Witam na forum eksperckim - Strona 3 - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Zamknięte > Fora sponsorowane > Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów.

Notka

Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów. Masz pupila lub planujesz go mieć? Zadaj pytanie ekspertowi Pedigree o to jak powinien odżywiać się Twój zwierzak.

 
 
Narzędzia
Stary 2015-06-17, 16:48   #61
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Białko roślinne w Pedigree stanowi ułamek białka i wynika z jego naturalnej zawartości w kukurydzy lub pszenicy, które stanowią istotną część receptury karm suchych. W karmach mokrych ilości białka roślinnego są praktycznie zerowe. Mit, powtarzany powszechnie, wynika z niezrozumienia zasad przygotowywania receptury karm i składu wykorzystywanych surowców. Oczywiście białko roślinne jest obecne w karmach, ale nie stanowi podstawy odżywczej.
Ok, to spytam inaczej: jakie zboża występują w karmach pedigree i jaka jest ich zawartość procentowa w suchej masie?
Jaka jest zawartość procentowa mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w suchej masie?


Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Na naszej stronie mówiliśmy o „20% i więcej”, co dotyczy całej kategorii karm dla psów. Pedigree jest karmą premium, dlatego zawiera więcej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego niż karmy z segmentu ekonomicznego.
Jest jaką karmą?

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
Escherichia Coli jest bakterią, która ma wiele szczepów. Niektóre są częścią naturalnej flory jelitowej, a inne są bardzo patogennymi szczepami powodującymi ciężkie krwotoczne infekcje jelit. Wyróżnia się szczepy enterotoksyczne, enteropatogenne, enterokrwotoczne (Weese, 2011). Sytuacja jest znacznie bardziej złożona, także u ludzi. Nie bez powodu mówi się o kolibakteriozie – czyli infekcji patogennymi szczepami E. coli. Całkowicie mnie nie martwisz. Polecam lekturęJ

Weese, J. S. (2011). "Bacterial enteritis in dogs and cats: diagnosis, therapy, and zoonotic potential." The Veterinary clinics of North America. Small animal practice 41(2): 287-309.




Jeszcze raz bardzo proszę o cierpliwość, odpowiem na wszystkie pytania i wątpliwości

Akurat tego mi pan tłumaczyć nie musi, ze względu na wykształcenie mikrobiologię musiałam w dość sporym zakresie zgłębić na studiach. Wypowiadał się pan ogólnie o E.coli, chciałam więc uzyskać wyjasnienie tej tezy - z pańskiego punktu widzenia oczywiście.

I bardzo mnie martwi, że osoba która tytułuje się ekspertem odpowiada tak wybiórczo i niekonkretnie. No cóż, z drugiej strony czego można się spodziewać po ekspercie Pedigree i Rossmana...
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy



Edytowane przez klempaa
Czas edycji: 2015-06-17 o 16:52
klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:04   #62
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Witam na forum eksperckim

Ja się zgubiłam, te procenty są ciągle zmieniane, raz jest miesa 37%, raz 80, raz 40, raz 20
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:06   #63
201609102148
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2014-02
Wiadomości: 7 330
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez candycotton Pokaż wiadomość
Ja się zgubiłam, te procenty są ciągle zmieniane, raz jest miesa 37%, raz 80, raz 40, raz 20


Bo się uparłaś bez sensu na to mięso. Na co komu mięso, skoro można dawać psu kurze łby, białko roślinne i marchewkę do smaku.
201609102148 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:11   #64
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Farmakopea Pokaż wiadomość
Bo się uparłaś bez sensu na to mięso. Na co komu mięso, skoro można dawać psu kurze łby, białko roślinne i marchewkę do smaku.
Kukurydza pewnie hamerykanska z dziwnym składem zmutowanym¿ Ta przez która sie boja gmo?

---------- Dopisano o 19:11 ---------- Poprzedni post napisano o 19:10 ----------

Sorry, nie pogadam, musze isc rozmrozić barfa
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:19   #65
201604191001
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2013-05
Wiadomości: 16 646
Dot.: Witam na forum eksperckim

Karma premium

Wyslane z dziadowskiego telefonu, wybaczcie.
201604191001 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:56   #66
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

No dobra. Widzę że poziom absurdu rośnie. Karma premium? dostępna w każdym supermarkecie. Aha. ... na kij kupowałam swego czasu white Wolf za ciężkie pieniądze skoro takie dobrocie tak łatwo i tanio dostępne.
No proszę eksperta żeby napisał ileż jest tego mięsa w suchej masie. I skąd te 40 czy ileś procent jeśli na opakowaniach jest co innego?
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 18:57   #67
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
No dobra. Widzę że poziom absurdu rośnie. Karma premium? dostępna w każdym supermarkecie. Aha. ... na kij kupowałam swego czasu white Wolf za ciężkie pieniądze skoro takie dobrocie tak łatwo i tanio dostępne.
No proszę eksperta żeby napisał ileż jest tego mięsa w suchej masie. I skąd te 40 czy ileś procent jeśli na opakowaniach jest co innego?
Pewnie po prostu chwalić się nie lubią

No ale tak, chyba zamiast płacić ciężki piniądz za Carnilove przerzucę się na Pedigree. Tylko ciekawe, czy klub hodowców mają
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy



Edytowane przez klempaa
Czas edycji: 2015-06-17 o 18:58
klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-06-17, 21:36   #68
201604250949
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Wiadomości: 9 802
Dot.: Witam na forum eksperckim

Pedigree? Mój pies mówi tej karmie stanowcze nie :P
Jedyna karma po której drapał się jak opętany.
201604250949 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-17, 22:43   #69
KONICZYNKA 47
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2010-02
Wiadomości: 1 395
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

No ale tak, chyba zamiast płacić ciężki piniądz za Carnilove przerzucę się na Pedigree. Tylko ciekawe, czy klub hodowców mają
Oczywiście, że mają.
Masz krótki staż w ZK, ja należę od końca lat 90tych do ZK i swego czasu firma Pedigree sponsorowała nawet hodowcom wyjazdy na CRUFTSa i WESTMINSTER. Oczywiście tym, z największymi zakupami karm.
Jedna hodowczyni (i Sędzia Kynologiczna p. M.Supronowicz) nawet występowała w reklamie TV tej karmy.
W latach 90tych karma ta nie była tak potępiana, jak obecnie.

Ja tej firmy cenię tylko zabawki, bezskutecznie usiłuję kupić w PL drugą taką piłkę:
http://photos.zootoo.com/pedigreeballwithholes_pho to_175.jpg
I nigdzie nie ma. Szkoda. Piłka ekstra do nauki aportu i naprawdę wytrzymała.

Edytowane przez KONICZYNKA 47
Czas edycji: 2015-06-17 o 22:44
KONICZYNKA 47 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 04:58   #70
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez KONICZYNKA 47 Pokaż wiadomość
Oczywiście, że mają.
Masz krótki staż w ZK, ja należę od końca lat 90tych do ZK i swego czasu firma Pedigree sponsorowała nawet hodowcom wyjazdy na CRUFTSa i WESTMINSTER. Oczywiście tym, z największymi zakupami karm.
Jedna hodowczyni (i Sędzia Kynologiczna p. M.Supronowicz) nawet występowała w reklamie TV tej karmy.
W latach 90tych karma ta nie była tak potępiana, jak obecnie.

Ja tej firmy cenię tylko zabawki, bezskutecznie usiłuję kupić w PL drugą taką piłkę:
http://photos.zootoo.com/pedigreeballwithholes_pho to_175.jpg
I nigdzie nie ma. Szkoda. Piłka ekstra do nauki aportu i naprawdę wytrzymała.

Ja od 2001 roku jestem w ZKwP i owszem, pamietam również wystawy sponsorowane przez pedigree... Masakra. Na szczęście mamy teraz normalny wybór suchych karm i wiedzę na ich temat na tyle by wiedzieć ze Pedigree to syf.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 07:46   #71
201604250941
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-10
Wiadomości: 22 811
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość

Ja od 2001 roku jestem w ZKwP i owszem, pamietam również wystawy sponsorowane przez pedigree... Masakra. Na szczęście mamy teraz normalny wybór suchych karm i wiedzę na ich temat na tyle by wiedzieć ze Pedigree to syf.
Mylisz się, masz za krotki staz. Koniczyna to wie
201604250941 jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-18, 09:00   #72
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Czo? Czekolada też jest dla właściciela, a psu smakuje, też ją będziecie dodawać?
Czekolada, a dokładnie kakaowiec, nie może się znaleźć z dwóch powodów w karmie. Po pierwsze nie smakuje psu (psu w czekoladzie smakuje tłuszcz stanowiący jej dużą część), a po drugie teobromina, zawarta w kakao jest dla psów szkodliwa. Duża część właścicieli oczekuje, żeby pokarm dla psa przypominał ich własne jedzenie, ponieważ wtedy mają do niego większe zaufanie i dlatego do wielu karm (nie tylko Pedigree) dodaje się marchewkę, groszek i inne warzywa. Większość ludzi wie, że czekolada jest szkodliwa dla psów, więc nie oczekuje jej obecności w jedzeniu dla psów. Dlatego należy bardzo jasno rozgraniczyć rzeczy, które są dla psa szkodliwe i mu smakują i te, które nie są dla niego szkodliwe i mu smakują. Tak jak pisałem wcześniej czekolada jest dla psów bardzo niebezpieczna i już małe jej ilości mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Marchewka natomiast jest całkowicie nieszkodliwa, nawet można powiedzieć zdrowa (choć nie jest to zbyt profesjonalne określenie) i stosujemy ją w karmie, by zapewnić niektóre składniki odżywcze psu, ale równie dobrze moglibyśmy to zrobić przy pomocy innych zdrowych warzyw i owoców, np. korzenia pietruszki czy jabłka. To konsument (chodzi tu o osobę kupującą karmę dla swojego psa) wybierze karmę z kurczakiem czy indykiem, marchewką czy pietruszką, a nie pies.


Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
BArfa suplementu je się naturalnymi preparatami. To tak na marginesie.
A ja nadal pytam ile jest SUCHEJ masy mięsnej w tej cudownej pedigree.


Naturalne surowce to takie, które pochodzą z naturalnych źródeł i podlegają jedynie obróbce takiej jak mrożenie, suszenie, sterylizacja lub pasteryzacja. Wszystkie inne procesy typu ekstrakcja, zagęszczanie itp. już nie pozwalają na określenie czegoś mianem naturalnego. Więc jak suplement, stanowiący stężoną formę witamin i mikroelementów może być naturalny? Czy węglan wapnia stanowiący jeden z surowców suplementów jest naturalny? No chyba, że jest w formie sproszkowanych skorupek jaj. Reasumując z definicji żaden suplement nie jest naturalny inaczej jest po prostu pokarmem. Naturalne będzie bilansowanie diety używając świeżych owoców i warzyw, np. jabłka itp. Suplement to uzupełnienie diety, dodatek zawierający niezbędne dla zdrowia składniki (zwłaszcza witaminy), których może brakować w codziennej diecie. Oferowany jest najczęściej w postaci skoncentrowanej - jako tabletki, kapsułki, proszek lub płyn. By osiągnąć taką formę musi zostać w jakiś sposób przetworzony w fabryce, przez co traci na naturalności.


Cytat:
Napisane przez stupid-girl Pokaż wiadomość
1. Karmi pan swoje psy pedigree?
2. Ile w tych 40% jest mięsa a ile produktów pochodzenia zwierzęcego?
3. Rozumiem, że jako ekspert Rossmana poleca pan ich karmy?
http://www.rossnet.pl/Ekspert/Michal-Ceregrzyn,2804.
Czy jak zapłaci panu inny koncern bedzie pan prowadził taką samą agitację dla nich?

Przykro mi, ale ja nie wierzę komuś kto się sprzedaje na prawo i lewo - myślę, że większość osób którym dobro własnych psów leży na sercu podziela moją opinię. Na forum promuje się zdrowe odżywianie zarówno psów jak i ludzi.
Wątpię, żeby pana agitacja cokolwiek zmieniła.

---------- Dopisano o 10:27 ---------- Poprzedni post napisano o 10:21 ----------



masz tutaj skład zachwalanej przez ''eksperta'' karmy:
Skład:
zboża (min. 4% ryżu, min. 4% kukurydzy), mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (min. 4% wołowiny w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze (min. 0,27% oleju rybnego, min. 0,2% oleju słonecznikowego), substancje mineralne, roślinne ekstrakty białkowe, warzywa (min. 4% marchewki w pomarańczowych granulkach, min. 4% fasoli w zielonych granulkach), produkty pochodzenia roślinnego (min. 0,7% pulpy buraczanej).

4% mięsa w karmie dla pieseła,
a Ty możesz sobie wydłubać 4% marchewki.
Zobacz jakie równopuprawnienie



1. Tak, oczywiście karmię swoje psy Pedigree (a koty Whiskas) jeden z moich kotów, który cierpi na wrodzoną nietolerancję pokarmową dostaje Royal Canin. Głównie dlatego, że strasznie śmierdzi jego kupa po innych karmach. Co mu się zdarza, jak podje Whiskasa innym kotom. Wcześniej kiedy miałem duże psy karmiłem je Chappi.


2. Jak rożni się białko z wątroby jest od białka z polędwicy? Jaka jest różnica w wartości odżywczej pomiędzy mięśniami z uda drobiowego a sercem drobiowym? Jaki jest udział tkanki łącznej w karkówce a jaki w rostbefie? Jakie składniki odżywcze ma skóra drobiowa, których nie ma w piersi drobiowej? Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego stanowią jeden, nierozdzielny materiał odżywczy, o którego jakości świadczą: zawartość białka i tłuszczu, skład aminokwasowy białka i strawność oraz smak. Jeżeli wszystkie te parametry są właściwe, wtedy robi się z nich karmę.


3. Po pierwsze jestem doktorem nauk weterynaryjnych i specjalizuję się w dietetyce psów i kotów oraz leczeniu chorób przewlekłych układu pokarmowego psów i kotów. Dodatkowo od wielu lat jestem pracownikiem firmy Mars Polska, gdzie pełnię rolę eksperta ds. żywienia psów i kotów, a moje wpisy na stronie rossnet.pl pojawiły się w ramach wieloletniej już współpracy pomiędzy firmami Rossmann oraz Mars Polska. Moje artykułu dotyczą żywienia psów i kotów, więc zakresu, w którym nikt nie może zarzucić mi braku kompetencji. Idąc Twoją logiką profesor prowadzący wykłady na dwóch uniwersytetach jest także niewiarygodny, dziennikarz piszący do dwóch lub więcej gazet także pisze nieprawdę, a inżynier budujący drugą elektrownię na pewno zrobi ją źle. Praca eksperta polega na komunikowaniu wiedzy eksperckiej w różnych mediach na różne zamówienia. Piszę także artykuły do gazet weterynaryjnych, jestem autorem i redaktorem książek o żywieniu i chorobach psów i kotów, a także z zakresu fizjologii przewodu pokarmowego. Według Ciebie prawdziwy ekspert pisze anonimowo i za darmo wpisy na FB. Profesjonalizm polega na tym, że robi się jakościowo dobrą pracę, za którą ludzie są gotowi zapłacić pieniądze np. przychodząc po poradę do lecznicy, lub zamawiając ekspertyzę.


Moją rolą nie jest agitacja, ale edukacja. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że nigdzie nie opowiadam się za stosowaniem tylko i wyłącznie karm Pedigree (czy jakichkolwiek innych) dla wszystkich psów. Nie ma jednego, słusznego sposobu karmienia, tak samo jak nie ma jednej słusznej karmy gotowej. Każdy pies jest inny, ma inne potrzeby zdrowotne czy smakowe. Jeżeli kogoś stać na drogą, specjalistyczną karmę dla psów, to jak najbardziej powinien w nią zainwestować. W gestii właściciela jest również to, czy będzie psu podawał jedzenie przygotowane w domu, czy to gotowane czy surowe, ale dobrze by miał, przed podjęciem decyzji, wszystkie fakty. Jak już podkreślałem sam jestem zwolennikiem karm gotowych (długo zanim zacząłem pracę w firmie Mars Polska), ale również zdarza mi się bilansowanie karm domowych dla moich pacjentów.


Oczywiście użyłem skrótu myślowego (zresztą powszechnej formy na tym forum). Badania konsumenckie mówią, że część właścicieli psów przychylniej patrzy na karmy zawierające dodatek warzyw. Karma jest kompletna i bez marchewki. Jej 4% dodatek pozwala na deklarację jej zawartości na opakowaniu. Marchewka wykorzystywana do Pedigree ma taką samą jakość jak marchewka do produkcji spożywczej. Więc spokojnie można ja wydłubać i zjeść. Choć lepiej dać ją psu – na pewno będzie mu smakować. Sam czasem próbuję smak niektórych karm, kiedy robimy badania rynkowe.



Deklaracja składu karmy, jeśli jest to karma pełnoporcjowa (rozumiem, że to Pedigree) może być przedstawiona w postaci kategorii surowców. Ze względów legalnych podano minimalne wartości pozwalające na taką deklarację (z ryżem, z wołowiną itp.). Z definicji pełnoporcjowości karmy wynika, że karma zawiera odpowiednie ilości surowców dostarczających wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, w tym mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego. W przypadku suchego Pedigree jest powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego (głównie jest to maczka drobiowa) karmy mokre zawierają tych surowców znacząco więcej, ponieważ nie ma ograniczeń technologicznych wymagających stosunkowo dużego udziału węglowodanów w procesie produkcji. Deklaracje składu Pedigree są ujednolicone w całej Europie. W krajach zachodnich nie ma istotnego problemu wśród właścicieli psów z wiedzą, że karmy pełnoporcjowe zawierają adekwatne ilości mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego, dlatego zdecydowano się na uproszczoną deklarację. Błędna interpretacja zapisów na etykiecie niestety jest w Polsce stosunkowo powszechna i dlatego konieczne jest wyjaśnianie ich zasad i właściwego ich rozumienia. Jeśli ktoś chce zadać pytanie to chętnie odpowiem.



Cytat:
Napisane przez martynka9007 Pokaż wiadomość
Mój pies po pedigree chyba by się zadrapał na śmierć dobrze że są jeszcze wątki w których można się dowiedzieć jaki skład karmy jest dobry dla naszych pupili i nawet taki laik jak ja wie że nie kupuje się karm w których na pierwszym miejscu w składzie są zboża a na drugim 4% mięsa.
Przykre jest to że weterynarz promuje taką karmę (swoja drogą nigdy w renomowanym gabinecie nie widziałam na półkach marki pedigree). To tak jakby dietetyk na forum promował kebaby.



Zwracam uwagę na „chyba”. Zakładasz coś, co wcale nie musi się zdarzyć. Pedigree to największa marka karm dla psów na świecie. W ten sposób można zdyskredytować wszystko. „Nigdy nie kupię lodówki X, ponieważ chyba się zepsuje”. Pedigree jest na polskim rynku od 20 lat. Ma rzeszę stałych odbiorców i tysiące, jeśli nie miliony zdrowo odkarmionych psów. Spektrum karm dostępnych na rynku jest ogromne. Od tych bardzo prostych dostępnych w dyskontach po te najbardziej „wypasione” w sklepach zoologicznych. Wszystkie są zbilansowane i kompletne, no prawie wszystkie, ale to jest napisane na etykiecie. Wybór zależy od właściciela psa, jego możliwości finansowych, jego potrzeb i wymagań jego psa. Na większości for internetowych polecanie lub dyskredytowanie marek karm ogranicza się do bardzo powierzchownych opinii, które przy bliższym przyjrzeniu w zdecydowanej większości są powtarzaniem marketingowych sloganów tej czy innej firmy.



Polecałbym po pierwsze sięgnąć po wiedzę „do korzeni” i zapoznać się z wymogami odnośnie składu karm gotowych, czy minimalnych i maksymalnych wartości odżywczych, a także etykietowaniu karm u źródła. W tym przypadku będzie to: FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs. 2014; http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/ oraz NRC.


O mitcie 4% mięsa w karmach już pisałem we wcześniejszych wpisach na forum. Nie ma na polskim rynku karmy dla psów zdrowych, która zawierałaby 4% mięsa. Powielanie tych mitów tylko szkodzi psom, ponieważ osoby niezorientowane dostają nieprawdziwą informację, która powoduje, że podejmują nieuzasdnione i błedne decyzje dotyczące żywienia swoich psów, prowadzące do żywienia nikompletnego, niezbilansowanego, zanieczyszczonego itp, co czasem kończy się chorobą.


Pedigree było sprzedawane w gabinetach weterynaryjnych 20 lat temu. Jednak wielkość rynku nie pozwala na masową dystrybucję takich karm przez lekarzy weterynarii. Sklepy spożywcze dają właścicielom psów lepszy dostęp i niższe ceny karm. Więc siłą rzeczy karmy Pedigree wywędrowały z lecznic i zastapił je Royal Canin, marka karm leczniczych i posiadających produkty dopasowane do bardzo specyficznych potrzeb psów, ale oczywiście dużo droższa.


Kebab w swojej istocie niczym nie różni się zbilansowanego posiłku. Dobrze zrobiony, ze świeżych surowców może stanowić element zdrowej diety, oczywiście we właściych ilościach. Dietetyk zawsze zaleci dietę, która ma spełniać określone cechy. W niektórych dietach jest miejsce na pieczone mięso, chleb i warzywa – czyli istotę kababu, prawda? Poruszanie się po uproszczeniach i schematch prowadzi do utraty istotnej części wiedzy
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:04   #73
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość
Uwaga, ja tylko naprostuję tam nie ma 4% mięsa, tam jest nieokreślona zawartość produktów pochodzenia zwierzęcego. Składniki podaje się w zależności od tego ile ich jest w składzie - czyli w pedigree najwięcej jest zbóż, a w drugiej kolejności - "produktów pochodzenia zwierzęcego". Ale nie wiemy ile % ich jest. Wiemy tylko, że w tych produktach zawartość mięsa (czyli nie momu, skóry, podrobów etc.) wynosi 4%. Jest 4% mięsa w "produktach pochodzenia zwierzęcego".

Ale, jak już się dowiedzieliśmy, mięso to psu w zasadzie nie jest potrzebne.



Zasady etykietowania karm dla zwierząt nie wymuszają na producentach informacji, które zostały powyżej wypisanie i niestety wymyślone. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek podawania procentowej analizy składu (białko, tłuszcz, włókno surowe, popiół i woda) oraz listy komponentów karmy, którą można podać według nazwy kategorii surowców (zastosowane w przypadku Pedigree), albo jako nazwy poszczególnych surowców (np. tak jak w Royal Canin). Podawanie opisu składu karmy w postaci kategorii nie oznacza, że taka karma jest gorsza pod względem zawartości składników odżywczych, strawności smaku itd.


Jeżeli w karmie znajdują się dwa surowce mięsne jeden 16 %, a drugi 12% i dwa surowce zbożowe jeden 15% a drugi 15%, to na liście składu będziemy widzieli: zboża i mięso (kategorie), albo mięso1, zboże 1, zboże 2, mięso 2 (surowce). Oba opisy określają tę samą karmę. Czytanie samej listy komponentów, bez porównania z analizą chemiczną karmy, niestety niewiele mówi.


W suchym Pedigree dla dorosłych jest powyżej 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego (głównie mączka drobiowa).



Polecam zapoznanie się z normami żywieniowymi FEDIAF i NRC oraz przewodnikami etykietowania karm. Mam nadzieję, że rozwieje to wątpliwości dotyczące składu i jakości karm wynikające z niepełnego odczytywania informacji zawartych na etykiecie.


Czytając dokładnie etykiety karm otrzymamy np. taką analizę (wykorzystałem realny przykład, ale ze względu na kurtuazję do konkurencji nazwijmy ją karmą X:


Analiza chemiczna na opakowaniu

1. Karma X

2. Pedigree Adult
Białko
Ad. 1. 33,0
Ad. 2. 21,0
Karma X zawiera o 50% więcej białka w składzie. Białko jest oczywiście bardzo ważne, ale zwiększanie jego ilości w karmie paradoksalnie zmniejsza jej strawność, co zostało pokazane w badaniach (Kienzle, Biourge et al. 2006; FEDIAF 2014).

Tłuszcz

Ad. 1. 17,0
Ad. 2. 13,0
Karma X zawiera o 30% więcej tłuszczu, co zwiększa gęstość kaloryczną, automatycznie wymuszając wyższą gęstość składników odżywczych, by karma mogła kompletnie odżywić psa. Jednocześnie wyższa zawartość tłuszczu poprawia smakowitość. Jednocześnie dla psów z tendencją do nadwagi zwiększa zagrożenie otyłością. Wymaga precyzyjnego dawkowania.

Popiół

Ad. 1. 8,0
Ad. 2. 8,0
Obie karmy mają taka samą zawartość składników mineralnych reprezentowanych przez popiół.

Włókno surowe

Ad. 1. 5,0
Ad. 2. 2,0
Karma X zawiera 2 i pół razy więcej włókna surowego. Włókno to pochodzi z warzyw i ziół, które są dodawane do tej karmy. Wysoka zawartość włókna wpływa negatywnie na strawność – zmniejszenie dostępności energii, i składników mineralnych i witamin. Włókno surowe stanowi około 50% włókna całkowitego, co sugeruje wysoką

Węglowodany
Ad. 1. 27,0
Ad. 2. 48,0
Ponieważ w Karmie X jest więcej białka i tłuszczu, automatycznie jest w niej mniej węglowodanów. Z punktu widzenia żywienia ta różnica nie ma tak dużego znaczenia, ponieważ jeśli karma spełnienia wymagania pod względem zawartości niezbędnych składników pokarmowych to nie ma większego znaczenia, jakie jest źródło energii (węglowodany czy tłuszcze).

Energia
Energia deklarowana przez producenta[kcal/100g]
Ad. 1. 351,2
Ad. 2. 372,0
Mimo wyższej zawartości tłuszczu Karma X dostarcza mniej energii niż Pedigree. Jest to efekt wysokiej zawartości białka i włókna. Przekłada się to na wyższe dawkowanie tej karmy. Różnica jest niewielka, ale jest.

Wartości odżywcze na 1000 kcal
Białko
Ad. 1. 90,9
Ad. 2. 56,5
Proporcjonalnie do zawartości w składzie, Karma X dostarcza więcej białka i tłuszczu w przeliczeniu na energię. Jednak z punktu widzenia wartości odżywczych obie karmy spełniają wymagania z nawiązką. Norma dla psów dorosłych to 45 g/1000 kcal dla białka i 13,75 g/1000 kcal dla tłuszczu (FEDIAF 2014). Nie wykazano, by psy korzystały w istotny sposób z pokarmu zawierającego więcej białka niż zalecana zawartość.

Tłuszcz
Ad. 1. 46,8
Ad. 2. 35,0
Ekonomia
Cena za kg
Ad. 1. 18,45 zł
Ad. 2. 5,27 zł
Karma X jest 3 i pół raza droższa od Pedigree. Tak jak pokazano powyżej, zwiększenie parametrów żywieniowych nie jest proporcjonalnie do ceny. Oczywiście Karma X jest karmą bogatszą, ale jeśli właściciel psa nie może sobie pozwolić na tak drogi produkt może spokojnie sięgnąć po tańszą opcję, jaką jest Pedigree.

Cena 100 g białka

Ad. 1. 5,59 zł
Ad. 2. 2,51 zł

Cena 1000 kcal

Ad. 1. 5,08 zł
Ad. 2. 1,42 zł



FEDIAF. (2014). "Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs." from http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.
Kienzle, E., V. Biourge, et al. (2006). "Prediction of energy digestibility in complete dry foods for dogs and cats by total dietary fiber." The Journal of nutrition 136(7 Suppl): 2041S-2044S.

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Faktem jest ze niektóre rasy trawia skrobie. Ale to nie oznacza ze zboża mają być podstawą diety.
Cytat:
Napisane przez martynka9007 Pokaż wiadomość
W karmie tu promowanej niestety są podstawą. A moje wcześniejsze słowa były ironią. Sama karmię psa karmą bez zbóż (bo mam alergika) i z zawartością mięsa 21% i szczerze mam wyrzuty sumienia że nie stać mnie na lepszą karmę.
Wg. najnowszych badań u psów wzrosła istotnie zdolność strawienia skrobi w porównaniu z wilkami (Trut i wsp., 2009; Axelsson i wsp., 2013). Zboża to bogate źródła skrobi (łatwo przyswajalnego źródła energii) w wielu karmach gotowych. Nie ustalono ani minimalnych ani maksymalnych zawartości skrobi w diecie psów (NRC, 2006; Hand i wsp., 2010; FEDIAF, 2014). Ugotowana skrobia jest wysoko przyswajalnym źródłem węglowodanów wykorzystywanych do uzyskiwania glukozy – uniwersalnego nośnika energii w organizmach ssaków. Właściwie zbilansowana dieta psa oparta o węglowodany jest pełnowartościowym pożywieniem, często wykorzystywanym w dietach leczniczych (np. w leczeniu zapalenia trzustki czy otyłości).


Kwestia karm specjalistycznych, których w swojej ofercie Pedigree nie posiada, to kwestia całkiem odrębna. Jednak stwierdzenie, że karma ma 21% zawartości mięsa tak naprawdę nic nie mówi. 21g mięsa surowego w karmie suchej zamienia się w około 4-5 g mięsa w karmie suchej, co przekłada się na około 2,8-3,5 grama białka. Dla porównania w Pedigree jest 21% białka pochodzącego z ponad 35% mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego.


Właściwa interpretacja wartości odżywczej karmy wymaga oceny zarówno deklaracji składu, jak i analizy chemicznej.


Jak została zdiagnozowana alergia u Twojego psa? Czy objawy dotyczą skóry czy przewodu pokarmowego? Jeśli skóry to czy wykluczono atopowe zapalenie skóry? Jeśli przewodu pokarmowego to czy wykluczono ARD i nietolerancję pokarmową?


Najczęstsze uczulenia to uczulenia na białka zwierzęce – wołowinę, kurczaka, jajko, jagnięcinę (Hand i wsp., 2010). Dopiero zastosowanie diety eliminacyjnej i ponowna ekspozycja na podejrzewane białko i nawrót objawów może być podstawą do postawienia rozpoznania. Uczulenia na gluten zbożowy praktycznie nie występują. Węglowodany praktycznie nie uczulają. Warto przeanalizować przypadek Twojego psa i dobrać mu dietę, która będzie dobra, a nie będzie powodowała Twoich wyrzutów sumienia.


Piśmiennictwo:
1. Trut, L., I. Oskina, and A. Kharlamova, Animal evolution during domestication: the domesticated fox as a model. BioEssays : news and reviews in molecular, cellular and developmental biology, 2009. 31(3): p. 349-60.
2. Axelsson, E., et al., The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet. Nature, 2013. 495(7441): p. 360-4.
3. NRC, Nutrient requirements of dogs and cats2006, Washington: National Academies Press.


Axelsson, E., A. Ratnakumar, et al. (2013). "The genomic signature of dog domestication reveals adaptation to a starch-rich diet." Nature 495(7441): 360-364.
FEDIAF. (2014). "Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs." from http://www.fediaf.org/self-regulation/nutrition/.
Hand, M. S., C. D. Thatcher, et al. (2010). Small Animal Clinical Nutrition. Topeka, Kansas, Mark Morris Institute.
NRC (2006). Nutrient requirements of dogs and cats. Washington, National Academies Press.
Trut, L., I. Oskina, et al. (2009). "Animal evolution during domestication: the domesticated fox as a model." BioEssays : news and reviews in molecular, cellular and developmental biology 31(3): 349-360.

Edytowane przez Ekspert Pedigree
Czas edycji: 2015-06-18 o 09:08
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:06   #74
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

Skoro 4 procent to mit, to dlaczego taki skład jest podany na opakowaniu?
A propos suplementów to rozumiem ze sztuczne witaminy w pedigree są lepsze od tych w oleju z łososia czy drożdżach piwnych. Aha. ...
No i dalej nie wiemy ileż to SUCHEJ masy mięsnej jes użyta do produkcji pedigree
Szczerze to przykro się czyta te długasne wywody w których lekarz tak wciska takie kiepskie produkty. Czarny PR ekspert robi zarówno sobie jak i swojej klinice. Taki szacunek jaki ja mam do weterynarz jest trudno zabić. Ale ekspertowi się udaje.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:14   #75
Ekspert Pedigree
Raczkowanie
 
Avatar Ekspert Pedigree
 
Zarejestrowany: 2015-05
Lokalizacja: Warszawa
Wiadomości: 34
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez zakonna Pokaż wiadomość
Znów opieramy się na uproszczeniach. To prawda, że objawy kliniczne zakażenia Salmonellą występują u psów rzadziej. Natomiast każda obecność salmonelli jest potencjalnie niebezpieczna. Psy żywione surowym mięsem sieją salmonellę znacznie częściej (Weese i wsp., 2005; Weese, 2011). Dla mniej wprawionych w temacie taka choroba jak tyfus, która dziesiątkowała ludzi jeszcze kilkadziesiąt lat temu, była wywoływana przez szczep salmonelli w wdzięcznej nazwie S. typhi.
Psy też chorują na salmonellozę (Choudhary i wsp., 1985; Venter, 1988).


Jest zdecydowana różnica pomiędzy wypowiedzią w telewizji, a opublikowaniem pracy w artykule naukowym w recenzowanym czasopiśmie. Polecam lekturę.

Choudhary, S. P., M. Kalimuddin, et al. (1985). "Observations on natural and experimental salmonellosis in dogs." Journal of diarrhoeal diseases research 3(3): 149-153.
Venter, B. J. (1988). "Epidemiology of salmonellosis in dogs--a conceptual model." Acta veterinaria Scandinavica. Supplementum 84: 333-336.
Weese, J. S. (2011). "Bacterial enteritis in dogs and cats: diagnosis, therapy, and zoonotic potential." The Veterinary clinics of North America. Small animal practice 41(2): 287-309.
Weese, J. S., J. Rousseau, et al. (2005). "Bacteriological evaluation of commercial canine and feline raw diets." The Canadian veterinary journal. La revue veterinaire canadienne 46(6): 513-516.


Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
To można samemu gotować, wychodzi taniej A karmę mieć w zanadrzu lub dla urozmaicenia. Mojemu staruszkowi ostatnio gotuję raz na tydzień rosół bez soli z liśćmi selera, lubczyku i z włoszczyzną lub innymi warzywami. Roślinne blenduję, mięsne dziele na cząstki, i raz na pół tygodnia gotuję ryż lub kaszę. Porcje lądują do zamrażalnika i lodówki. Wbrew pozorom wszystko to zajmuje niewiele czasu Mimo braku soli i wstrętnego wyglądu mój psiak zajada z apetytem :P

I tu mam kolejne pytanie do eksperta: czy jeszcze jakieś warzywa oprócz cebuli/czosnku/pora nie powinno się podawać psu? Słyszałam też, że nie powinno się dawać kapusty czy innych warzyw rozdymających, strączkowych, ale sporadycznie podane w niewielkiej ilości, jeżeli psu widocznie nie szkodzą, mogą być podawane?
Szkodliwe dla psów są wszystkie warzywa czosnkowate (czosnek, cebula, por, szczypiorek), bakłażan, papryka. Szkodliwe mogą być także owoce: cytrusy, winogrona (i rodzynki), awokado oraz orzechy makadamia. Również pestki wielu owoców mogą okazać się toksyczne dla psów, np. pestki śliwek, brzoskwiń, moreli i wiśni.



Kapusta, rośliny strączkowe czy grzyby nie są dla psa trujące, ale mogą powodować niestrawność wynikającą ich niskiej strawności i zawartości różnych substancji, które mogą być nietolerowane przez psy (zresztą zdarza się to też u ludzi), dlatego są niewskazane w diecie psa.


Kapusta, ze względu na wysoką zawartość włókna pokarmowego może powodować wzdęcia i gazy i dlatego powinna być podawana psu w umiarkowanych ilościach. Dodatkowo kapusta kiszona ma wysoką zawartość soli, więc tu powinniśmy być szczególnie ostrożni podając ją psu.



Groch i nasiona strączkowe surowe mają różne substancje antyodżywcze, które mogą powodować wzdęcia i gazy. Przed podaniem należy je na kilka godzin namoczyć w zimnej wodzie, a następnie ugotować od miękkości.


Niewskazane dla psa jest również surowe białko jaj kurzych czy mleko.
Karmy bez zbożowe różnią się od karm opartych na zbożach tym, że mają inne źródła węglowodanów. Wiąże się to najczęściej z istotnie wyższą zawartością włókna pokarmowego. Włókno pokarmowe jest korzystne i potrzebne do właściwej pracy przewodu pokarmowego, jednak zwiększanie jego zawartości powoduje zmniejszenie strawności pokarmu, konieczność zwiększania zawartości innych składników, by osiągnąć spełnienie norm żywieniowych. W efekcie na opakowaniu takiej karmy możemy mieć więcej białka, ale efektywnie to białko nie będzie efektywnie przyswajane. Pokarm, karma to złożony system połączonych ze sobą elementów, które oddziałują na psa jako całość i nie można manipulować bezkarnie jednym z tych elementów bez wpływu na pozostałe. Uproszczone podejście w wielu przypadkach niczego nie zmienia. Nie ma uzasadnienia naukowego, by psy nie mogły jeść zbóż takich jak kukurydza, pszenica, czy ryż.

Cytat:
Napisane przez martynka9007 Pokaż wiadomość
Dziękuję za poradę ale mój pies nie toleruje niczego poza suchą karmą. Nawet puszki z tej samej firmy powodują u niej ostre biegunki.
Także trzymamy się tego co mamy sprawdzone bo zanim znalazłyśmy tą odpowiednią to przetestowałyśmy chyba z 3 różne i po każdej coś było nie tak
Karmy suche różnią się od mokrych udziałem węglowodanów, białek i tłuszczy. Karmy suche zawierają relatywnie więcej węglowodanów, a karmy mokre białka i tłuszczu. U niektórych psów dochodzi do adaptacji trawienia do jednego rodzaju pokarmu i zmiana na inny powoduje biegunkę. Z punktu widzenia żywieniowego karmy mokre i suche są równoważnymi źródłami pokarmu i u zwierząt nietolerujących jednego rodzaju bez problemu można podawać ten drugi. Nietolerancje pokarmowe wymagają niestety bardzo konsekwentnego stosowania określonych rodzajów pokarmu, który pasuje danemu zwierzęciu. Niestety nie ma jednego wzorca żywienia dla psów z nietolerancją pokarmową, ponieważ może ona wynikać z różnych powodów, jest to zawsze kwestia indywidualnego dopasowania.

---------- Dopisano o 10:13 ---------- Poprzedni post napisano o 10:09 ----------

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość
Skoro juz wchodzimy na temat wilków: to co pan ekspert powie na temat pożywienia np. Dzikich psów z Bengalu, ewolucyjnie najbliższych naszym psom domowym? One również mięsa nie potrzebują i zasadniczo doskonale sie maja na marchewce?
Po pierwsze nie powiedziałem, że psy nie potrzebują mięsa. Po drugie rozumiem, że w całej tej rozmowie chodzi o to by uwalić eksperta, bo jak nie będzie wiedział na temat budowy kanału pachwinowego u konia (z tego powodu nie dostałem piątki z egzaminu z chirurgii), albo czegoś równie egzotycznego, to znaczy, że ekspert jest do kitu.


Psy domowe, wilki, kojoty, szakale, i wszystkie inne psowate mają wiele wspólnych cech, ale też wiele różnic. Przypominam, że niedźwiedzie, które także należą do psowatych i wśród nich mamy stricte mięsożerne niedźwiedzie polarne, wszystkożerne niedźwiedzie brunatne i roślinożerne pandy. Fakt pochodzenia od mięsożernego przodka nie warunkuje mięsożerności jego krewniaków. Również wśród ludzi znajdziemy kultury roślinożerne i mięsożerne gdzie dochodzi do przystosowań metabolicznych do jednego czy drugiego sposobu żywienia. Dzikie psy z Bengalu, czy inne dzikie psy np. Dingo z Australii są w jakimś miejscu rozwoju pomiędzy wilkiem a psem domowym. Również wśród psów domowych będą wyraźne różnice np. pomiędzy mopsem a wilczakiem czechosłowackim (mieszanki owczarka niemieckiego z wilkiem karpackim). A propos, jaka jest druga rasa, która powstała w wyniku mieszania wilka z psem? Takie ścisłe rozgraniczanie i mówienie, że coś jest w żywieniu dobre a coś złe, bez wyraźnych dowodów, w oparciu tylko o przekonanie jest błędne i może szkodzić. W żywieniu psów domowych chodzi o dostarczenie pokarmu, który będzie spełniał potrzeby danego zwierzęcia i pozwalał na wykorzystanie w pełni z jego potencjału genetycznego. Można to zrobić surowym mięsem i surowcami pochodzenia zwierzęcego (uwzględniając ryzyka zakażeń, nakład pracy i ograniczenia związane z trudnościami w bilansowaniu takiego posiłku), można też zrobić to karmą gotową taką albo inną, w tym Pedigree. Jedyne, co się liczy to zdrowie psa i towarzyszącego mu człowieka. Na pewno jednak nie można opierać zaleceń dotyczących żywienia na tym czy się wierzy w to czy w coś innego.

Cytat:
Napisane przez Garadiela Pokaż wiadomość
Laski wy sie nie znacie...Pieski /psowate/ sobie w naturze na wadze bilansuja miesko Ktore wg eksperta to zloo
Usmialam sie jak fretka,wmawiac ludziom ze drapieznik to krowa...
Wg Polskiego (a i nie tylko Polskiego ) prawa sklad na etykiecie musi byc skladem faktycznym...W kolejnosci ilosci wystepowania skladnika...WIEC JA SIE PYTAM GDZIE TE 40 proc miesa w pedigree
Uzyskac 40 proc miesa w suchej masie nie jest tak latwo... Latwiej uzyskac 4 z odpadow i sprzedawac po 10 zl za woreczek A poznien weci maja co robic
Bardzo prosiłbym o rzetelne podawanie faktów. Współczesny pies to nie drapieżnik, ale względny mięsożerca i oportunistyczny wszystkożerca, któremu pod względem wielu cech związanych z żywieniem daleko do wilka czy lwa. Dyskusja o szkodliwości mięsa odnosiła się tylko i wyłącznie do jego surowej postaci.


Niestety sprawa etykietowania karm nie jest tak prosta jak ją przedstawiasz. Nad czym szczerze ubolewam. W Polsce obowiązują w tym zakresie takie same uregulowania jak w całej UE. Etykietowanie karm jest dokładnie opisane przez FEDIAF, NRC oraz w przewodnikach etykietowania karm.


Etykiety Pedigree nie są szczegółowo rozpisane ze względu na tajemnicę receptury, ale w 100% są zgodne z obowiązującymi przepisami - producent deklaruje w niej surowce wg tzw. kategorii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek podawania procentowej analizy składu (białko, tłuszcz, włókno surowe, popiół i woda) oraz listy komponentów karmy, którą można podać według nazwy kategorii surowców (zastosowane w przypadku Pedigree), albo jako nazwy poszczególnych surowców (np. tak jak w Royal Canin). Podawanie opisu składu karmy w postaci kategorii nie oznacza, że taka karma jest gorsza pod względem zawartości składników odżywczych, strawności, smaku itd.


Te „nielubiane” koncerny produkujące karmę kupują składniki dobrej jakości wyłącznie z certyfikowanych źródeł, nie ma tam mowy o „odpadkach” czy „śmieciach”. Wynika to ze ścisłych regulacji prawnych, a także z konieczności utrzymania właściwej jakości oraz ze skali produkcji. Obecnie istnieje tak wielka konkurencja na rynku karm, a produkty są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki, więc produkowanie czegoś, co nie spełnia oczekiwań konsumenta po prostu się nie opłaca.

---------- Dopisano o 10:14 ---------- Poprzedni post napisano o 10:13 ----------

Cytat:
Napisane przez klempaa Pokaż wiadomość
Szczerze mówiąc mnie osobiście intryguje jak to jest, ze ten Pan, mimo promowania karm z najniższej polki jest lekarzem "od żywienia" w dużej warszawskiej klinice. W życiu bym kogoś kto takie karmy promuje o żadna rade dotyczącą zdrowia moich psów nie spytała... Ale mysle ze rozwiązaniem tajemnicy może być to ze na stronie kliniki ani słowa o "ekspertowaniu" w Pedigree i Rossmanie nie ma. No i o dziwo klinika tych cudownych karm również nie sprzedaje
Nie widzę tutaj sprzeczności. Czy to, że np. ktoś poleci Ci tańszy krem do twarzy, zamiast kremu super premium od znanej marki za dużo wyższą cenę, oznacza, że działa on na Twoją szkodę, a krem nie będzie spełniał swojego przeznaczenia? Oczywiście, że nie. Taki krem dalej będzie np. nawilżał i miał odpowiedni filtr UV, choć oczywiście może nie mieć specjalnie opatentowanej receptury np. z 22 karatowym złotem. Nie oznacza to, że krem tańszy jest w jakikolwiek sposób zły czy szkodliwy. Może warto byłoby taką analogię zastosować do karm dla zwierząt? Odpowiadając na pytanie, dlaczego w większości gabinetów weterynaryjnych nie znajdziemy karm dostępnych w sklepach? Dlatego że na rynku istnieje szereg karm, które są możliwe do kupienia wyłącznie w lecznicach - diet leczniczych - i to na nich skupiają swoją uwagę lekarze, jako na narzędziu swojej pracy. Poza tym nie ma większego sensu sprzedawanie w lecznicy produktów powszechnie dostępnych.


Powtórzę raz jeszcze – nigdy nie byłem związany z firmą Rossmann i nie byłem ich ekspertem w dziedzinie żywienia zwierząt. Jestem natomiast związany z firmą Mars Polska, gdzie pełnię rolę eksperta ds. żywienia zwierząt domowych. Jednak przede wszystkim jestem doktorem nauk weterynaryjnych, wykładam przy tym naukę o żywieniu psów i kotów na uniwersytecie, i prowadzę praktykę w dwóch lecznicach dla zwierząt. Nie wydaje mi się, aby obalanie mitów na temat karm gotowych dla psów mogło w jakikolwiek sposób zaszkodzić mojej praktyce opartej na wieloletnim doświadczeniu zdobywanym zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Cytat:
Napisane przez slaaave13 Pokaż wiadomość
Teraz to mi kopara opadła .
Masakra!
Pan też jest ekspertem od czegoś tam w Rossmanie tak?

Co powiecie dziewczyny ( i Pan super ekspert oczywiście ) o w kółko reklamowanych wszędzie tabletkach dla psów Revetia (stawy, sierść i jakieś tam inne odmiany) ?
Jeżeli produkt został dopuszczony do sprzedaży z przeznaczeniem do stosowania u zwierząt, musi spełniać odpowiednie normy prawne i być dla nich bezpieczny. Jednakże w sprawie konkretnych receptur i działania poszczególnych preparatów polecam skontaktować się bezpośrednio z producentem tego suplementu - właśnie w takim celu na etykiecie muszą być zawarte dane kontaktowe do producenta lub dystrybutora produktu.
Ekspert Pedigree jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:26   #76
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość



Po pierwsze nie powiedziałem, że psy nie potrzebują mięsa. Po drugie rozumiem, że w całej tej rozmowie chodzi o to by uwalić eksperta, bo jak nie będzie wiedział na temat budowy kanału pachwinowego u konia (z tego powodu nie dostałem piątki z egzaminu z chirurgii), albo czegoś równie egzotycznego, to znaczy, że ekspert jest do kitu.


Psy domowe, wilki, kojoty, szakale, i wszystkie inne psowate mają wiele wspólnych cech, ale też wiele różnic. Przypominam, że niedźwiedzie, które także należą do psowatych i wśród nich mamy stricte mięsożerne niedźwiedzie polarne, wszystkożerne niedźwiedzie brunatne i roślinożerne pandy. Fakt pochodzenia od mięsożernego przodka nie warunkuje mięsożerności jego krewniaków.

Budowa konia jest egzotycznym zagadnieniem dla lekarza weterynarii?


Niedźwiedzie należą do psowatych?


Czo ja czytam?

Niedźwiedzie są psokształtne, a nie psowate WYEWOLUOWAŁY z psowatych. Morsy też należą do podrzędu psokształtnych, czy w związku z tym uznajemy, że psy to w zasadzie trochę zwierzęta wodne?
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:41   #77
martynka9007
Rozeznanie
 
Avatar martynka9007
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 755
Dot.: Witam na forum eksperckim

Nie. Mój pies nie ma atopowego zapalenia skóry. Alergie zdiagnozowałam sama, odstawiłam zboża i jak ręką odjął, pies magicznie przestał się drapać. I po pedigree nie CHYBA lecz napewno by się zadrapała. Mój błąd, wyraziłam się nie jasno.
Z tego co gdzieś czytałam Pedigree "przejęło"/"połączyło się" (nie wiem jak to ująć żeby nikt się słówek nie czepiał) z Royal Caninem więc już rozumiem dlaczego u Pana Eksperta nazwa tej firmy przewija się wymiennie z Pedigree. A co do kebabów owszem dobrze zrobione szkodliwe nie są ale wiadomo że nie je się ich na każdy posiłek i to codziennie. Niestety psy karmione suchą karmą nienajwyższych lotów muszą ją jeść codziennie i często do końca życia.
__________________
Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce...To można
martynka9007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:48   #78
cholernarejestracja
Copyraptor
 
Avatar cholernarejestracja
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 21 283
Dot.: Witam na forum eksperckim


  • Royal Canin
  • Profilum
  • Catsan
  • Natusan
  • Winergy
  • Trill
  • Aquarian


To wszystko karmy tego samego koncernu
cholernarejestracja jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:48   #79
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

Royal to tez cud karma. Procentowego składu nie uświadczysz
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-06-18, 09:49   #80
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość
1. Tak, oczywiście karmię swoje psy Pedigree (a koty Whiskas) jeden z moich kotów, który cierpi na wrodzoną nietolerancję pokarmową dostaje Royal Canin. Głównie dlatego, że strasznie śmierdzi jego kupa po innych karmach. Co mu się zdarza, jak podje Whiskasa innym kotom. Wcześniej kiedy miałem duże psy karmiłem je Chappi.




. Po pierwsze jestem doktorem nauk weterynaryjnych i specjalizuję się w dietetyce psów i kotów oraz leczeniu chorób przewlekłych układu pokarmowego psów i kotów. Dodatkowo od wielu lat jestem pracownikiem firmy Mars Polska, gdzie pełnię rolę eksperta ds. żywienia psów i kotów, a moje wpisy na stronie rossnet.pl pojawiły się w ramach wieloletniej już współpracy pomiędzy firmami Rossmann oraz Mars Polska. Moje artykułu dotyczą żywienia psów i kotów, więc zakresu, w którym nikt nie może zarzucić mi braku kompetencji. Idąc Twoją logiką profesor prowadzący wykłady na dwóch uniwersytetach jest także niewiarygodny, dziennikarz piszący do dwóch lub więcej gazet także pisze nieprawdę, a inżynier budujący drugą elektrownię na pewno zrobi ją źle. Praca eksperta polega na komunikowaniu wiedzy eksperckiej w różnych mediach na różne zamówienia. Piszę także artykuły do gazet weterynaryjnych, jestem autorem i redaktorem książek o żywieniu i chorobach psów i kotów, a także z zakresu fizjologii przewodu pokarmowego. Według Ciebie prawdziwy ekspert pisze anonimowo i za darmo wpisy na FB. Profesjonalizm polega na tym, że robi się jakościowo dobrą pracę, za którą ludzie są gotowi zapłacić pieniądze np. przychodząc po poradę do lecznicy, lub zamawiając ekspertyzę.
1. Pogrubione - to dla mnie ostatecznie dyskredytuje Pana w moich oczach jako eksperta. Tak samo jak skompromitowany w moich oczach będzie dietetyk czy gastrolog polecający pacjentom dietę w Mc Donalds.
nawet bezdomne psy w fundacjach gdzie jestem wolontariuszem nie są karmione śmieciami z pedigree czy chappi bo nawet one zasługuja na coś lepszego.

2. Prawdziwy ekspert jest przede wszystkim obiektywny i bezstronny. Ktoś kto pisze artykuły na zamówienie koncernu jest tylko sługusem na jego usługach.
A pańskie porównanie do inżyniera czy profesora jest kompletnie nietrafione i ubliżające dla przedstawicieli tych dwóch zawodów. Profesor wykładając na dwóch różnych uniwersytetach przedstawia te same fakty. Inżynier budujący elektrownie buduje je wg takich samych norm - niezależnie od tego kto jest jego klientem.
Pan pobierając wynagrodzenie od koncernu ma za zadanie zwiększyc sprzedaż produktów.
Prosze spojrzeć na swój awatar - występuje pan tutaj nie jako weterynarz tylko jako naganiacz marki.

Edytowane przez 201712071518
Czas edycji: 2015-06-18 o 10:04
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:52   #81
klempaa
Zakorzenienie
 
Avatar klempaa
 
Zarejestrowany: 2008-10
Lokalizacja: z kupy gruzu
Wiadomości: 18 377
Dot.: Witam na forum eksperckim

Ja przepraszam ale opary absurdu w których sie unosimy to chyba za dużo jak dla mnie. Pan ekspert z każdym postem coraz mniejsza wiarygodność prezentuje. Matko, anatomia konia egzotyczna dla lekarza weterynarii

W dalszym ciągu nie otrzymujemy odpowiedzi na pytania, na które pan ekspert odpowiedzieć nie chce. Sorry, ale jak dla mnie ten kto tego pana tutaj wpuścił popełnil duży błąd.

I tak, oczywiście nie jest pan od tego by karmę reklamować. No blagam, jesteśmy tu wszyscy dorośli i udawanie ze jest pan tu czysto społecznie, by nieść kaganek oświaty... Jest absurdalne.

Jeden plus, humor miałam do dupy, a tu poczytalam sobie trochę belkotu i od razu mi lepiej

Choć jak sobie pomyśle ze którykolwiek z psów z mojej hodowli miałby trafić na leczenie do tego pana.. To aż mnie ciarki po plecach przeszły. Trzeba tym co mieszkają w Warszawie napisać do kogo pod żadnym pozorem sie nie wybierać... Jak widać wyjazd do Japonii nic nie znaczy.
__________________
Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę.
Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania.
Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.


Śledź też pies! - blogujemy


klempaa jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 09:58   #82
martynka9007
Rozeznanie
 
Avatar martynka9007
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 755
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez cholernarejestracja Pokaż wiadomość

  • Royal Canin
  • Profilum
  • Catsan
  • Natusan
  • Winergy
  • Trill
  • Aquarian


To wszystko karmy tego samego koncernu
O to to żeby nie było nieścisłości - dokładnie o to mi chodziło Dziękuję
__________________
Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce...To można
martynka9007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 10:03   #83
201712071518
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2005-11
Wiadomości: 11 487
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość

Nie widzę tutaj sprzeczności. Czy to, że np. ktoś poleci Ci tańszy krem do twarzy, zamiast kremu super premium od znanej marki za dużo wyższą cenę, oznacza, że działa on na Twoją szkodę, a krem nie będzie spełniał swojego przeznaczenia? Oczywiście, że nie. Taki krem dalej będzie np. nawilżał i miał odpowiedni filtr UV, choć oczywiście może nie mieć specjalnie opatentowanej receptury np. z 22 karatowym złotem. Nie oznacza to, że krem tańszy jest w jakikolwiek sposób zły czy szkodliwy. Może warto byłoby taką analogię zastosować do karm dla zwierząt?
może niech juz się pan bardziej nie pogrąża - wypowiadając sie o rzeczach o ktorych jeszcze bardziej nie ma pan pojęcia.
Oczywiście, że krem nivea za 2,50 ma inny skład niż krem clinigue za 250 - nawet jeśli oba mają w nazwie ''krem nawilżający''.
Tak samo jak parówki z 10% zawartością mięsa inaczej smakują niż parówki z zawartością 90% mimo, że obie mają na opakowaniu napis ''parówki wieprzowe''
I tak samo karma pedigree jest shitem w przeciwieństwie do karm wyższej klasy mimo, że obie mają na opakowaniu napis ''karma dla psów"

---------- Dopisano o 11:03 ---------- Poprzedni post napisano o 10:59 ----------

Cytat:
Napisane przez Ekspert Pedigree Pokaż wiadomość



Zwracam uwagę na „chyba”. Zakładasz coś, co wcale nie musi się zdarzyć. Pedigree to największa marka karm dla psów na świecie. W ten sposób można zdyskredytować wszystko. „Nigdy nie kupię lodówki X, ponieważ chyba się zepsuje”. Pedigree jest na polskim rynku od 20 lat. Ma rzeszę stałych odbiorców i tysiące, jeśli nie miliony zdrowo odkarmionych psów. Spektrum karm dostępnych na rynku jest ogromne. Od tych bardzo prostych dostępnych w dyskontach po te najbardziej „wypasione” w sklepach zoologicznych. Wszystkie są zbilansowane i kompletne, no prawie wszystkie, ale to jest napisane na etykiecie.
McDonalds to jedna z największych siecie restauracji w Polsce. Zjest obecna na rynku polskich od ponad 20 lat - ma rzeszę stałych klientów i tysiące jeśli nie miliony dobrze nakarmionych obywateli.

Jeśli została dopuszczona do funkcjonowania w Polsce to musi być zdrowa c'nie?
201712071518 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 10:40   #84
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Witam na forum eksperckim

Matko boska, weterynarz, ekspert w żywieniu, wykładowca na uczelni karmi swoje zwierzaki pedigree, whiskasem i chappi Po co ja czytam i się douczam, wystarczy kupić w markecie podrzędną karmę i moje koty byłyby szczęśliwe i zdrowe
Moja wet co prawda była zdziwiona że karmię tylko surowym, ale przestrzegła żeby przemrozić mięso żeby zabić toxo, innych zastrzeżeń nie miała, pewnie się nie zna, w końcu surowe to tyle zagrożeń Przy okazji zapytam o karmienie psa, który dołączy do nas za 2 miesiące, ciekawe czy poleci pedigree
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 10:40   #85
martynka9007
Rozeznanie
 
Avatar martynka9007
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 755
Dot.: Witam na forum eksperckim

Na szczęście mój świętej pamięci weterynarz 20 lat temu miał w gabinecie nutre i eukanube a nie pedigree.
A co do kremu to wypowiem się bo wkroczył Pan na moją działkę. W kremach, tak jak w karmach czyta się skład a nie patrzy na cenę. Składniki są rozpisane w kolejności od tego którego jest najwięcej do tego którego jest najmniej i nie ma tajemnych receptur i tłumaczenia że tego składnika jest tak naprawdę wiecej a etykieta i całe INCI są uproszczone. I w obu przypadkach karmy jak i kremu rozreklamowanie w tv nie świadczy o super jakości wręcz przeciwnie. Dobrego dermokosmetyku nie trzeba reklmować i nie znajdzie się go w kauflandzie na półce. Tak samo jest z karmą. Eukanuba, Lukullus, Bosch, Arion (jak dla mnie średnia półka karm bo są lepsze) - tych karm nie znajdziemy w markecie w przeciwieństwie do kremu nivea i karmy Pedigree.
Pisał Pan że chce uświadomić ludzi którzy karmią resztkami ze stołu (okej ja też tego nie popieram i uważam że lepiej dać psu jaką kolwiek suchą karmę niż doprawione mięso w panierce z obiadu). Ale próbuje w tej chwili Pan udowodnić osobom które karmią swoje psy produktami z górnej półki że Pedigree jest wspaniałe. Jest to syzyfowa praca. Na tym polega cały komizm sytuacji.
__________________
Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce...To można
martynka9007 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 10:51   #86
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

http://www.vetstreet.com/our-pet-exp...-research-says

A propos psa jako mięsozercy. Link po angielsku
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 10:59   #87
YOxD
Raczkowanie
 
Avatar YOxD
 
Zarejestrowany: 2009-02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Wiadomości: 158
Dot.: Witam na forum eksperckim

Jezuu co wy się tak czepiacie. Jeżeli nie chcecie rad w sprawie karmienia swojego psa, to co robicie na tym wątku. Jeżeli nie wierzycie w odpowiedzi, to po co zadajecie pytania. Tym bardziej, że program jest sponsorowany przez Pedigree, to czego innego się spodziewacie? Chyba podstawy marketingu gdzieś tam każdy zna, więc moglibyście uszanować pracę innego człowieka zamiast wylewać tu swoje żale i popisywać się swoją "ekspercką" wiedzą. Tego aż czytać się nie da.
Hostessy i promotorów w markecie też tak ciśniecie? Czy jednak komuś tak w twarz nie wypada...
Co do porównanie tańszych i drogich marek kosmetyków - w zupełności się zgadzam. Jest tania Ziaja, która służy mi lepiej niż kremy po 40-50 zł polecane przed dermatolog
Wpierw byli hejterzy, teraz obrońcy - cały Internet w jednym wątku

Ja osobiście ślicznie dziękuję za odpowiedzi, bardzo mi Pan pomógł

Jeszcze mam jedno pytanie: które z przysmaków Pedigree ma najmniejszą zawartość tej nieszczęsnej soli? Tak jak wcześniej pisałam, mam starszego "sercowego" 8 kg psiaka. Kaszel go bardzo mocno męczy, jeżeli nie dostaje regularnie Furosemidu (1-2 do 3/4 tabl na dzień). Ale są sytuacje, gdy musi dostać coś na przekupienie Np. żeby nie był obrażony przed cały dzień po myciu, czy aby grzecznie siedział podczas czesania. Przyzwyczaił się już do tego przez 16 lat i teraz jest śmiertelnie zawiedziony gdy niczego nie dostanie

Edytowane przez YOxD
Czas edycji: 2015-06-18 o 11:13
YOxD jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 11:02   #88
zakonna
Naczelna Nastolatka
 
Avatar zakonna
 
Zarejestrowany: 2010-03
Lokalizacja: Podkarpacie
Wiadomości: 25 807
Dot.: Witam na forum eksperckim

Ten ekspert promuje JAKO LEKARZ WETERYNARII kiepska karmę. Nie jest pierwszą lepszą osoba, tylko popiera swoim doświadczeniem i wykształceniem bardzo kiepski sposób żywienia psa.
Dlatego taka burza się tu rozpętała. Na twoim miejscu to bym zweryfikowala porady tego eksperta.
__________________
Małgorzata i spółka.
Matka natura to suka.
zakonna jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 11:09   #89
eibhlin87
Zakorzenienie
 
Avatar eibhlin87
 
Zarejestrowany: 2012-12
Wiadomości: 5 329
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Jezuu co wy się tak czepiacie. Jeżeli nie chcecie rad w sprawie karmienia swojego psa, to co robicie na tym wątku. Jeżeli nie wierzycie w odpowiedzi, to po co zadajecie pytania. Tym bardziej, że program jest sponsorowany przez Pedigree, to czego innego się spodziewacie? Chyba podstawy marketingu gdzieś tam każdy zna, więc moglibyście uszanować pracę innego człowieka zamiast wylewać tu swoje żale i popisywać się swoją "ekspercką" wiedzą. Tego aż czytać się nie da.
Hostessy i promotorów w markecie też tak ciśniecie? Czy jednak komuś tak w twarz nie wypada...
Co do porównanie tańszych i drogich marek kosmetyków - w zupełności się zgadzam. Jest tania Ziaja, która służy mi lepiej niż kremy po 40-50 zł polecane przed dermatolog
Wpierw byli hejterzy, teraz obrońcy - cały Internet w jednym wątku

Ja osobiście ślicznie dziękuję za odpowiedzi, bardzo mi Pan pomógł
Hostessy promujące jedzenie w markecie raczej nie są ekspertami w żywieniu Co to w ogóle za porównanie...
__________________
eibhlin87 jest offline Zgłoś do moderatora  
Stary 2015-06-18, 11:13   #90
martynka9007
Rozeznanie
 
Avatar martynka9007
 
Zarejestrowany: 2014-12
Lokalizacja: łódzkie
Wiadomości: 755
Dot.: Witam na forum eksperckim

Cytat:
Napisane przez YOxD Pokaż wiadomość
Jezuu co wy się tak czepiacie. Jeżeli nie chcecie rad w sprawie karmienia swojego psa, to co robicie na tym wątku. Jeżeli nie wierzycie w odpowiedzi, to po co zadajecie pytania. Tym bardziej, że program jest sponsorowany przez Pedigree, to czego innego się spodziewacie? Chyba podstawy marketingu gdzieś tam każdy zna, więc moglibyście uszanować pracę innego człowieka zamiast wylewać tu swoje żale i popisywać się swoją "ekspercką" wiedzą. Tego aż czytać się nie da.
Hostessy i promotorów w markecie też tak ciśniecie? Czy jednak komuś tak w twarz nie wypada...
Co do porównanie tańszych i drogich marek kosmetyków - w zupełności się zgadzam. Jest tania Ziaja, która służy mi lepiej niż kremy po 40-50 zł polecane przed dermatolog
Wpierw byli hejterzy, teraz obrońcy - cały Internet w jednym wątku

Ja osobiście ślicznie dziękuję za odpowiedzi, bardzo mi Pan pomógł
Sama wypróbowałaś Ziaje. Nie polecił Ci jej dermatolog ani kosmetolog. Bo gdyby polecił Ci ją i by Cie uczuliła (jak większość osób) to byś miała straszne pretensje że ktoś kto promuje taką markę śmie się nazywać lekarzem i mieć tytuł magistra. Analogiczna sytuacja do tej w tym wątku. Jak ktoś karmi swojego psa Pedigree i właściciel i pies są happy to niech sobie karmi ale przykre że reklamuje ją lekarz weterynarii.
__________________
Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce...To można
martynka9007 jest offline Zgłoś do moderatora  
 

Nowe wątki na forum Ekspert Pedigree - wszystko o żywieniu psów.


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-07-06 16:55:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 02:30.