwiam uniego i dla niego jest polowa kasy za slub! pozniej przypomnialam sobie ze przeciez ktos tu na forum kiedys pisal ze pozowlenie moze byc tez od mlodego z parafii. Pojechalismy tam i co sie okazalo!? Smypatycznie, milo bezproblemowo i bez oplat - ale dalismy na kosciol do puszki ))
__________________
Emilowe całusy

nel_a jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-04, 11:52   #18
azzis
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2006-04
Wiadomości: 4 725
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

My też planowaliśmy zawrzeć ślub w innej parafii, ale przeraziły nas koszta (trzeba zapłacić nie 50% tego co da się za ślub, ale 100%). W końcu ślub odbędzie się w naszym kościele (jeszcze nie wiem ile ksiądz sobie każe płacić...)

Znalazłam taki zapis w swojej diecezji:

"Duszpasterze z racji posługi mogą przyjmować od nowożeńców dobrowolną ofiarę. Nie mogą jednak jej żądać, określać wielkości ani uzależniać od niej spełnienia posługi sakramentalnej".

Więc ksiądz nie może żądać określonej kwoty za udzielenie sakramentu. Z resztą my będziemy płacić PO ślubie, więc kwota jaką damy (myślałam tak o 400zł, bo z tego co słyszałam od znajomych, to mniej nie dawali ) nie będzie miała wpływu na jakość usług
__________________

azzis jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-08-04, 23:25   #19
quiatuszek
Raczkowanie
 
Avatar quiatuszek
 
Zarejestrowany: 2006-03
Wiadomości: 429
GG do quiatuszek
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

U nas ksiądz nie wystawił nam co prawda licencji na ślub w innej parafii, ale wystrawił pisemne zezwolenie- całkowicie za darmo. Od licencji różni się to tylko tym, że sami gromadziliśmy potrzebne dokumenty (świadectwa chrztu, bierzmowania etc.) i zawoziliśmy do parafii, gdzie będzie ślub. Przy licencji musiałby to zrobić nasz proboszcz.
quiatuszek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2008-08-05, 09:48   #20
yellowka
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2008-05
Wiadomości: 5
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

my dostaliśmy licencję za 200zł.. cennik ustalony z góry, teraz czeka nas koszt ślubu w mojej rodzinnej parafii 800 zł.. koszty są kosmiczne, a najsmieszniejsze dla mnie jest to że ksiądz nie mówi "co łaska" tylko podaje ustaloną cenę..
i jak tu nie pomysleć o ślubie tylko cywilnym 10 razy tańszym?! hm w zasadzie to najwet więcej niż 10 razy..
yellowka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-24, 23:56   #21
Gustawek
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 621
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

orientujecie się może ile czasu jest ważna ta licencja? tzn. czy trzeba się spieszyć z jej załatwieniem? nasz slub będzie dopiero za rok ale skoro piszecie że mogą być problemy z jej uzyskaniem to chyba musimy wcześniej próbować żeby w razie czego mieć czas na jakieś odwołania do przełożonych proboszcza ? nie wyobrażam sobie ślubu w mojej parafii (tzn.parafii moich rodziców) od lat tam nie mieszkam chociaż jestem zameldowana
Gustawek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-25, 13:25   #22
agunia82
Zakorzenienie
 
Avatar agunia82
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 10 931
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez Gustawek Pokaż wiadomość
orientujecie się może ile czasu jest ważna ta licencja? tzn. czy trzeba się spieszyć z jej załatwieniem? nasz slub będzie dopiero za rok ale skoro piszecie że mogą być problemy z jej uzyskaniem to chyba musimy wcześniej próbować żeby w razie czego mieć czas na jakieś odwołania do przełożonych proboszcza ? nie wyobrażam sobie ślubu w mojej parafii (tzn.parafii moich rodziców) od lat tam nie mieszkam chociaż jestem zameldowana
nie słyszałam, żeby takie zezwolenie miało termin ważności.
A z jakiej parafii jest Twój TŻ? Bo jeśli byście brali ślub w jego parafii, to nie potrzebujecie licencji
__________________



agunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-25, 13:31   #23
ladyinred85
Rozeznanie
 
Avatar ladyinred85
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 811
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez agunia82 Pokaż wiadomość
nie słyszałam, żeby takie zezwolenie miało termin ważności.
A z jakiej parafii jest Twój TŻ? Bo jeśli byście brali ślub w jego parafii, to nie potrzebujecie licencji
Ja słyszałam, że licencję odbiera się 3 miesiące przed ślubem, kiedy ma się już zrobione nauki, przed spisaniem protokołu. Tak nam ksiadz powiedział, chciaż powiem szczerze, że pewna nie jestem bo strasznie to wszystko zamotane mi się wydało...noi troszke zestresowana byłam (nie był zbyt miły). Podawał nam 2 sposoby uzyskania licencji (czy też pozwolenia), chyba chodziło o to, co wczesniej Kalinaa pisała. Ja się ucieszyłam, że w ogolę nam tą licencję da (chociaz niechętnie). O cenę mam zamiar w ogóle nie pytać, po prostu poprosic o zezwolenie i tyle. Rozumiem, ze płaci sie za ślub w kościele (umiarkowaną kwotę oczywiście 1000 zł mnie juz przeraża), ale płacenie za to, że się ślubu nie bierze? Oczywiście jak każe zapłacić to zapłecę...chociaż niechętnie.
ladyinred85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-25, 13:38   #24
agunia82
Zakorzenienie
 
Avatar agunia82
 
Zarejestrowany: 2008-01
Wiadomości: 10 931
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez ladyinred85 Pokaż wiadomość
Ja słyszałam, że licencję odbiera się 3 miesiące przed ślubem, kiedy ma się już zrobione nauki, przed spisaniem protokołu. Tak nam ksiadz powiedział, chciaż powiem szczerze, że pewna nie jestem bo strasznie to wszystko zamotane mi się wydało...noi troszke zestresowana byłam (nie był zbyt miły). Podawał nam 2 sposoby uzyskania licencji (czy też pozwolenia), chyba chodziło o to, co wczesniej Kalinaa pisała. Ja się ucieszyłam, że w ogolę nam tą licencję da (chociaz niechętnie). O cenę mam zamiar w ogóle nie pytać, po prostu poprosic o zezwolenie i tyle. Rozumiem, ze płaci sie za ślub w kościele (umiarkowaną kwotę oczywiście 1000 zł mnie juz przeraża), ale płacenie za to, że się ślubu nie bierze? Oczywiście jak każe zapłacić to zapłecę...chociaż niechętnie.
najlepiej iść po prostu do kościoła i się dopytać, przecież takiej informacji można zasięgnąć też tam, gdzie chcemy brać ślub, a nie w rodzinnej parafii.

Co do tych opłat, słyszałam o sytuacjach, gdzie proboszcz, nawet wtedy jak ślub odbywał się w parafii panny młodej, od młodego żądał tak zwanego "półślubkowego", które w wypadku mojego kumpla miało wynosić... 500zł. I nie chciał bez tego dokumentów wydać. Sprawa skończyła się w kurii, proboszcz nie zobaczył nawet złotówki. Ja też nie rozumiem żądania tych opłat, to jest już chore, wiadomo, że tam gdzie bierze się ślub są koszta- kwiaty, organista, kościelny. Ale z jakiej okazji i na jakiej podstawie płacić tam, gdzie tego ślubu nie będzie
__________________



agunia82 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-25, 14:05   #25
Gustawek
Rozeznanie
 
Zarejestrowany: 2006-03
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 621
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

pocieszające jest to co piszecie, że jakby w "mojej" parafii coś źle szło z tą licencją to zostaje jeszcze parafia TŻ a potem jeszcze parafia gdzie będzie ślub może coś pomóc. W naszym przypadku są to trzy różne parafie. Ale przerażająca ta cała biurokracja i jeszcze za wszystko płacić
Gustawek jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-25, 14:11   #26
ladyinred85
Rozeznanie
 
Avatar ladyinred85
 
Zarejestrowany: 2007-11
Wiadomości: 811
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez Gustawek Pokaż wiadomość
pocieszające jest to co piszecie, że jakby w "mojej" parafii coś źle szło z tą licencją to zostaje jeszcze parafia TŻ a potem jeszcze parafia gdzie będzie ślub może coś pomóc. W naszym przypadku są to trzy różne parafie. Ale przerażająca ta cała biurokracja i jeszcze za wszystko płacić
My oboje jestesmy z jednej parafii...nie ułatwia nam to załatwień niestey
ladyinred85 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-27, 15:52   #27
harlemgirl
Raczkowanie
 
Avatar harlemgirl
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 182
Unhappy Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Ja jestem przerazona tym wszystkim
Nie wiem jak sie do tego wszystkiego zabrac? Czy najpierw zaklepac sale weselna a potem dopiero kosciol? No i niestety parafia gdzie chcemy sie pobrac nie jest moja ani mojego narzeczonego.. Na sama mysle dostaje drgawek
Poradzcie od czego zaczac? Zamiast radosci z przygotowan odczuwam jeden wielki metlik w glowie..
harlemgirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-27, 16:15   #28
chiante
Zadomowienie
 
Avatar chiante
 
Zarejestrowany: 2007-02
Lokalizacja: Stąd :)
Wiadomości: 1 008
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Pierwszy raz słyszę, o jakiejś licencji Poważnie dziewczęta. Jedyne z czym się spotkałam, jeśli para chce wziąć ślub w innej parafii to zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chrztu oraz bierzmowania i bodajże dyplom z ukończenia katechezy. Także pierwsze słyszę...
To wszystko dopiero przede mną, ale na samą myśl przechodzą mnie ciarki zwłaszcza, że mój TŻ jest obcokrajowcem
__________________


chiante jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-27, 19:24   #29
lain
Zakorzenienie
 
Zarejestrowany: 2005-01
Wiadomości: 15 844
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

Cytat:
Napisane przez harlemgirl Pokaż wiadomość
Ja jestem przerazona tym wszystkim
Nie wiem jak sie do tego wszystkiego zabrac? Czy najpierw zaklepac sale weselna a potem dopiero kosciol? No i niestety parafia gdzie chcemy sie pobrac nie jest moja ani mojego narzeczonego.. Na sama mysle dostaje drgawek
Poradzcie od czego zaczac? Zamiast radosci z przygotowan odczuwam jeden wielki metlik w glowie..
najlepiej najpierw poszukac sali. jesli jest wolny termin to sprawdzic czy ten sam termin jest wolny w kosciele. jesli wszystko jest wolne to rezerwowac. aczkolwiek sale ciezej zalatwic, bo w kosciele sa np. 3 sluby dziennie, a w jednej sali sila rzeczy moze byc jedno wesele
ja najpierw zarezerwowalam sale, a potem pojechalismy do proboszcza rezerwowac date i godzine slubu.

Cytat:
Napisane przez chiante Pokaż wiadomość
Pierwszy raz słyszę, o jakiejś licencji Poważnie dziewczęta. Jedyne z czym się spotkałam, jeśli para chce wziąć ślub w innej parafii to zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chrztu oraz bierzmowania i bodajże dyplom z ukończenia katechezy. Także pierwsze słyszę...
To wszystko dopiero przede mną, ale na samą myśl przechodzą mnie ciarki zwłaszcza, że mój TŻ jest obcokrajowcem
takie zaswiadczenia przynosisz, ale jak bierzesz slub w swojej lub TZa parafii.
jesli chcesz slub w obcej parafii (tj. ani nie twojej ani nie TZa) to albo idziesz spisac protokol do siebie/lub TZa i bierzesz licencje, ktora zanosisz tam gdzie ma byc slub albo idziesz do siebie/TZa parafii i bierzesz pozwolenie na spisanie protokolu slubnego w obcej parafii. ja sama mam zamiar zrobic wg drugiego sposobu
lain jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-28, 10:44   #30
harlemgirl
Raczkowanie
 
Avatar harlemgirl
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: wawa
Wiadomości: 182
Dot.: Licencja na ślub w innej parafii.

[quote=lain;9493637]najlepiej najpierw poszukac sali. jesli jest wolny termin to sprawdzic czy ten sam termin jest wolny w kosciele. jesli wszystko jest wolne to rezerwowac. aczkolwiek sale ciezej zalatwic, bo w kosciele sa np. 3 sluby dziennie, a w jednej sali sila rzeczy moze byc jedno wesele
ja najpierw zarezerwowalam sale, a potem pojechalismy do proboszcza rezerwowac date i godzine slubu.


Dzieki wielkie lain. W takim razie zaczne od poszukiwan sali. Nie zalezy nam na jakims konkretnym terminie, wiec mam nadzieje, ze cos na wiosne-lato '09 uda sie jeszcze zaklepac w Warszawie. Moze ktos ma jakies propozycje? Bylabym bardzo wdzieczna.
harlemgirl jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Forum ślubne


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 
Narzędzia

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-01 00:00:00


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 14:34.