Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Forum plotkowe > Emigrantki

Notka

Emigrantki Emigrantki to forum dla "zagranicznych" Wizażanek. Wejdź, poznaj rodaczki, wymień się opiniami i swoim doświadczeniem.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2012-11-02, 11:45   #1
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Unhappy

Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka


Cześć. Mam duży problem/dylemat. Mam możliwość wyjazdu za granicę, do Niemiec. Mam dopiero albo już 15 lat. Całkowicie nie znam języka. Nigdy nie miałam z nim styczności, bo w szkole uczę się tylko angielskiego i rosyjskiego. Zresztą z angielskim też słabo, dogadać bym się nie dogadała.


Jak by było z szkołą w Niemczech? Nauczyciele dali by trochę luzu w pierwszym roku, ze względu na nauke języka, sa jakieś kursy nauki języka, czy moze sa polskie szkoly?

Czy język jest trudny do opanowania? Miał ktoś podobną sytuację? Jakies doświadczenia?

A wyjeżdżamy z tego powodu, iż wszyscy mamy niemieckie obywatelstwo i w Niemczech lepsze nam bedzie życie niż tu, w Polsce.

Chcę sobie ściągnąć jakieś kursy z internetu i uczyć się chociaż tak, macie jeszcze jakieś inne pomysły?
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 12:09   #2
incredibile
Raczkowanie
 
Avatar incredibile
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 50
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

A jak idzie ci ogólnie z przyswajaniem wiedzy? Języków?

Nie załamuj się
Kiedy wyjeżdżacie (czyt: ile masz czasu na naukę języka?)

Ja przyznam bez bicia - dla mnie niemiecki to katorga. Niemiecki nie jest trudny, nie ma co płakać, gramatykę ma w miarę logiczną. Myślę, że gdybyś się porządnie przyłożyła, to dałabyś radę w jakieś 2-3 miesiące wykuć tyle, żeby porozumieć się i zagadać, zapytać o drogę i takie tam. Nie jestem specjalistą, nie wiem ile czasu potrzeba, żeby opanować jakiś język, to sprawa indywidualna.

Jak sobie go przyswoić? Dla mnie dobrą metodą jest czytanie bajek po niemiecku. Ilustracje ci pokażą o co chodzi, język prosty. Czytaj na głos!
I przede wszystkim - nie zrażaj się, bo potem już nigdy nie będzie ci się chciało go uczyć. Niemiecki to przydatny i pożyteczny język
__________________
po prostu Inka

Miła, piękna, uprzejma, wrażliwa, skromna. Cała ja
Otwarta na nowe, niezobowiązujące e-znajomości


zapraszam na nowo-powstający wątek o wszystkim, co francuskie
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=658982
incredibile jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 16:13   #3
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Ogólnie to wydaje mi się, że mam dobra pamięć i raczej szybko sie uczę.
Wiem z doświadczenia, że lepiej mi jest się najpierw nauczyć rozmawiac w obcym języku, a potem dopiero gramatyki. Bo np. byłam we Włoszech na pare wakacji pod rząd, i nauczyłam się języka w takim stopniu, że dogadam się o podstawowych rzeczach, a gramatyki wgl nie znam, a np. j angielski, umiem dużo gramatyki ( w szkole sie uczę) a mówić i rozumieć prawie nic, bo przed każdym ulożeniem zdania myśle o wszystkich zasadach itd ;/

Dlatego myślę, że z niemieckim byłoby podobnie jak z włoskim, a później gramatyka by doszła, w sumie sama już nie wiem.

A wyjechac mam na początku albo w polowie wakacji, to zależy jak z mieszkaniem będzie itd...

A co do czytania bajek, to jest problem, że ja nie wiem jak wymawia się wyrazy. Bo tam przecież jak w j. angielskim, pisze się inaczej a inaczej czyta.
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 16:15   #4
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Myślę, ze chyba szybko się ucze i mam dosyć dobrą pamięć. Bo wiem z włansego doświadczenia że lepiej jest mi sie uczyć najpierw mówienia, a potem gramatyki. Byłam trochę czasu we Włoszech, i nauczyłam sie włoskiego w takim stopniu, ze umiem się dogadać o podstawowych sprawach, ale z gramatyki zero. A np. angielski, umiem dużo gramatyki ( w szkole sie uczę) a mówić i rozumiec nic nie umiem. Bo przed każdym ułozeniem zdania, myśle o zasadach itd ;/

Więc myślę, że z niemieckim było by podobnie jak z włoskim.
A jeżeli chodzi o czytanie bajek, to jest problem bo w niemieckim przecież tez inaczej się pisze a inaczej czyta. I ja bym nie umiała wypowiadać tych wyrazów i tylko bym źle się uczyła. Ale dzięki za rady

Edytowane przez xmadness
Czas edycji: 2012-11-02 o 16:19
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 20:23   #5
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Ale kazda litere czyta sie w okreslony sposob. litera s to czatana z, ss czy ß to czytasz jak s. tsch-cz, sch-sz, ei-ai, eu-oi, äu-oi, ä-e,ü-ui, ö-cos pomiedzy yi, ie czytasz tylko i
Rozumiem ze odrazu idziesz do szkoly tutaj? Znajomi ktorzy mi mowili jak to u nich bylo to ci co mieli 10 lat to juz po miesiacu umieli gadac. znajoma majaca 16 lat jak tu przyjechala to chyba miej wiecej tak samo, moze 2 m-ce i dogadywala sie bez problemow. Poza tym napewno bedziesz miec w szkole Sprachförderung po godzinach zebys mogla szybciej opanowac jezyk.

Edytowane przez 201608040942
Czas edycji: 2012-11-02 o 20:24
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-02, 21:32   #6
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

O dzięki, troche mnie pocieszyłaś W takim razie mam nadzieję, ze mi tez uda się tak szybko opanowac język. A tych liter muszę się po prostu teraz nauczyć.

A Ty mieszkasz w Niemczech długo?
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 09:54   #7
Dziwnograj
Raczkowanie
 
Avatar Dziwnograj
 
Zarejestrowany: 2008-09
Lokalizacja: Wrocław
Wiadomości: 321
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Miałam znajomą, która ogólnie nie radziła sobie ze szkołą (ledwo zdawała z klasy do klasy w podstawówce). W gimnazjum po roku nauki angielskiego na bardzo niskim poziomem wyemigrowała z rodziną do Liverpoolu nieznając języka prawie wogóle. Po 2 miesiącach umiała się już swobodnie porozumiewać.
Dla mnie najlepsza metodą są filmy i seriale. Oglądaj najpierw z napisami polskimi, później niemieckimi, a na końcu już wogóle bez. Oczywiście warto by było załapać jakieś podstawy jeszcze tu w PL, zapisz sie na kurs.
Dziwnograj jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-11-03, 11:54   #8
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Ja mieszkam tutaj prawie 11 lat, przyjechalam jak mialam 25,5 roku bez zadnej znajomosci jezyka. Poszlam do VHS na szybki kurs od samych podstaw.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 14:13   #9
worthnotes
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: DE
Wiadomości: 4 505
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

kursy dla osoby z obywatelstwem są za darmo - funduje je miasto.
worthnotes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 17:19   #10
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Od razu lepiej sie poczułam po przeczytaniu, tego, ze Wam się udawało z językiem, to mi tez musi
Na kurs żaden niestety teraz w Polsce nie mogę się zapisać, bo nie mam czasu szkola itd, ale sama w domu moge się czegoś pouczyć. (podstaw)

A co to za kurs VHS?

I dobrze wiedzieć, że dla Niemców kursy są darmowe Bo na początku z kasą będzie pewnie trudno.


A mam jeszcze takie pytanie z poza tematu. Doszły mnie słuchy, że osoba pełnoletnia, obywatel Niemiec, dostanie od państwa mieszkanie jeżeli jest bezdomny. To prawda?

Edytowane przez xmadness
Czas edycji: 2012-11-03 o 17:20
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-03, 17:29   #11
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Nie tylko dla niemcow, a dla kazdemu kto spelnia warunki.

VHS to Volkshochschule.

Bezdomnym mozna sobie byc, sporo ludzi zyje na ulicy. Jak sie pojdzie po socjal i spelni sie warunki to dostanie sie pomoc od miasta
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-11-05, 15:58   #12
worthnotes
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: DE
Wiadomości: 4 505
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Nie tylko dla niemcow, a dla kazdemu kto spelnia warunki.

VHS to Volkshochschule.

Bezdomnym mozna sobie byc, sporo ludzi zyje na ulicy. Jak sie pojdzie po socjal i spelni sie warunki to dostanie sie pomoc od miasta
ja się dowiadywalam o socjal i nie przysluguje [z tego co zrozumialam Polakom] od maja tego roku bo mają cięcia kosztów. aczkolwiek osobie z obywatelstwem niemieckim nie odmówią pomocy- masz prawo do socjalnego mieszkania i dofinansowania do niego ale musisz być pełnoletnia oczywiście.

Edytowane przez worthnotes
Czas edycji: 2012-11-05 o 15:59
worthnotes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 18:07   #13
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Cytat:
Napisane przez worthnotes Pokaż wiadomość
ja się dowiadywalam o socjal i nie przysluguje [z tego co zrozumialam Polakom] od maja tego roku bo mają cięcia kosztów. aczkolwiek osobie z obywatelstwem niemieckim nie odmówią pomocy- masz prawo do socjalnego mieszkania i dofinansowania do niego ale musisz być pełnoletnia oczywiście.
Tak ta, chodzi o mojego pełnoletniego brata. W takim razie super, bo jednak bez pomocy ciężko by było na samym początku, a zwłaszcza jak sie nie ma oszczędności za wiele.
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 18:38   #14
worthnotes
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: DE
Wiadomości: 4 505
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

mi się wydaje, że w jobcenter mu pomogą ale niestety musi iść tam z kimś kto umie j.niemiecki bo po polsku się oczywiście nie dogada.
Jesli masz socjala to możesz podjąć się jedynie minijob- pracy do bodajże 400euro miesięcznie i z jobcenter też kieruja Cię na darmowy kurs j.niemieckiego, na który MUSISZ chodzić jeśli oni Ci go fundują bo to jest jakby Twoja praca.
worthnotes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 18:59   #15
201608040942
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2003-08
Wiadomości: 9 977
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Jak sie jest na Hartz IV to mozna dorobic cos kolo 150€, powyzej biora ci podatek i moze wyjsc tak ze bedziesz miala mniej. Moja kolezanka dorobia sobie do socjalu i kiedys przekroczyla kilka euro i wzieli jej podatek. Podatku bylo wiecej niz to co przekroczyla. byla u adwokata , ale niestety przepisy sa takie a nie inne i zwrot podatku sie jej nie nalezal. teraz dorabia sobie tyle ile mozna, a reszte robi na czarno.
201608040942 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 19:01   #16
worthnotes
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: DE
Wiadomości: 4 505
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Cytat:
Napisane przez MonikaPogrzeba Pokaż wiadomość
Jak sie jest na Hartz IV to mozna dorobic cos kolo 150€, powyzej biora ci podatek i moze wyjsc tak ze bedziesz miala mniej. Moja kolezanka dorobia sobie do socjalu i kiedys przekroczyla kilka euro i wzieli jej podatek. Podatku bylo wiecej niz to co przekroczyla. byla u adwokata , ale niestety przepisy sa takie a nie inne i zwrot podatku sie jej nie nalezal. teraz dorabia sobie tyle ile mozna, a reszte robi na czarno.
zgadzam się
worthnotes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 20:13   #17
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Dzięki za wiadomości Trochę mi się rozjaśniło wszystko. Temat z mieszkaniem i pomocą od państwa moge zamknąć, bo już dopytałam się i on pojdzie normalnie do pracy( rodzina ma załatwić), poza tym on zna dobrze niemiecki, to to nie problem.
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-05, 20:16   #18
worthnotes
BAN stały
 
Zarejestrowany: 2012-09
Lokalizacja: DE
Wiadomości: 4 505
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Cytat:
Napisane przez xmadness Pokaż wiadomość
Dzięki za wiadomości Trochę mi się rozjaśniło wszystko. Temat z mieszkaniem i pomocą od państwa moge zamknąć, bo już dopytałam się i on pojdzie normalnie do pracy( rodzina ma załatwić), poza tym on zna dobrze niemiecki, to to nie problem.
w takim razie pozostaje tylko życzyć powodzenia
worthnotes jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-11-06, 16:09   #19
xmadness
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2012-11
Wiadomości: 24
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Cytat:
Napisane przez worthnotes Pokaż wiadomość
w takim razie pozostaje tylko życzyć powodzenia
Dzięki
xmadness jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2014-01-06, 21:42   #20
vovk
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2014-01
Wiadomości: 1
Dot.: Wyjeżdzam do NIEMIEC, nie znając języka

Może to już musztarda po obiedzie, ale dla nauki niemieckiego dla początkujących bardzo pomocny jest ten bezpłatny kurs internetowy: www.porteuropa.eu/niemiecki
vovk jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Emigrantki


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Wyłączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2014-01-06 22:42:05


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 09:26.