Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Szkoła i edukacja

Notka

Szkoła i edukacja Szkoła i edukacja, to forum dla osób, które chcą się uczyć. Tu dowiesz się wszystkiego o szkołach, uczelniach, kursach. Na forum NIE odrabiamy prac domowych!

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2015-10-18, 22:35   #1
Natalia_P1212
Bezsenność
 
Avatar Natalia_P1212
 
Zarejestrowany: 2015-08
Lokalizacja: Śląsk
Wiadomości: 9

Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy


Mam problem.
Od podstawówki towarzyszy mi paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy. Czasem potrafię nie spać z tego powodu po nocach, mam gorsze momenty, na przykład w tym tygodniu (a przecież dopiero co się rok szkolny zaczął! ) i wymyślam coraz to nowsze scenariusze, co by się stało, gdybym nie zdała.
Od razu zaznaczę, że post to nie prowokacja i jest jak najbardziej poważny, chociaż może brzmieć głupio, bo od czasów podstawówki ładnych parę lat minęło i już dzieckiem jako takim nie jestem.

Ocen koszmarnych nie mam. Czasem (chociaż najczęściej obywa się bez tego) się zdarzy, że pod koniec roku jestem z jednego przedmioty zagrożona, w porywach z dwóch, ale zawsze udaje mi się to bardzo szybko poprawić (kwestia dwóch tygodni). Najczęściej zdaję bez żadnych większych problemów i moje obawy są nieuzasadnione. NIGDY nie miałam poprawek.
U mnie w klasie jest kilka osób, które pod koniec są zagrożone z połowy przedmiotów, a i tak zdają, jednak to niezbyt mnie przekonuje.
Czasem strach przed zostaniem w klasie mnie paraliżuje i tak leżę przez całą noc, nie mogąc zasnąć.
Aktualnie z jednego przedmiotu (biologii) mam jedną jedynkę i NB (byłam chora) i już potrafię panikować, że nie dam sobie rady na poprawce w sierpniu Najczęściej ludzie mają z moich histerii niezły ubaw.

Czy ktoś ma tak jak ja, można się tego pozbyć?
Mam wrażenie, że cały ten post brzmi komicznie, ale naprawdę nie daje mi to spokoju.
Natalia_P1212 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 00:02   #2
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Może post nie brzmi komicznie, ale... to tak, jakby bać się że nagle niebo nam spadnie na głowę. Gdzie tu sens?

Sama zdajesz sobie sprawę z tego, że masz obsesję. Jeśli sama nie potrafisz sobie z nią poradzić to poszukałabym pomocy wśród innych. Dzieliłaś się z kimś swoimi obawami?
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 05:56   #3
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Może post nie brzmi komicznie, ale... to tak, jakby bać się że nagle niebo nam spadnie na głowę. Gdzie tu sens?

Sama zdajesz sobie sprawę z tego, że masz obsesję. Jeśli sama nie potrafisz sobie z nią poradzić to poszukałabym pomocy wśród innych. Dzieliłaś się z kimś swoimi obawami?
Wiesz viva, niebo raczej nie ma prawa spaść nam na głowę, a autorce zdarza się być zagrożoną z jednego-dwóch przedmiotów. To wystarczający powód, żeby się obawiać.

Proponuję na początek próbować nie dopuścić do zagrożeń, nikt jadący w szkole, np. na 3 nie myśli o tym, że nie zda.
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 16:43   #4
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez Majka1503 Pokaż wiadomość
Wiesz viva, niebo raczej nie ma prawa spaść nam na głowę, a autorce zdarza się być zagrożoną z jednego-dwóch przedmiotów. To wystarczający powód, żeby się obawiać.
Chyba miałam zbyt wiele elementów w klasie i przez to jedno czy dwa zagrożenia nie robią na mnie wrażenia, podczas gdy znajomi potrafili mieć takich osiem i ze wszystkich się wygrzebać

Dla mnie powodu do strachu nie ma, bo mamy październik, więc jak można na dzień dzisiejszy obawiać się braku promocji do następnej klasy, jak mamy tyyyyyyle niewiadomych przed sobą? Jak na razie nic nie wskazuje na to, że autorka mogłaby nie zdać. Jedna jedynka z biologii? I mnie się zawsze w roku szkolnym jakaś jedynka zdarzyła, a kończyłam ze świadectwem z paskiem.

Idąc tym tropem każdy powinien bać się wielu rzeczy, mimo że nic nie wskazuje na to, że miałyby się wydarzyć. Tylko że wtedy wszyscy popadlibyśmy w paranoję...
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-10-20 o 16:46
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 17:41   #5
Majka1503
EDUkator
 
Avatar Majka1503
 
Zarejestrowany: 2007-05
Lokalizacja: śląskie/Kraków
Wiadomości: 6 337
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Chyba miałam zbyt wiele elementów w klasie i przez to jedno czy dwa zagrożenia nie robią na mnie wrażenia, podczas gdy znajomi potrafili mieć takich osiem i ze wszystkich się wygrzebać

Dla mnie powodu do strachu nie ma, bo mamy październik, więc jak można na dzień dzisiejszy obawiać się braku promocji do następnej klasy, jak mamy tyyyyyyle niewiadomych przed sobą? Jak na razie nic nie wskazuje na to, że autorka mogłaby nie zdać. Jedna jedynka z biologii? I mnie się zawsze w roku szkolnym jakaś jedynka zdarzyła, a kończyłam ze świadectwem z paskiem.

Idąc tym tropem każdy powinien bać się wielu rzeczy, mimo że nic nie wskazuje na to, że miałyby się wydarzyć. Tylko że wtedy wszyscy popadlibyśmy w paranoję...
Może masz rację, trudno mi ocenić, bo nie miałam żadnych zagrożonych "elementów" w klasie
Paranoi jestem przeciwna, ale gdybym miała tendencję do bezmyślnego wchodzenia na jezdnię bez rozglądania się, to też bałabym się potrącenia.

Autorko, może porozmawiaj ze szkolnym psychologiem o swoich obawach?
__________________

Drożdże: 10 III -10 VI; 09 VII-26 IX; 29 X - 26 XII 2012; 01 II-01 IV 2013; 12 IV - 12 VII 2014.
Dbam o włosy: od III 2012.
CG: od 5 VII 2012.


Majka1503 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 20:15   #6
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Jeśli to trwa od podstawówki stale, rok w rok i to od września, to problem jest chyba głębszy niż oceny, równie dobrze mogłoby to być to przysłowiowe niebo spadające na głowę czy ulatniający się gaz (niby gaz może się z każdej instalacji ulatniać, a jednak większość ludzi o tym codziennie nie myśli).
Ja bym poszukała psychologa, ale poza szkołą, zapewne dlatego, że mam kiepskie doświadczenia z "pomocą" psychologiczną organizowaną przez szkoły/uczelnie.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 21:37   #7
serenavanderwoodsen
Zadomowienie
 
Avatar serenavanderwoodsen
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 421
GG do serenavanderwoodsen
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Ja bym poszukała psychologa, ale poza szkołą, zapewne dlatego, że mam kiepskie doświadczenia z "pomocą" psychologiczną organizowaną przez szkoły/uczelnie.

Trochę bagatelizujecie mówiąc, że 'nie ma to sensu' albo że 'nie ma powodu do strachu', bo lęki tak nie działają..strach jest często irracjonalny... Albo mówienie że wzięcie się do pracy i niedoprowadzenie do żadnych zagrożeń to wyeliminuje. Takie myśli nie działają "logicznie", ty sobie swoje, a mózg swoje.
Tym samym nie można być "przeciwnym paranoi"..wiem, że 'tak się mówi', ale urojenia paranoiczne są zaburzeniem, a nie synonimem na kogoś kto "panikuje".
Żeby było jasnę, nie mam na celu 'atakowania' nikogo.
serenavanderwoodsen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2015-10-20, 21:55   #8
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Warto na początek odróżnić pojęcia "lęk" i "strach", wtedy niektóre rzeczy przestają być bezsensowne, głupie czy warte najwyżej zignorowania.
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 22:20   #9
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez serenavanderwoodsen Pokaż wiadomość

Trochę bagatelizujecie mówiąc, że 'nie ma to sensu' albo że 'nie ma powodu do strachu', bo lęki tak nie działają..strach jest często irracjonalny... Albo mówienie że wzięcie się do pracy i niedoprowadzenie do żadnych zagrożeń to wyeliminuje. Takie myśli nie działają "logicznie", ty sobie swoje, a mózg swoje.
Tym samym nie można być "przeciwnym paranoi"..wiem, że 'tak się mówi', ale urojenia paranoiczne są zaburzeniem, a nie synonimem na kogoś kto "panikuje".
Żeby było jasnę, nie mam na celu 'atakowania' nikogo.
Chwila chwila. Nie wyciągajmy od razu ciężkiego sprzętu.

Po pierwsze autorka nie napisała nic poza pierwszym postem. A niedawno w innym wątku, brzmiącym w podobnym tonie, autorka po czasie napisała: "Sprawa nieważna, miałam kiepski dzień to spanikowałam, nie jest tak źle jak przedstawiłam wcześniej", także wstrzymajmy się z daleko idącymi wnioskami.

Dlatego zaczęłam od logiki właśnie. Może jak obca osoba wprost, ale krótko i dobitnie napisze, że powodów do strachu nie ma to może dotrze? Często to działa na mnie - jak się czegoś obawiam to staram się spojrzeć na sprawę z boku, skupić się na faktach i na tym, że możliwych jest wiele scenariuszy, a nie jeden, ten najczarniejszy zakładany przeze mnie. Zdaję sobie sprawę z tego, że jeżeli sprawa jest bardziej zaawansowana, to logika na nic się nie zda - ale na razie tego nie wiemy, nie możemy być niczego pewne po jednym poście.

Także nie piszmy od razu o urojeniach, do takiej diagnozy potrzeba chyba więcej informacji i to nie przez internet.
__________________
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-20, 23:12   #10
casus_belli
Zadomowienie
 
Zarejestrowany: 2014-05
Wiadomości: 1 467
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez viva91 Pokaż wiadomość
Dlatego zaczęłam od logiki właśnie. Może jak obca osoba wprost, ale krótko i dobitnie napisze, że powodów do strachu nie ma to może dotrze? .
A jak nie dotrze, to najwyżej ktoś się poczuje jakby w mordę dostał, w najlepszym wypadku od obcego w necie, gorzej jak od bliskich, a pełna masakra jak od "specjalisty".
Prawdopodobnie większość postów z cyklu "świat się wali" to właśnie efekty gorszego dnia i w "normalnych" przypadkach hasło "weź się w garść" pomaga. Ale jest ten, wbrew pozorom nie taki mały, procent ludzi często na maksa zdesperowanych. Przez internet jednych od drugich ciężko odróżnić i naprawdę, lepiej 9 razy przesadzić z delikatnością niż raz kazać się "ogarnąć" komuś choćby w depresji. Jest różnica pomiędzy próbą uspokojenia i "wypadania" terenu a tekstami "gdzie tu sens" czy "ogarnij się".
Poza tym, Serena nie pisała, że autorka MA jakieś konkretne zaburzenia, tylko że słowo "paranoja" ma konkretne znaczenie i nie powinno być stosowane ot tak, "ludowo".

Edytowane przez casus_belli
Czas edycji: 2015-10-20 o 23:15
casus_belli jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-21, 00:58   #11
viva91
na przekór do celu
 
Avatar viva91
 
Zarejestrowany: 2010-05
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 39 095
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Prawdopodobnie większość postów z cyklu "świat się wali" to właśnie efekty gorszego dnia i w "normalnych" przypadkach hasło "weź się w garść" pomaga.
I takie założenie poczyniłam.

Za użycie słowa "paranoja" przepraszam, ale tak często używa się go w mowie potocznej, że sądziłam iż każdy zrozumie o co mi chodzi, włączając autorkę.

Jednak najbardziej niepojęte jest dla mnie rozdmuchanie przypadłości autorki, bo nie możemy na podstawie tak zdawkowej informacji postawić żadnej diagnozy - a przede wszystkim nie my jesteśmy od stawiania diagnoz. Zatem:
Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Przez internet jednych od drugich ciężko odróżnić i naprawdę, lepiej 9 razy przesadzić z delikatnością niż raz kazać się "ogarnąć" komuś choćby w depresji.
a) nie kazałam się ogarnąć komuś w depresji (choć domyślam się, że depresja miała być przykładem, jednak patrz punkt b), w ogóle nigdzie nie napisałam słów "ogarnij się", których używasz, a na pewno nie chodziło mi o to, by autorka od tak się ogarnęła i to załatwi sprawę
b) zabrzmiało to, jakbyś posądzała autorkę o poważne zaburzenia jak na przykład depresja - jeśli miałaś inny zamiar to spoko, no ale taki przykład nasuwa samoistnie sugestie

Skoro jednak wyrażam się "niedelikatnie" to zakończę swój udział w tym wątku. I nie, nie strzelam focha, ale w takich wątkach zawsze staram się nakreślić jasno sytuację autorowi, aby wiedział jak wygląda ona z boku i zobaczył, że może nie być taka zła jak mu się wydaje - inaczej nie potrafię, zatem aby nie narobić większych szkód w psychice autorki znikam
__________________

Edytowane przez viva91
Czas edycji: 2015-10-21 o 01:24
viva91 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-22, 00:27   #12
serenavanderwoodsen
Zadomowienie
 
Avatar serenavanderwoodsen
 
Zarejestrowany: 2008-07
Wiadomości: 1 421
GG do serenavanderwoodsen
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Cytat:
Napisane przez casus_belli Pokaż wiadomość
Poza tym, Serena nie pisała, że autorka MA jakieś konkretne zaburzenia, tylko że słowo "paranoja" ma konkretne znaczenie i nie powinno być stosowane ot tak, "ludowo".
Absolutnie chodziło mi tylko o to. I tak, ja rozumiem w jakim znaczeniu to jest użyte i że się tak mówi i świata nie zmienię, i nie chcę się z nikim nawet kłócić, ale hmm może zwrócić uwagę, nie wiem, mam wrażenie że trochę jako społeczeństwo się uświadamiamy w kwestii chorób psychicznych i można też zwrócić uwagę na język. Myślę że to przy okazji jakiś bodziec do poruszenia też takiej dyskusji

Do problemu autorki skierowana jedynie ta część, że warto iść z tym do kogoś i porozmawiać.
Nawet w sytuacjach gdy stres jest uzasadniony, to nie jest zdrowe, żeby wpływał tak bardzo na normalne funkcjonowanie, bo to się później napędza.

Ja z założenia wolę być bardziej wyczulona niż trzeba niż mniej
Ale rozumiem też, że wasze podejście było bardziej 'logiczne' i eliminujące problem w przyczynowo-skutkowym ciągu, bo mój mózg działa i tak czasem .
serenavanderwoodsen jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-29, 13:01   #13
BeautyMe
Raczkowanie
 
Avatar BeautyMe
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 30
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Jeśkli taki strach utrudnia Ci egzystowanie to najlepiej chyba jeśli udasz się do specjalisty. Forumowicze nie pomoga uporać Ci się z Twoimi lękami zwłaszcza, że sama wspomniałaś że są nieuzasadnione
BeautyMe jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-31, 06:13   #14
201604200942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2008-08
Wiadomości: 19 651
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Poprawiasz kazda jedynke, zeby miec czyste konto i argument, gdy nauczyciel bedzie chcial wytawic Ci zagrozenie?

Przysiąć do biologi, pałę popraw, zgłoś się do odpowiedzi i już masz czyste konto
201604200942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-08, 16:06   #15
letitiah
art at its finest.
 
Avatar letitiah
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 3 673
Dot.: Paniczny strach przed nie zdaniem do następnej klasy

Jeśli sama nie umiesz sobie poradzić z problemem, skontaktuj się z psychologiem albo porozmawiaj z kimś bliskim. Sama mówisz, że to obsesja, że nie wiesz, skąd się wzięła - przecież oceny masz ok! Zastanawiałaś się, skąd ona się wzięła?
__________________
मेरे भारत में, सब कुछ सुन्दर है
þú ert engillinn efst á trénu mínu
letitiah jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Szkoła i edukacja


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-08 17:06:03


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:03.